Sign in to follow this  
luc1aw

[To do] Propunere schimbare MAJORA.

53 posts in this topic

1.Propun sa se adauge in sectiunea helpers - Cereri helper la fel cum este la lideri,dar cand cineva face cerere doar admini sa vada ce a scris in cerere si sa se vada doar ultima cerere de helper facuta.

A)Modificarea  promovari helperilor dupa un anumit timp si dupa randamentul dat.

ex. Dupa 1 luna de helper , helper-ul cu level 1 primeste level 2.

B)Promovarea helperilor intr-un timp mai scurt ca admini.

2)Formarea unei echipe de scripteri,for###### din 2 lideri si 5 membri .

2A)Lideri scripteri : Rakku si Yoobogdan si restul 5 scripteri.

2B)Persoanele care se ocupa de sub-forumul  scripting samp sa ajute sa  scripteze pe server-ul de samp,daca este nevoie oprirea sub-forumului pana la rezolvarea "problemelor" dupa server-ul eG.

3)Modificarea structuri staff-ului.

a)1 admin se ocupa de helperi  | b) 1 admin se ocupa de lideri  | c)1 admin se ocupa de scripteri si asa mai departe . Fiecare dintre ei sa aiba motivatie pentru fiecare sarcina pentru o are.Nu,un admin se ocupa de toate.

4)Cautarea unei persoane care sa se ocupe de upgrade-urile si de problemele forumului.

5)Scoaterea functiilor inactivilor.(dupa forum/server)

6)Campani de promovarea serioase si bine gandite.

6A)Chiar sa se formeze si aici o echipa care sa faca asta,daca e nevoie.

7)Reluarea campaniei de donati cu o promovarea ambla si benefici pe masura.

7A)Toate donatile primite sa fie adaugate  in campani de promovare ( FACEBOOK , YOUTUBE , etc )

8)Restructurarea totala a staff-lui.Numai ai  chef,timp , etc , esti liber sa renunti .

Mai adaugati si voi,sa fie ceva serios,fara comentari inutile si fara sens si poate o sa fie luate in seama.Atat mi-a venit pe moment,poate o sa dau edit si sa mai adaug.

Edited by luc1aw

Pentru serverul de SA:MP, zic si eu acum...
Un player sa detina doar o functie, exemplu: Marci e admin, nu mai primeste lider
Luc1aw e lider, nu primeste helper / admin...

Va rog, daca toti ati deschis acest topic, nu vreau sa vad ca va certati, nu vreau sa vad ca nu va convine ce a scris x sau y. Fiecare isi pune ideile aici si in functie de cat de bune sunt le folosim. Multumesc.

• Like 1

1.Propun sa se adauge in sectiunea helpers - Cereri helper la fel cum este la lideri,dar cand cineva face cerere doar admini sa vada ce a scris in cerere si sa se vada doar ultima cerere de helper facuta.

A)Modificarea  promovari helperilor dupa un anumit timp si dupa randamentul dat.

ex. Dupa 1 luna de helper , helper-ul cu level 1 primeste level 2.

B)Promovarea helperilor intr-un timp mai scurt ca admini.

2)Formarea unei echipe de scripteri,for###### din 2 lideri si 5 membri .

2A)Lideri scripteri : Rakku si Yoobogdan si restul 5 scripteri.

2B)Persoanele care se ocupa de sub-forumul  scripting samp sa ajute sa  scripteze pe server-ul de samp,daca este nevoie oprirea sub-forumului pana la rezolvarea "problemelor" dupa server-ul eG.

3)Modificarea structuri staff-ului.

a)1 admin se ocupa de helperi  | b) 1 admin se ocupa de lideri  | c)1 admin se ocupa de scripteri si asa mai departe . Fiecare dintre ei sa aiba motivatie pentru fiecare sarcina pentru o are.Nu,un admin se ocupa de toate.

4)Cautarea unei persoane care sa se ocupe de upgrade-urile si de problemele forumului.

5)Scoaterea functiilor inactivilor.(dupa forum/server)

6)Campani de promovarea serioase si bine gandite.

6A)Chiar sa se formeze si aici o echipa care sa faca asta,daca e nevoie.

7)Reluarea campaniei de donati cu o promovarea ambla si benefici pe masura.

