Jump to content
Sign in to follow this  
Danyel2013

De ce le plac romanilor manelele ?

Sondaj muzica  

38 members have voted

  1. 1. Ce gen de muzica ascultati?



Recommended Posts

Ne place sau nu cam asta e realitatea  . Muzica de petrecere si manelele sunt ascultate de toti, fie ca o recunosc fie ca nu. La nunti, la petreceri , este inevitabil sa nu asculti aceste genuri de muzica . Dar oare de sunt asa ascultate ? Astept parerile voastre.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E p@ system deaia ne place , toti stim ca salam e baiat valabil !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E p@ system deaia ne place , toti stim ca salam e baiat valabil !

+1

 

De-ar fi sa-ti fac un portrettttttt , eu nu-ti gasesc nici un defect , tainana  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manelele si muzica de petrecere sunt ascultate dat faptului ca nu trimit nici un fel de mesaj pot spune, iar tristetea este lipsita din ele, doar intr-un vers dintr-o melodie are un moment precum " Of viata mea ". Oricum nu ma refer ca persoanele proaste asculta manele, dar dat faptului ca sunt usor de inteles, prind foarte repede la public. Uitativa si voi la PARAZITII ( Care totusi mesajele lor sunt destul de clare ), HAARP Cord, SunetSacruSS, etc. Acestia in primul rand nu sunt 100% comerciali, dar nici nu sunt ascultati de prea multa lume. De ce ? Pai vorbeste despre viitorul tarii si pseudovalorile din aceasta tara. Acum de partea cealalta ca si exemplu de raperi cu mesaje de bucurie, precum: Guess Who, Connecter, Puya ( daca poate fi numit raper sau macar sa faca parte din lumea hip hop ), etc. As putea spune ca ar mai fi o clasa prin lumea rap'ului precum cei care considera ca rap'ul inseamna numai injuraturi si tot felul de preprosuri stupide foarte prost gandite acestea, asa cum o fac cei din BUG Mafia care cum comenteaza la un membru din public, cum sunt asteptati dupa concert.


Aceasta este parerea mea si motivul pentru care cred ca romanii asculta manele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce le plac romanilor manelele ?  :-? Pentru ca suntem romani :)) Cum spunea si Basescu: ¨99 la suta dintre romani asculta manele¨. Eu fac parte din acel 1 la suta. E adevarat , la ultima nunta la care am fost am dansat pe acest gen de muzica , s-a mai scapat cate o manea printre populara dar nu putem sa iau la bataie nuntasii. De obicei acasa ascult rap , dubstep si R&B. Nu am nimic cu manelistii , ma enerveaza cateodata acei indivizi care baga manele de pe telefon prin autobuz sau metrou si mimeaza un dans libidinos ... ca o maimuta facand balet.

  EuSuntAla , tin sa te contrazic. Sunt destule manele de jale , ai in ele tristete cat doresti. Pana la urma fiecare e liber sa asculte ce vrea , nu poti sa-i impui unui individ sa asculte un anumit gen de muzica. Suntem o tara libera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de exemplu si eu ascult manele cand am chef , dar mi-e unul nu prea imi plac. Cat despre Florin Salam , Vali Vijelie , Adi Minune astia chiar imi plac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ascult manele numai cu florin salam , imi place cum canta mai ales vocea lui .... si multe altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de exemplu si eu ascult manele cand am chef , dar mi-e unul nu prea imi plac. Cat despre Florin Salam , Vali Vijelie , Adi Minune astia chiar imi plac.

 

aGueRo se cam bate cap in cap ce ai zis tu :-? Ascult manele, dar nu prea-mi plac.. Pai hotaraste-te, iti place sau nu ?! :))

 

De ce se sunt preferate manelele ? Sunt o groaza de motive, iar eu o sa enumar cateva :

- Cand esti trist, nu cred ca te poti alina durerea pe un alt gen, decat pe manea.

- Unele manele au un mesaj despre bani. Ce inteleg din asta?! Omul este fiinta cu nevoi personale. Un tigan nu cred ca a invatat carte sa castige atatia bani . Pe scurt iti deschide o portita still : Gandeste-te cum, ca sunt n'sphee mii de lucruri din care poti castiga un ban si legal si ilegal, dar gandeste-te!

- Am zis-o de 10x si o mai zic, sustin cu tarie ! Pe o manea, te distrezi mult mai bine ! De ce? Pe o manea, dansezi mult mai frumos, defapt clar, dansezi ! Pe cand, pe o melodie de rapp, mana la treaba si berea in mana, serios ? Ala este dans?

- In general manelele te invata cum sa te comporti cu o fata, de ce ? Pentru ca in manele auzi foarte multe complimente (bineinteles sa nu faci exces) si foarte multe mesaje cu care unele fete sunt in al 9lea cer cand le aud, te invata sa tii la o relatie si te invata sa respecti fata si sa ii acorzi mici atentii la un anumit interval de timp. Toate astea mi se par importante intr-o relatie.

