Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mixXL

Vechiul eGaming , noul eGaming

Voteaza !  

120 members have voted

1. 1. Cum vrei sa fie eGaming ? ( SA:MP )

• Sa fie cum a fost inainte .
      70
    • Sa nu schimbam nimic , totul e bine .
      4
    • Sa facem si ceva nou si sa luam si din trecut .
      36
    • Sa nu luam nimic din trecut . Sa mai facem ceva nou .
      10

143 posts in this topic

Care e diferenţa ? Da in ciuda faptului ca playerii dau foarte mulţi bani pe licenţe , arme , ca să nu mai zic de P.U.

Nu inţeleg de ce vă plangeţi atat , xanto a facut un efort  ca să facă acest server unic prin Licenţe care expiră , DMV AUTOMAT , SISTEM DE CURSE , RivalWars , multora vă convenea cand faceaţi 1SAPTAMANA BLACK-LIST ? Sau cand trebuia să puneţi două poze la o cerere ?

XanTo ce a făcut , a făcut spre binele jocului . Dacă joci , joci din plăcere , degeaba ai un server frumos , unic , daca nu ai playeri maturi , si ai doar kinderi. Cu exceptia Unui lucru :

-Dobanda

- Dacă tot ai vrea să lasi dobanda asa , pai atunci aş avea următoarele propunerii:

-Licenţele si P.u să nu expire , si sa nu mai coste atat

-Suma maximă pe care un cop sa o ia de la un Infractor să fie 10k / infractoru sa piarda maxim 30k

- Să fie organizate niste eventuri de către staff , infara de Robert212 , nimeni numai face , bine si RaduReleu din cand in cand

Mulţi spuneţi că playerii se lasă din cauza dobandei , s.a.m.d ! NU ! După parerea mea playerii se lasa din cauza altor playerii care vin noi pe comunitate , nu stiu nimic , si dupa ajung să sufere la tine , care i-ai ajutat , cu POST ! BAN ! PA , Da intr-adevăr si eu  am trecut prin acea perioada , cand faceam N posturi , dar mi-am dat seama de un Lucru :

Mă dacă ii fac eu post lu ăsta , dupa o sa mă mai respecte ? NU ! O să mă ia la misto , o mă trateze ca un copil . şi toţi se vor evita să glumeasca cu tine

Exemplu de om cu caracter aici plangere ce face http://forum.egaming.ro/topic/143078-plangere-razvanl/

Păi dacă la 14 ani se comporta aşa . multi nu au sub 18 ani , şi eu am 14 , multi sunt mai mici ca mine , dar ideea este că ar trebuii schimbat ceva , comportamentul

Am citit , m-am lamurit.

Majoritatea playerilor pe care ii cunosc eu ( si stiu in jur de 50-60) care s-au banat sau nu mai joaca , aveau 800.000$ , atat am si eu insa la fel ca ei nu mai intru pe server.

Acum vine intrebarea : Pai de ce nu mai joci ?

Cum poti sa te mai joci cand e acest sistem de AFK ? Pai ba fratilor , nu pot sa stau 60 de minute ( jucate ) decat in 5-6h.Iar la activitatea saptamanala se cer 21/24h , cand sa le fac ? Intr-o saptamana ? Slabe sanse ...

Pai cum vrei tu sa ma distrez , cand nu gasesc pic de jucator care sa faca ceva RP ? ( Sunt cateva cazuri care trebuie sa le exclud ).Eventuri ce sa mai zic , se face 1-2 pe zi ( ma refer la cele Deagle ) ca la un raspuns pe /w nu prea e mare distractie.Ce sa fac eu in 60 de minute lipit de calculator ca sa fac 1 ora din 24 ? Sa ma gandesc ... sa ma plimb ca nebunu prin orase ? Te plimbi odata , de 2 , de 3 dar de cate ori ? Altceva ce poti face ... , nu prea exista RP.Presupun ca ownerii vor sa construiasca un server Hard RP sau ei stiu mai bine ( nu ma implic).

Vrei sau nu sa revina eGaming-ul vechi ?

Logic ca imi doresc , dar asa ceva nu se mai poate.De ce spun asta ? Pai uitati-va cum se fac zilnic posturi , iar in acele topicuri ce pot sa vad inafara ca mai se baga unul printre ei si incepe sa dea lectii de romana si de Role-Play , dar peste nici o ora il vezi facand post.Daca erati asa buni , te injura il injurai la loc.Eu asa fac , bine asta o fac intre prieteni si ce credeti ? Majoritatea prietenilor mei sunt helperi ( ei n-au voie sa injure , sa miste.trebuie sa fie luati in batjocora , ca daca fac post zicea lumea iauite-l si pe asta face post si el e helper ) asta insemnand ca ne intelegem bine si in ciuda functiei pe care o au , tot la fel au ramas si tot la fel ne distram ( bine acum , nu poti numi injuraturile o distractie , dar e un lucru amuzant cand vezi ca celalalt iti raspunde si poti sta linistit ca nu vor exista posturi).

