Sign in to follow this  
alex77

Bac fizica

18 posts in this topic

Am o mica nelamurire la tensiunea in fir.Daca un corp este situat orizontal si alt corp este situat vertical si aceste doua corpuri sunt legate de un scripete atunci asta inseamna ca exista o forta de gravitatie?

Nu stiu cu e cu tensiunea asta in fir dar stiu ca T ar trebui sa fie perioada oscilatiei nicidecum tensiunea in fir.Ce asemanare are perioada oscilatiei T cu forta tensiunii Ft?De ce nu se noteaza tensiune in fir cu Ft?Nu e o forta care actioneaza asupra unui obiect,acel obiect deplasandu-se pe o parte sau alta?

In manualul meu de fizica nu mi-a explicat deloc ce e cu tensiunea T.Tot ce mi-a explicat acolo este ca T este egal cu G.Mi-a aratat cateva exemple din care ar fi trebuit sa inteleg ceva dar eu am ramas prins in ceata.

In acele exemple erau niste formule de genul F=G+T si T+N+G+Ff=0.

Nu mi-a explicat deloc manualul de ce ar fi trebuit sa aplic aceste formule.

Ce o sa ma fac la bac?Ce sanse am sa trec bacul daca eu nu am inteles fenomenul acesta?

Si ce e cu axele Ox si Oy?Sunt functii?De ex A(2,9),B(4,5)?La ce folosesc axele acestea?

Vreau sa iau o nota mare la bac.

P.S.:Ieri a fost ziua mea asa ca aveti putina curtoazie.

Axele formeza un reper cartezian in care poti schita un desen ca sa vezi fenomenul ce are loc in cadrul problemei. A(2,9) cum ai spus tu; 2 reprezinta punctul pe care il pui pe axa Ox si 9 cel pe care il pui pe axa Oy. Mai poate aparea si axa Oz dar numai in cazul desenelor tridimensionale

forum_420670_1.png Spre exemplu, aici ai A de coordonate 3 si 4. A(3,4)

La problema de fizica nu te pot ajuta, eu dau la chimie, dar incearca sa cauti o parte din enunt pe net, poate gasesti mai multe explicatii. Tot pe google gasesti si diferite site-uri cu cursuri de fizica macanica/termodinamica/electrica/optica

Edited by SebiFc
  • Like 1

Roaga pe cineva din oras care se pricepe(un profesor eventual) sa te ajute

Am o mica nelamurire la tensiunea in fir.Daca un corp este situat orizontal si alt corp este situat vertical si aceste doua corpuri sunt legate de un scripete atunci asta inseamna ca exista o forta de gravitatie?

Nu stiu cu e cu tensiunea asta in fir dar stiu ca T ar trebui sa fie perioada oscilatiei nicidecum tensiunea in fir.Ce asemanare are perioada oscilatiei T cu forta tensiunii Ft?De ce nu se noteaza tensiune in fir cu Ft?Nu e o forta care actioneaza asupra unui obiect,acel obiect deplasandu-se pe o parte sau alta?

In manualul meu de fizica nu mi-a explicat deloc ce e cu tensiunea T.Tot ce mi-a explicat acolo este ca T este egal cu G.Mi-a aratat cateva exemple din care ar fi trebuit sa inteleg ceva dar eu am ramas prins in ceata.

In acele exemple erau niste formule de genul F=G+T si T+N+G+Ff=0.

Nu mi-a explicat deloc manualul de ce ar fi trebuit sa aplic aceste formule.

Ce o sa ma fac la bac?Ce sanse am sa trec bacul daca eu nu am inteles fenomenul acesta?

Si ce e cu axele Ox si Oy?Sunt functii?De ex A(2,9),B(4,5)?La ce folosesc axele acestea?

Vreau sa iau o nota mare la bac.

P.S.:Ieri a fost ziua mea asa ca aveti putina curtoazie.

ne doare-n.. vorba aia :)

• Like 4

baga niste meditatie pe tine si totul se rezolva, totusi e cam tarziu sa te apuci acum de invatat, parerea mea, apuca-te si invata optica si termodinamica, e numai de tocit si se invata, la electricitate si mecanica sunt numai probleme unde trebuie sa muncesti serios si sa rezolvi o gramada pana sa te prinzi cum sta treaba. Eu unul dupa 1 an de meditatie la fizica, am luat bacul lejer la materia asta, insa daca nu faceam nu eram in stare pentru ca e destul de greu!

Cine mai da bacul in 2016? OMFG :damnmw:  :ceuameni:

Cine mai da bacul in 2016? OMFG :damnmw:  :ceuameni:

Sper ca glumesti. :lola:

Te duci la profil unde dai bac din fizica si probabil mate,dar tu n-ai nici o treaba.. trebuia sa te gandesti de la inceput la asta,nu se te trezesti acum inainte cu o luna de bac ca tu ce doamne o sa faci..

As putea incerca varianta a 2 a sa imi iau fituicile de fizica cu mine la bac.Poate o sa reusesc cu ele.

As putea incerca varianta a 2 a sa imi iau fituicile de fizica cu mine la bac.Poate o sa reusesc cu ele.

Nu stiu daca meriti sa iei bac-ul vad ca nu esti matur deloc.E si un test al maturitatii poate. Mai bine pune mana si invata cat mai ai timp si incearca sa rezolvi de un 5.Daca nu te lasa sa misti in sala, crede-ma ca nu misti deloc.Oricum, nu stiu daca ai avut fizica la alegere, daca ai avut-o si nu ai legatura cu ea, nu inteleg de ce nu ai ales biologie, daca aveai posibilitatea.

