Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mixXL

Vechiul eGaming , noul eGaming

Voteaza !  

120 members have voted

1. 1. Cum vrei sa fie eGaming ? ( SA:MP )

• Sa fie cum a fost inainte .
      70
    • Sa nu schimbam nimic , totul e bine .
      4
    • Sa facem si ceva nou si sa luam si din trecut .
      36
    • Sa nu luam nimic din trecut . Sa mai facem ceva nou .
      10

143 posts in this topic

539/1000 prezent ora 22:30 (si 800 cu 4 ore in urma)

522/1000 prezent ora 22:30 (si 800 cu 2 ore in urma)

2 servere aceeasi comunitate.. (saracutii au facut 2 servere ca nu incapeau) edit: Pardon au facut 3 servere..

Nu-mi permit sa fac reclama.. am pus doar niste statistici (Comunitate romaneasca)

Si acum aceeasi intrebare: ei nu au examene, ei nu au copii de 12 ani ? :)

Playeri dispar pe zi ce trece.. chiar azi am vorbit cu un playeri vechi(fost helper) si l-am intrebat in ce factiune merge.. a zis hitman (daca ii convine liderul daca nu se lasa de samp).

Va las pe voi sa trageti o concluzie din asta.

Pai pe mare majoritate(alte servere) se organizeaza eventuri unde playerii chiar intra si doresc sa castige ceva serios,unde se intalnesc toti membrii staff-ului,nu se pune un admin de level 1 sa faca..gen cum se face de ziua server-ului ar trebuii sa organizam mai des si cu asta sa atrangem playerii ,la fel si pe forum intr-o zi sa se organizeze cand sunt cei mai multi membrii on sa primeasca vip sau ceva..dar nu sa mai organizat nimic si asta e motivul scaderii de playerii de server-ul de samp .

Bună seara .

Ce aţi zice că în weekendul asta să scoatem sistemul afk şi să facem nişte eventuri ?

Eu din păcate sunt plecat sâmbătă , duminică şi mâine îmi fac netul .

Ar fi bine să încercăm să punem o "pauză" la acest sistem de afk să vedem cum se comportă serverul :D .

Oricum nici acum n-am înţeles cu ce ajută acest sistem ... Să fie plăcerii mai activi ? Nu funcţionează dacă e aşa , mulţi stau afk ...

Vă pupa micsi :* . Mâine vorbim , poate facem şi ceva frumos . Sâmbătă , duminică sunt plecat .

Pe tema plictiselii sunt de acord cu voi intre orele 08:00 - 12:00, atunci este plictiseala. In rest, seara cand ma plictisesc, imi organizez singur in factiune sa facem ceva (PaintBall, activitati RP, War in cadrul factiunii cu premiu, curse Karting, etc), de restul nu ma intereseaza, consider ca fiecare membru dintr-o factiune are datoria sa faca ceva in factiune, nu doar RW, drop si cu titlul de "membru cutare factiune". 

De ce va place sa va plangeti de mila ? Daca va afecteaza atat de mult, de ce nu incercati voi sa schimbati ceva? 

Nu trebuie neaparat sa faceti ceva cu restul factiunilor sau cu civilii, faceti voi in cadrul factiunii. Daca organizati in factiune, nu mai intervine plictiseala si nu se mai ajunge sa iesiti din factiune dupa o saptamana/nu mai este nevoit liderul sa recruteze o data la 2 zile. 
Totul depinde de voi, nu de staff. Daca era staff'ul singur pe serverul de SAMP atunci depindea de ei, pana atunci haideti sa dam cu totii o mana de ajutor, decat sa dam DROP DROP DROP.

Pe tema plictiselii sunt de acord cu voi intre orele 08:00 - 12:00, atunci este plictiseala. In rest, seara cand ma plictisesc, imi organizez singur in factiune sa facem ceva (PaintBall, activitati RP, War in cadrul factiunii cu premiu, curse Karting, etc), de restul nu ma intereseaza, consider ca fiecare membru dintr-o factiune are datoria sa faca ceva in factiune, nu doar RW, drop si cu titlul de "membru cutare factiune". 