- La un chef, asculti o manea si nu rap. De ce? Pentru ca intr-o manea nu-l auzi pe cel ce canta : Ahh sa-mi bag.. Ahh sa-mi scot.. , ceea ce nu cred ca i-ar placea nimanui asa ceva la o nunta, botez, majorat, etc.

 

Toate aceste motive haideti sa le comparam cu rap'ul :

- Cand esti trist, rap'ul ce te invata? Sa-ti scoti, sa-ti bagi.. Ceea ce nu cred ca este foarte important in momentul respectiv.

- Ce exemplu sa iau din rap ? Dragonu intr-o melodie are niste versuri cum ca : Am mancat nu stiu ce mancare si e foarte fericit. Ce inseamna ? Omu' ala a fost sincer, n-a mai vazut asa ceva pana acum si nici n-a mai mancat. 

- Pe rap, mana la treaba si berea in mana si dai frate si injura, canci dans.

- Rap'ul cu ce te ajuta pentru o fata? Ahh treci fa sa te urc pe pereti de 2-3x si pa. De acord cu asta n-am nimic importriva, hai sa ne intelegem cum o facem ca tot la aia ajungem, dar totusi este si ea om, nu carpa.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

aGueRo se cam bate cap in cap ce ai zis tu :-? Ascult manele, dar nu prea-mi plac.. Pai hotaraste-te, iti place sau nu ?! :))

 

De ce se sunt preferate manelele ? Sunt o groaza de motive, iar eu o sa enumar cateva :

- Cand esti trist, nu cred ca te poti alina durerea pe un alt gen, decat pe manea.

- Unele manele au un mesaj despre bani. Ce inteleg din asta?! Omul este fiinta cu nevoi personale. Un tigan nu cred ca a invatat carte sa castige atatia bani . Pe scurt iti deschide o portita still : Gandeste-te cum, ca sunt n'sphee mii de lucruri din care poti castiga un ban si legal si ilegal, dar gandeste-te!

- Am zis-o de 10x si o mai zic, sustin cu tarie ! Pe o manea, te distrezi mult mai bine ! De ce? Pe o manea, dansezi mult mai frumos, defapt clar, dansezi ! Pe cand, pe o melodie de rapp, mana la treaba si berea in mana, serios ? Ala este dans?

- In general manelele te invata cum sa te comporti cu o fata, de ce ? Pentru ca in manele auzi foarte multe complimente (bineinteles sa nu faci exces) si foarte multe mesaje cu care unele fete sunt in al 9lea cer cand le aud, te invata sa tii la o relatie si te invata sa respecti fata si sa ii acorzi mici atentii la un anumit interval de timp. Toate astea mi se par importante intr-o relatie.

- La un chef, asculti o manea si nu rap. De ce? Pentru ca intr-o manea nu-l auzi pe cel ce canta : Ahh sa-mi bag.. Ahh sa-mi scot.. , ceea ce nu cred ca i-ar placea nimanui asa ceva la o nunta, botez, majorat, etc.

 

Toate aceste motive haideti sa le comparam cu rap'ul :

- Cand esti trist, rap'ul ce te invata? Sa-ti scoti, sa-ti bagi.. Ceea ce nu cred ca este foarte important in momentul respectiv.

- Ce exemplu sa iau din rap ? Dragonu intr-o melodie are niste versuri cum ca : Am mancat nu stiu ce mancare si e foarte fericit. Ce inseamna ? Omu' ala a fost sincer, n-a mai vazut asa ceva pana acum si nici n-a mai mancat. 

- Pe rap, mana la treaba si berea in mana si dai frate si injura, canci dans.

- Rap'ul cu ce te ajuta pentru o fata? Ahh treci fa sa te urc pe pereti de 2-3x si pa. De acord cu asta n-am nimic importriva, hai sa ne intelegem cum o facem ca tot la aia ajungem, dar totusi este si ea om, nu carpa.

 

Ce treaba are maneaua cu rap-ul? De ce le compari? Macar sti ce inseamana RAP? Daca ai fi stiut poate nu mai spuneai ca nu se poate dansa pe el, acest gen de muzica nu-i facut pentru dans, si categoric nu-i facut pentru oricine. Rap-ul are o istorie cel putin, pe cand maneau a iesit din senin, nici in prezent nu se cunoaste originea ei. Rap-ul e arta, nu e o hartie cu versuri cu care sa te stergi la cur. De ce compari arta cu rahatu'? Zi-mi DE CE ai compara astea 2 (asculta ce ti-am dat eu fiindca si eu ti-am ascultat maneaua):

http://www.youtube.com/watch?v=Ge0OYtYtV4M

 

SAU

 

http://www.youtube.com/watch?v=mltt1V1Ff0k

 

Rap-ul abordeaza mai mereu subiecte serioase, nu doar ce crezi tu droguri si swag-uri sau cum vrei tu sa le numesti. Te luai de niste versuri ale lui Dragonu' , probabil cele din Candy, "Mananc heroina cu lingurita", asta era inainte sa se lase de droguri, versuri mai recente pentru tine:

http://www.youtube.com/watch?v=-sWh0UvIorU

 

De ce zic ca rap-ul este arta? Pai pentru a face asemenea versuri si rime, iti trebuie timp, cuvintele sunt bine alese si puse cu logica, nu ca in manele trantite, care se repeta, fara sens. De la bani, ajungi sa spui sa moara dusmani. Rap-ul e poezie, chiar prin definitie, iar poezia e arta [ RAP (Rythm And Poem)]

 

Nu ascult manele si punct. Exista alte posibilitati de a dansa sau a ma distra/ridica moralul.

