Sign in to follow this  
razvan_razvan

[To do] [Sugestie] Server

64 posts in this topic

Fratilor nu inteleg ce rost are sa schimbam stafful (motivele s-au spus nu are rost sa ma repet. Vrei sa ajuti? Vrei sa creasca numarul jucatorilor? O putem face fiecare pentru asta nu este nevoie de ADMIN. De exemplu sa faci un event este musai sa fi admin? Sa faci reclama pentru a incerca po######rea serverului este nevoie de admin? Fratilor un admin are in plus fata de voi cateva comenzi. El se ocupa sa ajute playerii noi/vechi cu sfaturi, probleme legate de joc. Aceste lucruri nu le dobandesti citind carti ci prin experienta. Ex: nu stiu cum functioneaza farmer sunt player nou, primu lucru pe care il fac e sa intreb adminul. Tu ca player nou fara experienta vrei sa fi admin? Bagativa mintile in cap si nu mai criticati pentru lucruri nule. Vrei sa ajuti? Fao tata in liniste nu e nevoie sa stie tot serverul ca tu ai facut cine stie ce minunatie. Daca ai vazut un codat si nu este admin pe server, te doare mana sa faci o poza si sa raportezi pe forim? De asta s-a creeat aceasta sectiune numita "plangerii". Nici decum ca x a facut dm pe tine.... sau ca y t-ia spus "du-te...", "cretin". Daca fiecare ar face ceea ce depinde de el fara sa vada ce face x sau sa il judece lumea asta ar fi cu mult mai buna nu ma refer doar la SA:MP. O seara placuta si mai terminati-va cu rautatile astea.

N-ai pupat ma destul? Ba al dracu ba baiatule, asta vrea sa ajunga administrator.

• Like 2

Bai oamenilor, va certati degeaba aici. Comunitatea asta a scazut foarte mult in ultimii ani, inainte mai era activitate pe forum pe toate categoriile, acum comunitatea asta mai e in picioare datorita serverului de SA:MP. 

eGaming a avut mereu membrii devotati care au jucat aproape mereu aici, rar mai vin cate unii noi care afla de eGaming de curand. Trebuie putin interes din partea tuturor, nu trebuie sa mai aruncam vina in stanga si in dreapta pentru ce se intampla aici. Trebuie sa ajutam fiecare cum putem daca vrem sa mai jucam aici, pentru ca in ritmul asta cred ca nu o sa mai tina serverul deschis mult timp :)). Voi in loc sa veniti cu solutii va luati de cate unu care mai posteaza pe aici cate ceva(nu se ia de nimeni respectivul), ciocul mic si joc de glezne. Mai bine am incerca toti sa facem reclame sau promovari, sa ajutam cu ceva, nu doar sa aratam cu degetul pe x si y ca nu scripteaza bine sau ca nu e destul de activ. :)

• Like 1

serverul asta a tinut foarte mult tinand cont de conditiile pe care le stiti cu totii.. ( staff, update-uri, implicare din partea ambelor tabere: staff+playeri normali, etc ). impacati-va cu ideea, serverul asta a tinut ani buni iar acum nu mai poate face fata serverelor pe care le stim cu totii.. anyway serverul are o istorie frumoasa pacat ca s-au rupt multe la un moment dat.

• Like 1

In primul rand partea de scripting-E foarte greu sa implementezi un sistem nou (Mai ales daca esti scripter si faci totul de la 0) (Eu am copiat sistemele de pe alte gamemoduri si am incercat sa le curat de buguri)   Scripting-ul e destul de greu.

Gamemod-ul egamingului e unul super complex si in opinia mea e cel mai frumos game mode si mai perfect din toate comunitatile mari.(Se pot aduce unele idei) 

In al doilea rand un domeniu e scump (.ro)

( un host e 10 euro pe luna (un host care nu pica din 5 in 5 m)

O licenta la Ipb (interfata forumului) la fel e scumpa .

Deci cineva plateste aceste lucruri deci isi da interesul intr-o oarecare masura.

Cu toate acestea nu e de ajuns sa dai niste bani.

Daca Staff-ul in ultimul an isi dadea putin interesul acum aveam 300-400 de membrii pe comunitate minim.

