Jump to content
Sign in to follow this  
Narcis

[Respins][Propunere Forum]Diacritice

Recommended Posts

Buna seara eGaming.

 

Am o propunere pentru forum, mai precis modificarea forumului in Limba Romana. De ce?

Simplu; Asa vom putea scrie mai corect, si are un aspect mult mai ok forumulul. Daca este nevoie pot face eu un tutorial, pas cu pas despre instalarea unui program care nu afecteaza cu nimic tastatura, adica semnele raman la fel. Si pe langa asta, comunitatea eGaming poate sustine scrierea corecta pe internet. Am vazut pe SA:MP ca sunt cativa playeri care folosesc diacritice, insa pe forum nu functioneaza bine.

 

» Astept orice parere / sugestie despre aceasta idee, cu conditia sa fie argumentata.

 

Cu stima, Narcis.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra.

Daca uiti o codita la un "a" , se va trezi un membru care sa comenteze. Asa cum se intampla in toate cazurile (ex:Avatar/Signature Makers)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O idee foarte buna.Multe persoane posteaza diferite stiri, de pe site-uri care folosesc diacritice.Unele persone primesc warn pentru neprelucrarea stirilor.Avand in vedere cele de mai sus, sunt PRO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici am doua pareri.

 

1. Chiar daca nu este o necesitate, ar fi ok.

Totusi, daca scrii corect, te intelegi si fara diacritice.

 

2. Este vorba despre sectiunile unde se posteaza multe stiri / articole / prezentari de pe internet.

Multi stiu doar copy-paste, exact ca robotii.

Daca intr-o stire scrie o prostie, ei habar nu au ce au postat, pentru ca practic nu citesc un rand.

Ei si aici apar problemele. Daca stirea contine diacritice, pe forum o sa arate hieroglife. Va dati seama ca nu o sa stea nimeni sa editeze atatea litere si respectivii o sa vina cu un Pro aici.

Pentru acest motiv eu sunt Contra. Daca postezi ceva o faci asa cum trebuie (prelucrezi, analizezi, selectezi informa.tia), nu doar copy-paste.

 

Contra, ca raspuns final.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar , daca se vor activa asa spuse "diacritice" se va copia foarte mult continuat de pe alte surse , deci CONTRA , in plus , sa fim seriosi , cati din noi osa stam sa cautam diacriticele pe tastatura ? Raspuns : nici macar 2% , toti osa scriem la fel ca acuma. DAR sunt de acord sa facem un pas in fata cu literatura romana pe internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO,nu am de ce sa discut pe acest subiect pentru ca multi dintre voi stiti deja raspunsul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici am doua pareri.

 

1. Chiar daca nu este o necesitate, ar fi ok.

Totusi, daca scrii corect, te intelegi si fara diacritice.

 

2. Este vorba despre sectiunile unde se posteaza multe stiri / articole / prezentari de pe internet.

Multi stiu doar copy-paste, exact ca robotii.

Daca intr-o stire scrie o prostie, ei habar nu au ce au postat, pentru ca practic nu citesc un rand.

Ei si aici apar problemele. Daca stirea contine diacritice, pe forum o sa arate hieroglife. Va dati seama ca nu o sa stea nimeni sa editeze atatea litere si respectivii o sa vina cu un Pro aici.

Pentru acest motiv eu sunt Contra. Daca postezi ceva o faci asa cum trebuie (prelucrezi, analizezi, selectezi informa.tia), nu doar copy-paste.

 

Contra, ca raspuns final.

 

Nu e chiar asa... Daca vrei sa postezi o stire fara s-o citesti tot o faci. Iei frumos stirea, o bagi in Word, dai search pe â, ã si le dai replace all si gata. Mai mult de 2 minute nu-ti ia.

 

Eu cred ca e necesar. Ce conteaza ca stai sa prelucrezi stirea. Cum ziceam si mai sus, exista modalitati s-o postezi corect si fara sa o citesti. In schimb, noi suntem un forum de gaming romanesc si nu vad de ce diacriticile ar fii interzise, ca practic acum sunt interzise. PRO de la Peleu 4.gif

 

EDIT: Ca sa nu mai zic ca descurajam userii sa posteze stiri. Cu ce ma incalzeste pe mine ca postez o stire la o sectiune? Pentru +1? Stim cu totii ca numarul de posturi e fix ciuciu. Cine posteaza, posteaza ca sa informeze userii.

Edited by RaduReleu
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro , este o propunere foarte buna si foarte utila.

Edited by Tiny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa... Daca vrei sa postezi o stire fara s-o citesti tot o faci. Iei frumos stirea, o bagi in Word, dai search pe â, ã si le dai replace all si gata. Mai mult de 2 minute nu-ti ia.

 

Eu cred ca e necesar. Ce conteaza ca stai sa prelucrezi stirea. Cum ziceam si mai sus, exista modalitati s-o postezi corect si fara sa o citesti. In schimb, noi suntem un forum de gaming romanesc si nu vad de ce diacriticile ar fii interzise, ca practic acum sunt interzise. PRO de la Peleu 4.gif

 

EDIT: Ca sa nu mai zic ca descurajam userii sa posteze stiri. Cu ce ma incalzeste pe mine ca postez o stire la o sectiune? Pentru +1? Stim cu totii ca numarul de posturi e fix ciuciu. Cine posteaza, posteaza ca sa informeze userii.

 

Asta sa o crezi tu, ca aia care nu au rabdare sa arunce un ochi peste ce urmeaza sa posteze o sa stea sa se joace in Word cu inlocuirea diacriticelor.

