Jump to content
Sign in to follow this  
CaRaMeLL

Propunere Reportaj eGaming Community

Recommended Posts

Salut,

 

Ma gandesc de cateva zile la o idee foarte unica si foarte fun pot sa zic si am sa va zic cum "functioneaza ideea". Titlul intr-un fel spune totul despre ce vreau eu sa vorbesc dar am sa va lamuresc mai bine.

 

-Creearea unui subforum cu acel titlu ( Reportaj eGaming Community ).

-Totul tine de Real-Life. Iei un interviu unui jucator sau membru al acestei comunitati iar acel membru / jucator care este intervievat sa raspunda la o gama larga de intrebari puse de reporter. In acel subforum ( Reportaj eGaming Community ) se vor posta topicuri de genul [Reportaj Membru] NUMELE MEMBRULUI iar in topic va fii postat videoclipul si creditele. Cand spun creditele ma refer la cine a fost Reporter si cine a mai contribuit la reportaj.

-Unii va intrebati in momentul de fata "De ce aceasta propunere ? Avantajul ?", pai avantajul si propunerea sunt amandoua beneficiare. Ne vom destinde canalul de youtube unde se vor posta videoclipurile si asa vom putea atrage membrii / jucatori cu ideea noastra unica si fun. Unii iau prea in serios acest joc / aceasta comunitate si trebuie sa ma astept la pareri negative din partea lor. Acest lucru este firesc si accept acest lucru dar prin aceasta cale vreau sa va informez ca mai sunt si alti oameni pe comunitate care sunt seriosi si constienti de faptul ca aceasta comunitate este una in care poti lega prietenii noi.

 

Ideea aceasta mi-a venit atunci cand am observat ca majoritatea iesirilor cu prietenii in oras ( cei care joaca pe aceasta comunitate si activeaza ) / afara / la o bere, se discuta despre aceasta comunitate si despre noutatile care tot apar zi de zi. Gen X a luat lider pe serverul de samp. Intrebari ale reporterului pot fi de genul "Merita ?" "Ii dadeai si tu o sansa ?" "Crezi ca a avut pile la aia din staff?" si intrebarile pot fii foarte multe.

 

Parerea voastra este cea mai importanta apoi ideea fabuloasa a mea.

Edited by CaRa
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro, dar pentru asta iti trebuie si o "echipa", gen cine monteaza/editeaza filmul, cine e reporterul, cine filmeaza + participantul.. Iar majoritatea de pe aici se ascund in spatele unui PC, sper sa ma insel.. dar asa cred ca e..

 

PS: Narcisistule, "idee fabuloasa" :))

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO , prea geniala ideea. Primu la interviu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este buna...dar ar fi o problema....reporterul nu poate filma cu telefonul :)) deci trebuie sa aiba o camera destul de buna ca sa iasa ceva cat de cat frumos cat despre editat cred ca poate inmana filmul UNCUT cuiva de pe comunitate care se pricepe la asa ceva...gen Dinamo_Stefan 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro, dar pentru asta iti trebuie si o "echipa", gen cine monteaza/editeaza filmul, cine e reporterul, cine filmeaza + participantul.. Iar majoritatea de pe aici se ascund in spatele unui PC, sper sa ma insel.. dar asa cred ca e..

 

PS: Narcisistule, "idee fabuloasa" 21.gif

 

Desigur ca da. Nu am precizat asta in primul post dar cred ca este firesc acest lucru.

 

Ideea este buna...dar ar fi o problema....reporterul nu poate filma cu telefonul 21.gif deci trebuie sa aiba o camera destul de buna ca sa iasa ceva cat de cat frumos cat despre editat cred ca poate inmana filmul UNCUT cuiva de pe comunitate care se pricepe la asa ceva...gen Dinamo_Stefan 

 

Eu zic ca un iphone 4, 4s sau 5 este capabil sa filmeze la o inalta definitie avand 5 respectiv 8 megapixel. Dar asta ramane la decizia celui care face reportajul, calitatea imaginii conteaza. O sa fie si un regulament in care o sa iti interzica sa filmezi cu un nokia de 3.2 megapixel deoarece nu prea este clar si s.a.m.d. Ideea in sine cred si eu ca e buna pt ca nu o propuneam altfel, dar asta ramane la decizia voastra, imi place cum ganditi, vad ca deja incepeti sa dati importanta acestei propuneri si mi-as dori tare mult sa se accepte.

