Sign in to follow this  
luc1aw

[To do] Propunere schimbare MAJORA.

53 posts in this topic

Cand trebuiau facute schimbari, nu s-au facut.. E cam tarziu nu credeti? Majoritatea playerilor care au plecat pe eg joaca pe servere cu mult mai multi playeri, pe servere pe care se fac update-uri saptamanal aproape si pe care nu s-a dat un wipe niciodata. 

Mai demult erau doar 2 servere mari eg si bz.. Nu cred ca si-au crescut po######ritatea copiind idei de la alte servere samd. Ei au facut update-uri cand trebuia noi nu, ei au ascultat cand faceau playerii o propunere serioasa pe eg se dadea TC si daca comentai mult luai si warn.

Singura sansa pe care o vad e sa faceti un GM de la 0 unic, ca daca tot copiati cate un pic de la alte servere nu rezolvati nimic.

Nu uitati ca pe eG mai demult juca lumea pt ca era unic, alte servere care apareau copiau de la eG, acum s-a ajuns sa luati voi de la altii si sa fiti in situatia lor.

Edited by DonStefano
  • Like 1

Nu fi asa de sigur ca noi vom copia de la ei, nu ai cum sa acuzi ca am copiat de la altii .. pur si simplu vom incerca sa facem crva unic, nu ceva care se gaseste deja de 1-2 ani pe alte servere

PRO pentru urmatoarele:

1B -> Sunt de acord cu promovarea "mai rapida" a helperilor, dar nici la o luna sau doua. Cred ca la 4-5 luni ar fi ideal.

2A -> Cred ca deja exista echipa asta doar ca mai micuta, ar trebui structurata putin mai bine pentru mai multe update-uri.

3 -> Este o idee foarte buna, fiecare admin sa aiba o sarcina permanenta, sa fie motivat de aceasta sarcina sa fie cat mai activ.

4 -> Total de acord, xanto nu cred ca se mai ocupa de asa ceva.

5 -> Si aici sunt de acord, de ce sa detina functiile daca nu sunt activi si nu isi fac treaba pe forum/server.

6 -> Trebuie sa ai cu cine sa faci aceste campanii, nu doar 2-3 oameni.

7 -> Ar ajuta mult reluarea donatiilor, spun eu.

Ar fi ceva si treaba care a spus-o tumby, un player sa detina doar o functie si cei care au deja doua functii sa poata alege una din ele sau sa decida staff-ul pe care o merita mai mult.

IDEM !

Wipe-ul nu ajuta la nimic, decat sa aduca playeri dornici de averi in primele saptamani ( zile), si apoi se revine la "normal".

Ceea ce se incearca sa se faca acum o sa aduca mai multe roade decat toate wipe-urile date pana acum la un loc, dar aici e nevoie de implicare din partea fiecaruia.

Nu trebuie neaparat sa detii functii, comunitatea e a noastra a tuturor nu doar a celor ce o administreaza. Poate o sa vi se para banal, dar o simpla logare pe server, e deja un pas pentru relansarea serverului.

P.S. Si cel mai important lucru, incercati sa mai lasati rautatile la o parte, sunteti pana la urma pe un joc care ar trebui sa-l jucati de placere nu sa iesiti injurand si blestemand de pe el .

Ba eu zic ca un ultim wipe chiar ar ajuta,dar sa fie foarte bine pregatit,caci revin pleyerii din playerii aia vechi,cei bannati,vin playeri noi(daca faceti o promovare buna),e important sa scadeti economia sa joace playerii de placere sa faci cativa banuti,nu multi daca stai si afk,in primul si in primul rand sa se renunte la "favoruri" cand e vorba de o functie,sa fie ales cel mai bun,lasand orice rautate la o parte..

1.1 In mare parte ce ai propus tu, dupa cum a zis si Rakku chiar daca nu se spune "publicului larg" fiecare isi stie atributiile! Nu mai sunt pe server deci plec de la prezumtia ca toti adminii sunt activi si se ocupa! 
In mare parte sunt pro donatiilor si a materializarii banilor prin campanii de promovare - Pro!

