Sign in to follow this  
Drumber

[Problema] - Dedicated Video Memory

7 posts in this topic

Salut ! Acum 2 zile mi-am instalat windows 10 pro si am observat ca la dedicated video memory am 32 mb. Stiti cumva de la ce este ? https://imgur.com/nB9wHQr

Mi-am instalat Intel Driver Update Utility si am vazut ca trebuie sa instalez un driver (Intel HD Graphics Driver For Windows 10 32-bit (3rd Gen & BYT). Am instalat driverul si ma pune sa dau restart la windows dar daca intru iar in acest program ma pun iar sa instalez acelasi driver. Stiti cumva de la ce este si daca are legatura cu prima problema? Am laptop.

Multumesc!

Salut ! Acum 2 zile mi-am instalat windows 10 pro si am observat ca la dedicated video memory am 32 mb. Stiti cumva de la ce este ? https://imgur.com/nB9wHQr

Mi-am instalat Intel Driver Update Utility si am vazut ca trebuie sa instalez un driver (Intel HD Graphics Driver For Windows 10 32-bit (3rd Gen & BYT). Am instalat driverul si ma pune sa dau restart la windows dar daca intru iar in acest program ma pun iar sa instalez acelasi driver. Stiti cumva de la ce este si daca are legatura cu prima problema? Am laptop.

Multumesc!

Daca ai instalat odata driver-ul si iti apare in control panel ca instalat , inseamna ca merge .

Placile video integrate au memorie dedicata extrem de mica si folosesc memoria RAM (cu cat ai mai multa si cu cat e mai rapida cu atat mai bine).

Ar fi trebuit sa pui si modelul laptop-ului , poate ai si o placa video dedicata (dar slabe sanse).

Am HP ProBook 4540s cu 4 gb ram. Am vazut ca la system information imi mai apar doua placi video, prima este Intel HD Graphics 4000 si cealalta este AMD Radeon HD 7650M.

Asta e altceva , am cautat pe net dar nu am gasit o metoda ca sa iti dezactivezi placa integrata din bios .
Deci o sa incerci din Windows:
- Dezinstaleaza driver-ul Intel (cred ca se numeste "Intel Graphics Media Accelerator") din control panel. / Da-i un restart dupa ce il dezinstalezi.
- Click pe : http://www2.ati.com/drivers/auto/autodetectutility.exe / O sa iti downloadeze direct "Auto detect-ul" de la AMD - care o sa iti spuna modelul placii video si o sa iti ia si ultimele drivere pt el..
- Urmareste pasii din "Auto Detect" si instaleaza driver-ul. | Dupa ce il instalezi da-i un restart.

Ca sa testezi daca iti foloseste placa video dedicata , intra intr-un joc si o sa iti dai seama imediat daca merge bine sau daca nu . (Vezi ce joc alegi deoarece nici acel Radeon nu este puternic.)
Daca constati ca jocul merge la fel de prost ca si inainte sa faci pasii de mai sus , asteapta raspunsul lui Kawasaki deoarece el cel mai probabil o sa stie si "alte metode". :)

Edited by UnknownKiller

Dar nu pot sa le folosesc pe amandoua in acelasi timp?

Se poate dar unele jocuri nu stiu sa detecteze placa video dedicata si o sa iti foloseasca placa de la Intel (care e aproape degeaba).

Deci , cel mai bine , o folosesti direct pe cea de la AMD.

Edited by UnknownKiller

Am facut cum ai spus dar degeaba, am dezinstalat Intel si am ramas pe AMD dar se misca extrem de prost si am fost nevoit sa reinstalez Intel. Nu stiu exact ce are dar am mai vazut pe net ca nu sunt singurul care are aceasta problema si nu ii merge Amd-ul. Nu stiu ce sa ii mai fac, o sa astept sa vad daca mai zice Kawasaki ceva ,daca nu il las asa . Multumesc mult Unk !

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.