Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Furisey

[Solved] [Recomandare]Filme

Recommended Posts

Nick : Furisey
Genul filmului dorit : Istoric/Actiune.
Scurta descriere a filmului dorit : Salut,as dorii si eu sa mi se recomande niste filme de calitate,gen: Napoleon,Stefan Cel mare,Vlad Tepes,Season of the Witch..etc .Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Argo,Alexandru Macedon,Soldatul Ryan,..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lincoln.

 

Ce se intampla in acest film?

 

Al şaisprezecelea preşedinte al Statelor Unite ale Americii, Abraham Lincoln, va conduce Nordul spre o mare victorie împotriva Sudului în timpul Războiului Civil American (1861-1865). Astfel Abraham Lincoln este primul preşedinte american care a abolit sclavia şi a desăvârşit unitatea statelor americane.Bazat pe romanul biografic a lui Doris Kearns Goodwin ``Rivalii: Geniul politic a lui Abraham Lincoln``, filmul se concentrează în special pe ultimele luni de viaţă ale lui Lincoln, romanul fiind prea stufos pentru a fi cuprins în întregime în film. Spielberg doreşte să-l surprindă pe Lincoln ca om al deciziilor ce au dus la scrierea istoriei, dar şi să reliefeze abilităţile sale politice incontestabile, tactul desăvârşit şi circumstanţele politice care l-au făcut să străbată cu succes o perioadă greu încercată.

 

 

 

P.S: Este un film foarte frumos pe care l-am vazut in Cinema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geniale filme,multumesc tuturor si mai astept alte filme,daca mai cunoasteti.

 

@Radu,sunt putini care apreciaza filmele istorice,eu unul sunt inebunit dupa ele,parca mi-as dorii sa merg inapoi in trecut si sa traiesc acele momente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate filmele WW2 sunt o lectie buna de istorie.

Nu stiu cat de mult apreciati voi (unii) aceasta ramura, dar pentru mine este ceva aparte.

Poftim : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_War_II_films

 

Si pentru mine filmele istorice au ceva aparte.

 

________________________________________________________________________________

 

Hyde Park on Hudson

 

Ce se intampla in acest film?

 

In iunie 1939, Franklin Delano Roosevelt şi soţia sa Eleanor se pregătesc să-i întâmpine pe regele George al VI-lea şi pe regina Elisabeta la reşedinţa lor din Hyde Park on Hudson din statul New York, fiind vorba despre prima vizită oficială din istorie a unui monarh britanic în SUA.

Casa Regală de la Londra are nevoie disperată de sprijinul politic al preşedintelui nord-american fiindcă este în pragul unei confruntări violente cu Germania nazistă, dar rezolvarea treburilor importante ce ţin de politica externă este obstrucţionată de problemele domestice din căminul lui Roosevelt, soţia, amanta şi mama acestuia conspirând să facă acel week-end greu de uitat.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=UQaScjiWDyY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate filmele WW2 sunt o lectie buna de istorie.

Nu stiu cat de mult apreciati voi (unii) aceasta ramura, dar pentru mine este ceva aparte.

Poftim : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_War_II_films

 

 

Am vazut filmele recomandate de Alex28 si quzt. O singura intrebare am,quzt,Abraham Lincoln,eu am vazut filmul din 2012 cel cu vampiri,mai este vreo varianta noua ?

 

@Radu,de unde pot gasii toate filmele acelea de mai sus,imi pare mai mult a documentare,dar tot sunt interesante :). Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gresit. Filmele de mai sus sunt facute in timpul celui de al 2-lea razboi mondial.

Lista corecta aici :

http://www.cinemarx.ro/tag/filme-cu-al-doilea-razboi-mondial/

http://www.cinemagia.ro/filme/tags/filme-cu-al-doilea-razboi-mondial/

Filme despre razboi.

De unde le poti lua ? De pe pop.ularere site-uri (stim noi care), iar cele pe care nu le gasesti le poti viziona online.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut filmele recomandate de Alex28 si quzt. O singura intrebare am,quzt,Abraham Lincoln,eu am vazut filmul din 2012 cel cu vampiri,mai este vreo varianta noua ?

 

@Radu,de unde pot gasii toate filmele acelea de mai sus,imi pare mai mult a documentare,dar tot sunt interesante :). Mersi

 

Filmul pe care l-ai vizionat tu se numeste 'Abraham Lincoln: Vampire Hunter' si are doar o parte, genul predominant este actiunea.

Ce ti-am pus eu mai sus este vorba despre un film istoric, la fel are tot o singura parte.

 

Inca un film pe care eu l-am vizionat si am ramas uimit de tema lui si in sine de actiunea care se petrece.

 

 

Invictus

 

Ce se intampla in acest film?

 

Bazat pe romanul "The human factor: Nelson Mandela and the game that changed the world" al autorului John Carlin, filmul "Invictus" relateaza povestea reala a modului in care presedintele de culoare Nelson Mandela si-a unit fortele cu Francois Pienaar, capitanul echipei de rugby a Africii de Sud, cu scopul de a-i unifica pe locuitorii tarii sale. Dupa ce a fost eliberat din inchisoare dupa 27 de ani de detentie si a fost ales primul om in stat, Nelson Mandela a inteles ca tara a ramas divizata din punct de vedere economic si rasial chiar si dupa eradicarea politicii de apartheid si a decis sa se foloseasca de campionatul mondial de rugby gazduit de catre Africa de Sud in anul 1995 pentru a-i aduce laolalta pe albi si negri prin limbajul universal al sportului. Dupa decade de violenta si lipsa de incredere, albii si negrii din Africa de Sud au vibrat impreuna in tribune sau in fata televizoarelor vazand cum echipa lor nationala de rugby devine campioana a lumii si invinge in finala cu scorul de 15 -12 marea favorita a turneului - Noua Zeelanda.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca si seriale cu aceiasi tematica,cu discurs istoric.

Cele mai potrivete cred ca ar fi: 

 

 

Gasesti detalii despre fiecare daca apesi click pe nume.Iar daca zici ca iti plac reconstituirile astea,lucrurile din care poti invata ceva despre trecut eu zic sa continui cu documentare.

Iar filme: 

 

  • Achilles (Troy)
  • Warth of the Titans (se vorbeste in mare despre zei)
  • Immortals (se vorbeste despre zei) 
  • 300

Si ar mai fi si altele,daca mai ai nevoie anunta-ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...