1.2 Pentru script, parerea mea ca ar trebui vorbit cu Caram3l si adus inapoi o perioada, macar pana va ajuta sa va reveniti din toate punctele de vedere! 

1.3 Pentru treaba aia cu cine are Lider sa nu aiba helper si cine are Admin sa nu aiba lider, va zic un singur lucru. 

- Un lider, sa poata demonstra ca este in stare sa se ocupe de o factiune, sa aiba mai multi oameni in subordine ar trebui prima data sa faca parte dintr-un grup care ajuta la ridicarea comunitatii (Helperi) sau membri foarte vechi din factiunea respectiva.

- Un admin sa poata demonstra ca este in stare sa se ocupe de functia primita ar trebui sa fie capabil sa faca in paralel (sau nu in anumite cazuri) munca unui helper si a unui lider. 

Unde am vrut sa ajung cu asta? Functiile de helper/lider date persoanelor potrivite pot ajuta staff-ul sa aleaga cu atentie adminii! 

Cu ce sunt de acord din propunerea ta, in momentul in care a primit admin, dupa ce a trecut testele, acesta are la dispozitie 14zile pentru a renunta la functia de lider! Sa ramana doar cu functia de admin, asta da!

1.4 Propun revenirea la metoda de alegere a liderilor cum era pe vremea lui Sharp si pana la aSisTeNt (pana in ultimul timp a perioadei lui) si aici ma refer la urmatorul lucru. 

- LIDERUL sa fie ales din oamenii pe care factiunea ii are, daca nu sunt oameni capabili in factiune, sa fie ales un lider dintre helperii care nu au mai avut functia pana in acel moment si daca nici asa nu se poate, sa se aleaga din "multime".

Va dau un exemplu clar in care am fost implicat. 
Lider FBI - S-a ales liderul FBI, aveam o vechime de 9-10luni in factiune ca si colider, nu am fost ales si i s-a dat functia lu' STP in conditiile in care nimeni normal la cap n-ar face acest lucru, stp nefiind in FBI. Dupa o saptamana, pentru a nu le sari lumea in cap, am primit lider CRIPS Gang, moment in care i-am luat locu' lu Alex nu stiu cum, imi scapa numele, ceea ce iar nu mi se pare corect. 

Ar trebui revenit la acea alegere de lideri pentru ca cei din factiune stiu exact in ce mers a dus-o factiunea si cum sa o gestioneze in continuare. Nu degeaba Rank 5-6 se cheama "Double OG, Director, Director-chief samd "sau cum se chemau, ati inteles aluzia. 

1.5 O alta schimbare majora si o propunere venita din partea mea, a unuia care a jucat mult timp si care si-a dat seama ca nu proprietatile fac jocul interesant ar fi aceia de a scoate proprietatile/bizurile si masinile personale. 

Ar trebui ca fiecare, la level 18 (dau un exemplu, 18 fiind varsta in care poti conduce o masina, in care te poti numi emancipat, adica, mai pe intelesul tuturor, te poti intretine singur) sa poata accesa o comanda gen "makehome" / "pickcar" sau ceva de genu si pentru o suma de bani sa li se dea dreptul sa isi faca casa ORIUNDE DORESC! oriunde vad un loc care le place sau sa isi aleaga orice masina doresc!

Este mult de munca, este mult pana va obisnuiti dar este un lucru frumos.

Suma de bani sa fie modica, sa nu se puna valoare pe banii in sine si toti sa pot face banii respectivi pana la lvl18. 

Salutari!

