Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

E30

[Review] Casti SONY Extra Bass MDR-XB200

8 posts in this topic

uU33x3y.png

1.Sensibilitatea si calitatea sunetului.

Sensibilitatea sunetului este de 98 dB/mW, in timp ce frecventa este de 5 – 22.000 Hz. Calitatea sunetului este una superioare, castile functionand fara nici un fel de "gajait" sau alte sunete care influenteaza claritatea sunetului. Au un bas puternic si un volum destul de ridicat, nici mai mult nici mai putin decat este necesar.

2.Greutatea.

Castile gantaresc 120 de grame, o greutate ideala.

3.Cupe pliante.

nuMUafF.jpg

Un mare avantaj al acestor casti sunt cupele care se pliaza, transportul fiind mai usor si micsorand posibilitatea de a aparea anumite incidente in timpul acestuia.

4. Cablul.

Cablul este unul destul de gros, striat, care reduce frecarea si micsoreaza posibilitatea de a se incurca si de a se agata. Lungimea cablului este de 1.2 metri, o marime optima pentru o pereche de casti.

5. Difuzoarele.

Difuzoarele redau un bas puternic si de calitate. Dimensiunea difuzoarelor este de 30mm.

6. Confortabilitate si izolarea fonica.

Cupele contin pe margine un burete care ofera o izolare fonica extrem de buna, in acelasi timp fiind si  foarte confortabile.

7. Raportul calitate-pret.

Cand am inceput sa caut niste casti ma gandeam initial la ceva de peste 300 lei pentru o calitate foarte buna. Un prieten mi-a recomandat cu mare placere acest model, care este unul destul de ieftin. Pe langa acest model mai avea niste casti la 350 lei, si am zis sa le incerc pe ambele. Ceea ce m-a surprins cel mai mult a fost faptul ca modelul de la SONY era cu mult superior peste cel de 350 lei. In concluzie, raportul calitate-pret, d.p.m.d.v. este cel mai bun de pe piata actuala.

8. Pretul.

Pretul variaza de la 80 lei pana la 100 lei.

9. Nota.

Pe o scara de la 1 la 10 se descurca de nota 10, fara discutii. La acest pret dispui de o calitate extrem de buna, care nu o mai gasesti la modelele de pe piata actuala la un pret aproximativ egal.

PS: In caz ca aveti anumite nelamuriri despre aceste casti puteti posta aici, va ajut cu cea mai mare placere.

Destul de ok review-ul, felicitari.

Dupa 3-4-5h de folosire, te dor urechile? Ai incercat castile in jocuri? Cum se comporta?

Destul de ok review-ul, felicitari.

Dupa 3-4-5h de folosire, te dor urechile? Ai incercat castile in jocuri? Cum se comporta?

Mersi fain.

Nu le-am folosit atatea ore incontinuu, insa pot spune ca dupa 1h30m - 2h totul e ok, nu te dor urechile. Cat despre jocuri le-am incercat in CS 1.6, se comporta extrem de bine, sunetul e foarte clar, iti dai seama foarte usor de unde vine inamicul, sunt foarte ok din toate punctele de vedere. Am facut 43-8 pe public, 15 vs 15 pe d2, si nu am mai jucat de 2-3 luni :D

Frumos review-ul , se vede ca ai muncit la el ..

Foarte frumos review-ul. Felicitari. Daca mai ai timp si chef si daca mai doresti, mai fa review-uri.

Foarte frumos review-ul. Felicitari pentru munca depusa! 

ai nişte greşeli de ortografie, dar este de apreciat efortul..

p.s.: dacă te întreabă cineva în realitate ce înseamnă frecvenţele de 5 şi 22k hz ce îi zici?

ai nişte greşeli de ortografie, dar este de apreciat efortul..

p.s.: dacă te întreabă cineva în realitate ce înseamnă frecvenţele de 5 şi 22k hz ce îi zici?

Nu stiu cum sa-ti explic exact, nu sunt om de stiiinta.

Frecventa = inaltimea sunetului. Cu cat frecventa castilor este mai aproape de cea ideala pentru ca sunetul sa fie perceput de urechea umana (percepem sunete intre 16k-20k hertzi) atat sunetul cat si claritatea lui sunt mult mai placute (idealul este undeva pe la 18-19k). Deci frecventa de 5-22k este ideala pentru sunete joase, inalte dar si pentru un bass puternic redat de frecventa de 22k. Niste casti cu o frecventa de 18-19k nici macar nu se apropie de niste casti cu 22k, aici ma refer la "agresivitatea" bass-ului. Tot ce e peste 22k se numeste ultrasunet, adica acel sunet redat de fluierul pentru caini, pe care urechea umana nu-l percepe. Ultrasunetele se mai folosesc si in medicina, la ecografii si alte chestii.

PS: Cat despre acele greseli, review-ul este facut pe telefon in aproximativ o ora jumatate, n-ai idee cate batai de cap mi-au dat pozele si bara de unelte de pe forum.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.