Jump to content
Sign in to follow this  
VRazvan

[Respins][Propunere] [Gaming Channel] [YouTube]

  

18 members have voted

  1. 1. Sunteti de acord cu propunerea ?

    • Da
      15
    • Nu
      3


Recommended Posts

eGaming - Channel YouTube 

 


Vin cu o propunere ce sper sa ajute la dezvoltarea comunitatii si anume crearea unui canal de YouTube. Prin acest canal vreau sa ma refer strict la unul principal pe care sa fie postate cat mai multe tutoriale si gameplay'uri ale jocurilor. Beneficiile unui astfel de canal stim cu totii ca apar foarte greu ( in circa 6 luni de activitate ). 
Din moment ce aceasta comunitate se bazeaza pe serverele de SA-MP, Counter Strike si diversele competitii de gaming, inca un astfel de plus in lumea egaming nu ar strica.
 
Presupun ca acum va intrebati unii dintre voi la ce ajuta un canal principal de YouTube pentru eGaming atat timp cat exista eG-TV ? Pai diferentele se simt in numarul de abonati si desigur vizualizari. Niciodata pe YouTube nu poti dezvolta o anumita serie sau tag atat timp cat acestea provin de pe zeci de canale canale diferite. 

Ce ar trebui sa contina un canal de YouTube in activitatea sa:
  • 1. Video'urile sa nu depaseasca mai mult de 15 minute.
  • 2. Video'urile sa detina un voice record.
  • 3. Video'urile sa mentina o calitate de minim 720p ( fara stretch).
  • 4. Seriile sa fie mentinute de catre minim 5 video-uri.
Eu unul asa vad un canal de YouTube perfect, ce imi poate sugera incredere, seriozitate si chiar imi poate capta atentia.

Ce nu ar trebui sa contina un canal de YouTube in activitatea sa:
  • 1. Jocuri ce iti pun imaginatia la contributie ( Ex. SA-MP: Stai jos pe scaun, dar esti pe langa el ) 
  • 2. Jocuri ce necesita o activitate mult prea indelungata pentru a dezvolta un caracter sau save" ( Ex. Metin2 - Level 2 in 6 ore )
  • 3. Limbaj vulgar, mesaje rasiste etc.

Cum ar trebui sa fie dezvoltate seriile de pe un astfel de canal unde toti sa contribuim:
  • 1. O singura serie in desfasurare pentru un joc pana cand aceasta se termina ( iar atunci poate incepe alta pentru acelasi joc ).
  • 2. Maxim 6 serii in desfasurare deoarece nimeni doreste sa urmareasca prea multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro,dar la faza cu record voice off nu sunt de acord,gen mie imi place sa filmez cu voce..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt total PRO, cu chestia asta, este doar in avanatajul comunitatii si-n +, nu vad ce-ar putea merge rau? :-??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la eGaming Gaming Channel? sau eGaming Channel? (care este canalul eGaming oficial)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 PRO,mi se pare o idee foarte buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaming Channel - Ceva dedicat numai jocurilor unde sa se regaseasca cat mai multe moduri de joc sau prezentari.

 

PS: Dar vad ca se lucreaza la acel canal Stefi :)) de 4 ani se lucreaza la el !

Edited by EuSuntAla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se lucreaza in sensul ca se dezvolta. :)

 

Eu sunt PRO, sper sa iasa bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro. NU as intelege de ce asi fi contra. NU strica un + pentru comunitate :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro , este foarte bun un canal de Gaming , dar jocuri precum Far Cry 3 , Assasin`s Creed 3 , Gta IV - V si altele nu ca SA:MP sau Metin :-j

@:Va dati seama daca-ar juca sinK aceste jocuri cu voice record on ?=)) =)).Cred ca mai mult ar fi caterinca decat jocuri =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm,din cate vad acel canal este al lui Stefan sau nu mai stiu eu sa citesc...In fine,cel mai bine s-ar creea un canal special,unde asistent,george etc sa aiba parola si sa faca niste preselectii pentru "prezentator de videouri",iar atunci cand unul dintre "prezentatori"doreste sa posteze sa ii dea PM ori pe YouTube ori pe forum unuia din ei,sau sa se faca selectiile pentru "prezentator de videouri" mult mai drastice si acei "prezentatori"sa primeasca pass de la cont,dar mai bine prima varianta.Speram sa se deschida si app Stefan am dat subscribe. :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o idee buna DAR (trebuie sa existe si un dar :D) cine se va ocupa de acest canal? Nu este chiar atat de usor sa faci un canal de gaming. 

 

1. Video'urile sa nu depaseasca mai mult de 15 minute.
2. Video'urile sa detina un voice record.

 

Ca sa vorbesti 15 minute singur, este destul de greu. Cel mai usor este sa fiti 2-3 care jucati un joc in multiplayer fiindca asa vin ideile mai usor si nu apare plictiseala in caz ca unul nu mai stie ce sa scoata pe gura.