 

DStefan din cate stiu despre el nu l-am mai vazut activand asa mult insa sunt si altii care stiu sa editeze un videoclip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO . Tare ideea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO!


Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO , iti dai seama ca va trebuii sa fie reporteri / cameramani in diferite judete deoarece nu toti sunt din Targu Mures :)) sau de unde stiu eu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

DStefan din cate stiu despre el nu l-am mai vazut activand asa mult insa sunt si altii care stiu sa editeze un videoclip.

 

Ma auto-propun :)) care faceti da-ti-mi PM si vorbim dupa cu DStefan sa uploadeze pe canalul oficial :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E buna ideea insa problema e ca o sa apara tot felu de smecherasi care o sa isi bata joc si o sa filme de tot rasul.Nu vad sa fie pe aici membrii seriosi care sa se tina de de acest sub-forum si respecte un regulament.

Discutabil oricum.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E buna ideea insa problema e ca o sa apara tot felu de smecherasi care o sa isi bata joc si o sa filme de tot rasul.Nu vad sa fie pe aici membrii seriosi care sa se tina de de acest sub-forum si respecte un regulament.

Discutabil oricum.

 

Iti dai seama ca la astel de sub-forum se vor lua masuri drastice deoarece merita. :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca la astel de sub-forum se vor lua masuri drastice deoarece merita. 22.gif

 

Da corect. Cum ziceam, va fii introdus ( asta daca se va aplica ) un regulament cu reguli foarte stricte in privinta postarii in subforum. Nu va faceti griji in privinta celor care isi bat joc, vor fii pedespiti.

Edited by CaRa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro doar pentru simplul fapt ca ar fi interesanta ideea daca se va ocupa cineva !

 

Dar din ce am inteles ar fi trebuit sa se faca o revista in care sa se fi luat interviu, dar ideea a fost abandonata astfel ca nu cred ca aceasta propunere va fi luata in serios. Si nici ca nu cred ca are cineva timp sa se ocupe de un video ( parca am fi vedete ).

Edited by EuSuntAla

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO, o idee chiar unica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mare pro ! Deci n-am cuvinte pentru această propunere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur ca da. Nu am precizat asta in primul post dar cred ca este firesc acest lucru.

 

 

Eu zic ca un iphone 4, 4s sau 5 este capabil sa filmeze la o inalta definitie avand 5 respectiv 8 megapixel. Dar asta ramane la decizia celui care face reportajul, calitatea imaginii conteaza. O sa fie si un regulament in care o sa iti interzica sa filmezi cu un nokia de 3.2 megapixel deoarece nu prea este clar si s.a.m.d. Ideea in sine cred si eu ca e buna pt ca nu o propuneam altfel, dar asta ramane la decizia voastra, imi place cum ganditi, vad ca deja incepeti sa dati importanta acestei propuneri si mi-as dori tare mult sa se accepte.

 

DStefan din cate stiu despre el nu l-am mai vazut activand asa mult insa sunt si altii care stiu sa editeze un videoclip.

 

 

Sa faci ceea ce ai scris tu in primul post din punctul meu de vedere e aproape de imposibil... e destul de complicat.

 

Dar, s-ar putea face ceva mai simplu. Eu sunt de acord cu asa ceva, asa o sa cunoastem fiecare membru mai bine.

Exista acel subforum "Welcome Topics", cand te prezinti dai si ceva detalii despre tine... insa nu-s foarte mlte. Mai pe scurt se poate face cum ai zis tu "Reportaj X', dar in loc de acel video sa fie o poza si o descriere a membrului... iar apoi ceilalti membrii vin cu diferite intrebari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa faci ceea ce ai scris tu in primul post din punctul meu de vedere e aproape de imposibil... e destul de complicat.

 

Dar, s-ar putea face ceva mai simplu. Eu sunt de acord cu asa ceva, asa o sa cunoastem fiecare membru mai bine.

Exista acel subforum "Welcome Topics", cand te prezinti dai si ceva detalii despre tine... insa nu-s foarte mlte. Mai pe scurt se poate face cum ai zis tu "Reportaj X', dar in loc de acel video sa fie o poza si o descriere a membrului... iar apoi ceilalti membrii vin cu diferite intrebari...