De ce va place sa va plangeti de mila ? Daca va afecteaza atat de mult, de ce nu incercati voi sa schimbati ceva? 

Nu trebuie neaparat sa faceti ceva cu restul factiunilor sau cu civilii, faceti voi in cadrul factiunii. Daca organizati in factiune, nu mai intervine plictiseala si nu se mai ajunge sa iesiti din factiune dupa o saptamana/nu mai este nevoit liderul sa recruteze o data la 2 zile. 

Totul depinde de voi, nu de staff. Daca era staff'ul singur pe serverul de SAMP atunci depindea de ei, pana atunci haideti sa dam cu totii o mana de ajutor, decat sa dam DROP DROP DROP.

Ok o sa imi iau colegii de factiune si o sa organizez frumos.. o cursa karting , paintball..

aa staiii ca nu exista membrii in factiunii !! 5 per factiune.. ca te-ai nimerit intro factiune cu mai multi oamenii asta e altceva.. nu ai cum sa te plictisesti cand sunteti macar 10 online.. pe /sm.

Tu gandesti din punctul tau de vedere.. ca ai cu cine dar multe factiuni pur si simplu au 2-3 oamenii online ziua.

Ok o sa imi iau colegii de factiune si o sa organizez frumos.. o cursa karting , paintball..

aa staiii ca nu exista membrii in factiunii !! 5 per factiune.. ca te-ai nimerit intro factiune cu mai multi oamenii asta e altceva.. nu ai cum sa te plictisesti cand sunteti macar 10 online.. pe /sm.

Tu gandesti din punctul tau de vedere.. ca ai cu cine dar multe factiuni pur si simplu au 2-3 oamenii online ziua.

Aici nu sunt de vina nici eu, nici tu, nici Vasilica din deal, aici este de vina liderul. Odata ce esti lider, fa ceva sa atragi cat mai multi membrii la tine in factiune (salarii, activitati noi - nu numai bloc tunel, atac spawn NG, etc). Cand ai facut cererea de lider, nu te-ai gandit ca o sa ai si obligatii ? Sau doar vrei sa fii pe /leon ? Esti 'seful' lor (membrilor), fa ceva cu ei, ajuta-i sa treaca peste rutina banala de drop, rw, afk si iar aceleasi. Fa ceva original, nemaintalnit. 

PS : Nu ma refer la un lider anume. 

Kelly cum sa iti explic..

Treaba sta altfel.. playeri sunt limitati da ? 100 playeri.. gandestete ca acesti 100 playeri trebuie impartiti la 14 factiuni => 7 per factiune (asta fara sa pun civilii)

Deci gandestete.. Cand factiunea mea o sa fie mai plina gen 10 playeri.. tu o sa ai mai putini playeri si tot asa..

Deci prima data ar trebui sa popu.lam serverul apoi sa ne gandim cum sa atragem playeri in factiunii.

Kelly cum sa iti explic..

Treaba sta altfel.. playeri sunt limitati da ? 100 playeri.. gandestete ca acesti 100 playeri trebuie impartiti la 14 factiuni => 7 per factiune (asta fara sa pun civilii)

Deci gandestete.. Cand factiunea mea o sa fie mai plina gen 10 playeri.. tu o sa ai mai putini playeri si tot asa..

Deci prima data ar trebui sa popu.lam serverul apoi sa ne gandim cum sa atragem playeri in factiunii.

Stai linistit ca mai mult de o luna nu o sa dureze si o sa fie inchisa, apoi isi revine serverul + ca este si bacul, examenele de clasa a 8a. 

Am inceput si noi un program de promovare a comunitatii, deci o sa avem playeri pe viitor, doar ca acum trecem printr-o perioada mai dificila.

A cam uitat lumea de topicul asta.  :(

Cel mai bine, obisnuiti-va cu ideea.

S-a uitat de acest topic. Eu cred ca este exact ca in sloganul comunitatii, noi gandim diferit fata de ceilalti, chiar daca ceilalti gandesc mult mai logic si mai  normal. 