Fara suparare , insa acum 2 luni s-au ales lideri care pe banda rulanta au fost demisi din functie deoarece ori au injurat ori faceau greseli repetate , bine acum cand alegi un lider e greu sa spui daca isi va face treaba sau nu , doar daca il cunosti personal sau mai amanuntit.

Bine acum exista si posibilitatea sa inveti pentru bac , dar ce sa mai inveti cand tu n-ai invatat din clasa a IX-a si nu stii notiunile de baza , dar infine.

Si in clasa a VIII-a , se copiaza la greu stati relax.Un 6-7 luati linistiti , asta e sursa sigura mi-a zis'o varamiu care e clasa a IX-a.Acum daca vreti sa luati note mai mari e treaba voastra.

Nu poti sa readuci ce a fost odata , insa poti sa iei lucruri din trecut si sa le imbunatatesti.

@ GotRullez , banii pt salarii le poti face prin dropcar , asta o stiu de la Marci cand eram in Taxi , ne dadea chiar 200-300.000$.

Deci da mi-as dori sa revenim , insa este ceva greu de realizat + mentalitatea incepe sa scada grav.

Am vazut ca unii ziceti ca nu sar intoarce playerii daca ar fi ca la inceput . Voi ati fost atunci cand erau 200+ si erau si multi copii , dar printre aia se aflau multi de treaba si s-a trecut peste...

Cred si voi sustine in continuare ca daca va fi ca la inceput multi de vor intoarve .

De ce ? Pentru ca acum sunt mai multe serverele populate , din care unii playeri se pot intoarce auzind " TOTUL ESTE CA LA INCEPUT " . Credeti ca nu am fi macar 150 - 170 constant ?

Am citit pana acum tot ce s-a scris si vad ca toti doriti acele vremuri frumoase. Am vazut ca ziceau unii de XanTo ca e la munca si de aceea nu se mai ocupa, sugestia mea ar fi urmatoarea: sa se caute 2 - 3 scripteri de pe comunitate daca nu din alte locuri, seriosi si care se pricep foarte bine sa il ajute pe XanTo. Acum voi o sa ziceti "Pai cum sa dea asistent GM-ul altora ?", nu e neaparat sa dea GM-ul, un scripter poate face codul intr-un document si dupa asistent, XanTo sa il introduca in GM, sau alta propunere dar sa se faca ceva ca eGaming-ul sa beneficieze de update-uri pentru ca altfel nu se pot intoarce playerii.

De treaba cu PayDay, se poate modifica tot acest sistem ca in loc de 60 minute sa stai 30-35 cum era inainte ON, eu zic ca 30-35 minute tot poti sa nu stai AFK pentru a primi PayDay.

Alta propunere: rival-wars ar trebui sa se modiice, parearea mea treaba asta cu teritoriile. Dupa cum vedeti membri factiunilor stau maxim 30 minute, cuceresc teritoriile si dupa 4 ore AFK. Ar trebui modificat sistemu, sa dureze mai mult rw, sa se faca o lcoatie in care pentru un teritoriu sa lupte toate aliantele, si as mai avea multe sugestii doar sa se ocupe careva.

Am si eu o idee, mi-a venit asa dintr-o data.

De ce sa nu aiba toti playerii masini personale? Si acum vorbesc serios, ca in viata reala. Fiecare jucator sa aiba propria lui masina, sa si-o poata vopsi/tuna folosind o anumita suma de bani (ca cei care au masini personale). Sa nu mai existe masini care pot fi folosite de catre oricine, fiecare jucator sa aibe masina lui. O idee ar fi, masinile sa fie cumparate dintr-un magazin auto. Playerii cu level mic, care nu au bani sa-si cumpere o masina sau playerii care sunt departe de masina lor personala, sa se foloseasca de autobuz/tramvai (NPC), sa foloseasca comanda /service taxi sau sa mearga pe jos. Din cate am observat, nu prea mai foloseste lumea aceasta comanda. In felul asta, factiunea ar putea fi pusa mult mai mult in folosinta, la fel si NPC-urile care in prezent, sunt inutile. 

Bineinteles, in cazul in care proprietarul masinii si-a uitat-o deschisa, aceasta poate fi furata de catre orice player. Asa poate fi pusa in folos si factiunea Police Department (excluzand foamea). Politistul il va obliga pe sofer sa opreasca, acesta ii va cere permisul, si daca afla ca masina este furata, infractorul va fi sanctionat (ca in RL). 

Asta a fost doar o idee. M-am gandit de multe ori la asta si de fiecare data am crezut ca e imposibil...

Sa fim seriosi,degeaba postati toti aici pentru ca pentru "joaca" noastra pe acest server este un privilegiu...