 

Raman la ideea mea totusi, nu prea suna de pus in practica ce spui tu acolo. Ca sa ne implicam cu totii ne trebuie acel subforum si initiativa. Eu am initiativa, pot convinge membrii / jucatorii sa faca asa ceva :). Merita incercat zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta a fost propus odata pentru a se face pe blog si daca e sa se implementeze, aia va fi platforma folosita. Momentan nu spun da / nu deoarece nu tine de mine, ci de jucatori. As dori totusi sa vad un "demo" la ceea ce referi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea in sine este buna dar eate foarte greu de realizat tinand cont ca nu vor fi multi reporteri iar pe comunitate nu suntem toti din acelasi oras. Iar ca un reporter amator si fara a avea un castig financiar din treaba asta nu se deplaseaza nimeni din Bucurest la Timisoara doar pentru a lua un interviu altui jucator despre un joc online jucat de 150 de persoane. Sa fim realisti totusi... nu cred ca ar face nimeni treaba asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba asta ar putea fi facuta in felul urmator: sa ne filmam singuri, cu un webcam sau ceva. Eu cand urmaresc vlog-uri pe Internet nu sunt deranjat de calitate. E si normal ca e mai bine daca ai o calitate mai mare, dar nu cred ca s-ar supara nimeni daca m-as filma la webcam.

 

Intrebarile sa fie puse intr-un topic facut inainte de filmare, si sa se selecteze un numar de x dintre ele. Nu ar merge si asa? Pana la urma o facem pt. distractie, nu pentru difuzare la televizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate, vreti sa para un reportaj ok? Poate o sa par nebun.. toti aveti cearceafuri ALBE prin casa.. le atarnati de un perete si va vorbiti inainte, sau e stabilit de la inceput, reporterul sta in Stanga (si anume, daca e filmat dni lateral sa fie cu fata in urmataorea pozitie -> ) iar userul sa fie tot in fata unu cearceaf alb cu fata in cealalta directie, filmat din lateral (si anume, <- ).. Ce ar trebui facut? Sa pareti putin nebuni, sa va inregistrati ca si cum ati purta un dialog cu cealalta persoana iar la final cineva care se pricepe sa monteze filmul, sa se mute "camera" de pe unul pe altul dupa ce se pune intrebarea, respectiv cand vine raspunsul. (Clar, vor fi diferente de culoare samd.. adica unu alb-galbui sau prostii de genu dar este irelevant.. )

 

Pareri ? Ar fi mult mai usor de realizat filmul, ar fi mult mai real, ar fi mult mai spectaculos si mult mai frumos. Eu unul sunt pro cu aceasta propunere. In caz de ceva, Cara.. daca doresti, facem un Demo si il punem sa vada userii ce si cum. Astept un raspuns de la tine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar place si mie sa ajut cu asta , desi am activat doar in sectiunea de Minecraft a forumului. Pare o idee buna , asa poti afla mult mai multe despre forum si despre utilizatori , ce le place si ce nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o idee rea, dar cum s-a mai spus, e foarte greu de realizat, nu pentru ca nu sunt reporteri sau nu sunt telefoane performante, ci pentru ca nu toti playerii sunt din acelasi oras.

O varianta ar fi cum s-a spus mai sus, sa fie facut un model de interviu standard si fiecare sa se filmeze singur si sa raspunda, asta in cazul in care nu sunt reporteri in zona.

 

PRO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o idee rea, dar cum s-a mai spus, e foarte greu de realizat, nu pentru ca nu sunt reporteri sau nu sunt telefoane performante, ci pentru ca nu toti playerii sunt din acelasi oras.

O varianta ar fi cum s-a spus mai sus, sa fie facut un model de interviu standard si fiecare sa se filmeze singur si sa raspunda, asta in cazul in care nu sunt reporteri in zona.

 

PRO

 

Buna si asa. Si pentru asta trebuie creeat un subforum special, nu ? Crezi ca este vreo sansa sa intre intr-un viitor proiect ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu il putem numi chiar proiect, dar pentru fun merge , adica ar mai sparge plictiseala pe forum, cum spunea si George daca ai veni cu un "interviu pilot", s-ar intelege mai bine si in functie de cum va fi primit de "public" se va decide.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...