Daca ar revenii eG cum a fost, ma reapuc si eu. Eu mai mult m-am lasat din cauza ca se duceau o groaaza de banii pe licente :-j . Eu faceam banii pt sv , si pe urma daca dadeam /buylevel , nu mai aveam banii pt licente , si etc..

Ar fii frumos sa revina vechiul eG !

Daca ar revenii eG cum a fost, ma reapuc si eu. Eu mai mult m-am lasat din cauza ca se duceau o groaaza de banii pe licente :-j . Eu faceam banii pt sv , si pe urma daca dadeam /buylevel , nu mai aveam banii pt licente , si etc..

Ar fii frumos sa revina vechiul eG !

Chestia e ca noi nu primim nici un raspuns. Ca va ramane asa, ca se va schimba ceva sau ca vor incerca macar sa schimbe ceva.

Chestia e ca noi nu primim nici un raspuns. Ca va ramane asa, ca se va schimba ceva sau ca vor incerca macar sa schimbe ceva.

Pai asta e si daia numai sunt playerii ca nu isi mai dau interesu , in primi 2 anii era foarte multa lumea noua..acum nimic,reclama,interes.concursuri si restul conditilor cu care o comunitate sa se dezvolte.. :) .. dar totusi speram :D .

Nu poti sa compari inceputul cu ce e acum... Acum se joaca pentru case/masini/bizz-uri. Pe atunci jucai pentru bani, iar ca sa faci bani, ori mergeai in gang, ori in politie, si asa venea distractia, pentru ca lumea se impartea in jumatate si incepeau sa fuga unii dupa altii pe mapa.

Imi aduc aminte cand fugaream jumatate de PD impreuna cu colegi din Nortenos, pe vremea lui Cortez. Atunci distractie...

Scoateti casele/masinile/bizz-urile si dati-le playerilor un motiv sa joace. Ganditi-va la ceva unic! Nu zic mai multe :D.

Va plangeti toti ca nu mai este eGaming-ul cum era inainte,niciunul dintre voi nu si-a dat seama ca din cauza noastra este schimbat. Am fost intrebati de foarte multe ori daca dorim sa se faca ceva nou pe eGaming,multi playeri au fost de acord cu multe update-uri pentru server. La fel a fost si cand s-a dat wipe , amintiti-va ca am fost intrebati intr-un topic toti playeri , ne-a pus sa votam daca dorim sa se dea sau nu wipe. Nu-mi place cand veniti in acest topic si va plangeti , vreti sa da-ti vina pe staff si nu stiti cum sa o ziceti . Ganditi-va ca este un joc si nu trebuie sa ne agitam atat pentru ca inainte erau mai multi playeri si acum nu mai sunt playeri , suntem maxim 130. Credeti-ma ca si mie imi pare rau ca nu mai sunt palyeri,nu mai este acel sentiment cand intrai cu bucurie pe joc. Daca sunteti cu adevarat maturi si vreti cu adevarat sa fim cum era inainte, tot noi trebuie sa facem asta, cel mai indicat ar fii ca playerii ( legendele ) sa se reapuce de server si sa faca treaba buna incontinuare. Nu rezolvati nimic daca va plangeti intr-un topic,probabil cineva din staff o sa se uite 1 ,2 ,3 ori pe acest topic dar dupa nu o sa-i mai dea prea multa importanta. Reveniti-va.