7A)Toate donatile primite sa fie adaugate  in campani de promovare ( FACEBOOK , YOUTUBE , etc )

8)Restructurarea totala a staff-lui.Numai ai  chef,timp , etc , esti liber sa renunti .

Mai adaugati si voi,sa fie ceva serios,fara comentari inutile si fara sens si poate o sa fie luate in seama.Atat mi-a venit pe moment,poate o sa dau edit si sa mai adaug.

Legat de cererile de helper: Eu nu sunt de acord sa se faca cereri publice si o sa spun si de ce. Eu atunci cand primesc cererile voastre vreau sa va vad pe voi cum ganditi. Asa daca cererile vor deveni publice o sa gasesc la toti acelasi mod de gandire. 

Legat de cum promoveaza helperii, fiecare lider a avut propriul sau mod de a promova un helper si cat de rapid. In momentul de fata se urmareste activitatea fiecarui helper atat la ore (OH+AH) cat si activitatea de helper (ajutor la /needhelp + chatul /n + ajutor in activitatea pe serverul de SAMP prin eventuri ). De asemenea mai sunt si alte aspecte legate de comportament, modul in care se dedica functiei, activitatea pe forum, etc.

Echipa de scripteri: In prezent este formata dintr-un lider (YooBogdan), Xanto (care ne ofera ajutor cat are posibilitatea, atat cu sfaturi cat si cu suport de cod si altele) + altii care au sau pot avea posibilitatea de a intra in echipa.

3) Staff-ul SAMP:

Chiar daca pe lista de admini nu sunt trecute sarcinile fiecaruia noi ne stim atributiile. In general adminii level 1/2 momentan se ocupa strict de administrarea serverului + moderarea forumului + plangeri. Cei care avem grad 3/4/5 avem in primul rand sarcinile care le-ai spus si tu mai sus. Adica este vorba despre o persoana care se ocupa de lideri, o persoana care se ocupa de helperi, 2 persoane care se ocupa de proprietati si licitatii si o persoana care ajuta la analizarea sugestiilor playerilor + alte idei pentru dezvoltarea serverului si a comunitatii (Project Manager).

Am vrut prin acest post doar sa remarc faptul ca ceea ce ai propus tu este deja in practica, chiar daca legat de unele aspecte si de faptul ca si aceasta cadere a serverului ne-a facut sa ne pierdem oarecum speranta si totodata si implicarea. Speram ca schimbarea de azi sa fie una benefica si alaturi de Marci si prin ideile care el le are si impreuna cu ideile voastre sa reusim in scurt timp sa ridicam comunitatea la un nivel mai inalt.

• Like 2

PRO pentru urmatoarele:

1B -> Sunt de acord cu promovarea "mai rapida" a helperilor, dar nici la o luna sau doua. Cred ca la 4-5 luni ar fi ideal.

2A -> Cred ca deja exista echipa asta doar ca mai micuta, ar trebui structurata putin mai bine pentru mai multe update-uri.

3 -> Este o idee foarte buna, fiecare admin sa aiba o sarcina permanenta, sa fie motivat de aceasta sarcina sa fie cat mai activ.

4 -> Total de acord, xanto nu cred ca se mai ocupa de asa ceva.

5 -> Si aici sunt de acord, de ce sa detina functiile daca nu sunt activi si nu isi fac treaba pe forum/server.

6 -> Trebuie sa ai cu cine sa faci aceste campanii, nu doar 2-3 oameni.

7 -> Ar ajuta mult reluarea donatiilor, spun eu.

Ar fi ceva si treaba care a spus-o tumby, un player sa detina doar o functie si cei care au deja doua functii sa poata alege una din ele sau sa decida staff-ul pe care o merita mai mult.

Am uitat sa scriu si de punctul 7:

Nu sunt de acord in totalitate. Cel putin eu in Helpers Team nu o sa aplic regula asta dar un jucator care doreste sa intre in Helpers Team, detinand functia de lider trebuie sa-mi demonstreze ca e capabil din toate punctele de vedere sa faca fata ambelor functii si mai tin cont si de cat de mult s-a remarcat prin cealalta functie. Si ca sa intelegi am sa-ti dau si un exemplu recent.