Am citit in mare parte pe aici si am observat chestii de genul " mergi pe jos/taxi/autobuz/ocazie", ar fi frumos sa fie asa doar ca nu se poate din cauza ca exista masini pentru civili.Ar fi frumos sa se faca ca sa fie o masina pentru oricine(bineinteles sa dai o suma de bani mai mare) ca si in Real Life,si daca nu ai mergi pe jos(chiar daca e cam mult de mers dar asta este) cu Taxi(asa isi vor mai mari si Taxi activitatea,nu ma refer ca sunt inactiv doar dau un exemplu) , autobuz , ocazie.Nu ar fi rau daca Stafful ne intreaba si pe noi daca vrem acea schimbare , din aceasta cauza au plecat multi playeri,s-au banat(ex: Ursu93 care a fost un om exceptional care s-a saturat de copii care au venit pe aceasta comunitate).Dar cum am mai spus,pentru Staff este un privilegiu sa jucam aici, asa ca nu are rost sa tot postati aici,curand va fi inchis si toate ideile voastre au fost expuse in zadar.Have Fun(cat mai apucati)!

PS: Un sfat pentru Staff,nu orice lucru nou e neaparat si bun.

Ce parere aveti despre aceasta idee? Chiar mi-ar placea sa fie asa, ar fi o mare schimbare adusa serverului.

Era ceva foarte frumos acum 2-3 ani , eventuri deagle in gs , unde erau peste 30 playeri numai la acel event , acum se face un event si nici macar nu va straduiti sa veniti :-j , sunt foarte sigur ca nu se mai compara eG de acum cu cel de acum 2-3 ani , sunt prea multi copii care sunt sub 14 ani si cand le furi o masina vine si te injura , inainte daca iti fura unu o masina te duceai la gs luai o arma si il tineai la respawn , acum una doua post .
Despre teste la o factiune ce sa mai zic , se intra pe pile sau bagi aimu' si le treci foarte simplu :)) , sincer eu cand dadeam niste teste acum 2-3 ani la o factiune abea daca le luam aveam emotii :)) , acum nu mai are farmec samp-u , sunt curios sa vad noii admini .

Suntem un server unic, dar ne strica toti copii care s-au apucat pe comunitate si o strica. Cum a zis si Claukappa este si vina staff-ului. Acuma stai 2-3 luni intr-o factiune , altu sta  4-5 luni si ala cu 2-3 daca are cerere umpic mai buna gata lider. Si de la Lider incepe tot. Unu i-a lider si gata ii vin prieteni in factiune dau rank mare [ si sunt vai capu' si au rank 5-6 ] si alti care merita cu adevarat si au experienta nu primesc nimica , normal ca lu ala nu-i mai convine sa joaca cu un asa lider. Sunt uni lider care chiar isi merita functia dar uni nu. Am ajuns la helperi. Sper sa nu se supere Radu pe mine. Dar sincer nu prea face alegeri bune. Sunt playeri care joaca de 3-4 ani si nu primesc nimica si alti care au 1-2 , 6 luni au Helper. [ Oare cum se intampla asta?? ].

Voi vorbiti si tot continuati, te-ai gandit vreodata ca ala de 2-3 luni in factiune mai "nab" el asa cum il luati se implica mai mult si decat lideru' si ca are o activitate buna? Ei bine da, sunt uni cu 4-5 luni cum ziceti voi care stau intr-o factiune dar ce cred ei " stau aici pana se lasa lideru' respectiv intru si eu 1-2 pe zi, la un rival-war ceva dau /q ca doar "de" si ii las pe astia mai noi sa se ocupe ca eu sunt "barosanu cu seminte" si ma uit la ceea ce se intampla. Ceea ce zic eu este in general, unu de 2-3 luni cum am dat exemplu mai sus merita mai mult decat cel cu "1 an" care nu face nimic si asteapta ca "sarcina" (aici sa va corectez pe multi care ziceti ca e o functie) sa vina la el stand si uitanduse cum factiunea i se darama in cap, iar la treaba cu cererea cum ati spus ca "unul vine cu cerere putin mai buna si poc lider", din ce stiu eu inainte se propun niste persoane 3-4 la numar (nu stiu sigur) iar staff-ul voteaza pe anumite criterii (activitate, comportament s.a.m.d).

La faza cu helperii e urmatoarea, multi vor helper doar ca sa se vada pe "/helpers" sa stie ei ca apare si numele lor in public, dar ei nu sunt on nici 20 de ore saptamanal. Daca vrei sa ajuti "bosulica" fa frate ceva pe forum exemplu ce a facut mixXL aici, da-ti silinta, fii activ, plimbate prin orase poate iti apare un nou venit pe comunitate care nu stie sa foloseasca /needhelp si poate te intreaba ceva si il poti ajuta, implicate. Da probabil aberez putin si sunt frustrat de ceea ce vad ca iese din gura voastra (nu stiu ce se intampla cu voi) dar la multi le dau dreptate.

Ce am scris mai sus e doar o parere personala, nu am nimic cu nimeni , fereasca Dumnezeu.

YooBogdan : Este foarte buna ideea , as face deja o echipa ( YooBogdan , Kenoby , cipry , caramel si mai sunt ) . Ati face ceva frumos , dar sa nu exagerati , de exemplu ar fi ceva sa populati orasele cu diverse activitati si aici ma refer : 

• Am vazut pe unele servere ceva cu cos de backet si activitati de acestea , care pot atrage playerii .
  • Mai multe magazine cu diverse facilitati .
  • Amenajate case VIP pentru membrii care doneaza pe SA:MP ( forumul e alta mancare )
  • Paintball SF ( dar nu cu mp5 )
  • Cateva obiecte ( porti etc. ) pe la factiuni .
  • Noi curse . ( Nu doar in SF )
  • Fish SF

Restu la stiti voi :* .