Va plangeti toti ca nu mai este eGaming-ul cum era inainte,niciunul dintre voi nu si-a dat seama ca din cauza noastra este schimbat. Am fost intrebati de foarte multe ori daca dorim sa se faca ceva nou pe eGaming,multi playeri au fost de acord cu multe update-uri pentru server. La fel a fost si cand s-a dat wipe , amintiti-va ca am fost intrebati intr-un topic toti playeri , ne-a pus sa votam daca dorim sa se dea sau nu wipe. Nu-mi place cand veniti in acest topic si va plangeti , vreti sa da-ti vina pe staff si nu stiti cum sa o ziceti . Ganditi-va ca este un joc si nu trebuie sa ne agitam atat pentru ca inainte erau mai multi playeri si acum nu mai sunt playeri , suntem maxim 130. Credeti-ma ca si mie imi pare rau ca nu mai sunt palyeri,nu mai este acel sentiment cand intrai cu bucurie pe joc. Daca sunteti cu adevarat maturi si vreti cu adevarat sa fim cum era inainte, tot noi trebuie sa facem asta, cel mai indicat ar fii ca playerii ( legendele ) sa se reapuce de server si sa faca treaba buna incontinuare. Nu rezolvati nimic daca va plangeti intr-un topic,probabil cineva din staff o sa se uite 1 ,2 ,3 ori pe acest topic dar dupa nu o sa-i mai dea prea multa importanta. Reveniti-va.

Mai taci odata lingaule , nu stii decat sa lingi bai inocent.Nu te vezi in ce hal ai ajuns ? Ai ajuns sa pupi stafful de pe eGaming sa:mp ca sa iei si tu o amarata de functie.Eu nici macar n-am votat sa se dea wipe , nici macar nu am vrut update era perfect cum era inainte.

Nu vezi ca s-a ajuns sa fim din 130 de playeri , 100 de pusti de 12-13 ani care sufera ? Stii ce , mai bine nu iti zic mai multe.Sunt sigur ca vei veni cu un reply , prin care o sa zici " nu sunt inocent , se poate verifica " , da ca o fi si greu sa iei net de la o alta firma de net si sa iti creezi cont de pe un IP diferit nu ? Las-o moarta ca nu o scoti nicaieri , fii barbat in toata regula si asuma-ti niste treburi.De aceea multa lume te vorbeste pe la spate , ca nu esti nimic altceva decat un lingau si visezi la functii si bani virtuali.Cum vrei tu sa ne distram cu pustani de 12-13 ani care dupa ce ca nu stiu sa:mp si noi incercam sa ii invatam mai ne i-au si peste picior ?.Si daca ar reveni vechile legende ce ar putea schimba ? Mentalitatea pustanilor ? Nu cred , asta nu ai cum sa o schimbi.Ce mai pot schimba , update-urile ? In niciun caz.Disperatii sau lingaii ? Asta chiar nu se poate.

Las-o asa , nu vreau sa mai intru in detalii.Nu acuz pe nimeni insa sunt sigur ca se pot face lucruri frumoase insa serverul duce lipsa de un scripter , s-ar gasi cativa chiar buni pe comunitate insa incredere nu exista.Stii de ce ? Pentru ca suntem o natie de idioti.

Poti sa dai cate reply-uri vrei chiar nu ma intereseaza , ti-am zis ce cred eu despre tine si cred ca asta simt majoritatea de pe comunitate.

Mai taci odata lingaule , nu stii decat sa lingi bai inocent.Nu te vezi in ce hal ai ajuns ? Ai ajuns sa pupi stafful de pe eGaming sa:mp ca sa iei si tu o amarata de functie.Eu nici macar n-am votat sa se dea wipe , nici macar nu am vrut update era perfect cum era inainte.

Nu vezi ca s-a ajuns sa fim din 130 de playeri , 100 de pusti de 12-13 ani care sufera ? Stii ce , mai bine nu iti zic mai multe.Sunt sigur ca vei veni cu un reply , prin care o sa zici " nu sunt inocent , se poate verifica " , da ca o fi si greu sa iei net de la o alta firma de net si sa iti creezi cont de pe un IP diferit nu ? Las-o moarta ca nu o scoti nicaieri , fii barbat in toata regula si asuma-ti niste treburi.De aceea multa lume te vorbeste pe la spate , ca nu esti nimic altceva decat un lingau si visezi la functii si bani virtuali.Cum vrei tu sa ne distram cu pustani de 12-13 ani care dupa ce ca nu stiu sa:mp si noi incercam sa ii invatam mai ne i-au si peste picior ?.Si daca ar reveni vechile legende ce ar putea schimba ? Mentalitatea pustanilor ? Nu cred , asta nu ai cum sa o schimbi.Ce mai pot schimba , update-urile ? In niciun caz.Disperatii sau lingaii ? Asta chiar nu se poate.

