Sign in to follow this  
alex77

Nivelul de dificultate a matematicii si al fizicii in facultate

4 posts in this topic

Cat de grea e matematica in facultate?Este peste cea de a 12 a?Analiza matematica a fost si este una dintre cea mai grea disciplina pe parcursul anilor sau e doar fizica?

Ai o sansa de a trece examenele la fizica si matematica daca ai terminat un liceu tehnic?Poti face fata facultatii cu un bagaj minim de cunostinte sau e nevoie de o memorie imbelsugata?Daca am un IQ mediu pot face fata cu cateva formule in cap?

IQ-ul meu se situeaza undeva intre 103-105.

Deci cum e cu matematica si fizica in facultate?E un cosmar?Primesc si eu raspunsuri?

Edited by alex77

Deci cum e cu matematica si fizica in facultate?E un cosmar?Primesc si eu raspunsuri?

E greu, eu le am cu matematica si am picat la analiza. Dar trebuie sa fii atent, sa mergi la cursuri si seminarii, intreaba unde nu stii. Nu lasa pe mai tarziu sau ca iti zice colegu. Intreaba profii, daca vrei sa inveti poti. Insa sa ai habar integrale/derivate formulele clasice sa le stii. Daca te pui acuma sa le inveti nu prea are rost sa te agiti. Fizica nu ii chiar asa grea, ii usor de inteles. Analiza ii cea mai grea dar iti poate veni. Tripla integrala si tu sa extragi capetele integralei din aria unui triunghi. Si acolo sunt ceva conditii. Trebuie sa ai grija la analiza iti pot veni ecuatii diferentiale la nebunie. Eu am de dat acuma examen la Matematici speciale care ii cam aceiasi chestie cu analzia am de stiut.

Ec cu var separabile, omogene in sensul lui Euler, liniare de ordin I, diferentiale de tip Bernoulli si Ricatti, diferentiale totale exact, de tip Lagrange, Clairant, de ordinul n, ordin 1 liniare si omogene, ordin 2.

Daca mergi la cursuri si semnarii cum am zis bagi ceva la cap. Fizica ii mai usoara parerea mea. Sunt la politehnica facultate de constructii, ii cam la acelas nivel cu medicina, si crede-ma ca nu-s astea 2 cele mai grele materii. 

Edited by PriMe

Closed + warn up / Troll ?( Asta fiind a doua abatere,la a treia topic de acest gen iti dau suspend) 

Edited by Daniel17

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.