 

PS: Majoritatea care asculta manele sunt analfabeti, fara liceu, fara viitor.

Edited by Blondu313
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba are maneaua cu rap-ul? De ce le compari? Macar sti ce inseamana RAP? Daca ai fi stiut poate nu mai spuneai ca nu se poate dansa pe el, acest gen de muzica nu-i facut pentru dans, si categoric nu-i facut pentru oricine. Rap-ul are o istorie cel putin, pe cand maneau a iesit din senin, nici in prezent nu se cunoaste originea ei. Rap-ul e arta, nu e o hartie cu versuri cu care sa te stergi la cur. De ce compari arta cu rahatu'? Zi-mi DE CE ai compara astea 2 (asculta ce ti-am dat eu fiindca si eu ti-am ascultat maneaua):

http://www.youtube.com/watch?v=Ge0OYtYtV4M

 

SAU

 

http://www.youtube.com/watch?v=mltt1V1Ff0k

 

Rap-ul abordeaza mai mereu subiecte serioase, nu doar ce crezi tu droguri si swag-uri sau cum vrei tu sa le numesti. Te luai de niste versuri ale lui Dragonu' , probabil cele din Candy, "Mananc heroina cu lingurita", asta era inainte sa se lase de droguri, versuri mai recente pentru tine:

http://www.youtube.com/watch?v=-sWh0UvIorU

 

De ce zic ca rap-ul este arta? Pai pentru a face asemenea versuri si rime, iti trebuie timp, cuvintele sunt bine alese si puse cu logica, nu ca in manele trantite, care se repeta, fara sens. De la bani, ajungi sa spui sa moara dusmani. Rap-ul e poezie, chiar prin definitie, iar poezia e arta [ RAP (Rythm And Poem)]

 

Nu ascult manele si punct. Exista alte posibilitati de a dansa sau a ma distra/ridica moralul.

 

PS: Majoritatea care asculta manele sunt analfabeti, fara liceu, fara viitor.

 

Am ascultat rap multi ani de zile, am cantat rap idem, multi ani de zile. Am avut o trupa pe nume Scratch cu un fost membru al comunitatii. Stiu exact cu ce se mananca din interior si nu duce decat la distrugerea vietii pe termen lung. 

Cu Dragonu' nu cu heroina, ca nu ma intereseaza pe mine ce droguri mananca el, are intr-o melodie, nu-i mai retin numele : Si am mancat o musaca si am plecat acasa. Ce fel de vers e asta prietene ? Ce mesaj e asta? Vrei sa-ti asculte fanii ce ai mancat?

La asta m-am referit ! D'aia este de 12301203120x mai preferata maneaua, pentru ca te poti distra. Ce intelegi prin dans?  Relaxare. Un dans e frumos cand ai si o fata langa tine. Atunci ce faci ? Hai sa fumam un cui si eu mai stiu ce, tare! Frumoasa mentalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pur si simplu mai peste tot auzi cate`o manea sau muzica de petrecere .

La nunti , botezuri , petreceri chiar daca nu ai vrea tot asculti muzica de petrecere sau manele , sau prin scoli / licee in clasa tot mai e 1-2 care ii da drumu la manele pe telefon ..

Chiar si cand o dai pe "ulei" tot asculti o manea :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

     Mie imi place si Rapul si maneaua, dar cand au inceput MC astia gen DOC, Chimie, Dobrescu, astia CTC sa cante stilul acest de RAP mi s-a loat de RAP, Rap-ul adevarat a fost atunci in anii 90`.

    Adevarat ce zice Kenny, te duci la o nunta botez ceva o sa bage asa de traditie o muzica populara si apoi o sa treaca si pe manele, in vro 10 ani maneaua va fi cea mai ascultata la evenimente de genul asta.

    De vrei sa agati o fata la o petrecere, o scoti la un dans pe manele, cum  ar fi sa o scoti la un dans pe melodia Parazitiilor (Curve ca voi) Sau ( Sa sugi P**a de ziua ta) :))...

     Chiar daca maneaua nu are mesaj si o poveste este tot muzica, muzica o asculti de place, si ca sa te simti bine cand o asculti, e neaparat sa aiba un mesaj ?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

aGueRo se cam bate cap in cap ce ai zis tu :-? Ascult manele, dar nu prea-mi plac.. Pai hotaraste-te, iti place sau nu ?! :))

 

De ce se sunt preferate manelele ? Sunt o groaza de motive, iar eu o sa enumar cateva :

- Cand esti trist, nu cred ca te poti alina durerea pe un alt gen, decat pe manea.