Scorpyonu - lider Yakuza si membru in echipa de Testeri SAMP. S-a remarcat ca lider atat prin activitatea lui cat si a factiunii, a demonstrat ca este un lider bun cu un spirit bun de organizare, cunoaste foarte bine jocul si factiunea lui s-a remarcat in permanenta cu el lider. De asemenea a fost mereu prezent la teste, s-a implicat prin raportarea bugurilor aparute la teste si datorita acestor fapte mi-a demonstrat ca merita si e capabil sa faca fata si functiei de helper.

Contra

Contra

Poti sa fii mai explicit, te rog?

El a propus mai multe idei, nu cred ca acest post le acopera pe toate.

Salut eGaming, va salut pe toti , am si eu cateva propuneri legate de server, care cred ca ar putea ajuta la popularea si buna functionare a serverului, sper sa va fiu de un real folos cu aceste mici idei care le am:

1. Pana ce se va pune pe picioare serverul aici ma refer la playeri activi/online pe server , ideea este in felul urmator , cum a mai fost candva pe server daca va aduceti aminte , primirea de lvl 3 a jucatorului nou intrat.

2. O alta idee este , recunosc imprumutata de pe un alt server , chestia cu Joburile secundare , gen Fermier , in ce consta asta , dupa luarea jobului ai acces la unul din tractoarele din perimetrul acela, si pe un interval de 2 minute mers constat cu peste 25km/h sa primesti sac de faina , acesta fiind acceptat in schimbul undei sume de bani la burger shop, in functie de greutatea acestuia.

3. Daca tot venii vorba de joburi secundare , sa nu mai fii nevoit sa astepti 5 ore dupa ce dai /quitjob , imediat ce iesi din jobul x imediat sa ai acces sa poti intra in alte joburi secundare

4. O alta chestie ar fi legata de publicitate, pentru a atrage lumea , trebuie foarte multa publicitate , atat pe fb cat si pe alte comunitati prin schimb de bannere, si alte chestii.

5. Fiecare player sa se bucure de masina personala de la lvl 4 zic ca ar fi ok , cu banii castigati de pe un job secundar gen fermier , sa poate achizitiona o masina pt uz personal , iar cei care vor sa vanda masinile sa se organizeze un targ de masini , fiecare asteptadu-si potentiali cumparatori

6. Eu cred ca ar fi mai interesant atunci cand in magazinul 25/7 se gaseste Telefon cu cartela , stiu ca erau inainte , eliminarea /w(ishper)-ului , singurul mod de a vorbi sa fie doar telefonul personal , era o chestie mai reala pot zice.,

7. Sa revina factiunea Instructors, acestia ajutand playeri pt a putea intra in posesia licentei de arme / zbor sau navigatie cu barca , la diferite preturi , bine inteles pentru inceput preturi mici. gen 100.000$ arme , 70.000 fly, 50.000$ barca.Iar cei care isi fac activitatea in aceasta factiune sa fie verificati prin random gen intsructor x , prezinta-mi ultima licenta data prin filmare sau poze .

8. Cei din factiunea Nr: Acestia sa dea anunturile in interval de 10 minute gen de la 11:50 pana la 12:00.

Sper sa va ajute oarecum aceste idei pe care le-am scris in cateva randuri ! Succes si va sunt alaturi ! Va salut !

Edited by singuru

Pro

Legat de cererile de helper: Eu nu sunt de acord sa se faca cereri publice si o sa spun si de ce. Eu atunci cand primesc cererile voastre vreau sa va vad pe voi cum ganditi. Asa daca cererile vor deveni publice o sa gasesc la toti acelasi mod de gandire. 

Legat de cum promoveaza helperii, fiecare lider a avut propriul sau mod de a promova un helper si cat de rapid. In momentul de fata se urmareste activitatea fiecarui helper atat la ore (OH+AH) cat si activitatea de helper (ajutor la /needhelp + chatul /n + ajutor in activitatea pe serverul de SAMP prin eventuri ). De asemenea mai sunt si alte aspecte legate de comportament, modul in care se dedica functiei, activitatea pe forum, etc.

Echipa de scripteri: In prezent este for###### dintr-un lider (YooBogdan), Xanto (care ne ofera ajutor cat are posibilitatea, atat cu sfaturi cat si cu suport de cod si altele) + altii care au sau pot avea posibilitatea de a intra in echipa.