Las-o asa , nu vreau sa mai intru in detalii.Nu acuz pe nimeni insa sunt sigur ca se pot face lucruri frumoase insa serverul duce lipsa de un scripter , s-ar gasi cativa chiar buni pe comunitate insa incredere nu exista.Stii de ce ? Pentru ca suntem o natie de idioti.

Poti sa dai cate reply-uri vrei chiar nu ma intereseaza , ti-am zis ce cred eu despre tine si cred ca asta simt majoritatea de pe comunitate.

Eu apreciez ce ai zis tu aici " arsule " . Dar nu e asa, pana la urma JOCURILE SUNT FACUTE PENTRU COPII , cei de 13-14 ani pe care ii numesti tu aia care " sufera " si asa. Sa sti ca nu toti sunt asa , intr-adevar sunt destui " suferind " pe eG , dar pana la urma asta e .. Vremurile trecute cand erau 261 / 261 de playeri si stateai cateva 15-20 minute sa prinzi un loc pe server nu se mai intorc. Asta este :)

Cata dreptate intr-un singur post...

Ba , va zic eu ceva. Vechiul eG nu sa mai revina . Asta e , multi playeri s-au retras .. Uitati , pe forum sunt 237 de playeri online si pe Sa:Mp 100 .. Deci e clar ..

Mie nu imi e frica sa va zic de ce s-au retras. In primul rand sunt examene anul asta si in al doilea rand e foame pe server , degeaba negati dar asta e motivul !

Nu poti sa compari inceputul cu ce e acum... Acum se joaca pentru case/masini/bizz-uri. Pe atunci jucai pentru bani, iar ca sa faci bani, ori mergeai in gang, ori in politie, si asa venea distractia, pentru ca lumea se impartea in ju######te si incepeau sa fuga unii dupa altii pe mapa.

Imi aduc aminte cand fugaream ju######te de PD impreuna cu colegi din Nortenos, pe vremea lui Cortez. Atunci distractie...

Scoateti casele/masinile/bizz-urile si dati-le playerilor un motiv sa joace. Ganditi-va la ceva unic! Nu zic mai multe :D.

<script type="text/javascript" src="/ngx_pagespeed_static/js_defer.4Wv5zwfokU.js"></script>

Adevarat ce zici... In cea mai mare parte, playeri joaca pentru Propietati personale, functii etc... Dupa cum s-a vazut, cand s-a dat WIPE... eram ~300 playeri, toti sa faca bani sa faca Level sa ia Case, masini, bizzuri.... unii se axau sa ia leader, helper, admin, functii .... Dupa ce s-au dat toate astea... au inceput sa iasa toti cei pe `interes` ... si am ramas cati suntem acum... Sa zicem, eram in vacanta de vara, pe atunci copiii `astia mici` sau  `vai de mama lor` aveau permisiunea de la parinti sa stea la calculator... Cand a inceput scoala s-a lasat jumate din playeri pe motive diferite... Unii cica ``incepe scoala si trebuie sa invat``... 

Cat despre eGaming... am votat ca sa fie cum e acum dar sa se adauge ceva din trecut... Zic asta pentru ca unele Update sunt foarte folositoare pentru a nu fi LAG, iar unele sunt aiurea.. Mai bine aducem ce era in trecut, doar cateva DATE, sa iasa ceva frumos.. 

<script type="text/javascript" src="/ngx_pagespeed_static/js_defer.4Wv5zwfokU.js"></script>

Adevarat ce zici... In cea mai mare parte, playeri joaca pentru Propietati personale, functii etc... Dupa cum s-a vazut, cand s-a dat WIPE... eram ~300 playeri, toti sa faca bani sa faca Level sa ia Case, masini, bizzuri.... unii se axau sa ia leader, helper, admin, functii .... Dupa ce s-au dat toate astea... au inceput sa iasa toti cei pe `interes` ... si am ramas cati suntem acum... Sa zicem, eram in vacanta de vara, pe atunci copiii `astia mici` sau  `vai de mama lor` aveau permisiunea de la parinti sa stea la calculator... Cand a inceput scoala s-a lasat jumate din playeri pe motive diferite... Unii cica ``incepe scoala si trebuie sa invat``... 