- Unele manele au un mesaj despre bani. Ce inteleg din asta?! Omul este fiinta cu nevoi personale. Un tigan nu cred ca a invatat carte sa castige atatia bani . Pe scurt iti deschide o portita still : Gandeste-te cum, ca sunt n'sphee mii de lucruri din care poti castiga un ban si legal si ilegal, dar gandeste-te!

- Am zis-o de 10x si o mai zic, sustin cu tarie ! Pe o manea, te distrezi mult mai bine ! De ce? Pe o manea, dansezi mult mai frumos, defapt clar, dansezi ! Pe cand, pe o melodie de rapp, mana la treaba si berea in mana, serios ? Ala este dans?

- In general manelele te invata cum sa te comporti cu o fata, de ce ? Pentru ca in manele auzi foarte multe complimente (bineinteles sa nu faci exces) si foarte multe mesaje cu care unele fete sunt in al 9lea cer cand le aud, te invata sa tii la o relatie si te invata sa respecti fata si sa ii acorzi mici atentii la un anumit interval de timp. Toate astea mi se par importante intr-o relatie.

- La un chef, asculti o manea si nu rap. De ce? Pentru ca intr-o manea nu-l auzi pe cel ce canta : Ahh sa-mi bag.. Ahh sa-mi scot.. , ceea ce nu cred ca i-ar placea nimanui asa ceva la o nunta, botez, majorat, etc.

 

Toate aceste motive haideti sa le comparam cu rap'ul :

- Cand esti trist, rap'ul ce te invata? Sa-ti scoti, sa-ti bagi.. Ceea ce nu cred ca este foarte important in momentul respectiv.

- Ce exemplu sa iau din rap ? Dragonu intr-o melodie are niste versuri cum ca : Am mancat nu stiu ce mancare si e foarte fericit. Ce inseamna ? Omu' ala a fost sincer, n-a mai vazut asa ceva pana acum si nici n-a mai mancat. 

- Pe rap, mana la treaba si berea in mana si dai frate si injura, canci dans.

- Rap'ul cu ce te ajuta pentru o fata? Ahh treci fa sa te urc pe pereti de 2-3x si pa. De acord cu asta n-am nimic importriva, hai sa ne intelegem cum o facem ca tot la aia ajungem, dar totusi este si ea om, nu carpa.

 

Eu sper ca atunci cand ai scris asta erai beat sau obosit, altfel nu-mi explic cum ai putut scoate asemenea aberatii pe gura(sau ma rog, poate le-ai scos pe fund)

Ia sa comentam putin ceea ce ai zis:

 

- Cand esti trist, nu cred ca te poti alina durerea pe un alt gen, decat pe manea.

 

 

Tu vorbesti serios ?! Exista o gramada de melodii SUPERBE pe care "iti poti alina durerea".Poti sa imi spui cum poti sa iti alini tu durerea dintr-o manea in care versurile de-abea daca au sens?"Off viata mea, off inima mea" , zici ca e un om care se screme pe WC ca nu se poate caca.

 

 

- Unele manele au un mesaj despre bani. Ce inteleg din

asta?! Omul este fiinta cu nevoi personale. Un tigan nu cred ca a

invatat carte sa castige atatia bani . Pe scurt iti deschide o portita

still : Gandeste-te cum, ca sunt n'sphee mii de lucruri din care poti castiga un ban si legal si ilegal, dar gandeste-te!

 

 

Asta m-a lasat fara cuvinte, dar ma rog intr-un fel ai dreptate.Daca esti prost si ai mai putin de 4 clase ori te angajezi la REBU ori te apuci sa canti manele, nu e adevarat?

 

 

- Am zis-o de 10x si o mai zic, sustin cu tarie ! Pe

o manea, te distrezi mult mai bine ! De ce? Pe o manea, dansezi mult

mai frumos, defapt clar, dansezi ! Pe cand, pe o melodie de rapp, mana

la treaba si berea in mana, serios ? Ala este dans?

 

 

Exista o gramada de genuri de melodii pe care poti dansa.Pe manele dansezi ca un babuin pe care-l dor ouale.

 

 

- In general manelele te invata cum sa te comporti cu o

fata, de ce ? Pentru ca in manele auzi foarte multe complimente

(bineinteles sa nu faci exces) si foarte multe mesaje cu care unele fete

sunt in al 9lea cer cand le aud, te invata sa tii la o relatie si te

invata sa respecti fata si sa ii acorzi mici atentii la un anumit

interval de timp. Toate astea mi se par importante intr-o relatie.

 

 

Serios ? Poate doar pitipoancele alea fara un pic de creier in cap vor fi incantate de asemenea complimente.