Biologia e prea cu tocirea si memorarea speciilor si genelor si mutatiilor si etc etc.Mai bine formule decat tocire pe de rost.Nu ma intreba de biologie ca sunt nestiutor la aceasta materie.De-abia daca mai stiu biologia dintr-a 7 a.

Edited by alex77

Problemele la fizica nu presupun doar formule... Totusi, iti urez bafta si sper sa te descurci

• Like 1

O sa pici BAC-ul. 

Topic closed

Nu prea mai are timp oricum e posibil sa il pice insa daca totusi se apuca de tocit ca altceva nu are ce sa mai faca, "mai e o sanse"

Acele 2 corpuri stau pe o suprafata plana ? Sau sunt pur si simplu atarnate de acel scripete . Daca sunt atarnate e simplu , trebuie sa faci desenul si sa faci toate fortele care exercita asupra fiecarui corp , adica Greutatea celor 2 corpuri si tensiunea din fir care o exercita fiecare corp . Daca sunt pe o suprafata plana inclinata trebuie tot la fel sa faci schema celor 2 corpuri pe suprafata plana , sa trasezi toate fortele care se exercita asupra corpului , verifica daca datele problemei iti spun ca unul dintre corpuri este prin frecare , daca da trebuie sa pui si forta de frecare + tensiunea din scripete a celor 2 corpuri . Daca n-ai inteles lasa aici tot enuntul problemei si iti voi face eu niste print-uri cu rezolvarea sa vezi cam despre ce e vorba (am nevoie si de datele problemei g , f , u si ce-ti mai da pe acolo)

PS:Iti recomand sa nu dai la fizica e foarte grea , mai ales ca se apropie bacul si tu nu stii nimic (mie mi-a trebuit 1 an jumate si am luat dabi 8) + ca pe langa mecanica , pe care incerci tu sa o inveti acum iti mai trebuie una gen circuite electrice , termodinamica care nu poti sa le inveti . Daca vrei sa dai la o facultate unde se face fizica , matematica si restu cum ar fi Automatica , e foarte greu , bacul la fizica e rahat pe langa ce o sa faci acolo , eu inca ma chinui cu o restanta la Mecanica

Edited by Hawkk

La fizica stau bine la electricitate(doar la partea cu rezistente,tensiuni,curenti si energii si puteri electrice) in rest la notiuni de chimie pe partea de atom stau prost.Adica stiu cum trece curentul de la borna - la borna + si la generator de la + la - doar ca nu sunt geniu la explicat treaba cu strabeterea electronului printr-un conductor.Aici nu stiu cum e.

Mecanica e bazata pe vectori si cateva formule la lucru mecanic,puterea mecanica si MRU si MRUV.

Termodinamica asta e cam grea.Nu am idee cum ar arata o transformare pV,pT si VT si nu am inteles principiul al 2 lea al termodinamicii.Acolo era ceva cu otto si diesel dar partea proasta a lucrurilor este ca eu nu detin o masina si nu stiu cum se alimenteaza o masina.

Optica nu mi-a placut niciodata.Acolo era o porcarie de genuri precum indice de refractie,reflexie si alte prostii.

In final aleg mecanica si electricitatea fiind ca sunt cele mai usoare din cele 4.

Uite problema de care vorbeam eu:

La ce facultate as putea da daca am terminat un profil tehnic si nu am asimilat foarte multe informatii practice?

Ti-am facut desenu si ti-am explicat http://postimg.org/image/xvbzqe1qj/. Acum ramane decat sa cauti tu formulele si sa le inveti singur pentru fiecare forta.

"La fizica stau bine la electricitate(doar la partea cu rezistente,tensiuni,curenti si energii si puteri electrice) in rest la notiuni de chimie pe partea de atom stau prost.Adica stiu cum trece curentul de la borna - la borna + si la generator de la + la - doar ca nu sunt geniu la explicat treaba cu strabeterea electronului printr-un conductor.Aici nu stiu cum e.

Mecanica e bazata pe vectori si cateva formule la lucru mecanic,puterea mecanica si MRU si MRUV" -  Vorbesti prosti pe acolo ,despre ce atomi stai tu sa vorbesti la partea de electricitate ? . Trebuie doar sa inveti formulele , sa stii cum merge curentu , teoremele , ohm , kirchhoff .
Cineva trebuie sa te trezeasca la realitate chiar daca e dura  NU IEI BACUL LA FIZICA! , de ce ? pentru ca nu asa se invata , pe ultima suta de metrii . Lasa bacul la fizica pentru sesiunea viitoare , pregateste-te la celelalte pentru ca NU AI TIMP fizica e o materie grea pe care nu toata lumea o intelege . Te duci frumos si iti cauti o profesoara de fizica sa-ti explice ce si cum , rezolvarea nu consta in a intreba diferiti tipi de pe forumuri cum se fac problemele , trebuie sa stea cineva de tine sa-ti explice. Inteleg ca vrei sa fii autodidact dar ce faci tu nu e bine .. Sper ca ai luat sfaturile mele ca fiind pozitive si nu ca ti-as vorbi de rau . Salut

EDIT: La ce facultate vrei tu sa mergi , depinde ce te pasioneaza , nu trebuie sa aleaga altii pentru tine , trebuie sa stai tu sa te gandesti "Ce vreau eu sa fac in viitor?" si acolo te duci .Daca te remarci placut cufiecare facultate poti sa ajungi ceva .
Edited by Hawkk
  • Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.