Am vazut comunitati cu domeniu pe gratis .tk cu web hosting gratis si IPb fara licenta ce acum au cate 50-100 de playeri.

Am vazut ca mai multi zic ca playerii sa faca reclama :)) Pai uite o chestie mie sa-mi zica unu ba hai pe comunitatea x y ca e smeh (Nu o sa intru)

In schimb daca un administrator sau un membru cu functie imi zice sincer are o mai mare influenta asupra mea.

Daca se facea reclama adevarata pe site-uri etc etc aveam cel putin 100 de membrii pe server.

Daca se ocupa cineva de server si nu statea degeaba doar cu numele de activ era cat de cat po######t server-ul de cs.

Daca isi dadea cineva interesul cu adevarat la sectiuni intrau si alti membrii doar ca sa citeasca informatile provenite de pe comunitate.(Dar la noi doar faci un spam de 5 posturi copy paste si gata ai postat o stire) 

Pe alte comunitati moderatorii fac ei stirile sau cel putin se documenteaza in mare si apoi fac un rezumat.

+ Daca se puneau donatii pe server pentru masini/case/proprietati venea si profitu.

Edited by ZocK

Unii puneti atata suflet in ce scrieti aici de parca ar fi lucrarea vostra de BAC , ba baieti ba , hai sa va zic ceva , tot ce scrieti voi aici scrieti degeaba ca nu o sa stea aia " de sus " sa va citeasca voua propunerile , unele bune , altele de tot rahatul ( majoritatea ) , serverul asta e mort e ca bolnavul ala de mai are putin de trait , stie lumea ca o sa moara dar nu stiu data exacta dar se stie ca va fi in curand , asa e si serverul asta. Atata timp cat nu exista un Administrator care sa intre cel putin odata la doua sau trei zile sa isi dea interesul serverul sau comunitatea nu are cum sa mearga , voi nu ati vazut ca ati facut N si N propuneri , sugestii s.a.m.d dar de cate ori ati fost ascultati sau de cate ori ati vazut voi ideea voastra in joc sau pe comunitate? Ma repet inca odata , atata timp cat administratorul ramane acelasi si nu isi da interesul comunitatea o sa dispara , incet dar sigur.

• Like 2

Unii puneti atata suflet in ce scrieti aici de parca ar fi lucrarea vostra de BAC , ba baieti ba , hai sa va zic ceva , tot ce scrieti voi aici scrieti degeaba ca nu o sa stea aia " de sus " sa va citeasca voua propunerile , unele bune , altele de tot rahatul ( majoritatea ) , serverul asta e mort e ca bolnavul ala de mai are putin de trait , stie lumea ca o sa moara dar nu stiu data exacta dar se stie ca va fi in curand , asa e si serverul asta. Atata timp cat nu exista un Administrator care sa intre cel putin odata la doua sau trei zile sa isi dea interesul serverul sau comunitatea nu are cum sa mearga , voi nu ati vazut ca ati facut N si N propuneri , sugestii s.a.m.d dar de cate ori ati fost ascultati sau de cate ori ati vazut voi ideea voastra in joc sau pe comunitate? Ma repet inca odata , atata timp cat administratorul ramane acelasi si nu isi da interesul comunitatea o sa dispara , incet dar sigur.

Eu sincer nu vreau sa vad comunitatea ca se distruge si sincer o vad ca pe o investitie i-am dat un Pm la Robert sa vad cand o citeste si i-am propus sa mi vanda comunitatea(Acum sincer nu stiu parerea voastra dar daca se continua asa o sa moara comunitatea) (Acum daca credeti sau nu eu vreau sa fac treaba asta si sunt dispus sa investesc)

Edited by ZocK

Vad ca pe robert tot mai multi il critica ceea ce devine penibil.Deja a spus arsura in mare parte de ce merita robert numai respect si nu doar atat ...stiu de cate ori m-a ajutat pe mine robert ,orice problema aveam a incercat sa ma ajute si nu l-am cunoscut deloc si nu sunt singuru care la ajutat.. sunt multi ...si acuma unii sa vina cu critici si cuvinte urate despre el e cam aiurea si de la acei playeri iti cam dai seama de ce nu prea functioneaza eg.Noroc

Vad ca ati discutat si despre mine pe aici, hai sa imi spun si eu parerea.