 

 

- La un chef, asculti o manea si nu rap. De ce? Pentru ca

intr-o manea nu-l auzi pe cel ce canta : Ahh sa-mi bag.. Ahh sa-mi

scot.. , ceea ce nu cred ca i-ar placea nimanui asa ceva la o nunta,

botez, majorat, etc.

 

 

In primul rand, uiti ca topicul nu este doar despre 2 genuri de muzica: manele si rap ci despre toate genurile de muzica.La un chef, de ce sa asculti o manea, sa il auzi pe tigan zicand:"off viata mea" sau alte replici d-astea care zici ca le-a gasit cand era pe WC? Nici rap nu se poate asculta la o petrecere, dar cum am mai zis, EXISTA O GRAMADA DE MUZICA BUNA, INAFARA DE MANELE !

 

 

- Cand esti trist, rap'ul ce te invata? Sa-ti scoti, sa-ti

bagi.. Ceea ce nu cred ca este foarte important in momentul respectiv.

 

 

Si cand esti trist, maneaua ce te invata? :))

 

 

- Ce exemplu sa iau din rap ? Dragonu intr-o melodie are niste versuri cum ca : Am

mancat nu stiu ce mancare si e foarte fericit. Ce inseamna ? Omu' ala a

fost sincer, n-a mai vazut asa ceva pana acum si nici n-a mai mancat.

 

 

Si ce exemplu sa iau eu din manele? Cateva versuri din manele:"Ca sa moara toti dusmanii ca la mine vin toti banii" sau "Cate una, cate doua, cate trei, cate patru, cate cinci, cate sase zile beau"

Pai scuza-ma, astea nu sunt exemple de urmat.

 

 

- Pe rap, mana la treaba si berea in mana si dai frate si injura, canci dans.

 

Pai mai bine decat sa arat ca o maimuta in calduri dansand pe manele.

 

 

- Rap'ul cu ce te ajuta pentru o fata? Ahh treci fa sa te urc pe pereti de 2-3x si pa. De

acord cu asta n-am nimic importriva, hai sa ne intelegem cum o facem ca

tot la aia ajungem, dar totusi este si ea om, nu carpa.

 

 

Si manelele cu ce te ajuta pentru o fata? Nu spun aici de genul rap, insa cum am mai zis, sunt si alte genuri in care versurile chiar sunt superbe si au un inteles.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper ca atunci cand ai scris asta erai beat sau obosit, altfel nu-mi explic cum ai putut scoate asemenea aberatii pe gura(sau ma rog, poate le-ai scos pe fund)

Ia sa comentam putin ceea ce ai zis:

 

Tu vorbesti serios ?! Exista o gramada de melodii SUPERBE pe care "iti poti alina durerea".Poti sa imi spui cum poti sa iti alini tu durerea dintr-o manea in care versurile de-abea daca au sens?"Off viata mea, off inima mea" , zici ca e un om care se screme pe WC ca nu se poate caca.

 

 

Asta m-a lasat fara cuvinte, dar ma rog intr-un fel ai dreptate.Daca esti prost si ai mai putin de 4 clase ori te angajezi la REBU ori te apuci sa canti manele, nu e adevarat?

 

 

Exista o gramada de genuri de melodii pe care poti dansa.Pe manele dansezi ca un babuin pe care-l dor ouale.

 

 

Serios ? Poate doar pitipoancele alea fara un pic de creier in cap vor fi incantate de asemenea complimente.

 

 

In primul rand, uiti ca topicul nu este doar despre 2 genuri de muzica: manele si rap ci despre toate genurile de muzica.La un chef, de ce sa asculti o manea, sa il auzi pe tigan zicand:"off viata mea" sau alte replici d-astea care zici ca le-a gasit cand era pe WC? Nici rap nu se poate asculta la o petrecere, dar cum am mai zis, EXISTA O GRAMADA DE MUZICA BUNA, INAFARA DE MANELE !

 

 

Si cand esti trist, maneaua ce te invata? :))

 

 

Si ce exemplu sa iau eu din manele? Cateva versuri din manele:"Ca sa moara toti dusmanii ca la mine vin toti banii" sau "Cate una, cate doua, cate trei, cate patru, cate cinci, cate sase zile beau"

Pai scuza-ma, astea nu sunt exemple de urmat.

 

 

Pai mai bine decat sa arat ca o maimuta in calduri dansand pe manele.

 

 

Si manelele cu ce te ajuta pentru o fata? Nu spun aici de genul rap, insa cum am mai zis, sunt si alte genuri in care versurile chiar sunt superbe si au un inteles.

 

Ti-am explicat ce si cum, pe alta cale de conversatie. Nu stiu, fiecare cu parerile lui, sustin cu tarie ceea ce am spus, pentru ca am trecut prin febra rap ( aici nu ma refer la tine ).

In legatura cu ce am scris cu rosu, diseara sau maine dimineata (cand am timp), o sa postez pe blogul nostru, un studiu despre antreprenorii din Romania. Aproximativ 50% nu au nici liceul terminat in schimb sunt antreprenori. Nu intotdeauna este valabila expresia : Ai carte, ai parte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanii iubesc manelele deoarece la o petrecere cand ai luat si putin alcool la "bord" o sa te distrezi de 100 de ori mai bine pe o melodie de tip-ul "manelelor" decat o melodie de alt gen. Eu sustin aceste melodii deoarece transmit o stare foarte frumoasa si tot odata ii respect pe cei care le produc si le comercializeaza.

