Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

Steaua - Rosenborg şi Astra - AZ Alkmaar, în play-off-ul Europa League

Recommended Posts

yn04Quz.jpg

 

Steaua şi Astra şi-au aflat adversarele din play-off-ul Europa League, conform tragerii la sorţi care a avut loc azi, la Nyon.

 

Campioana României, Steaua, va da piept cu norvegienii de la Rosenborg. Meciul tur se va disputa pe 20 august, la Bucureşti, în timp ce returul este programat o săptămână mai târziu, pe 27 august, în Norvegia.

 

Rosenborg Trondheim, grupare înfiinţată în anul 1917, are în palmares 22 de titluri naţionale, ultimul cucerit în 2010, precum şi 9 Cupe ale Norvegiei.

 

Echipa pregătită de Kare Hedley Ingebrigtsen a trecut în turul III preliminar al Europa League de echipa ungară Debrecen VSC, în faţa căreia a câştigat ambele manşe (3-2 şi 3-1).

 

Astra Giurgiu o va întâlni pe AZ Alkmaar. Partida tur va avea loc pe 20 august, la Giurgiu, returul fiind programat pe 27 august, în Olanda.

 

AZ Alkmaar a trecut în faza precedentă a celei de-a doua competiţii continentale intercluburi de gruparea turcă Istanbul Buyuksehir, pe care a învins-o în ambele manşe (2-0 şi 2-1).

 

Gruparea olandeză, înfiinţată în urmă cu 48 de ani, are în palmares două titluri naţionale (1981 şi 2009), iar în sezonul trecut s-a clasat pe locul 3 în Eredivisie.

 

JqHi9nj.jpg

 

Sursa: digisport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steaua pa pa :)), Astra zic ca trece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steaua pa pa :)), Astra zic ca trece.

Ha?! Pe ce considerente ai gandit-o pe-asta? Rosenborg > Alkmaar? Inseamna ca nu stii pic de fotbal, fara suparare. N-ai cum sa compari locul 3 din Olanda cu locul 2 sau 3 sau pe cat o fi terminat Rosenborg in Norvegia. Campionatul norvegian e chiar sub al nostru, sa nu mai zic de cel al Olandei.

 

FCSB are o dubla abordabila. Le-am urmarit rezultatele celor de la Rosenborg din sezonul trecut si nu mai sunt asa o forta nici macar in Norvegia. In Europa n-au mai facut nimic de o gramada de timp. In mod normal, n-ar trebui sa fie probleme. Dar daca-l baga pe Papp rezolva si meciul asta. Cred ca Radoi e singurul om de pe planeta asta care nu l-a vazut pe Papp inca de la meciul tur cu Trencin ca e pamant de flori.

 

Astra are o dubla grea. O sa fie mult mai greu decat cu WestHam si asta pt ca englezii nu prea pun accent pe Europa League. De aia au si venit cu "tineretul" la Giurgiu. Pentru ei 3 puncte in campionat si implicit un loc mai sus in campionat sunt mai importante decat grupele Europa League. Se castiga mai mult din campionat. In schimb olandezii sunt ceva mai seriosi. Eu sper totusi sa treaca, sunt roman pana la urma. Singura echipa cu care chiar nu pot sa tin in meciurile internationale e Dinamo, dar in rest le sustin pe toate. Si chiar si pe Dinamo uneori, daca vad ca sunt aproape de o surpriza frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doua meciuri echilibrate, consider ca AZ Alkmaar este mai buna decat Rosemborg .. iar le.a picat echipa grea (celor de la Astra) .Sa speram ca vor trece cu succes ambele echipe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha?! Pe ce considerente ai gandit-o pe-asta? Rosenborg > Alkmaar? Inseamna ca nu stii pic de fotbal, fara suparare. N-ai cum sa compari locul 3 din Olanda cu locul 2 sau 3 sau pe cat o fi terminat Rosenborg in Norvegia. Campionatul norvegian e chiar sub al nostru, sa nu mai zic de cel al Olandei.

 

FCSB are o dubla abordabila. Le-am urmarit rezultatele celor de la Rosenborg din sezonul trecut si nu mai sunt asa o forta nici macar in Norvegia. In Europa n-au mai facut nimic de o gramada de timp. In mod normal, n-ar trebui sa fie probleme. Dar daca-l baga pe Papp rezolva si meciul asta. Cred ca Radoi e singurul om de pe planeta asta care nu l-a vazut pe Papp inca de la meciul tur cu Trencin ca e pamant de flori.

 

Astra are o dubla grea. O sa fie mult mai greu decat cu WestHam si asta pt ca englezii nu prea pun accent pe Europa League. De aia au si venit cu "tineretul" la Giurgiu. Pentru ei 3 puncte in campionat si implicit un loc mai sus in campionat sunt mai importante decat grupele Europa League. Se castiga mai mult din campionat. In schimb olandezii sunt ceva mai seriosi. Eu sper totusi sa treaca, sunt roman pana la urma. Singura echipa cu care chiar nu pot sa tin in meciurile internationale e Dinamo, dar in rest le sustin pe toate. Si chiar si pe Dinamo uneori, daca vad ca sunt aproape de o surpriza frumoasa.