Probabil ca un wipe poate ar mai schimba ceva n-ai cum sa te joci cu 10 playeri nuj incercati si voi sa faceti ceva atractiv sa intre jucători de drag pe srv

Edited by Kara

Probabil ca un wipe poate ar mai schimba ceva n-ai cum sa te joci cu 10 playeri nuj incercati si voi sa faceti ceva atractiv sa intre jucători de drag pe srv

cum wipe? Cea mai mare prostie sa dai 3 wipe-uri in 2 ani. Se gasesc solutii pentru revitalizare.

am zis si eu poate ar fi o solutie cel mai bine ar fi sa faci un topic sa vedem care e contra care e pro 

• Like 1

Cand trebuiau facute schimbari, nu s-au facut.. E cam tarziu nu credeti? Majoritatea playerilor care au plecat pe eg joaca pe servere cu mult mai multi playeri, pe servere pe care se fac update-uri saptamanal aproape si pe care nu s-a dat un wipe niciodata.

Mai demult erau doar 2 servere mari eg si bz.. Nu cred ca si-au crescut po######ritatea copiind idei de la alte servere samd. Ei au facut update-uri cand trebuia noi nu, ei au ascultat cand faceau playerii o propunere serioasa pe eg se dadea TC si daca comentai mult luai si warn.

Singura sansa pe care o vad e sa faceti un GM de la 0 unic, ca daca tot copiati cate un pic de la alte servere nu rezolvati nimic.

Nu uitati ca pe eG mai demult juca lumea pt ca era unic, alte servere care apareau copiau de la eG, acum s-a ajuns sa luati voi de la altii si sa fiti in situatia lor.

esti rau man :( eg este cel mai bun server

daca te mai prind ca vorbesti sv de rau te caut in rl, da ?

de ce nu mai ai Respect BazaKony la semnatura ? insemna mult pentru mine :(

Edited by BazaKony
  • Like 1

Salut. In ultima vreme am fost putin activ pe forum si am mai urmarit cam se ce intampla. Ce mi se pare ciudat e ca de vreo 2-3 ani sunt aceleasi discutii, staff-ul nu e bun, playerii sunt copii, nu se fac update-uri. Aceleasi discutii de atata timp, desi staff-ul s-a schimbat, playerii au crescut, si update-uri de bine de rau s-au mai facut. Intradevar a fost o perioada cand trebuiau facute anumite lucruri si nu s-au facut dar sa stai si sa zici acelasi lucru de 3 ani e putin cam ciudat.

Din punctul meu de vedere mentalitatea trebuie schimbata pe comunitate, suntem in 2016 si inca se mentine gandirea aia cu "noi nu luam banii copiilor, jocul e din placere", toate comunitatile se intretin din banii veniti de la playeri, nu poate eGaming sa concureze cu nici-o comunitate in care se investesc bani.

Solutie imediata nu cred ca exista, dar cu alegerea unui staff activ si bine intentionat in ceva timp se poate creste comunitatea, si vorba aia sunt destul de multi utilizatori care s-ar putea ocupa, copiii aia din 2012-2013 acuma sunt studenti, unii lucreaza, ar fi posibilitati pentru alegerea staff-ului, dar iar vorbesc degeaba si iar o sa se faca modificarile astea peste 1 an cand iar o sa fie prea tarziu.

Va salut!

• Like 4

Pana acum am trecut pe o lista ce era mai important si realizabil, multumim de sugestii. Voi propune pentru serverul de samp aceste sugestii, in momentul in care avem departamentul de scripting si de samp stabilite.

Scoaterea functiilor inactivilor.(dupa forum/server)

scaderea economiei

adaugate Surenos si Nortenos

adaugarea mai multor case introducerea mai multor masini in biz-rent-uri.

joburile sa nu fie doar in LS

donatii pentru cei banati in primul rand

level-ul sa nu fie doar un numar care apare pe Tab si sa aiba beneficii: de ex. la level 1 sa iei 1k payday, level 20: 20k payday, level 50: 50k payday.

spawn-urile consecrate din SF au disparut si ar fi o idee buna sa fie reintroduse: YKZ, LCN, poate si altele

Cand iti creezi un cont nou in joc, sa primesti o bicicleta personala cadou de la stat, dupa 5 levele sa primesti un scuter etc. Bineinteles, pana la o anumita limita.