Va multumesc tututor ce ma sustineti . 

As vrea sa va dau si eu cate un +1 , dar mi-ar fi greu sa va dau la fiecare , o sa ma revansez cu altceva . 

Eu zic ca unul dintre membrii staff-ului ar trebui sa ne anunte daca citesc ce scriem noi aici, sau macar daca au anuntat restul staff-ului. Sa stim macar daca suntem bagati in seama.

Buna seara

As vrea sa-mi spun si eu off-ul si sa vorbesc despre eGaming-ul vechi. Am citit putin mai sus,se vorbea despre helperi si alegerile lui RaduReleu. Pot spune ca la inceput,foarte mult mi-am dorit sa am si eu o functie pe eGaming, nu m-a interesat niciodata ce functie,macar sa fie. In timp, am invatat ca nu trebuie niciodata sa ceri si sa te rogi de cel care se ocupa,ele vin pe merit si trebuie sa astepti. Sunt sigur ca dupa postul acesta,multi ma vor critica si imi vor spune ca il pup pe Releu si ca vreau helper. Nu,nu vreau sa fiu helper, am alte treburi mai importante pe cap.Nu va mai plangeti ca Releu nu acorda Helper celor care merita, vreti sa-i spuneti ca vreti si voi si nu stiti cum ? Daca va doriti cu adevarat sa primiti si voi,incercati sa nu mai fiti asa copilarosi, nu mai faceti plangeri din orice rahat. Toata lumea se intreaba, de ce sunt 100-120 playeri pe eGaming ? Unde sunt aia 130 de playeri care ne bucurau mereu cand intrau pe server si eram 250-260 constant ? Toti playerii care ajutau comunitatea,s-au indepartat de aceasta comunitate si foarte rar ii mai vezi pe forum. Sunt foarte multi pustani de 13-14 ani care isi doresc functii si sunt pe prima pagina la sectiunea Plangeri, inutil.

Si eu mi-as dori eGaming-ul vechi ,sunt sigur ca fiecare aveam foarte multi prieteni " virtuali " cu care ne intelegeam si glumeam . Asta e , acceptam ideea ca eGaming-ul nu mai e ce a fost si incercam macar sa fim noi, sa ajutam cu tot ce putem. 

mixxL , sunt alaturi de tine.

Eu zic ca unul dintre membrii staff-ului ar trebui sa ne anunte daca citesc ce scriem noi aici, sau macar daca au anuntat restul staff-ului. Sa stim macar daca suntem bagati in seama.

Da, citim.

Totusi , inainte sa facem ceva frumos ar trebuii sa lamurim niste lucruri , aceleea find :

# Ce va enerveaza sau nu va convine la server . ( ex : mie nu imi place la serverul egaming : sistemul afk , sistemul fish etc. )

# Cine se va ocupa de aceste treburi ? ( XanTo are serviciu , este un om matur , nu cred ca mai are timp de comunitate , si sa nu uitati ASISTENT , XANTO SI CEILALTI FAC ASTA DIN PLACE NU PENTRU BANI !! )

# Ce membru din staff are cel mai mult timp ?

# Ce idei mai aveti pentru redezvoltarea serverului ?

Nu mai vreau sa vad posturi gen " comunitatea nu va mai avea succes etc. " .

Vreau sa comenteza acest subiect oamenii seriosi , putin imi pasa ca aveti 13 , 14 , 15 sau 20 de ani .

YooBogdan : Este foarte buna ideea , as face deja o echipa ( YooBogdan , Kenoby , cipry , caramel si mai sunt ) . Ati face ceva frumos , dar sa nu exagerati , de exemplu ar fi ceva sa po######ti orasele cu diverse activitati si aici ma refer : 

• Am vazut pe unele servere ceva cu cos de backet si activitati de acestea , care pot atrage playerii .
  • Mai multe magazine cu diverse facilitati .
  • Amenajate case VIP pentru membrii care doneaza pe SA:MP ( forumul e alta mancare )
  • Paintball SF ( dar nu cu mp5 )
  • Cateva obiecte ( porti etc. ) pe la factiuni .
  • Noi curse . ( Nu doar in SF )
  • Fish SF

Restu la stiti voi :* .

Va multumesc tututor ce ma sustineti . 

As vrea sa va dau si eu cate un +1 , dar mi-ar fi greu sa va dau la fiecare , o sa ma revansez cu altceva . 

Trebuie timp pentru toate ideile alea de acolo.. si un scripter deasemenea.

Si oricum eu cred ca doar unele idei (putine si bune).. sa nu complicam serverul m-ai mult decat e acum.

Ps: doar o parere (nu imi sariti in cap)

S-a vorbit de o echipa de cam 3 scripteri , citeste :| .