3) Staff-ul SAMP:

Chiar daca pe lista de admini nu sunt trecute sarcinile fiecaruia noi ne stim atributiile. In general adminii level 1/2 momentan se ocupa strict de administrarea serverului + moderarea forumului + plangeri. Cei care avem grad 3/4/5 avem in primul rand sarcinile care le-ai spus si tu mai sus. Adica este vorba despre o persoana care se ocupa de lideri, o persoana care se ocupa de helperi, 2 persoane care se ocupa de proprietati si licitatii si o persoana care ajuta la analizarea sugestiilor playerilor + alte idei pentru dezvoltarea serverului si a comunitatii (Project Manager).

Am vrut prin acest post doar sa remarc faptul ca ceea ce ai propus tu este deja in practica, chiar daca legat de unele aspecte si de faptul ca si aceasta cadere a serverului ne-a facut sa ne pierdem oarecum speranta si totodata si implicarea. Speram ca schimbarea de azi sa fie una benefica si alaturi de Marci si prin ideile care el le are si impreuna cu ideile voastre sa reusim in scurt timp sa ridicam comunitatea la un nivel mai inalt.

Sa poata sa faca cerere de helper la fel cum faci la o factiune dupa un model,nu ai inteles la ce m-am referit,doar ultima cerere sa apara in dreapta sub-forumului,dar sa nu poata fii vazuta de membri forumului,numai da STAFF,sa vrei sa dai click si sa nu te lasa sa intri pentru ca e privata.

Sa poata sa faca cerere de helper la fel cum faci la o factiune dupa un model,nu ai inteles la ce m-am referit,doar ultima cerere sa apara in dreapta sub-forumului,dar sa nu poata fii vazuta de membri forumului,numai da STAFF,sa vrei sa dai click si sa nu te lasa sa intri pentru ca e privata.

Cred ca am inteles. Deci sa poti vedea topicul si cei care au postat in el dar sa nu vezi ce au postat?

Cred ca am inteles. Deci sa poti vedea topicul si cei care au postat in el dar sa nu vezi ce au postat?

Da,corect.

Un ultim wipe,scaderea economiei foarte mult,adaugarea unui panel,sever inchis 1-2 saptamani timp in care sa se promoveze acesta la youtuberi cunoscuti si pe alte site-uri ,de inceput sa se dea lvl 1-2-3,sa se organizeze diferite concursuri si tombole,gen,primul player care ajunge la lvl5,are o casa gratis din partea staff-ului si asa mai departe,,sa creasca rata dobanzii la payday,etc,stiu ca suna ca un server "fantoma",dar nimeni nu mai sta 100de ani pentru o personala,marea majoritate a playerilor joaca de distractie,un staff mai ingaduitor nu imediat cand ai grsit cand esti pedepsit,

Edited by S3K
  • Like 1

Un ultim wipe,scaderea economiei foarte mult,adaugarea unui panel,sever inchis 1-2 saptamani timp in care sa se promoveze acesta la youtuberi cunoscuti si pe alte site-uri ,de inceput sa se dea lvl 1-2-3,sa se organizeze diferite concursuri si tombole,gen,primul player care ajunge la lvl5,are o casa gratis din partea staff-ului si asa mai departe,,sa creasca rata dobanzii la payday,etc,stiu ca suna ca un server "fantoma",dar nimeni nu mai sta 100de ani pentru o personala,marea majoritate a playerilor joaca de distractie,un staff mai ingaduitor nu imediat cand ai grsit cand esti pedepsit,

Wipe-ul nu ajuta la nimic, decat sa aduca playeri dornici de averi in primele saptamani ( zile), si apoi se revine la "normal".

Ceea ce se incearca sa se faca acum o sa aduca mai multe roade decat toate wipe-urile date pana acum la un loc, dar aici e nevoie de implicare din partea fiecaruia.

Nu trebuie neaparat sa detii functii, comunitatea e a noastra a tuturor nu doar a celor ce o administreaza. Poate o sa vi se para banal, dar o simpla logare pe server, e deja un pas pentru relansarea serverului.

P.S. Si cel mai important lucru, incercati sa mai lasati rautatile la o parte, sunteti pana la urma pe un joc care ar trebui sa-l jucati de placere nu sa iesiti injurand si blestemand de pe el .