In fiecare duminica sa se organizeze niste war-uri oficiale intre factiunile de DM

Scoaterea factiunii Tow Car Company care se pare ca nu prea da roade.

• Like 12

Salut.

Parerea mea este sa scoti si factiunea News Reporter, iar in schimb sa te duci intr-o locatie si sa iti plasezi singur anuntul dorit.

Dau un exemplu: te duci aici http://imgur.com/Vzikt27la fostul spawn News Reporter in SF (pentru a popu.la orasul) si iti creezi propriul anunt in schimbul unei sume de bani. Level 1-5 sa plateasca 100$-500$ pe anunt si timer de 5min, cei cu level mai mare de 5 sa plateasca mai mult deoarece ei sunt in avantaj si pot accesa comanda /ad.

Cu ocazia asta se pot duce singuri cei de level 1 sa isi publice anuntul dorit, si sa nu mai stea pana la level 2 pentru a da un /w la un membru din NR care il gasesti on din Paste in Craciun.

Edited by GTi

Salut.

Parerea mea este sa scoti si factiunea News Reporter, iar in schimb sa te duci intr-o locatie si sa iti plasezi singur anuntul dorit.

Dau un exemplu: te duci aici http://imgur.com/Vzikt27la fostul spawn News Reporter in SF (pentru a popu.la orasul) si iti creezi propriul anunt in schimbul unei sume de bani. Level 1-5 sa plateasca 100$-500$ pe anunt si timer de 5min, cei cu level mai mare de 5 sa plateasca mai mult deoarece ei sunt in avantaj si pot accesa comanda /ad.

Cu ocazia asta se pot duce singuri cei de level 1 sa isi publice anuntul dorit, si sa nu mai stea pana la level 2 pentru a da un /w la un membru din NR care il gasesti on din Paste in Craciun.

De ce sa scoata NR? Si de ce sa poata da si level 1 ad? Sa faca reclama la alte servere sau sa injure pe ad? Nu. E foarte bine asa cum e. Doar ca reporterii trebuie sa primeasca o suma decenta pe fiecare anunt dat. Si crede-ma, asta o sa ii motiveze sa fie mai activi. 

Le fel si vehciul job mechanic, sa fie reintrodus. Nici nu stiu de ce a fost scos, probabil cu adaugarea factiunii TCC. 

PS: Marci, nu uita de topicul asta https://forum.egaming.ro/topic/180785-sugestii-diverse/

De ce sa scoata NR? Si de ce sa poata da si level 1 ad? Sa faca reclama la alte servere sau sa injure pe ad? Nu. E foarte bine asa cum e. Doar ca reporterii trebuie sa primeasca o suma decenta pe fiecare anunt dat. Si crede-ma, asta o sa ii motiveze sa fie mai activi. 

Le fel si vehciul job mechanic, sa fie reintrodus. Nici nu stiu de ce a fost scos, probabil cu adaugarea factiunii TCC. 

PS: Marci, nu uita de topicul asta https://forum.egaming.ro/topic/180785-sugestii-diverse/

Ai inteles tu gresit, de la level 1 sa dea anunt, nu ad. Am zis "cei cu level mai mare de 5 sa plateasca mai mult deoarece ei sunt in avantaj si pot accesa comanda /ad."

Iar legat de reclama la alte servere, poti face si pe chatul public sau sa intre pe forum si sa posteze/creeze topicuri.

Edited by GTi

Ai inteles tu gresit, de la level 1 sa dea anunt, nu ad. Am zis "cei cu level mai mare de 5 sa plateasca mai mult deoarece ei sunt in avantaj si pot accesa comanda /ad."

Iar legat de reclama la alte servere, poti face si pe chatul public sau sa intre pe forum si sa posteze/creeze topicuri.