 

Un exemplu este urmatorul, la o mica "betie" te distrezi mai bine pe o melodie de-a lui Salam sau pe una a lui Shakira? (Va zic eu, Salam este baza atunci.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

toti prostii asculta manele...sa compari maneaua cu rapul e prostia suprema atinsa...nu ma obosesc sa va vorbesc despre rap ( pt ca nici nu stiti sa scrieti acest cuvant )

Share this post


Link to post
Share on other sites

toti prostii asculta manele...sa compari maneaua cu rapul e prostia suprema atinsa...nu ma obosesc sa va vorbesc despre rap ( pt ca nici nu stiti sa scrieti acest cuvant )

 

Cred ca depasesti o limita, de ce judeci omul dupa stilul sau de muzica? Fiecare este egal in drepturi si liber sa-si aleaga orice stil de muzica doreste, eu nu cred ca cei care asculta manele sau cei care le produc sunt cum ai zis tu, din contra acestia se distreaza cel mai bine.

Spune-mi si mie, la o petrecere pe ce stil de muzica te distrezi cel mai bine ? ( si aici ma refer la majoritatea, nu neaparat la tine )

Edited by quZt

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu ... esti un mare pupincurist, cand incetezi sa mai pupi lumea-n cur, intoarce-te cu o parere buna. Inainte de manele, la petreceri ce muzica se asculta? nu poti pricepe asta? manelele nu au fost dintotdeauna

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Bello, e parerea mea si trebuie sa mi-o respecti. Crede-ma, nu sunt un impatimit al manelelor (nu ascult acest gen de muzica), dar la o petrecere chiar daca prefer Rap-ul sau alte gen-uri, eu ma distrez foarte tare si cel mai bine pe o manea buna.

 

@ In legatura cu aberatiile tale, daca eu eram cum spui tu, iti garantez ca eram sus de tot acum la experienta si la cunostiintele mele. Imi place sa respect si sa ma comport cum se cuvine cu cei care merita si de la care primesc acelasi lucru.Oameni ca tine nu-i urasc, ci pur si simplu nu le acord atentie.

 

Salut si eu unul iti respect opinia ta cu privire la acest topic si la aceasta intrebare adresata de catre userul Danyel2013.

O seara buna. :)

Edited by quZt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanii iubesc manelele deoarece la o petrecere cand ai luat si putin alcool la "bord" o sa te distrezi de 100 de ori mai bine pe o melodie de tip-ul "manelelor" decat o melodie de alt gen. Eu sustin aceste melodii deoarece transmit o stare foarte frumoasa si tot odata ii respect pe cei care le produc si le comercializeaza.

 

Un exemplu este urmatorul, la o mica "betie" te distrezi mai bine pe o melodie de-a lui Salam sau pe una a lui Shakira? (Va zic eu, Salam este baza atunci.)

 

Felicitari pentru acest post, nu cred ca puteam zice mai bine aceste lucruri.

@eunusuntfan - imi place ca tu etichetezi un om dupa genul de muzica pe care il asculta, frumos. N-are nici o legatura maneaua cu ce se asculta inainte de a aparea acest gen de muzica. Topicul spune clar ca este vorba de manele. La un chef te distrezi mult mai frumos pe o manea, pe cand pe rap, ce faci ? Voi considerati ca daca fumati un cui, sunteti in al 9lea cer, nu va trebuie nici o femeie sa va simtiti bine, nu va trebuie nici o distractie MACAR o data pe luna, fericirea voastra este iarba (o distrugere totala). 

Tu chiar crezi ca daca arunci atatea 'perle' in qpz0r isi va schimba stilul si nu va mai asculta manele la un chef? Gresit. 

Nu mai caracterizati oamenii dupa stilul de muzica sau mai nou, dupa cum il cunosti virtual. Sa-ti permiti sa etichetezi un om, trebuie sa-l cunosti de minim 1 an si atunci in lumea reala. 

Maneaua este caracteristica tiganilor, ok ? Voi nu stiti altceva decat rasisme. Crede-ma cunosc tigani de toate categoriile de varste, de la ursari pana la tiganii de satra. Marea majoritate a tiganilor sunt mult mai corecti cu prietenii, decat romanii. Un tigan daca a zis ceva, aia face si nu va dezamagi niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sa fim realisti fratilor , e imposibil sa nu fi ascultat odata vreo manea , pe cum sustineti voi ca "aveti rapul in sange" . 

 

Sincer am si eu niste specimene in clasa care imi zic ca ei cand o sa se insoare la ei o sa cante numai dubstep , puya , paraziti , obladon etc.. , eu unul zic ca trebe sa fii chiar idiot sa asculti doar rap la o petrecere / nunta / botez , ce drq ai face stai cu bere in pana si cand incepe bassul iti dai cu ea in cap :| .