• Like 1

PRO la tot ce a zis sergiu.(

Bravo,foarte bine gandit.Si mai multa reclama pe facebook,youtube ar fi de folos. (Numai ai  chef,timp , etc , esti liber sa renunti .) Aici dau doar un exemplu cu scuzele inainte : Leaderul F.B.I.

Un wipe ar ajuta. Trebuie facut un update major cu sugestiile propuse de playeri.

Trebuie sa o luam de la 0. Promovare multa si concursuri pe masura odata cu redeschiderea server-ului. Lumea trebuie sa isi dea interes. Sa fim mai buni unii cu altii, sa lasam suferintele de player vechi de le vad pe la unii. In special daca vrem sa vina playeri noi. Helperii cand se duc la un player nou la needhelp sa aiba un plan cum sa-i prezinte server-ul. Si chiar daca nu e la needhelp, sa fie atentionat ca un player nou si-a facut cont si sa ii prezinte server-ul. Chiar daca da needhelp sau nu. La fel si adminii. Atat pentru inceput. Daca imi mai vin idei, revin cu un post.

• Like 3

N-ar fi o idee rea prafy.Sa se reintroduca factiunile Nortenos,Surenos sa fie iar toate factiunile DM.Si sa o luam de la 0 in mare parte.(Mici schimbari la admini,helperi,leader).

N-ar fi o idee rea prafy.Sa se reintroduca factiunile Nortenos,Surenos sa fie iar toate factiunile DM.Si sa o luam de la 0 in mare parte.(Mici schimbari la admini,helperi,leader).

Eventual te autopropui lider la Nortenos :)))

Mare parte are dreptate S3K.

Wipe-uri s-au dat insa nu conteaza cate au fost ci ce importanta au avut... s-au numit schimbari majori introducerea unor job-uri noi ca pizza boy, farmer, scaderea dobanzii etc.

In momentul de fata nu intra nimeni sau cel putin nu e dorinta asa mare sa se inceapa de la 0 vazand conturi cu level 30-40-50.

Nu zice nimeni sa se dea wipe maine si totul sa fie ca si pana acum.

Cand s-au dat wipe-uri au intrat majoritatea dintre cei care cunosteau comunitatea si pe parcurs s-au risipit din diverse motive si in special cand prieteni au fost banati/ sanctionati poate si aiurea.

1. sa se introduca aim detector (nu stiu daca yoobogdan a probat sau nu script-ul pe care i l-am sugerat dar as spera)

2. adaugarea mai multor case

3. joburile sa nu fie doar in LS, e total aiurea. Chiar si car-jacker a fost mutat...

4. de cand a fost introdus Rob majoritatea s-au axat pe el si cam atat, in special cops - rar amenzi pe strada, controale.

5. donatiile ar ajuta in special pe cei banati sa poata plati "cautiune", nu sa-si piarda miile de ore jucate pe server.

6. gift-urile au fost introduse total aiurea - motivele sunt stiute (diverse erori, ba castigi toate licentele 6 luni si cand castigi o licenta anume in loc sa se cumuleze - scade).. in sfarsit, sunt total aiurea.

E de preferat sa poti cumpara licentele eventual sa fie mai ieftine, nu in functie de level - si asta a fost o prostie dp meu de vedere.

7. level-ul sa nu fie doar un numar care apare pe Tab si sa aiba beneficii: de ex. la level 1 sa iei 1k payday, level 20: 20k payday, level 50: 50k payday.

7bis - deasemenea sa nu poti fi lider indifferent de level-ul pe care il ai sau cel putin sa fie un rang stabilit ca si pt cei care sunt acceptati in factiuni (ex.: taxi si Nr pt recruit level 3, pentru lider level 2x3 = 6 )

8. sa fie reintroduse factiunile care au fost pe server inca din 2009: NG, Surenos, Nortenos - sunt membrii care au amintiri si spawn-urile sunt spatii pe harta pustiite.

9. unele joburi pot fi scoase, sunt multe nefolosite de nimeni. Deasemenea, cred ca multi ar dori sa fie reintrodus jobul whore cu comanda /sex :) - era chiar distractiv.

10. introducerea mai multor masini in biz-rent-uri.

