Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

PauL96

Snoop Dogg si-a schimbat numele in Snoop Lion

Recommended Posts

snoop-dogg-si-a-schimbat-numele-in-snoop-lion-13796.jpg

Β 

Snoop Dogg, unul dintre cei mai celebri rapperi de pe coasta de vest a Americii, a hotarat, la varsta de 40 de ani, dupa o vizita in Jamaica, sa isi schimbe numele in Snoop Lion, informeaza AFP.

Luni, pe taramul "regelui muzicii reggae" Bob Marley, Snoop Dogg - care a renuntat anterior la numele de Snoop Doggy Dogg - a vizitat un templu rastafari si a declarat: "Vreau sa il inmormantez pe Snoop Dogg si sa devin Snoop Lion".

Β 

Snoop, al carui nume adevarat este Calvin Broadus, se afla in Jamaica pentru a inregistra un nou album, cu DJ-ul american Diplo, cu care a avut mai multe colaborari. Snoop Dogg a anuntat pe site-ul sau oficial ca a fost "influentat pozitiv de cultura rastafari" si ca s-a "reincarnat in Snoop Lion".

Un documentar despre aceasta noua etapa din viata rapperului va fi proiectat pe 7 septembrie, la Festivalul de Film de la Toronto.

Rapperul a spus ca un "mare preot" i-a spus, in Jamaica, faptul ca numele lui "nu mai este Dogg" (caine). "M-a privit in ochi si mi-a zis Β«Nu, acum tu esti un leuΒ»", a povestit rapperul, explicand ca felina este prezenta pe drapelul Etiopiei si are semnificatii profunde in cultura rastafariana.

Aceasta schimbare de nume are legatura si cu schimbarea stilului muzical al artistului - o versiune a stilului rap din Los Angelesul anilor '90, inspirat de Bob Marley.

"Am 40 de ani si sunt de mult timp in industria aceasta - oamenii imi spun Β«mos SnoopΒ», trebuie sa le arat ca sunt un intelept al industriei", a explicat acesta.

"Nu e ca si cum nu voi mai canta rap, e vorba de faptul ca voi face mereu ceea ce imi place", a continuat cantaretul, cunoscut pentru faptul ca este un consumator fidel de canabis. "Acum sunt Snoop Lion si ma amuz cantand reggae", a adaugat el.

Rapperul american a fost nominalizat pana in prezent de 13 ori la premiile Grammy, a lansat 11 albume solo si a jucat in peste 35 de filme. Snoop, in a carui discografie se regasesc albume precum "Tha Doggfather" si "Malice N Wonderland", si-a inceput cariera de rapper la inceputul anilor '90, dar s-a implicat si in actorie. Din 1993, cand a devenit celebru, Snoop a vandut aproape 20 de milioane de albume in Statele Unite. Printre hiturile sale se numara "Who Am I (What's My Name)?", "Gin and Juice", "Groupie Luv", "From tha Chuuuch to da Palace", "Beautiful", "Drop It Like It's Hot", "That's That Shit" etc. Cel mai recent album lansat de Snoop este "Doggumentary" (2011). Muzicianul american va lansa in 2012 cel de-al 12-lea album de studio al sau, intitulat "Reincarnated".

Snoop a sustinut un concert, in septembrie 2008, la Arenele Romane din Bucuresti.

Β 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca "Snoop Dogg" va ramane cel care a facut cea mai buna muzica rap din ultimul timp , astept acum sa iasa albumul nou sa vad diferenta ..pana atunci mai mult nu pot comenta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, Snoop Lion. Ce e asta frate ? :|

Serios acum, au si astia in USA o moda exact cum e cocalarismul la noi.

Din clasici ai muzicii Rap au ajuns niste maimute. Intai The Game, acum si Snoop Dogg. Cine urmeaza oare ? :|

Auzi Snoop Lion ... X_X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu. Dupa parerea mea este o prostie ca si-a schimbat numele. Fac pariu ca nu cred ca o sa-i mearga cu Snoop Lion.

Β 

PS: Radu, imi place semnatura ta =]]] (ce e scris cu alb. E purul adevar =]]] )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce si-a schimbat asa dintr-o data numele .. Oricum si Snoop Lion suna bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce si-a schimbat asa dintr-o data numele .. Oricum si Snoop Lion suna bine

Tu ai citit macar? vrea sa il schimbe nu l-a schimbat

Le: e problema lui dar toti sau obisnuit cu dog nu lion peste n ani o sa isi puna snoop cat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca a facut o mare prostie. Snoop Dogg iti da o placere auzului, suna mult mai bine si este cunoscut pentru multe lucruri... Snoop Lion, sincer... o prostioara, parerea mea. Imi plac toate melodiile lui dar tot timpul a vrut sa iasa in evidenta cu ceva si nu a stiut cu ce si asta e foarte enervant. Mi-am schimbat total parerea despre el.

Β 

@k1d0x, e defapt Dogg, nu Dog. :) Nu e chiar un caine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum lumea tot SnoopDog o sa-l stie,Snoop Lion ... :| suna aiurea,dar este alegerea lui,poate ca o fi mai bine :-??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...