 

Eu sunt PRO DOAR daca exista 2-3 oameni capabili care stiu sa faca oamenii sa se simta ok si sa nu se plictiseasca cand se uita la acel video.

Edited by Kawasaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro , este foarte bun un canal de Gaming , dar jocuri precum Far Cry 3 , Assasin`s Creed 3 , Gta IV - V si altele nu ca SA:MP sau Metin :-j

@:Va dati seama daca-ar juca sinK aceste jocuri cu voice record on ? =)) =)).Cred ca mai mult ar fi caterinca decat jocuri =))

Evident dar oricum nimeni nu cred ca se uita la asa ceva pana la finalul unui clip :))


Este o idee buna DAR (trebuie sa existe si un dar :D) cine se va ocupa de acest canal? Nu este chiar atat de usor sa faci un canal de gaming. 

 

 

Ca sa vorbesti 15 minute singur, este destul de greu. Cel mai usor este sa fiti 2-3 care jucati un joc in multiplayer fiindca asa vin ideile mai usor si nu apare plictiseala in caz ca unul nu mai stie ce sa scoata pe gura.

 

Eu sunt PRO DOAR daca exista 2-3 oameni capabili care stiu sa faca oamenii sa se simta ok si sa nu se plictiseasca cand se uita la acel video.

 

Pai poate nu te-ai uitat la acei YouTuberi de 8-9 ani care iti vorbesc lucruri precum: " In mana am o arma cu doua gloante ". Oricum suntem suficienti playeri pe eGaming ce cred ca putem contribui impreuna cu ceva serii, doar nu este o cumunitate de acum doua zile. Eu unul spun ca se pot face si single deoarece in unele cazuri sunt interesante, dar mai sigure de vizualizari sunt cele co-op.


Hmm,din cate vad acel canal este al lui Stefan sau nu mai stiu eu sa citesc...In fine,cel mai bine s-ar creea un canal special,unde asistent,george etc sa aiba parola si sa faca niste preselectii pentru "prezentator de videouri",iar atunci cand unul dintre "prezentatori"doreste sa posteze sa ii dea PM ori pe YouTube ori pe forum unuia din ei,sau sa se faca selectiile pentru "prezentator de videouri" mult mai drastice si acei "prezentatori"sa primeasca pass de la cont,dar mai bine prima varianta.Speram sa se deschida si app Stefan am dat subscribe. :clap:

Sau tot D.Stefan se poate ocupa si de acel canal parerea mea, asta daca are timp evident. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Evident dar oricum nimeni nu cred ca se uita la asa ceva pana la finalul unui clip :))


 

Pai poate nu te-ai uitat la acei YouTuberi de 8-9 ani care iti vorbesc lucruri precum: " In mana am o arma cu doua gloante ". Oricum suntem suficienti playeri pe eGaming ce cred ca putem contribui impreuna cu ceva serii, doar nu este o cumunitate de acum doua zile. Eu unul spun ca se pot face si single deoarece in unele cazuri sunt interesante, dar mai sigure de vizualizari sunt cele co-op.


Sau tot D.Stefan se poate ocupa si de acel canal parerea mea, asta daca are timp evident. 

Stefan , sunt uni gamerii pe Youtube care vorbesc si o ora singuri :) Bine ei au 5000+ subscriberi ,chiar si 18000 :O..Deci se poate..

ToTaLa , nu inteleg ce ai vrut sa spui prin: Evident dar oricum nimeni nu cred ca se uita la asa ceva pana la finalul unui clip :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul momentan nu ma bag, imi ajunge MovieMaking :)

 

Poate pe viitor, desi nu-i vad scopul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt pro, ar fii frumos sa se trimita viduri cu gameplayuri, inregistrat frumos fara tiganimi ( ma refer la aia care s-au gandit deja sa se filmeze jucand 2 vs 2 la fifa :)) )

Edited by Katsuui

Share this post


Link to post
Share on other sites
@:Va dati seama daca-ar juca sinK aceste jocuri cu voice record on ? =)) =)).Cred ca mai mult ar fi caterinca decat jocuri =))

 

eu nu-mi dau seama, tu-ti dai ?

 

pro, desi nu are rost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt PRO ,dar in loc sa va ganditi la ideei cu care sa ajutam la populare si atragem  cu ceva frumos cu care pe viitor sa ne mandrim ...           dar si aceasta idee este buna ..dar nu prea..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stefan , sunt uni gamerii pe Youtube care vorbesc si o ora singuri :) Bine ei au 5000+ subscriberi ,chiar si 18000 :O..Deci se poate..