Nu am renuntat la admin, mi-a fost scos pentru niste motive zic eu destul de bune.

Va zic si motivele pentru care mi-a fost scos adminul atunci, au fost 3 din cate imi aduc aminte:

1. Se banuia ca dau informatii din staff insa nu s-a dovedit asta.

2. L-am injurat pe Releu (pare rau :)) )

3. Am abuzat de comenzi (ma scoteam din jail cu comanda de admin)

Asa ca sa fiu sincer, nici eu nu as oferi o functie unui jucator care a facut chestii de genul dar mai ales administrator...

Voi vreti sa fie schimbat Robert? Omul are o experienta de administrare de cativa ani buni, altcineva mai bun nu exista deoarece nu au capatat inca experienta necesara.

• Like 2

Vad ca pe robert tot mai multi il critica ceea ce devine penibil.Deja a spus arsura in mare parte de ce merita robert numai respect si nu doar atat ...stiu de cate ori m-a ajutat pe mine robert ,orice problema aveam a incercat sa ma ajute si nu l-am cunoscut deloc si nu sunt singuru care la ajutat.. sunt multi ...si acuma unii sa vina cu critici si cuvinte urate despre el e cam aiurea si de la acei playeri iti cam dai seama de ce nu prea functioneaza eg.Noroc

Ba voi nu intelegeti o chestie , ca de asa sunteti voi , nu-mi permit sa va jignesc desi unii o meritati dar hai sa o luam " babeste " sa va desenez . Un om care in trecut se implica si face N chestii pentru un anumit lucru capata respect si admiratie din partea altora , dupa ce obtine o functie sau altceva interesul lui pentru munca respectiva incepe incet incet sa scada pana cand interesul lui pentru lucrul respectiv o sa fie 0 , aici il avem pe Robert care a facut N lucruri ( ma repet ) dar acum daca omul nu mai are timp , de ce tine cu dintii de comunitatea asta ? Acum intelegi ce vreau sa zic? Zic ca mai bine renunta si lasa locului altuia care stie ce are de facut si stie ca timpul ii va permite sa se implice si sa mai ridice comunitatea ( daca mai poate , dar nu cred ca mai poate nimeni ) .

Edited by KjaeR
  • Like 1

serverul asta a tinut foarte mult tinand cont de conditiile pe care le stiti cu totii.. ( staff, update-uri, implicare din partea ambelor tabere: staff+playeri normali, etc ). impacati-va cu ideea, serverul asta a tinut ani buni iar acum nu mai poate face fata serverelor pe care le stim cu totii.. anyway serverul are o istorie frumoasa pacat ca s-au rupt multe la un moment dat.

Sal old ,cf ?

Ma amuza ,chiar ma amuza . Sunt 10 playeri online si tu vrei sa se aleaga administrator nou . Pentru cine ? . In loc sa vii cu idei de a popu.lariza serverul tu vii sa cersesti functii care nu ai ce face cu ele . Daca tineti la aceasta comunitate veniti cu idei,lasati afk cand plecati (cum sa zis si mai sus ,daca vezi 10 online nu prea iti vine sa intrii,asa ,chiar daca sunt 50 online si 30 sunt afk mai iti vine sa intrii ) ,dar tu ce ai facut ? ai incercat sa ii faci pe toti sa dea /q , in semn de "protest".

Chiar imi pare rau ca m-am retras , probabil ca as fi adus un plus ,dar imi era destul de greu sa ma impart intre atatea (2 joburi,familie)

• Like 5

Ma amuza ,chiar ma amuza . Sunt 10 playeri online si tu vrei sa se aleaga administrator nou . Pentru cine ? . In loc sa vii cu idei de a popu.lariza serverul tu vii sa cersesti functii care nu ai ce face cu ele . Daca tineti la aceasta comunitate veniti cu idei,lasati afk cand plecati (cum sa zis si mai sus ,daca vezi 10 online nu prea iti vine sa intrii,asa ,chiar daca sunt 50 online si 30 sunt afk mai iti vine sa intrii ) ,dar tu ce ai facut ? ai incercat sa ii faci pe toti sa dea /q , in semn de "protest".

