Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Helios

[Tutorial] - Avatar Blur

4 posts in this topic

Nqo1lDr.png

Salut astazi va voi explica pe scurt cum puteti face un avatar lafel ca al meu este un blur foarte simplu la care daca esti foarte indemanatic in ps si stii toate ''scurtaturile'' in maxim 3 minute l-ai terminat avatarul , bun sa nu mai lungim lucrurile sa incepem !

1. Cream un layer nou (File-New) cu ce dimensiuni vreti voi fie 150 x 250 - 150 x 150 eu mi-am ales 150 x 250 (pixels) si ne alegem un stock !
2. Pozitionam stock-ul tinand apasat Shift si trageti de colturile stock-ului cu mouse-ul cat sa se integreze pentru ochiul dumneavoastra iar apoi trecem la treaba !
3. Cream un layer dupa -> Aply Image -> Filter -> Gaussian Blur = 2.0 si setam Opacity 27% pe Normal !
4. Cream un alt layer dupa -> Aply Image -> Exposure -> Exposure = 0,00 ; Offset = 0,0100 ; Gamma Correction = 0,92 !
5. Cream un alt layer dupa -> Aply Image -> Brightness/Contrast -> Brightness = 2 ; Contrast = 2 !
6. Cream un alt layer dupa -> Aply Image -> Filter -> Sharpen !

Dupa cele de mai sus avatarul nostru ar trebuii sa arate cam asa ->> aWouEx9.png

Acum textul il putem face cu urmatoarele setari :

1. Dupa ce ati creat textul dati click dreapta pe el si dati Blending Options -> Drop Shadow cu setarile :

-Blend Mode = multiply , opacity 75%
-Distance = 1
-Spread = 0
-Size = 1

Acesta a fost tutorialul de astazi sper sa va placa si sa il folositi cine are ps si se pricepe poate lasa un reply sau sa imi trimita pm cu creatia lui ajutandu-se de acest tutorial sa stiti ca nu fac R.I.P acesta este un blur creat de mine !

OUTCOME: UWH9tQp.png

Stock: http://imgur.com/XyXsaat

Sursa Stock: http://heliosdesign.tumblr.com/#

Mulţumim pentru tutorial, foarte bun pentru cei ce vor să înveţe, sfatul meu ar fi pentru început la text, să folosiţi o culoare care să se potrivească avatarului şi să-i aplicaţi un Gradient Map - Alb Negru, 30% şi cu Drop shadow-ul postat de Helios. :*

Bun pentru incepatori, dar parerea mea este ca acest tutorial nu o sa se potriveasca la toate pozele. Avatarele trebuie sa le faci sa zicem "sa dea bine la ochi". Like pentru efort :).

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.