Noi acum cu toti ne spunem off-urile/ideeile , dar totusi noi cu ideeile astea dureaza mult si se fac in timp nu pe loc.. 

Am citit in mare parte ce ati spus si am ajuns la concluzia ca la multi vorbeste gura fara rost, in primul rand, trecutul este trecut, trebuie sa mai evoluam si noi, inainte sa se pune acest sistem de AFK XantO v-a intrebat inainte iar multi spuneau " Da, este foarte bine" "O sa fie grozav, etc.... acum din nou va plangeti, uni nu stiti cat de greu este, nu doar se bate din palme si gata, s-a facut ce ati vrut voi, pentru a face ceva frumos trebuie munca, si da, am obervat si eu ca in ultimul timp po######tia sv a decazut, voi va intrebati de ce toti s-au dus pe acel sv de ....? Va spun eu, pentru functi, uni se bucura ca iau Admin (Ex) pe un server vai de capul lui dar ei nici macar nu stiu comanda goto, am vazut ca mai sus ati spus ca puteti sa il ajutati voi pe Xanto sa scripteze etc... nu poti lasa pe oricine sa se bage, acolo lucreaza doar 1 om, 2 nu 10, la aceasta treaba nu vreau sa comentez mult pentru ca nu le am cu asa ceva, sincer si mie mi-ar placea sa ajunga sv cum era inainte, cu po######tie foarte mare Etc... vine curand vara, va creste la loc po######tia, in perioada asta multi au situatie complicata la scoala/liceu si nu pot sa stea pe Sa:Mp.Am citit mai sus cum ca zicea cineva ca RaduReleu nuj ce ca se comporta ca un copil, nu prea am dat mare importanta sa memorez in desavarsire acea expresie, vreau sa va spun ca nu este adevarat, RaduReleu este un membru fidel al acestei comunitati, cu vechime si experienta foarte mare care a ajutat foarte mult comunitatea, si nu numai el, si alti membri cu vechime pe aceasta comunitate care se zbat din greu sa ajunga tot mai sus (Din punctul meu de vedere).Multi va intrebati de ce multi playeri parasesc comunitatea, din cauza comportamentul unora de copii, intradevar intr-un joc se si glumeste dar cand este serios pai este serios, uni sunteti prea copilarosi, ati vazut ca in ultimul timp sunt numai plangeri de libaj pentru un simplu cuvand "Idiot" sau "Prost" etc.., nu sunt in masura sa comentez, poate pe uni ii deranjeaza...La unele chesti sunt de acord cu voi, ca ar trebui schimbate anumite chesti, ce ati spus voi mai sus, dar uni chiar exagerati, vreti prea mult... si eu nu inteleg ce este gresit la acest sistem de AFK? Bani se fac mai greu care dupa parerea mea este un lucru bun pentru ca daca continua ca inainte iar era necesar Wipe, dupa mine sv este foarte frumos, doar ca voi nu stiti sa jucati pe el, vreti doar AFK, inainte stateati AFK o zi intreaga si va bucurati ca faceti bani si level.In principiu, majoritatea din ideile voastre sunt bune, dar cum am spus nu se poate bate din palme si pam pam gata, tot ce v-ati dorit sa fie indeplinit...

Pacat ca sa ajuns aici, eu am renuntat pentru ca nu eram deacord cu multe decizii luate de staff, aveam o pozitie destul de inalta, detineam doua functii si cu toate acestea daca imi spuneam parerea reactia era "nu-ti convine poti sa pleci", asa am si facut. Daca eu nu eram luat in seama, de un player fara functie ce sa mai zic. Poate greseam eu poate greseau ei, dar sa ajuns destul de rau si fie ca vreau fie ca nu ma afecteaza, e serverul pentru care m-am zbatut sa fac ceva. Pentru mine cel mai probabil subiectul SA:MP sa incheiat, nu mai pot activa pe cont iar pana la urmatorul wipe probabil anii nu-mi vor mai permite sa joc. Inca sper ca Radu si George sa-mi demonstreze ca am gresit si deciziilor lor sunt mult mai bune. Va urez multa bafta in continuare, cu mai mult nu va pot ajuta daca nu activez pe comunitate.

Pace si iubire.

Era mult mai bine atunci cand asteptam cu totii ora exacta ca sa luam PayDay, in acele zile in cand nu existau teritoriile pentru rivali si politia punea restrictie atunci cand avea loc un conflict intre factiunile DM. In vremurile alea, iti facea placere sa te lupti pentru ca nu trebuia sa fugi ca tampitul pe un teritoriu (sa faci run). Era mai multa libertate pe atunci, acum totul este mai mult din scripting. In legatura cu update-urile care au adus un minus serverului, chestia asta cu /repaircar, e prea mult chin si, dupa parerea mea, este total inutila. 