Aici tu ai inteles gresit... /ad = advertisement care inseamna publicitate care la randul ei se face printr-un anunt. Revin la ideea mea, e foarte bine asa cum este acum. Si ai mai multe optiuni de a contacta un reporter. /call, /sms.

Ca sa plasezi un anunt trebuie sa dai /placenews, nu /w.

Pana acum am trecut pe o lista ce era mai important si realizabil, multumim de sugestii. Voi propune pentru serverul de samp aceste sugestii, in momentul in care avem departamentul de scripting si de samp stabilite.

Scoaterea functiilor inactivilor.(dupa forum/server)

scaderea economiei

adaugate Surenos si Nortenos

adaugarea mai multor case introducerea mai multor masini in biz-rent-uri.

joburile sa nu fie doar in LS

donatii pentru cei banati in primul rand

level-ul sa nu fie doar un numar care apare pe Tab si sa aiba beneficii: de ex. la level 1 sa iei 1k payday, level 20: 20k payday, level 50: 50k payday.

spawn-urile consecrate din SF au disparut si ar fi o idee buna sa fie reintroduse: YKZ, LCN, poate si altele

Cand iti creezi un cont nou in joc, sa primesti o bicicleta personala cadou de la stat, dupa 5 levele sa primesti un scuter etc. Bineinteles, pana la o anumita limita.

In fiecare duminica sa se organizeze niste war-uri oficiale intre factiunile de DM

Scoaterea factiunii Tow Car Company care se pare ca nu prea da roade.

Bravo  Marci ! Tine-o tot asa si eGaming va prinde viata din nou.

Aici tu ai inteles gresit... /ad = advertisement care inseamna publicitate care la randul ei se face printr-un anunt. Revin la ideea mea, e foarte bine asa cum este acum. Si ai mai multe optiuni de a contacta un reporter. /call, /sms.

Stiu si eu ce inseamna /ad. Anuntul prin /ad nu il poate face un player de level mic, doar cei de level 5+. Pastreaza-ti ideea pentru tine, am inteles ca nu-ti convine, asteapta si parerea/raspunsul final din partea celor din staff.

@Whitey: Este deja comanda doar pentru cei din NR, eu ziceam sa o puna pt. toti playerii.

Edited by GTi

cum wipe? Cea mai mare prostie sa dai 3 wipe-uri in 2 ani. Se gasesc solutii pentru revitalizare.

Se gasesc,dar cine crezi ca o sa vina napoi?marea majoritatea nu or sa stie despre ce e vorba,dai wipe,inchizi serverul o saptmana,pui numele la server-Wipe,check forum-.Faci un topic cu un model de promovare al serverului,faci o reclama la un youtuber cunoscut si pe urma il poti deschide,dar cu condtitia ca ascultati sugestiile playerilor si intertineti serverul,lasati orice arongata la o parte.Nu o zic in nume de rau,vreau sa ajut aceasta comunitate caci prin 2009,aici am invatat sa joc samp

V

Vezi?nici acuma nu asculti parerea playerilor,fa un topic sa votam daca vrem sau nu wipe.

decat sa stati pe forumuri sa dezbateti viitorul servarului,mai bine ati intra la joaca!

PRO, la toate.

Voi cu wipe nu vreti sa intrați acuma ca începeți de la 0 si nu aveți chef sa vedeți că nu stiu care deja are lvl mare si vrăjeli hai sa fim serioși dacă chiar vreti sa ajutați intrati si acuma si gata eu unul sa renunț la cele 900 de ore jucate ca ce?

Edited by PriMe

Terminati cu wipe,asta este unul dintre factori care a gonit playerii dupa server,deci nu asta e solutia,am zis sa deschid topicu sa veniti cu propuneri nu cu pareri  :|

Edited by luc1aw

Având în vedere că server-ul s-a golit , un wipe ar fi bine venit .. Cred ca aceasta este soluția ca server-ul să fie ca înainte .. Respect

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.