Chiar imi pare rau ca m-am retras , probabil ca as fi adus un plus ,dar imi era destul de greu sa ma impart intre atatea (2 joburi,familie)

Singurul matur care gandeste logic dintre toti cei care au lasat comentarii aici,nu le-am citit pentru ca nu merita,dar sa fim seriosi daca stati aici si plangeti nu se rezolva NICI O PROBLEMA .

• Like 1

Pana acum nu am avut nimic cu tine, dar!!

Mai da-te-n plm de prostu drq care esti, esti pe langa teme total, nu inteleg ce vrei sa spui cu x cu y.

Cert e ca tu scriptezi sau ajuti, dar dupa cum se vede esti ZERO barat.

Nu inteleg de unde pana unde iti dai tu cu parerea, sa faca x si y nush ce drq.

Problema este urmatoarea ca pe tine si restul va doare in brisca, dureaza 2-3 luni sa se faca un update si ala vai de morti lui.

A fost comunitatea ridicata cat de cat am ajuns la 100 playeri si gata, nu s-a mai vazut nici-o activitate din partea voastra.

A fost flodat sv, picat, la fel va durut in brica dupa o sapt chiar 2 s-a remediat problema. De aici se si observa lipsa de interes.

Cand citesc ma ia capu, nu am vazut sa vina unu sa zica, da bai frate uite: asta si cu asta asa sta treaba, o dam cu x si y noi.

Hai sa dam si cateva exemple unde te incadrezi tu.

Avem jobul farmer da? Bun la skill 1 iei 4k, skill2 - 6 si tot asa.

Avem si jobul pizza boy, skill 1 5 curtse 2k, la skill 2 avem 7 curse si 4k. pai cum drq vine asta ma? ca esti mare om si scripter, gandesti dean pulea. tu in loc sa scazi sau sa faci acelasi sistem si sa iei bani mai multi, tu il pui pe x si pe y sa mai faca 2-3-5-n curse in + ca sa mai iei 2k.

Ati facut o ajustare la skillul arms dealer si ca sa vezi si tu dracia drq, acum poti sa vinzi materialele dar a-ti stricat sistem la miser, acum se prepara arma cu aceleasi materiale cu toate ca ai skill 3 la miser.

Bun, avem un sistem nou de rival war, cum castigi un teritoriu primesti 2500 mats, pai cum drq vine asta? cine ti le da? pica asa din cer?

Am facut o propunere la sistemul de rival war in care sa se foloseasca materiale si drugs pentru a putea da un rival war, si ma luat in ras domul Rakku, ca de unde am gandit eu asta, pai lasa ma ca e mai bine sa pice din cer 2500 mats decat sa puncesti sa faci materiale pentru a da rw, si de aici se deduce si activitatea pe sv.

De aici se deduce si revolta cu administratorul, pentru ca aceasta comunitate nu mai are un sef, fiecare face ce vrea, si cum vrea, un haos total.

Sper ca te-am lamurit si acum sa nu mai fi tu mare cocos pe aici.

Am avut un comportament destul de curat pana acum ceva timp in acesti 7 ani, dar acum nu se mai poate.

Ai dreptate....egaming nu are un sef! Fiecare admin face ce il duce capu .

Acu ceva timp am vazut pe la plangeri un admin ce zicea: Noi cand banam pentru hack ne vorbim toti si bla bla bla... dupa o zi se baga marci si vine cu o vrajeala si ii scoate banu acelui codat pentru faptu ca sunt ''prieteni'' ..asta e doar un exemplu care demonstreaza ca in staff sunt probleme si normal sa fie asa cand acolo fiecare face ce vrea...si sa nu zica astia din staff ca nu e asa ca o stiu si ei ca sunt plictisiti de eg

O parere sincera: lasati orgoliile, rautatile si haideti sa facem ceva impreuna, de la cel mai mic pana la cel mai mare si invers. Ramane topicul aici inchis pentru ca vreau sa vad parerea voastra in legatura cu serverul si ajuta la organizarea lui pe viitor. Voi lua in considerare ideile bune pe care le-ati scris, chiar daca majoritatea sunt rautati. Multumesc.

• Like 6

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.