La fel si cu expirarea licentelor, eu inca nu m-am obisnuit cu asta, chiar daca a aparut de mai bine de un an. Totul era mai simplu inainte, era mult mai multa libertate ca acum, asta e problema. Eu nu sunt chiar 100% de acord cu acel AFK nelimitat, dar acest sistem e mult prea complicat (nu spun ca e foarte complicat, doar ca acest joc trebuie sa fie mai liber). Acum un an si ceva, tin minte ca erau 200 sloturi pe server, iar seara era full si asteptam o groaza ca sa putem intra. 

Era mult mai bine atunci cand asteptam cu totii ora exacta ca sa luam PayDay, in acele zile in cand nu existau teritoriile pentru rivali si politia punea restrictie atunci cand avea loc un conflict intre factiunile DM. In vremurile alea, iti facea placere sa te lupti pentru ca nu trebuia sa fugi ca tampitul pe un teritoriu (sa faci run). Era mai multa libertate pe atunci, acum totul este mai mult din scripting. In legatura cu update-urile care au adus un minus serverului, chestia asta cu /repaircar, e prea mult chin si, dupa parerea mea, este total inutila. 

La fel si cu expirarea licentelor, eu inca nu m-am obisnuit cu asta, chiar daca a aparut de mai bine de un an. Totul era mai simplu inainte, era mult mai multa libertate ca acum, asta e problema. Eu nu sunt chiar 100% de acord cu acel AFK nelimitat, dar acest sistem e mult prea complicat (nu spun ca e foarte complicat, doar ca acest joc trebuie sa fie mai liber). Acum un an si ceva, tin minte ca erau 200 sloturi pe server, iar seara era full si asteptam o groaza ca sa putem intra. 

Adu-ti aminte ca noi am vrut rivalwaruri. Sunt misto daca stii sa le combini cu chestii RP. Gen Bloods vs Crips, vorbesc liderii, coliderii, organizatorii intre ei si organizeaza un war spontan. Spre exemplu Bloods si Crips ar putea sa se bata la Glen Park sau cum se numeste acel park de langa GS. Sunt vreo 2 case acolo, luat rent frumos toti si start la "bubuiala". Acolo pot veni si cops sa puna restrictie si e foarte frumos :) Dar sa se intervina RP, adica sa nu inceapa sa stea cu M4 ca meltenii in mana si sa astepte sa le pice banutul. Gen sa trebuiasca sa omoare jucatorul cu wanted.  Problema e la jucatori sa stii si aici ma includ si pe mine. Daca am organiza mai multe chestii, n-ar mai fi plictiseala asta pe server. Noi preferam acum sa jucam ca robotii, rw rw rw, pauza 4h, drop drop drop, la o adica war pe aero si gata. Sincer eu nici nu sunt de acord cu aceste waruri pe aero. Era altceva, nu stiu, altfel era cand te duceai doar o data pe saptamana pe aero, 10 vs 10, war oficial. Acum... Parca nici warurile oficiale nu mai au acea frumusete care era odata.

Pana la urma nu cred ca ar fi prea greu sa scoatem rivalwarurile, desi eu cred ca sunt destul de frumoase. Eu am venit si cu alte idei, ca aceste rivalwaruri sa nu se mai dispute din 4 in 4 ore, dar cum XanTo nu prea are timp... Asta este.

Cat despre /repaircar si licente, acestea au fost facute pentru ca noi sa avem preturi cat mai RP. Nu inteleg de ce va plangeti ca se fac bani greu, cand poti sa-ti iei o casa cu 700k spre exemplu. Incep sa cred ca multi de pe aici sunt vreo rasa din aia de Becalieni, carora le place sa aiba tufla mare in buzunar. Cu ce va ajuta ca aveti 500 de mil in cont, cand o casa in LV costa 300 mil? Nu mai bine ai 1 mil in cont si casa in LV costa 700k? Nu e mai RP si mai frumos?

Pacat ca sa ajuns aici, eu am renuntat pentru ca nu eram deacord cu multe decizii luate de staff, aveam o pozitie destul de inalta, detineam doua functii si cu toate acestea daca imi spuneam parerea reactia era "nu-ti convine poti sa pleci", asa am si facut. Daca eu nu eram luat in seama, de un player fara functie ce sa mai zic. Poate greseam eu poate greseau ei, dar sa ajuns destul de rau si fie ca vreau fie ca nu ma afecteaza, e serverul pentru care m-am zbatut sa fac ceva. Pentru mine cel mai probabil subiectul SA:MP sa incheiat, nu mai pot activa pe cont iar pana la urmatorul wipe probabil anii nu-mi vor mai permite sa joc. Inca sper ca Radu si George sa-mi demonstreze ca am gresit si deciziilor lor sunt mult mai bune. Va urez multa bafta in continuare, cu mai mult nu va pot ajuta daca nu activez pe comunitate.

Pace si iubire.

Imi pare rau sa-ti zic dar tu nu stii cum sa pui o problema. Cand vrei sa propui ceva, trebuie sa stii si cum s-o faci ca sa faci omul respectiv sa devina interesat de propunerea ta. Tu ai un stil de te doare capul.

Am vazut niste video-uri interesante de prin 2010-2011 pe youtube.. de aici de pe egaming.

