Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

Victor Pițurcă la arabi? Meciul cu Grecia, poate fi ultimul la echipa națională

Recommended Posts

victor_piturca.jpg

 

Zvonurile au devenit realitate. Selecționerul Victor Pițurcă a semnat cu echipa saudită Al Ittihad, urmând a deveni rivalul lui Laurențiu Reghecampf în campionatul din Arabia Saudită.

 

Astfel, meciul cu Grecia, de pe 7 septembrie, va fi ultimul pentru actualul selecționer la cârma ”tricolorilor”. Al Ittihad l-a demis pe antrenorul Khalid Al Koroni, după ce a pierdut dubla din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, cu Al Ain, fosta echipă a lui Cosmin Olăroiu și Mirel Rădoi. Aceasta s-a calificat în semifinale, unde va evolua împotriva lui Al Hilal, trupa pregătită de Laurențiu Reghecampf. Momentan, echipa din Jeddah este pregătită de un antrenor interimar, egipteanul Amr Anwar.

 

Arabii au negociat cu Victor Pițurcă încă din vara trecută o eventuală trecere a românului pe banca lui Al Ittihad, dar atunci pretențiile selecționerului României li s-au părut exagerate. Ulterior, după startul foarte bun al lui Reghecampf pe banca rivalei Al Hilal și ratarea calificării propriei echipe în semifinalele Ligii Campionilor, șefii lui Al Ittihad au revenit pe pista Pițurcă și au acceptat să-i îndeplinească acestuia toate cerințele.

 

Astfel, Pițurcă va câștiga 6,4 milioane de euro în cei doi ani cât durează contractul inițial, care poate fi prelungit în cazul în care va face performanță. Actele urmează a fi semnate până cel târziu mâine prin fax. Mai mult, șefii lui Al Ittihad au fost de acord să-i plătească antrenorului român de 58 de ani și clauza de reziliere cu FRF, în valoare de 600.000 de euro. Pe lângă salariu, Pițurcă ar urma să primească și o primă de 500.000 de euro în cazul câștigării campionatului.

 

Printre favoriții la înlocuirea lui Victor Pițurcă pe banca echipei naționale sunt Ladislau Boloni și Cosmin Olăroiu. Primul a refuzat să comenteze orice contact cu Federația Română de Fotbal. ”Vă rog, nu mă amestecați pe mine în astea”, a spus Boloni, contactat de digisport.ro.

 

Sursa: www.digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur pentru nationala ca "Victor Piturca" a plecat pana la urma,a semnat cu o alta echipa :) 

Il asteptam pe Dan Petrescu la nationala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca-i cea mai buna veste din ultimii ani in fotbalul Romanesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una din ce'a mai buna "achizitie" in fotbalul Romanesc (cum a zis si LilG) . Sper ca Dan Petrescu sa semneze cu Romania si sa aratam altor tari ca avem jucatori de valoare in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scapaaam de barbugiuuuuuuu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieeeeeeee <33. Bafta nea Piti. Da no? Cred ca e cea mai buna veste <3. Hai cu Petrescu la nationala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde sa plece ma Piturca voi chiar credeti ce zic astia? Piturca nu leaga 2 vorbe intr-o limba straina, iar ca sa-si ia un translator la cat e el de orgolios eu nu prea cred.

 

Anyway, daca e chiar adevarata stirea si scapam de Piturca mi-as dori sa vina Olaroiu dar nu prea cred. Cel mai posibil vom avea un selectioner strain la cum vad ca actioneaza Burleanu (vedeti numirea de la sefia CCA)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Anyway, daca e chiar adevarata stirea si scapam de Piturca mi-as dori sa vina Olaroiu dar nu prea cred. Cel mai posibil vom avea un selectioner strain la cum vad ca actioneaza Burleanu (vedeti numirea de la sefia CCA)

 

Era vorba de Olaroiu sau Dan Petrescu, sa vedem acum care vine :-?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era vorba de Olaroiu sau Dan Petrescu, sa vedem acum care vine :-?.

Olaroiu are sustinerea lui Iorgulescu si ar veni pentru el. Dar din cate stiu Iorgulescu si Burleanu nu se au prea bine, deci asta o sa fie o problema.

 

Dan Petrescu nu cred ca vine pentru ca ar cere un salariu prea mare. Petrescu a fost mereu dupa bani.

 

Aud ca ar veni Boloni. Sincer, unguru asta n-are ce sa caute. Are calitati de antrenor incontestabile, are Clairefontaine (scoala franceza de antrenori) din ce stiu, dar faza care a facut-o cand a fost selectioner m-a dezgustat. E clar ca-l doare in 14 si nu-l intereseaza de echipa nationala si nu-i patriot. Oricum el a declarat ca se simte mai mult ungur decat romana. Si asta se vede clar, ca el de cand a plecat din tara, abia mai vorbeste romaneste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit azi o declaratie la conferinta de presa a lui nea` Piti si zicea ca sansele ca el sa plece sa intreneze in zona golfului sun sub 1 la suta. Cica sunt doar zvonuri si vrea sa clarifice chestia asta. Cred ca ne facem sperante degeaba. Sper sa plece pana la urma in desert oriunde sa nu mai aud de el, no?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu conferinta... sper sa plece si sa nu mai il vad vreodata la TV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa plece la Vica in Rusia, no ? Sa plece in plm unde vrea el, ca si-a batut joc de Nationala si de U.Craiova destul. 

 

Referitor la o inlocuire eu zic ca Mircea Lucescu ar fii cel mai potrivit om pentru Nationala (  daca ar accepta )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai au anuntat astia la TV ca nu pleaca acum nu stiu ce sa cred , sper sa plece de la nationala sa vina altul care sa faca cat de cat treaba.

 

Nea Piti vrei banii arabilor?

 

KIpa8kO.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca o face intentionat, sa ne enerveze pe noi :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu v-am zis ca nu pleaca nicaieri :) Oricum sunt optimist, daca a zis ca sunt totusi sanse, fie si ele sub 1%, Doamne ajuta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stirea ar fi fost adevarata, ar fi fost minunat, dar se pare ca n-avem sansa asta... as fi vrut sa avem un Olaroiu :(.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...