11. bancile, GS-urile sa poata avea proprietari, bineinteles, pot fi setate ca cele mai scumpe biz-uri.

​12. spawn-urile consecrate din SF au disparut si ar fi o idee buna sa fie reintroduse: YKZ, LCN, poate si altele. Pt ca acolo totul e pustiu! 

eG rullzz

Mare parte are dreptate S3K.

Wipe-uri s-au dat insa nu conteaza cate au fost ci ce importanta au avut... s-au numit schimbari majori introducerea unor job-uri noi ca pizza boy, farmer, scaderea dobanzii etc.

In momentul de fata nu intra nimeni sau cel putin nu e dorinta asa mare sa se inceapa de la 0 vazand conturi cu level 30-40-50.

Nu zice nimeni sa se dea wipe maine si totul sa fie ca si pana acum.

Cand s-au dat wipe-uri au intrat majoritatea dintre cei care cunosteau comunitatea si pe parcurs s-au risipit din diverse motive si in special cand prieteni au fost banati/ sanctionati poate si aiurea.

1. sa se introduca aim detector (nu stiu daca yoobogdan a probat sau nu script-ul pe care i l-am sugerat dar as spera)

2. adaugarea mai multor case

3. joburile sa nu fie doar in LS, e total aiurea. Chiar si car-jacker a fost mutat...

4. de cand a fost introdus Rob majoritatea s-au axat pe el si cam atat, in special cops - rar amenzi pe strada, controale.

5. donatiile ar ajuta in special pe cei banati sa poata plati "cautiune", nu sa-si piarda miile de ore jucate pe server.

6. gift-urile au fost introduse total aiurea - motivele sunt stiute (diverse erori, ba castigi toate licentele 6 luni si cand castigi o licenta anume in loc sa se cumuleze - scade).. in sfarsit, sunt total aiurea.

E de preferat sa poti cumpara licentele eventual sa fie mai ieftine, nu in functie de level - si asta a fost o prostie dp meu de vedere.

7. level-ul sa nu fie doar un numar care apare pe Tab si sa aiba beneficii: de ex. la level 1 sa iei 1k payday, level 20: 20k payday, level 50: 50k payday.

7bis - deasemenea sa nu poti fi lider indifferent de level-ul pe care il ai sau cel putin sa fie un rang stabilit ca si pt cei care sunt acceptati in factiuni (ex.: taxi si Nr pt recruit level 3, pentru lider level 2x3 = 6 )

8. sa fie reintroduse factiunile care au fost pe server inca din 2009: NG, Surenos, Nortenos - sunt membrii care au amintiri si spawn-urile sunt spatii pe harta pustiite.

9. unele joburi pot fi scoase, sunt multe nefolosite de nimeni. Deasemenea, cred ca multi ar dori sa fie reintrodus jobul whore cu comanda /sex :) - era chiar distractiv.

10. introducerea mai multor masini in biz-rent-uri.

11. bancile, GS-urile sa poata avea proprietari, bineinteles, pot fi setate ca cele mai scumpe biz-uri.

​12. spawn-urile consecrate din SF au disparut si ar fi o idee buna sa fie reintroduse: YKZ, LCN, poate si altele. Pt ca acolo totul e pustiu! 

eG rullzz

9. Nu mai era folosit de nimeni iar noi am decis sa îl scoatem și sa îl înlocuim cu un cod util: adăugarea altor joburi

Pai in primul rand ca sa faci o schimbare majora iti trebuie MULTA atitudine si vointa dar voi vreti ca totul sa fie de-a gata, direct pe tava. Tot timpul stiti doar sa va plangeti si sa cautati repede vinovati cand ceva nu va convine. Asa generatie de aroganti si balani merita torturati ca pe hotii de cai. Si adminii, la randul lor vor sa demonstreze care din ei au "boaşele mai mari" si sa raspunda la plangeri intr-o maniera de mari rock-stari.

Am mai spus-o si ma repet, majoritatea playerilor buni au plecat datorita decizilor ipocrite pe care voi le-ati luat si, la fel, datorita arogantei si raspunsurilor josnice de care staff-ul a dat dovada. Degeaba incercati din rasputeri acum, cand e prea tarziu sa mai aduceti playeri cand de fapt serverul nu are nevoie chiar asa mult de o gramada de update-uri, problema vine de la cei care joaca pe el.