Se pare ca atunci cand nu erau teritorii era mult mai lejer.. si atunci avea toata lumea chef sa se stranga... gen 3 factiunii (Nortenos,Crips si Yakuza) si se duceau GSSF (daca nu ma insel) si in scurt timp era si alianta adversa stransa.. si era un razboi in toata regula :D.. cu oameni pe cladiri.. copi pe cladiri.. etc etc..

Sau Nortenos se strangea la poarta Surenosilor..(spawnu lor) si tot asa..

Ps: Am mai vazut un video pe youtube.. tot LCN-u,Bloods si Surenos erau stransi in spawn Yakuza (acolo la linia de tramvai).. si pe alta parte era alianta adversa..

Parerea mea e ca teritoriile astea sunt degeaba.. si plictisitoare dupa un rw nu mai ai chef de nimic..

Ps: Oricum teritoriile o sa fie luate dupa 4 ore intotdeauna.. Exact cand sunt Surenosi mai multi dau rw.. si pac win.. apoi Nortenos sunt mai multi pac rw.. win.

As avea ceva propuneri.

1. In legatura cu wanted-ul: De exemplu daca 2 mafii / ganguri / alinte se afla intr-o batalie, fie ea teritoriala sau ca se prind undeva pe drum, un politist sa nu aiba voie sa le dea wanted. Acest wanted sa se poata da doar daca un mafiot / gangster ataca un membru hitman / civil / membru al unei factiuni NON-DM. (La aceasta propunere ma refer la "Atacarea unui civil" sau "Uciderea unui civil"). Daca s-ar introduce aceasta schimbare in regulament eu zic ca "FOAMEA" ar fi diminuata si s-ar putea face doar in momentul cand suspectul are wanted si tu ca si politist il omori.

PS: Stiu ca o sa ziceti ca acesta nu este un server de DM, dar sa ne gandim bine, mai bine facem un server RP si avem 80 playeri pentru ca e plictiseala mare sau mai bine le combinam si avem 150-200 playeri.

2. Ar fi frumos ca sa se mareasca acele 8 minute cat tine o lupta pentru un teritoriu, gen sa zicem 30 minute pentru un teritoriu.

PS: Stiu ca o sa ziceti acum ca e prea mult 30 minute, dar ganditiva bine: O batalie tine 8 minute, sunt 6 teritorii pentru fiecare factiune = 50 minute, pai te bati 50 minute si dupa pauza 4 ore. Mai bine sti ca te bati 1 ora pentru 2 teritorii, faci pauza 30-60 minute cat sa scapi de wanted si sa va reorganizati dupa mai joci 30-60 minute pentru alte 2 teritorii dupa iar pauza. Si pana sa se termine toate bataliile cealalta mafie te poate ataca pe primul teritoriu si uite asa ziua iti este ocupata sa te si joci.

3. Ar fi frumos sa se adauge inca un teritoriu sa zicem in Las Venturas, ca tot se zice ca acolo nu ai ce face niciodata, sa fie un teritoriu mai mare dar pentru care sa contribuie toata alianta, deci sa fie o batalie intre Yakuza / Crips / Nortenos vs LCN / Bloods / Surenos. Odata cu introducerea acestui teritoriu apare si implicarea aliantelor in mai multe activitati si apare si popularea partiala a orasului, ca auzeam intr-un topic ca au case in LV dar nu au la ce sa le foloseasca.

4. Ar fi frumos sa se faca un sistem de jefuire a bancii, a bizurilor, a caselor la care sa contribuie toata factiunea.

De exemplu: Trebuie ca factiunea sa aiba un numar de 12 membri, sa mearga la banca sau la un biz sau la o casa si sa o poata jefui. In momentul in care au spart banca sa primeasca toti membrii implicati un anumit numar de wanted si sa fie cautati de politie. De exemplu se poate face ca trebuie sa fie minim 6 membri ai factiunii National Guard, 4 membrii ai factiunii F.B.I si 2 membrii ai factiunii PD online ca se poata jefui, iar daca politistii reusesc sa omoare jumatate + 1 din numarul hotilor actiunea sa esueze, dar daca jefuirea a reusit sa extraga sa zicem 0.1% din contul fiecarui player online si sa se faca un seif al factiunii in care sa intre banii, sau sa le dea direct banii in mana membrilor. In tot acest timp hotii sa nu poata primii wanted (de exemplu au wanted 7 daca omor un politist sa nu primeasca wanted pentru cop kill sau pentru cop atack si cel mai important nici +1 la Wanted Level pentru ca asa pot ajunge la wanted 10 si intra automat jail si atunci nu am facut nimic). Factiunea sa poata ataca odata la 24 ore, dar banca / bizul / casa sa poata fi jefuita de o factiune DM odata la 12 ore.

5. Sa se mute din joburi si in LV. De exmplu s-ar putea muta CarJacker, sa fie si in LV si in SF, Trucker sa fie si in LV si in LS si alte joburi, sau chiar licentele sa se faca prin LV.

As avea foarte multe sugestii daca ar fi cineva care sa se ocupe, eu unul spun ca aceste sugestii nu sunt greu de realizat, cea mai grea ar fi cea cu jefuirea bancii.