Campionatul nostru este printre cele mai slabe din europa.. FCSB ca nu mai este Steaua.. joaca la un nivel mediocru daca nu bat acasa la cel putin doua goluri diferenta crede-ma ca nu se califica. Mirel Radoi nu e antrenor, ca jucator a fost foarte bun chiar sustineam Steaua in perioada in care a jucat ca antrenor nu are acel ceva de exemplu in interviuri nu l-am vazut in nici macar unul in care sa nu se scarpine la cap are ticuri nervoase si ca sa fi antrenor trebuie sa dai dovada de un caracter puternic eu n-am vazut un antrenor de la o echipa decenta sa aibe gesturi din astea. Steaua o sa aibe din nou aceeasi mentalitate de doi bani ca ei sunt net superiori si o sa castige fara nici o problema si asta o sa fie unul din principalele motive pentru care vor pierde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vada toata lumea ca Steaua bate si pe Rosenborg, si pe Dinamo si o sa ajunga departe in Europa League

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha?! Pe ce considerente ai gandit-o pe-asta? Rosenborg > Alkmaar? Inseamna ca nu stii pic de fotbal, fara suparare. N-ai cum sa compari locul 3 din Olanda cu locul 2 sau 3 sau pe cat o fi terminat Rosenborg in Norvegia. Campionatul norvegian e chiar sub al nostru, sa nu mai zic de cel al Olandei.

 

FCSB are o dubla abordabila. Le-am urmarit rezultatele celor de la Rosenborg din sezonul trecut si nu mai sunt asa o forta nici macar in Norvegia. In Europa n-au mai facut nimic de o gramada de timp. In mod normal, n-ar trebui sa fie probleme. Dar daca-l baga pe Papp rezolva si meciul asta. Cred ca Radoi e singurul om de pe planeta asta care nu l-a vazut pe Papp inca de la meciul tur cu Trencin ca e pamant de flori.

 

Astra are o dubla grea. O sa fie mult mai greu decat cu WestHam si asta pt ca englezii nu prea pun accent pe Europa League. De aia au si venit cu "tineretul" la Giurgiu. Pentru ei 3 puncte in campionat si implicit un loc mai sus in campionat sunt mai importante decat grupele Europa League. Se castiga mai mult din campionat. In schimb olandezii sunt ceva mai seriosi. Eu sper totusi sa treaca, sunt roman pana la urma. Singura echipa cu care chiar nu pot sa tin in meciurile internationale e Dinamo, dar in rest le sustin pe toate. Si chiar si pe Dinamo uneori, daca vad ca sunt aproape de o surpriza frumoasa.

Exact ce am zis, au luat-o cu 3-0, cu Radoi n-au cum nu e antrenor si poate dupa faza asta mai se trezesc si ei la realitate ca daca sunt cei mai buni din tara nu inseamna ca sunt atat de buni pe cat se cred pe plan european.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ce am zis, au luat-o cu 3-0, cu Radoi n-au cum nu e antrenor si poate dupa faza asta mai se trezesc si ei la realitate ca daca sunt cei mai buni din tara nu inseamna ca sunt atat de buni pe cat se cred pe plan european.

Serios? Tu ai vazut meciurile? FCSB a avut ocaziile si aia au dat golurile pe greseli copilaresti ale lor + unul din offside. Iar la Astra au condus aia 2-0 din minutul 11 si au venit astia de la Astra cu 3 goluri din 3 faze fixe. A fost pur si simplu vorba de noroc in ambele meciuri. Mai mult sau mai putin. Ma rog, daca e sa ne luam dupa scoruri ai avut dreptate. Dar mi se pare absurd ca tu crezi ca o echipa din Olanda e mai slaba decat o echipa din Norvegia. Nici nu cred ca incape comparatie, dar daca tu zici... Acum nu stiu cata vina are Radoi. Pana la urma nu el joaca si nu el a driblat aiurea in locul lui Muniru la golul de 1-0 si nu el era in locul lui Tade sau Chipciu sa o bage in poarta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg cum pot niste prosti sa spuna ca Radoi nu ii poate motiva... pai bai frate, a fost capitan la Steaua atatia ani, ma gandesc de cate ori a vorbit in locul antrenorului ca sa ii imbarbateze, e chiar absurd.Aici vine vorba de valoare... FCSB nu are echipa, poate sa vina si Mourinho caci nu poate schimba valoarea individuala a unor jucatori precum Chipciu, Tade sau Muniru / Breveld.

 

Singurul care joaca ceva si merita aplaudat e Tosca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios? Tu ai vazut meciurile? FCSB a avut ocaziile si aia au dat golurile pe greseli copilaresti ale lor + unul din offside. Iar la Astra au condus aia 2-0 din minutul 11 si au venit astia de la Astra cu 3 goluri din 3 faze fixe. A fost pur si simplu vorba de noroc in ambele meciuri. Mai mult sau mai putin. Ma rog, daca e sa ne luam dupa scoruri ai avut dreptate. Dar mi se pare absurd ca tu crezi ca o echipa din Olanda e mai slaba decat o echipa din Norvegia. Nici nu cred ca incape comparatie, dar daca tu zici... Acum nu stiu cata vina are Radoi. Pana la urma nu el joaca si nu el a driblat aiurea in locul lui Muniru la golul de 1-0 si nu el era in locul lui Tade sau Chipciu sa o bage in poarta.

Pai si eu ce puii mei am zis? Steaua cu mentalitatea asta a lor de "invingatori" cu nasul pe sus o sa se creada net superior si o sa faca greseli si o sa piarda, exact asta s-a intamplat. Mentalitatea lor de 2 bani e prima lor problema si ego-ul. Ca si Borussia a luat 3 goluri pe greseli dar au demonstrat ca sunt o echipa mai buna nu doar se "cred" si au dat 4 inapoi daca e sa dam vina pe greseli. Daca Steaua era chiar asa o echipa buna chit ca au facut atatea greseli cum spui tu si au luat 3 goluri macar unu sa fi marcat si ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...