Infine, am si eu cateva idei care oricum nu cred ca vor fi bagate in seama deoarece nu prea are cine sa le implementeze:

1. Scoaterea c-shot-ului in totalitate (mult mai usor de detectat daca cineva foloseste aim sau nu)

2. Ban-ul pentru hack sa nu mai fie permanent la prima abatere. (ex: primul ban 7 zile, urmatorul permanent)

3. Cand iti creezi un cont nou in joc, sa primesti o bicicleta personala cadou de la stat, dupa 5 levele sa primesti un scuter etc. Bineinteles, pana la o anumita limita.

4. In fiecare duminica sa se organizeze niste war-uri oficiale intre factiunile de DM. Cu un sistem simplu ca la fotbalul din curtea scolii. (Prin tragere la sorti, ex: Prima runda: Crips vs La Cosa Nostra / Yakuza vs Bloods, castigatorii joaca finala mare si pierzatorii finala mica, castigatorii sa fie rasplatiti fiecare in parte cu o suma anume) La sfarsitul lunii echipa cu cele mai multe victorii sa detina titlul de "Factiunea DM a lunii" sau ma rog, poate va ganditi si voi la ceva asemanator.

5. Promovarea serverului cat se poate de mult (Un exemplu: Un player intra pe 5 servere diferite si face reclama POZITIVA pe acestea, la 5 ScreenShot-uri facute cu reclama acesta sa fie rasplatit cu 200k in game etc.) Am dat doar un exemplu, puteti veni si voi cu idei mult mai bune si asemanatoare.

6. Scoaterea factiunii Tow Car Company care se pare ca nu prea da roade.

7. Introducerea unei noi factiuni si anume cea a primariei. Unde toti playerii sa voteze odata la 4 luni cate un nou primar (nu neaparat admin) si acela sa vina cu idei noi si sa mentina buna-starea jucatorului de pe server. (Infine, am zis-o pe asta doar asa, ce mi-a cacat mintea, dar daca vi se pare o idee buna o puteti structura voi mult mai bine, eu am zis-o doar asa, la oboseala)

In rest, eu zic sa lasati mandria si aroganta de prost gust deoparte si sa va setati creierul pe lucruri mult mai pozitive si, cel mai important sa va respectati intre voi, ca si voi la randul vostru sa fiti respectati pentru ca daca reusim sa facem asta, o sa avem doar de castigat. Totusi o comunitate cu atata vechime sa se duca pe apa sambetei .. are fii pacat.

O seara buna sa aveti, ciao.

• Like 7

Un wipe ar ajuta. Trebuie facut un update major cu sugestiile propuse de playeri.

Trebuie sa o luam de la 0. Promovare multa si concursuri pe masura odata cu redeschiderea server-ului. Lumea trebuie sa isi dea interes. Sa fim mai buni unii cu altii, sa lasam suferintele de player vechi de le vad pe la unii. In special daca vrem sa vina playeri noi. Helperii cand se duc la un player nou la needhelp sa aiba un plan cum sa-i prezinte server-ul. Si chiar daca nu e la needhelp, sa fie atentionat ca un player nou si-a facut cont si sa ii prezinte server-ul. Chiar daca da needhelp sau nu. La fel si adminii. Atat pentru inceput. Daca imi mai vin idei, revin cu un post.

Aici ai dreptate ..un wipe ar ajuta mult si ar fi ok sa se scoata unele update-uri inutile si bagat ideei propuse de playeri .Si ar mai fi ok un wipe si la leaderi adica cel putin la leaderi pentru ca majoritatea sunt inactivi sau au demonstrat ca nu sunt capabili de leaderi si deja stiu 2,3 dar sunt amici si nu le dau nume ca nah.

Eventual te autopropui lider la Nortenos :)))

Nu ma auto propun leader desteptule :) Numai am timp de functii si de samp ca sa stii si tu :) (ochelarist inrait)

Nu incepeti iar cu rautati si cu jigniri ca va dau suspend sa va linistiti.. ideea era sa vorbim toti ca niste prieteni sa vedem ce este de facut.. pentru binele serverului.. daca nu va suportati nu va bagati in seama unul cu celalalt, sper sa intelegeti de vorba buna.

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.