Am si eu o idee, mi-a venit asa dintr-o data.

De ce sa nu aiba toti playerii masini personale? Si acum vorbesc serios, ca in viata reala. Fiecare jucator sa aiba propria lui masina, sa si-o poata vopsi/tuna folosind o anumita suma de bani (ca cei care au masini personale). Sa nu mai existe masini care pot fi folosite de catre oricine, fiecare jucator sa aibe masina lui. O idee ar fi, masinile sa fie cumparate dintr-un magazin auto. Playerii cu level mic, care nu au bani sa-si cumpere o masina sau playerii care sunt departe de masina lor personala, sa se foloseasca de autobuz/tramvai (NPC), sa foloseasca comanda /service taxi sau sa mearga pe jos. Din cate am observat, nu prea mai foloseste lumea aceasta comanda. In felul asta, factiunea ar putea fi pusa mult mai mult in folosinta, la fel si NPC-urile care in prezent, sunt inutile. 

Bineinteles, in cazul in care proprietarul masinii si-a uitat-o deschisa, aceasta poate fi furata de catre orice player. Asa poate fi pusa in folos si factiunea Police Department (excluzand foamea). Politistul il va obliga pe sofer sa opreasca, acesta ii va cere permisul, si daca afla ca masina este furata, infractorul va fi sanctionat (ca in RL). 

Asta a fost doar o idee. M-am gandit de multe ori la asta si de fiecare data am crezut ca e imposibil...

Sa fim seriosi,degeaba postati toti aici pentru ca pentru "joaca" noastra pe acest server este un privilegiu...

Am citit in mare parte pe aici si am observat chestii de genul " mergi pe jos/taxi/autobuz/ocazie", ar fi frumos sa fie asa doar ca nu se poate din cauza ca exista masini pentru civili.Ar fi frumos sa se faca ca sa fie o masina pentru oricine(bineinteles sa dai o suma de bani mai mare) ca si in Real Life,si daca nu ai mergi pe jos(chiar daca e cam mult de mers dar asta este) cu Taxi(asa isi vor mai mari si Taxi activitatea,nu ma refer ca sunt inactiv doar dau un exemplu) , autobuz , ocazie.Nu ar fi rau daca Stafful ne intreaba si pe noi daca vrem acea schimbare , din aceasta cauza au plecat multi playeri,s-au banat(ex: Ursu93 care a fost un om exceptional care s-a saturat de copii care au venit pe aceasta comunitate).Dar cum am mai spus,pentru Staff este un privilegiu sa jucam aici, asa ca nu are rost sa tot postati aici,curand va fi inchis si toate ideile voastre au fost expuse in zadar.Have Fun(cat mai apucati)!

PS: Un sfat pentru Staff,nu orice lucru nou e neaparat si bun.

Ce parere aveti despre aceasta propunere? Fara masini de civil si fiecare cu masina lui. Desigur, masini au doar cei care isi permit, care sunt activi si muncesc. Cititi mai sus. 

Contra Blazing.Ce rost mai are sa jucam daca toti masini personale?

Mai bine este sa se bage masini personale mai slab cotate in bani,de exemplu intruder,clover,scutere etc.

Al doilea dezavantaj dupa parera mea o reprezinta licentele care expira intr-un interval de timp. Mai bine este sa fie scoasa sau daca unii vor RP sa expire intr-un interval mai mare de timp cum ar fi 2-4 luni.

Faza cu /repaircar ,in 2011 timpul sa repari o masina personala era de 3 zile ,iar la masinile factiunilor o saptamana. Atunci era ok,faceai banii dar in prezent este mai greu deoarece trebuie sa repari masina personala in fiecare zi iar la masinile factiunilor 2zile

Noi asteptam sa se intample ceva.. 90 de playeri on la ora 22:00.

Poate lipsa de bani => lipsa de event-uri => lipsa de activitate => lipsa de playeri => etc

Cum pe alte comunitati au ajuns sa aiba slot-urile 1000 si au ajuns sa faca alte 2 servere sa incapa ?

Aia nu au examene ? aia nu sunt copii ? (asta pentru cei care zic ca nu avem oameni din cauza ca sunt examene.. sau au venit copii de 12-14 ani)

Noi asteptam sa se intample ceva.. 90 de playeri on la ora 22:00.

Poate lipsa de bani => lipsa de event-uri => lipsa de activitate => lipsa de playeri => etc

Cum pe alte comunitati au ajuns sa aiba slot-urile 1000 si au ajuns sa faca alte 2 servere sa incapa ?

Aia nu au examene ? aia nu sunt copii ? (asta pentru cei care zic ca nu avem oameni din cauza ca sunt examene.. sau au venit copii de 12-14 ani)

Anul trecut pe vremea asta, erau on in jur de 200 de playeri. Examenele s-au dat si atunci, nu doar anul asta, deci, nu cred ca asta ar fi motivul... Eu pe server am lasat AFK si nu cred ca am stat mai mult de 5 minute. Nu mai e activitate, nu mai e ce a fost.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.