 

Cand mergi la un majorat sau intr-un club si cand vezi fetele ca se rup pe manele , voi ce faceti mergeti si dati 500 E la DJ ,sa schimbe muzica ? Mai ales cand vine una asa pe langa voi si se freaca cu funduletul de **** voastra :)) ( ce va mai place ) . 

 

Deci pana la urma ! SUS MANEAUA

 

http://www.youtube.com/watch?v=AveHK_4pzZ0

Edited by alert

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaaaaalalila girlatahau, care te iei de manelisti ca te iau pe ciubalaaaau?

 

 Marea majoritate a tiganilor sunt mult mai corecti cu prietenii, decat romanii. Un tigan daca a zis ceva, aia face si nu va dezamagi niciodata.

Sa fiu clar din start, nu sunt rasist, ba din contra, sunt impotriva rasismului de orice fel, pentru ca e o aberatie sa cataloghezi un om dupa rasa. Insa tin sa-ti spun ca nu cred ca ai ajuns sa cunosti tiganii cu adevarat. Eu am fost prieten bun bun de tot, coleg de generala si de facultate cu fiul sefului Partidei Rromilor din Arges. Acum nu stiu daca mai detine functia. E vorba de Rane, tu fiind din oras, probabil ai auzit de el. Am umblat incepand de la Filip al lu Mustata (ursari) pana la Cori al lu' Liviu Baradiu (rudari din cate stiu). Am cunoscut si pe celebrul Titoasca, despre care tot orasul a vorbit si inca mai vorbeste si am umblat o perioada cu el (cu cel mic). Si nu sunt ei singurii tigani cu care am umblat. Am umblat si cu tiganii din Schitu, Maracineni, nu mai stau sa-ti dau acum nume ca nici nu cred ca-i stii. Crede-ma, toata adolescenta mea, de la varsta de 11 ani pana la varsta de 20 de ani mi-am petrecut-o  constant in compania tiganilor de tot felul. Am umblat si am ajuns sa-i cunosc foarte foarte bine. Tiganul, si aici nu ma refer la cei enumerati mai sus, care sunt superbaieti, e tigan si in ziua de Paste. Cauta non-stop sa te arda si sa te faca la orice chestie. Japca, faze de cacao, nesimtirea la majoritatea dintre ei e ceva ce ii caracterizeaza. Tiganii in general niciodata n-o sa-ti fie tie prieten, decat din interes. Tiganii leaga prietenii adevarate doar intre ei, iar daca ajungi sa ai incredere prea mare in ei, o sa ai foarte mult de pierdut. Ia-o ca pe un sfat, daca vrei sa-l iei, daca nu, fa cum crezi tu mai bine.

 

Despre topic, despre placerea romanilor de a asculta manele. Eu recunosc, am avut o perioada in care am ascultat manele, vreo 2-3 ani. Dar in acea perioada se faceau manele adevarate, nu behaielile lui Salam de acum. Daca va uitati foarte atent, la Adrian Minune, o sa vedeti ca versurile lui sunt destul de frumoase si corecte din punct de vedere gramatical. Eu mai mult melodiile lui le ascultam. Nu mi-a placut niciodata Salam sau Guta sau Susanu sau mai stiu eu ce cocalari.

 

Acum raspunsul, de ce le plac romanilor manele?! Simplu, pentru ca foarte multa lume este agramata si trece cu usurinta peste greselile gramaticale ale solistilor, pentru ca ii incanta acele behaieli si privesc acesti cocalari ca pe niste idoli. Pur si simplu le ia ochii faptul ca vad cum arunca aia cu banii pe ei si zic "maaama ce smeker e Salam asta frateee vreau si eu sa fiu ca el".

 

Eu nu inteleg cum poti sa asculti asa melodie, cand ai fluiera pe acolo, huiduie si ca sa nu mai zic ca asta canta aceleasi 2 strofe de 7 ori si altceva nici nu mai canta. Si numai cand auzi "ma jur pe maicuta mea ca nu te dau pe-altcineva" sau "iarta-ma ca eram beat dar iti promit ca nu mai fac", pai fii sigur ca o sa faca! :)) Te doare capu ce naiba...

 

Despre "hit-ul" asta vorbesc:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1R448SY5fPA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaaaaalalila girlatahau, care te iei de manelisti ca te iau pe ciubalaaaau?