Daca tu consideri ca nu e necesar macar sa stii ce postezi e aiurea. Hai sa ne apucam toti sa dam copy-paste ca tembelii si vedem unde ajungem.

O sa fie pagini intregi de "stiri", dupa care vor fi inchise.

Unde sunt comentariile si discutiile pe baza informa.tiilor din stire ?

Asa pot spune foarte bine "ce rost mai are sa postam ? citim direct de pe internet". Bagam regula asta si e tot aia.

 

Eu mi-am sustinut parerea. Fiecare voteaza ce vrea.

Sanatate.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O idee foarte buna.Multe persoane posteaza diferite stiri, de pe site-uri care folosesc diacritice.Unele persone primesc warn pentru neprelucrarea stirilor.Avand in vedere cele de mai sus, sunt PRO.

Posteaza doar copy-paste dar nu o citesc sa vada continutul acelei stiri

 

Nu e chiar asa... Daca vrei sa postezi o stire fara s-o citesti tot o faci. Iei frumos stirea, o bagi in Word, dai search pe â, ã si le dai replace all si gata. Mai mult de 2 minute nu-ti ia.

 

Eu cred ca e necesar. Ce conteaza ca stai sa prelucrezi stirea. Cum ziceam si mai sus, exista modalitati s-o postezi corect si fara sa o citesti. In schimb, noi suntem un forum de gaming romanesc si nu vad de ce diacriticile ar fii interzise, ca practic acum sunt interzise. PRO de la Peleu 4.gif

 

EDIT: Ca sa nu mai zic ca descurajam userii sa posteze stiri. Cu ce ma incalzeste pe mine ca postez o stire la o sectiune? Pentru +1? Stim cu totii ca numarul de posturi e fix ciuciu. Cine posteaza, posteaza ca sa informeze userii.

Sunt uni Useri care posteaza pentru a informa jucatori de pe egaming ,dar alti sunt doar asa de umplutura,hai sa postez si eu o stire de dragul +1-ului. Si asa nu se vorbeste corect romana ,se mai baga si diacriticile deja se face o ciorba si ju######te .

 

Contra/.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra,daca un articol este scris corect se intelege si fara diacritice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra - Din pricina faptului ca daca vor fi adaugate diacriticele nu va sta nimeni atunci cand posteaza o stire dintr-o anumita sursa sa le adauge.Intradevar este de folos cand iei un subiect de pe anumite site-uri care folosesc diacritice, dar daca vrei cu adevarat ca, cititorii sa inteleaga informatia te staduiesti sa corectezi greselile, respectiv acele diacritice.

Edited by Frosty93
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO,mi se pare o idee destul de buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO,nu ma intereseaza stiri si alte chestii,dar macar as o sa se scrie mai corect.Si daca nici atunci nu o sa se scrie corect,o sa ne dam seama de fiecare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO

 

Nu merg diacriticile : ăâîţş ...

 

Este mult ami bine sa scrii cu diacritice , mai ales eu m-am obisnuit ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine nu mai puneam la discutie, faza cu stirile. Voi credeti ca este o solutie sa nu modificam forumul in romana deoarece multi copiaza stiri si nu se uita peste el? Ei bine nu este asa, ca din 5 stiri, doar 1 e cu diacritice, parerea mea.

 

 

Si pe langa faptul ca domeniul este .ro, cu aproximatie toti useri forumului sunt romani. Suntem romani, nu englezi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine nu mai puneam la discutie, faza cu stirile. Voi credeti ca este o solutie sa nu modificam forumul in romana deoarece multi copiaza stiri si nu se uita peste el? Ei bine nu este asa, ca din 5 stiri, doar 1 e cu diacritice, parerea mea.

 

 

Si pe langa faptul ca domeniul este .ro, cu aproximatie toti useri forumului sunt romani. Suntem romani, nu englezi.

 

Da , ai dreptate , suntem romani , dar sincer , 3 sferturi din utilizatori nu reusesc sa scrie mai mult de jumate de pagina de un caiet corect , dar sa mai scrie si cu diacritice pe forum , dar oricum diacriticele se pot implementa foarte usor in forum , deci de ce nu ? Let's test it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza ca multi habar nu au sa lege o propozitie, nu o fraza. Insa ceilalti care chiar doresc sa folosesc diacriticele? E doar un avantaj aceasta optiune, in nici-un caz un dezavantaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt PRO , de ce ? Pentru ca foarte multi dintre membrii comunitati folosesc diacritice si in plus nu ne-ar dezavantaja deloc acest lucru , poate chiar ar aduce un plus comunitatii.

 

Contra

 

Specifica si de ce . Asa ar putea da toti PRO si CONTRA , doar pentru +1 sau alte chestii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO,nu am de ce sa discut pe acest subiect pentru ca multi dintre voi stiti deja raspunsul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra , dupa cum a zis un baiat mai sus daca pierzi o codita se va trezi un "destept" sa iti sara'n cap ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conta,mult mai bine e asa fara diacritice,parerea mea,nu trebuie sa te gandesti unde pui ce,scri direct ce iti vine,eu personal nu ma uit la tastatura cand scriu,chiar deloc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca sunteti batuti in cap. Am zis eu cumva ca e obligatoriu sa le foloseasca toata lumea? Le foloseste cine vrea, iar in privinta ' Vor aparea certuri daca X sau Y uita sa puna o litera cu diacritice va iesi scandal ' haterii tot hateri sunt, se pot lega de orice, nu neaparat ca uit eu sa pun o caciulita apare scandal, fiti seriosi. :-j

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...