Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Jupiter_QK

Cedry2k s-a retras oficial

Recommended Posts

1d94e7ecedry2k.jpg

 

Artistul a facut urmatorul anunt pe contul oficial de Facebook:

"Salutare, prieteni! Nici nu stiu cum sa incep... Nu-mi place deloc sa compun texte lungi, dar presupun ca, acum, la capat de linie, am de dat niste mici explicatii: nu am vorbit mult despre retragere, am vrut ca lumea sa stie ca renunt, dar nu si sa insiste asupra subiectului. Consider asa-zisa mea cariera ca fiind una lipsita de stralucire si mi-as dori ca si iesirea mea sa fie la fel: "fara surle si trambite". Nu e vorba de vreo strategie de marketing, asa cum prost au crezut unii, iar dovada mea e clara: s-a intamplat deja. Nu vor mai exista materiale, inregistrari noi sau spectacole cu mine. Tot ce veti auzi cu Cedry2k a fost inregistrat in decembrie 2012, cel mai tarziu. Nu e vorba nici de amenintari de la masoni si nici de nemultumiri referitoare la vanzari, etc. Pe scurt, renunt la un stil de viata in care nu mai gasesc bucurie, pentru un altul, mai greu de inteles, dar totusi conform credintei mele, credinta care, ca fapt divers, a ajuns tinta batjocurii generale pe feisbuc. Asta ma aduce la al doilea subiect: Asa cum unii deja stiti, mi-am luat de curand un teren undeva in Muntii Buzaului si am de gand sa parasesc, cel putin pentru o perioada, Bucurestiul. Si nu voi avea internet acolo. Nu ca i-as simti lipsa, dar conturile Craciun Marius, Craciun Marius II vor deveni complet inactive. Contul Cedry2k va fi administrat de altcineva, dat fiind ca cel putin inca o perioada de acum, se vor mai vinde cd-uri Cedry2k, pentru cine nu le-a luat deja. Probabil ca singurele mesaje postate vor fi linkurile catre magazine.

Ce ar mai fi de zis? Oricum, subiectul muzica e inchis pentru mine, macar pentru o vreme. Am castigat datorita muzicii si am pierdut datorita ei. E timpul pentru altceva... A, da: multi imi trimiteti in continure piese sau texte despre care ar trebui sa imi dau cu parerea, dar eu sunt un critic groaznic, prieteni, plus ca nici pe mine nu am fost in stare sa ma ajut, asa ca lasati efortul vostru si nadejdea sa fie singurii aliati ai pixului. Dati tot ce puteti sau renuntati, altfel e ca si cum ai merge cu bata la razboi. Dar nu e vorba de ravna surda, sfatul meu, pentru cine ar vrea unul, e sa fiti echilibrati in tot ce faceti si sa fiti atenti la lucrurile care merita dragostea (jertfa) voastra.

Conturile Craciun Marius si Craciun Marius II mai raman active cel mult o saptamana, astept mesajele voastre (in special as vrea sa intru in legatura cu oameni care practica agricultura sustenabila si sunt dispusi sa dea niste sfaturi), nu raspund la boceli, alte chestiuni legate de muzica sau smardoieli calculatoriste. In rest, daca cineva simte nevoia sa imi transmita vreun gand sau sa ma intrebe ceva, voi cauta sa raspund tuturor, probabil mai scurt si mai concis, macar in aceste ultime zile "virtuale". Atentie, am zis, "voi cauta"! Multumiri inca o data tuturor artistilor cu care am colaborat, tuturor celor care m-ati sustinut, numai dragoste pentru toti oamenii de bine, incercam sa gasim si pentru toti ceilalti! Doamne-ajuta!"

 

Sursa: http://www.hiphopkulture.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat! Mare pierdere pt rapu romanesc. Bine ca am 2 cd-uri, urmand a fi cumparate si celelalte. Ce a facut el merita cumparat, nu orice cd cu muzica de tembelizor din care n-ai ce invata. Respect maxim! Mai bine ramanea mai underground si nu era ascultat de toti bulangiii care nu inteleg o iota din versurile si mesajele lui dar il pomenesc ca asa e la moda. Cred ca mai multe motive a avut sa se retraga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maxim de respect pentru omul care a trezit la realitate entitatile inculte din aceasta tara. Chiar am sesizat schimbari asupra oamenilor ce au ascultat muzica lui, precum persoane care nu au pus mana niciodata pe o carte, acum aflu ca acele persoane se pun serios pe citit si nu numai din ce se preda la scoala. Macar mai raman cateva fragmente din Cedry2k si anume, Dragonu, Carbon si Sisu. Oameni care eu fost corupti de Cedry2k sa isi deschida mintea in lumea asta. Sper ca acestia sa nu o apuce pe materiale necurate doar pentru faima si avere ca Puya, Connecte-R, etc.

Sunt curios daca vor mai fi la vanzare si colaborarile, acum chiar stau si ma gandesc ca ar fi trebuit sa le iau si pe acelea...


Oricum in zilele de azi multi prefera decat sa asculte o melodie care sa o descifrezi precum spusele lui Hristos, multi prefera sa asculte manele unde nu ai prea multe de inteles decat aur, bani, masini, fete si dusmani. Si in plus de asta acelor oameni care scot melodii doar pentru bani ei nu isi dau seama cat de mult influenteaza viata unui om in zelele acestea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt ca Bacovia, scriu versuri direct din cavou ,
da' pun pariu ca ti l-as fi facut pe fraier la flow.
Esti tablou, cazand pe spate ,
Nu se poate, de unde dracu le tot scoate pa toate ba frate?
Ai mare dreptate , am pregatite combinatii pa net si multe alte delicte ,
Puls ca-s la o treapta de icter ,
Cedrea e apt de fapt ce atrag toate cele 7 pacate parinte.
Ca 7 zile din 7 din cate mi-aduc aminte ,
De vreo 7 ani ne permitem un 77 de la care platite ,
Ia cutremur ca-n 77 cu peste 7 grade pe Rihter ,
Tine minte , cine zice ca nu ma simte ,
Cel mai probabil te minte sau se simte printre tinte,
Ca-i plind de chitre ce critica MC ,
Ce-ti vorbesc vii , ca-n Romania se scriu poezii deci orice-ar fi stii ca ...

 

 

Respect Cedrea 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mare pierdere pentru muzica romaneasca. Este decizia lui si trebuie sa o respecta, cum oare sa nu gasesti bucurie in muzica care o canta el? Nu cred asa ceva, probabil altul este motivul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca daca mai scriu cate-un rand
E pentru ca pofta trece gatind, 
Dar tot pofta vine mancand!

 

Cum spune si in versurile astea, ceva il obliga sa se lase de muzica, nu vreau sa intru in detalii, multi dintre voi cunoasteti treaba cu el, insa nu se poate abtine.

A cata oara este cand anunta ca se retrage ? A doua oara ? A treia ? Sa fim seriosi. Nu poate sta fara sa faca ceea ce ii place.

 

La fel ca si in aceasta piesa,  spune totul despre el.

)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...