ToTaLa , nu inteleg ce ai vrut sa spui prin: Evident dar oricum nimeni nu cred ca se uita la asa ceva pana la finalul unui clip :))

 

Pai spunemi si mie tu ai chef sa te uiti la unul care pur si simplu nu evolueaza decat in timp indelungat ? Cand ma uit pe youtube la un gameplay cu metin2 sau chiar si samp, raman socat cum se pot face vizualizari din acele chestii aiurite, chiar nu imi vine sa ma uit pana la finalul acelui clip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt "pro" pentru ca nu am de ce sa nu fiu, dar pe langa asta sunt total de acord cu Kawasaki.

Nu creezi canalul si astepti vizualizari. Trebuie material de calitate si interes. Cine isi ia angajamentul ca face asta ? In nici un caz cine nou venit sau nesigur pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt PRO deoarece imi place foarte mult ideea, dar sa se realizeze doar daca se gasesc, cum a spus Kawasaki, la fel si Radu, doi sau trei oameni seriosi, capabili si apti de munca pentru acest canal de Youtube.

 

Sper ca cineva sa se intereseze si sa se propuna in aceste "functii", iar ideea sa se realizeze deoarece este una bunicica.

Edited by quZt

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, sunt "pro" pentru ca nu am de ce sa nu fiu, dar pe langa asta sunt total de acord cu Kawasaki.

Nu creezi canalul si astepti vizualizari. Trebuie material de calitate si interes. Cine isi ia angajamentul ca face asta ? In nici un caz cine nou venit sau nesigur pe el.


Da, este destul de greu sa ajungi undeva sus pe YouTube. Dar daca ai vointa si stii ca cineva iti sta in spate si iti ofera ajutor, atunci lucrurile devin destul de usoare. Mai ales cand ai niste prieteni cu care poti glumi in limita bunului simt fata de tine, prietenii tai si cei care se uita la ceea ce faceti, atunci orice moment in care poti considera ca esti nesigur dispare.

 

Eu unul am avut acest plan in minte in trecut, am incercat sa obtin informati despre tot ce imi trebuie pentru a ma distra si a arata lumii ceea ce fac eu in jocuri, dar am aflat si ca este nevoie de cativa prieteni, care si aceea sa fie gameri inraiti de cooperare si nu prieteni din viata reala. Am jucat acum cateva saptamani MineCraft cu Praffzor si chiar mi-a parut rau ca nu am filmat tot ceea ce am facut impreuna cu el.

Edited by EuSuntAla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu totusi ca propunerea e buna , din 200 playeri doar din SA-MP probabil doar 10 vor sa faca asa ceva prin diferite jocuri , din care cei 10 probabil doar 5 au un pc puternic , din care cei 5 care au ramas doar 2-3 stie sa filmeze cu fraps si sa comenteze ( aici se include si microfonul si inregistrarea vocala, plus montajul video). Propunerea a mai fost facuta de cineva acuma cativa si sa deschis eGaming Official care il vedem in prezent ( facut de DStefan ) dar nimeni nu sa mai ocupat de el foarte mult de atunci .

 

Oricum eu sunt PRO si va pot ajuta cu youtube-ul ( de la parteneriat , pana la vizualizari si montaje video )  

 

 

EDIT : @EuSuntAla te contrazic cu faza " e greu sa ajungi sus cu youtube-ul " e chiar mai simplu decat crezi tu sa fie .

Edited by Th3_KiL33R

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare o treaba usoara sa vorbesti 15 minute in continuu despre un joc. Mereu gasesc ceva despre care sa discut. PRO.

 

Eu zic ca ar fi o idee buna sa incepem o serie de tutoriale: in CS (cum sa apesi peretii corect, setari optime, diferente ale setarilor, cum sa te feresti, strategii s.a.m.d.), in Fifa (controale, scheme, tactici, etc.) si asa mai departe. Nu credeti ca ar fi o idee buna?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cu totusi ca propunerea e buna , din 200 playeri doar din SA-MP probabil doar 10 vor sa faca asa ceva prin diferite jocuri , din care cei 10 probabil doar 5 au un pc puternic , din care cei 5 care au ramas doar 2-3 stie sa filmeze cu fraps si sa comenteze ( aici se include si microfonul si inregistrarea vocala, plus montajul video). Propunerea a mai fost facuta de cineva acuma cativa si sa deschis eGaming Official care il vedem in prezent ( facut de DStefan ) dar nimeni nu sa mai ocupat de el foarte mult de atunci .

 

Oricum eu sunt PRO si va pot ajuta cu youtube-ul ( de la parteneriat , pana la vizualizari si montaje video )  

 

 

EDIT : @EuSuntAla te contrazic cu faza " e greu sa ajungi sus cu youtube-ul " e chiar mai simplu decat crezi tu sa fie .

 

Sa stii ca e usor atat timp cat nu esti limitat de resurse, lafel si cu jocul pe care il faci tu ( ma refer la parte de design ). Eu zic ca ne putem descurca din cativa membri pe eGaming sa putem face ceva, macar sa dam un plus comunitatii din ceea ce avem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...