Sign in to follow this  
Joker12

Achizitionare Boxe

17 posts in this topic

Salut... Ma gandesc de ceva timp sa imi achizitionez niste boxe.. sau mai bine spus un subwoofer, si niste boxe.

Am postat aici deoarece nu sunt sigur de alegerea mea, nu am cunostinte foarte bune la chestiile audio..

Ma gandesc sa iau subwooferul asta http://www.altex.ro/subwoofer-yamaha-yst-sw012, iar la boxe, nu stiu exact ce trebuie sa iau, mie imi plac astea http://www.altex.ro/boxa-pure-acoustics-supernova-s dar nu stiu daca se potrivesc.

P.S.: As vrea sa se conecteze direct la subwoofer, sa nu iau amplificator, sau alte chestii....de-asta l-am ales pe acesta..

Daca nu sunt potrivite, astept parerile voastre, voi ce imi recomandati? Bugetul e de maxim 1000 lei.

Multumesc! :):*

Edited by Joker12

Genius 5.1 SW-HF5.1 5200

​Incearca sa-i oferi si niste detalii legate de alegerea ta, sa stie si omul..

Edited by Satana95
  • Like 1

Banuiesc ca le vrei pentru muzica asa ca ar fi bine sa ne spui daca stai la apartament sau casa.

Daca e prima varianta atunci mergi pe Microlab Solo 7C (review)+ o placa de sunet Creative X-FI Surround Pro 5.1 (review) ca sa profiti cu adevarat de aceste boxe.

Daca este a 2-a varianta atunci va trebuii sa suplimentezi destul de mult bugetul ca sa iei ceva ok sau poti ramane pe recomandarea de mai sus.

Sa stii ca pentru muzica, cele mai bune solutii sunt 2.0.

• Like 1

Pentru casa iti recomand un sistem logitech z-5500 sau alternativa lui logitech z906 amandoua au 500W RMS si o placa audio Creative sound Blaster Z bulk.

PS1:Eu detin logitech z-5500 si Creative sound Blaster Z bulk si sunt multumit cum se aude

PS2.Logitech z-5500 nu se mai fabrica eu il am de ceva timp

Edited by Mirel0

Problema la Logitech, si in special la toate sistemele 2/5.1, este faptul ca au un bass foarte pronuntat iar inaltele nu prea se aud. Recunosc ca in prima faza nu vedeam nici eu necesitatea pana am ascultat un sistem 2.0. Ei bine, pot spune ca este o diferenta destul de maricica din punctul meu de vedere, se aud melodiile altfel.

Problema la Logitech, si in special la toate sistemele 2/5.1, este faptul ca au un bass foarte pronuntat iar inaltele nu prea se aud. Recunosc ca in prima faza nu vedeam nici eu necesitatea pana am ascultat un sistem 2.0. Ei bine, pot spune ca este o diferenta destul de maricica din punctul meu de vedere, se aud melodiile altfel.

Vrei sa spui ca la z-5500 nu are bass?inseamna ca sistemul la care ai ascultat  tu era praf

Edited by Mirel0

Tocmai, ca are bass-ul FOARTE mare, iar inaltele nu prea se aud.

Mulțumesc pentru sfaturi, momentan îmi place ce mi-a recomandat wmsteoopaaffwc, doar ca am găsit varianta cu basul de 100w, la aproape același preț ca al lui.

Dacă nu vi se par ok lamuriti-mă de ce..sa înțeleg și eu, ca nu prea mă pricep..

Mai aștept păreri.

Edited by Joker12

Ideea sta in felul urmator, dupa cu am spus si mai sus sistemele 2.0 sunt recomandate pentru muzica deoarece poti auzi si notele inalte pe cand la sistemele 2/5.1 lipsesc. Sistemele 5.1 sunt bune pentru filme/jocuri deoarece iti ofera alt feeling (cinema).

Pentru a profita la maxim de boxe, casti, whatever este recomandata o placa audio separata.

Am inteles ca stai la casa + ca ti s-a subtiat bugetul, prin urmare daca vrei sa folosesti sistemul doar pentru camera ta atunci mergi pe Microlab Solo 6C New (review) + o placa de sunet Asus Xonar U3 (review). Daca doresti sa folosesti sistemul pentru petreceri in camera de oaspeti / hol / whatever si vrei neaparat un sistem 5.1 atunci mergi pe recomandarea primita si aia e. Totusi, gandeste-te ca  la acel sistem "subwoofer-ul nu poate face fata cu bass-ul la volumul maxim." (sursa) asa ca eu personal as merge tot pe Microlab.

Acum decizia iti apartine, tu ai banii, tu cumperi.

LE: Daca ai posibiltatea incearca sa te duci sa asculti un sistem 2.0 (de preferat cam in acelasi pret ca cele metionate) si apoi un sistem 5.1 ca sa vezi diferenta. Nu pune doar trap/dubstep, incearca diferite melodii ce au si inalte si joase sa vezi diferentele.

Edited by Kawa
  • Like 1

Bun. Imi place si ce mi-ai recomandat tu. Dar nu vreau sa le conectez la PC, si nu e neaparat necesar nu?

Si placa de sunet o pun la boxe...sau .. cum?

Ramane sa vad ce o sa iau..ma mai gandesc putin..

Edited by Joker12

Boxele vin cu un cablu RCA la un capat si 3,5mm jack la celalalt. Deci le poti folosi la orice are o mufa jack de 3,5mm. Placa de sunet trebuie conectata la un USB ca sa functioneze.

Daca vrei sa bagi un stick si sa asculti muzica pai atunci tu cauti un sistem Home Cinema...

Boxele vin cu un cablu RCA la un capat si 3,5mm jack la celalalt. Deci le poti folosi la orice are o mufa jack de 3,5mm. Placa de sunet trebuie conectata la un USB ca sa functioneze.

Daca vrei sa bagi un stick si sa asculti muzica pai atunci tu cauti un sistem Home Cinema...

Si daca nu mai iau placa de sunet si iau adaptor bluetooth? ( http://www.pcgarage.ro/accesorii-gsm/philips/adaptor-cu-bluetooth-hi-fi/) Oare se mai aud la fel?...

Din pacate chiar nu stiu cum functioneaza un asemenea adaptor si daca merge folosit la acele boxe. Teoretic ar trebuii sa mearga (vad ca are iesire RCA + 3.5mm jack) dar ca si calitate redata a sunetului chiar nu am nici cea mai mica idee.... O sa trebuiasca sa cauti review-uri sa vezi cum se comporta.

Deci, pana la urma, ce sa iau..? :)) Dupa intrebarea asta va las, cred ca o sa postez ce o sa-mi cumpar (nu am reusit inca sa ma hotarasc)..

P.S.: Am citit in review-uri la eMAG ( http://www.emag.ro/adaptor-bluetooth-philips-negru-aea2000-12/pd/DX1J4BBBM/) ca adaptorul ala phillips se descurca foarte bine (dupa spusele lor).

Astept sa raspundeti...

Dupa cateva cautari intradevar se pare ca acel adaptor este destul de decent insa daca ai iPhone/iPad nu-ti va merge.

• Like 1

Bun, deci raman pe microlab 6c + adaptorul asta Phillips? Sau mai aveti altceva de recomandat? :D

Solved & Closed . Dacă mai ai ceva de adăugat PM.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.