Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Kawa

[Review] D-Link DIR-626L Cloud Router N300+

1 post in this topic

640px-D-Link_Logo_Blue_strap.jpg

1)  Introducere

Recent mi-am cumpărat un smartphone și bineînțeles că am simțit nevoia unui router. Am studiat piața, m-am uitat după modele și modele. Deoarece aveam un buget scăzut, am zis să aștept o ofertă. Aceasta a venit pe 12.12.2014, de la Altex insă eu l-am achiziționat pe 14.12.2014. Produsul despre care vom vorbi în acest review este Dlink DIR-626L Cloud Router N300+.

D-Link este o companie taiwaneză, fondată in 1986. Aceştia furnizează echipamente pe piața din Romania din anul 2002, iar în 2005 s-a deschis reprezentanța de la București.

2)  Ambalaj și accesorii

Produsul având o formă diferită față de majoritatea routerelor, și cutia acestuia este înăltuță și compactă.

Cum deschidem cutia ne întampină o bucată de carton. După ce o eliminăm ne apare produsul mult așteptat acoperit cu o folie protectoare și un CD de instalare. Totuși, manualele cu instrucțiuni nu există... Sau există? Ei bine, sub produs, mai avem o bucată de carton în care se află și harțogăraia mult așteptată. Avem un manual de folosire, unul pentru garanție și informații pentru siguranță (oare le este frică ca îl putem folosi pentru  a omora pe cineva? :D ), o declarație de conformitate și un cartonaș unde avem atât username-ul și parola pentru WiFi cât și pentru a accesa panoul de control. Pe acesta puteți să vă notați chiar voi parola, in caz că ați schimbat-o.

Bineînțeles că a venit și cu alimentarea si cablul Ethernet. Cablul este puțin cam scurt insă din câte am observat cam majoritatea sunt zgârciți cand vine vorba de acest cablu.

XGmOVli.jpgu8jp8K8.jpgbxyk8KJ.jpg

GvDOBUE.jpgzcx9LiH.jpg

3)  Specificații

Standards

• IEEE 802.11n
  • IEEE 802.11g
  • IEEE 802.11b
  • IEEE 802.3
  • IEEE 802.3u

Wireless Frequency Range

• 2.4 GHz to 2.483 GHz
  • Advanced Features
  • Guest Zone
  • Web File Access
  • Multi-language Web Setup Wizard
  • Green Ethernet
  • UPnP support
  • Dual Active Firewall
  • Network Address Translation (NAT)
  • Stateful Packet Inspection (SPI)
  • VPN passthrough/multi-session PPTP/L2TP/IPSec

mydlink™ Cloud Services

• View current upload/download bandwidth
  • View currently connected clients
  • View web browsing history per client
  • Block/unblock client network access
  • Manage wireless network details

SharePort™ Mobile

• Stream videos, music, photos, and documents stored on an attached USB stick
  • Web interface for easy file access, upload, and download
  • SharePort™ Mobile app for iOS and Android™
  • Back up photos and videos stored on your mobile device
  • Control access to your shared storage space by creating separate accounts

Dimensions

• 93 x 111 x 145 mm

Weight

• 330 grams

4)  Inspecție vizuală

Carcasa este din plastic lucios, deci praful și amprentele vor fi la ordinea zilei.

În față avem 2 led-uri, primul este pentru alimentare iar al doilea ne arată dacă avem sau nu internet. De exemplu, dacă nu sunt bine băgate cablurile sau unul din vecini vă taie cablul de la internet, acesta va fi portocaliu și va licări, când totul revine la normal, acesta se face verde constant.

Pe spate avem un port USB, un buton WPS, 4 porturi LAN, un port WAN, un buton de Power și alimentarea.

Pe lateral găsim o inscripție D-Link, nimic deosebit.

Din punctul meu de vedere, design-ul acestuia este super, și în primă fază nu ai spune ca este un router.

Qv9FaB4.jpgSV95pdl.jpg3pWZKfw.jpg

5)  Experiență în utilizare

Instalarea se face foarte ușor, nu este nimic complicat. După cum ați văzut și în specificații, D-Link pune la dispoziție un serviciu de cloud, iar la alte routere nu am văzut acest lucru. Într-un apartament de 34mp, semnalul dintr-o parte in alta a casei, semnalul este maxim. Ca și viteză pot spune ca nu este nicio diferență față de când eram pe cablu. Nu știu cum se va descurca dacă vor fi conectate mai multe dispozitive (3-4), din păcate nu am cum să testez acest lucru insă deocamdată, pentru un PC și un smartphone este excelent.

Mai jos aveți 2 teste făcute pe speedtest.net, pe un server din România și pe un server din Germania.

3991236667.png 3991233449.png

6)  Concluzii

Pe final trebuie să vă spun că este un router excelent. La 90 de lei, cat am dat eu pe el consider că este cel mai bun în segmentul acesta de preț. În prețul real, 170 lei, probabil că sunt și alte alternative, mai ieftine și/sau mai bune fiindcă eu nu prea am văzut să fie recomandat acest router.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.