Cat despre eGaming... am votat ca sa fie cum e acum dar sa se adauge ceva din trecut... Zic asta pentru ca unele Update sunt foarte folositoare pentru a nu fi LAG, iar unele sunt aiurea.. Mai bine aducem ce era in trecut, doar cateva DATE, sa iasa ceva frumos.. 

Vorbiti vorbe in vant ma .. Voi credeti ca daca faceti cum era inainte revin playerii? Va spun eu ca nu ..

Nu stii pentru ca n-ai jucat in vremea aceea. Eu am spus foarte clar: se scot toate lucrurile comune la un server de SA-MP si se gasesc idei noi pentru server. Daca sectiunea de sugestii era deschisa, serverul mergea pe mana playerilor, iar pentru ca playerilor li se acceptau propunerile (mai sunt si acceptate), acestora le placea serverul, si ramaneau.

Acum urmeaza unica faza cu "dar nu avem scripter". Cica e prea complicat scriptul pentru un scripter de rand. Pariez ca un scripter cu experienta in PAWN si cu experienta C/C++ de 4 ani (ce-ai facut in liceu presupun ca e de ajuns) si un pic de MySQL se poate descurca cu scriptul. Apoi mai urmeaza fraza "nu dam scriptul la oricine". Ok. Deci treaba sta asa: tu nu ai timp sa modifici scriptul, dar nu vrei nici ca tu sa-l publici catre cineva. Pai atunci cum tanjesti dupa playeri? Nu poti sa impaci si varza si oaia.

Toata treaba sta in incredere. Cautati pe cineva care are calitatile de mai sus, testati-l putin si vedeti daca pare om de incredere. Un om la 20-22 de ani nu are ce face cu un GM, mai ales daca are experienta. Oricand isi poate face propria lui treaba...

Parerea mea este ca nu playerii / staff-ul / script-ul actual este problema plecarii anumitor jucatori de pe server ci monotonia fata de acest joc . Adica ne-am jucat de atatia ani pana la urma ti se ia de joc sti fiecare bug , fiecare factiune fiecare comanda din joc in cat totul ti se pare banal . Nu conteaza cati ani au playerii de pe server pentru ca playerii de azi de 13-14 ani eram chiar noi atunci cand s-a deschis serverul si nimeni nu ne-a criticat cu nimic . Spre exemplu eu intru 10 minute si n-am ce face ma plimb cu masina prin aceleasi locuri in care m-am plimbat de un milion de ori inainte , fac acelasi lucru in factiune pe care le-am facut de un milion de ori , da as vrea si eu sa revina generatia veche sa intru pe skype cu Milenium , Somekeru , Davakm5 , McR , ionut_cristian , banditu sa facem dinou clanu caramida sa ne distram , sa intru cu Unycatu pe skype dupa 1 bidon de bere si sa ne certam cu toti dupa conferinta :)) , iti aduci aminte de vremurile bune adica , cand nu toata lumea stia sa joace sa-mp , atunci cand nu se prindea loc la spawn NRG tin minte ca stateam si jumatate de ora  iar cand se prindea il vindeam cu 100 k sau mai mult .  Au trecut acele vremuri deoarece majoritatea din generatia veche se maturizeaza au alte lucruri pe cap decat sa intre sa se joace unii trebuie sa si munceasca , sa invete pentru a-si asigura un viitor in viata . Asa ca nu mai disciminati pe cei mici deoarece voi intrati doar sa faceti bani si sa luati functii sau sa aveti activitate pentru a nu vi se scoata functia . 

Salut .

Eu sunt de parere ca nu este de vina nici staff-ul nici schimbarile GM-ului. Inainte erau multi playeri, care acum sau plictisit, au o varsta inaintata si alte prioritati. Dupa parerea mea are loc "un schimb de generatii" . Unde-s playeri multi e si distractie .

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.