Jump to content
Sign in to follow this  
Danyel2013

De ce le plac romanilor manelele ?

Sondaj muzica  

38 members have voted

  1. 1. Ce gen de muzica ascultati?



Recommended Posts

Nu-mi place vocea aleia deloc :)) Dar el ce canta, e ok, nu pot sa zic ca mor dupa ea.

Uite o melodie care mi-a placut de exemplu:

 

P.S.: Eu nu am fost escrocat sau ceva de vreun tigan pentru ca am avut grija, dar am observat comportamentul lor vizavi de altii. In fine, e parerea mea, ti-o respect pe a ta, fiecare cu parerea lui.

 

Mie unul mi-a atras atentia blonda din stanga lui Adrian :X (am vazut-o live intr-o seara, acum o luna, in statie la gara - live e pitica si foarte machiata - poate era vreo sosie).

Melodia aia de ai postat-o, nu stiu, imi da impresia de melodie din anii '70-'80 (negativul), nu sunt sigur, poate gresesc.

Tot timpul trebuie sa fi precaut indiferent ca e tigan, roman, prieten, var, frate (mai nou fratele tau, de sange, te "mananca de viu"). Si eu iti respect parerea, fiecare are dreptul sa faca ce vrea si sa asculte ce vrea, de aceea a si fost omorat 'Ceasca' pentru libertate.

Cu ocazia asta vreau sa-ti mai arat 2 melodii unde danseaza o fata de la noi din Pitesti, Bianca Nitulescu, poate o stii, totusi Pitesti-ul nu este atat de mare :

http://www.youtube.com/watch?v=E1A90r5kFMc 

Edited by KeLLy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu o stiu. Nici nu am de unde sa o stiu, pentru ca nu cred ca umblam prin aceleasi locuri. Eu sunt genul care iese mai putin in timpul zilei prin oras si ies mereu seara, iar cand o fac, o fac prin puburi. Daca ar fi umblat prin locuri gen Garden, Guiness, sigur as fi stiut-o.

 

Si ce zici tu ca nu e mare Pitestiul, huaaa, faci orasu de ras :)) E mare domne, are peste 100.000 de locuitori :O

 

P.S.: Da, melodia aceea a lui Adrian de am pus-o eu, a fost cantata de Mihaela Runceanu si este din perioada aceea, a anilor 80 din cate stiu eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manele ? WTF parerea mea despre MANELE = 0 

Toti cocalari se dau mari bosi si asculta salam ( parizer )  Ce poti intelege dintr-o manea ? "Sa moara dusmani mei "  sau "Te iubesc esti viata mea "  + ca repeta versurile de 10 ori intr-o strofa , sa fim putin realisti :-j

 

Si am vazut cateva intrebari "Din rap ce intelegi " sau "Rapu ce e" 

Pai frate cum ce e rapu ? Rapu e arta in muzica , 

 

Voi ascultati manele luati o tigara in mana va luati lanturi la gat de 10 metri si va dati mari nu?

Dc nu mai bine imi iau eu o tigara[ Daca fumez , sau am pofta  ]  si ascult rapp ? Si peste asta nu ma dau mare ca sunt nuj cine .

 

In al 2-lea rand uitati-va si voi cei mai prosti mintali , putin spus asta, ascult manele , 

 

KeLLy : Te avertizez, sunt destui in sectiunea 'mea' care asculta manele si tu nu faci altceva decat sa-i jignesti cu ce am pus cu rosu, ai grija, exprima-ti parerea prin vorbe cat mai 'curate'.

Edited by KeLLy

Share this post


Link to post
Share on other sites

ON: Romanii asculta manele pentru ca asta se promoveaza cel mai mult la TV in ultimul timp. MANEAUA si PROSTIA. Pe orice canal dai vezi tigani , emisiuni cretine , fufe care se combina cu cine stie ce fotbalist , manelisti infecti , can-can , scandaluri intre ¨vedete¨ de doi bani. Mai nou , orice zdreanta care apare pe la TV e ¨vedeta¨. Romanilor le plac manelele pentru ca e o muzica simpla , nu trebuie sa te complici mult s-o intelegi , la nunti manele , la petreceri manele  ... distractie deasta ieftina. Imi aduc aminte ca atunci cand eram mic ma duceam mai des la nunti cu ai mei si nu se asculta manele , se asculta muzica populara , lautareasca. In viziunea unora de pe aici , tot globul pamantesc petrece si danseaza pe manele. Chiar si extraterestrii au CD-uri cu Salam in navele lor spatiale.

 

OFF: Imi place ca se mananca mult rahat despre muzica rap intr-un topic cu manele. Fraze precum ¨In rap e numai injuraturi¨ , ¨Din rap ce intelegi?¨ sau ¨Rapu ce e?¨ nu poate sa vina decat din partea unor oameni ignoranti. Nu mai confundati limbajul vulgar cu modul vulgar de a transmite un mesaj. Si n-a zis nimeni ca la petrecere trebuie sa dai din buci pe muzica lu´ Cedry2k.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, nu mergi la o petrecere, te imbeti si bagi tu pe Nane? Muzica de petrecere, manele, asa te distrezi.. Florin Salam - Frumusete de femeie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mare parte nu sunt un fan al manelelor dar dupa cum au spus si mai multi, la o petrecere tot o manea este buna, de obicei ascult mai multe tipuri de muza (Inafara de populara evident), depide de ce ai chef pe moment.Am vazut ca multi au spus "Manelele sunt pentru prost" etc, nu trebuie sa judecati un om dupa muzica pe care o asculta, dupa cum am spus, asculti ce iti place si ce ai chef pe moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, voi credeti ca la o petrecere se poate dansa doar pe manele ? De muzica dance ati auzit ? Sa te fatai ca ...inteligentu... pe manele e o dovada de cretinism, parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, voi credeti ca la o petrecere se poate dansa doar pe manele ? De muzica dance ati auzit ? Sa te fatai ca ...inteligentu... pe manele e o dovada de cretinism, parerea mea.

 

Nu numai a ta sinK,dar cand esti la o petrecere este bine sa puna si putin manele,nu dinalea de suferinta dinalea de petrecere sa te simti bine.Eu nu ascult manele decat atunci cand merg la o petrecere sau asa,in rest deloc.Si pot spune ca atunci cand ascult ma simt foarte bine pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie chiar nu imi plac mai deloc manelele... Dar as zice ca daca as merge la o petrecere sii beau ceva sunt cu prietenii veselie mare acolo mai merge sa pui cate o manea.. asa de distractie. Dar se poate petreceri si fara manele de ex: Pui muzica de club, pui Gangnam Syle :)) ceva sa te faca sa dansezi sa iti iesi din minti. Romanilor as zice ca le plac manelele in mare parte pentru ca sunt originale din tara noastra ;) .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, voi credeti ca la o petrecere se poate dansa doar pe manele ? De muzica dance ati auzit ? Sa te fatai ca ...inteligentu... pe manele e o dovada de cretinism, parerea mea.

 +1 pentru omul acesta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topic closed, ati degenerat total de la subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...