 

Sa fiu clar din start, nu sunt rasist, ba din contra, sunt impotriva rasismului de orice fel, pentru ca e o aberatie sa cataloghezi un om dupa rasa. Insa tin sa-ti spun ca nu cred ca ai ajuns sa cunosti tiganii cu adevarat. Eu am fost prieten bun bun de tot, coleg de generala si de facultate cu fiul sefului Partidei Rromilor din Arges. Acum nu stiu daca mai detine functia. E vorba de Rane, tu fiind din oras, probabil ai auzit de el. Am umblat incepand de la Filip al lu Mustata (ursari) pana la Cori al lu' Liviu Baradiu (rudari din cate stiu). Am cunoscut si pe celebrul Titoasca, despre care tot orasul a vorbit si inca mai vorbeste si am umblat o perioada cu el (cu cel mic). Si nu sunt ei singurii tigani cu care am umblat. Am umblat si cu tiganii din Schitu, Maracineni, nu mai stau sa-ti dau acum nume ca nici nu cred ca-i stii. Crede-ma, toata adolescenta mea, de la varsta de 11 ani pana la varsta de 20 de ani mi-am petrecut-o  constant in compania tiganilor de tot felul. Am umblat si am ajuns sa-i cunosc foarte foarte bine. Tiganul, si aici nu ma refer la cei enumerati mai sus, care sunt superbaieti, e tigan si in ziua de Paste. Cauta non-stop sa te arda si sa te faca la orice chestie. Japca, faze de cacao, nesimtirea la majoritatea dintre ei e ceva ce ii caracterizeaza. Tiganii in general niciodata n-o sa-ti fie tie prieten, decat din interes. Tiganii leaga prietenii adevarate doar intre ei, iar daca ajungi sa ai incredere prea mare in ei, o sa ai foarte mult de pierdut. Ia-o ca pe un sfat, daca vrei sa-l iei, daca nu, fa cum crezi tu mai bine.

 

Despre topic, despre placerea romanilor de a asculta manele. Eu recunosc, am avut o perioada in care am ascultat manele, vreo 2-3 ani. Dar in acea perioada se faceau manele adevarate, nu behaielile lui Salam de acum. Daca va uitati foarte atent, la Adrian Minune, o sa vedeti ca versurile lui sunt destul de frumoase si corecte din punct de vedere gramatical. Eu mai mult melodiile lui le ascultam. Nu mi-a placut niciodata Salam sau Guta sau Susanu sau mai stiu eu ce cocalari.

 

Acum raspunsul, de ce le plac romanilor manele?! Simplu, pentru ca foarte multa lume este agramata si trece cu usurinta peste greselile gramaticale ale solistilor, pentru ca ii incanta acele behaieli si privesc acesti cocalari ca pe niste idoli. Pur si simplu le ia ochii faptul ca vad cum arunca aia cu banii pe ei si zic "maaama ce smeker e Salam asta frateee vreau si eu sa fiu ca el".

 

Eu nu inteleg cum poti sa asculti asa melodie, cand ai fluiera pe acolo, huiduie si ca sa nu mai zic ca asta canta aceleasi 2 strofe de 7 ori si altceva nici nu mai canta. Si numai cand auzi "ma jur pe maicuta mea ca nu te dau pe-altcineva" sau "iarta-ma ca eram beat dar iti promit ca nu mai fac", pai fii sigur ca o sa faca! :)) Te doare capu ce naiba...

 

Despre "hit-ul" asta vorbesc:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1R448SY5fPA

 

Hai ca mai facut sa rad cu prima parte din post :)))

Cunosc tigani din Pitesti, dar tiganii mai 'batrani' , nu cei de 20-25 de ani. Tiganul ala de 35-40 de ani, care nu duce lipsa de bani (automat nu te inseala). Tiganul 'batran' care nu duce lipsa de nimic isi apreciaza enorm fiecare prieten. 

Titoasca, am auzit de el, repet doar am auzit si l-am vazut doar in acest video (arestarea lui pe Craiovei), acum nu stiu daca este cel mic sau cel mare :

In ziua de azi, toti tiganii si romanii se considera interlopi, acum multi care dau peste un tigan jerpelea, vai mamicuta lui care se da interlop si il escrocheaza, automat cel care a iesit in paguba ramane cu ideea : "Toti tiganii sunt la fel, fir-ar mamicuta lui a dracu" (expresia tipica romanului).

Am pe cineva care mi-a dat toate sfaturile astea cu tiganii (nu dau detalii - o ruda, am prieteni pe comunitate si dupa vorbesc aiurea - idem, tipic romanului) si am avut ocazia sa cunosc acele persoane pe care mi le-a dat exemplu, de aceea imi dau cu parerea pentru ca am ceva "cunostinte".

Si tu Radu, esti mai batran ca mine, normal ca-ti ascult si tie sfaturile, nimeni nu e atotstiutor si de aceea sunt deschis, ca din orice subiect cat de marunt poate fi el, am ceva de invatat.

 

Vad ca iti place Adrian Minune sau ti-a placut. Asta iti place ? :

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=01Lpu-Jy8ns&NR=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place vocea aleia deloc :)) Dar el ce canta, e ok, nu pot sa zic ca mor dupa ea.

Uite o melodie care mi-a placut de exemplu:

 

P.S.: Eu nu am fost escrocat sau ceva de vreun tigan pentru ca am avut grija, dar am observat comportamentul lor vizavi de altii. In fine, e parerea mea, ti-o respect pe a ta, fiecare cu parerea lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...