Sign in to follow this  
oldMVP

Save eGaming!

108 posts in this topic

Dupa cum spune si numele topic-ului, incerc ca prin ideile pe care o sa le prezint sa salvez a2-a cea mai veche comunitate de SA:MP din Romania. Am si idei, dar si intrebari la care astept niste raspunsuri.

1. Banii din donatii si utilizarea lor

Incep aceasta categorie cu o intrebare.. ce s-a facut cu banii din donatii? De ce nu a fost platit inca un scripter de meserie sa il ajute pe YooBogdan macar sa repare bug-urile? Sunt clanuri pe server, cunosc persoane care au donat pentru unban si masini dar singura chestie pe care am vazut-o ( pe langa hostul platit ) a fost o reclama la un youtuber care nu a adus niciun player. De ce? Pentru ca server-ul are multe bug-uri in momentul de fata si nimeni nu este atras de un server cu bug-uri si playeri putini.

M-am informat putin si am inteles ca un scripter de meserie ar cere in jur de 10 euro pe saptamana, in 2 saptamani presupun ca totul ar fi rezolvat. Dupa rezolvarea bug-urile putem apela la youtuberi, forumuri ce permit reclama, etc.

2. Problema staff-ului ( probabil cea mai des intalnita )

Majoritatea playerilor se plang de staff si tind sa cred ca au dreptate. Am observat in ultimii 2 ani tendita de a se acorda functii playerilor vechi care revin dupa o perioada lunga, dar majoritatea dezamagesc si se lasa. Exemple sunt destule, nu are rost sa le enumar. De ce nu se acorda mai multe sanse playerilor noi, macar la functia de lider? La noi pe server cine este lider ori este helper ori este admin, 80% din cazuri.

3. Playerii care au plecat de pe comunitate

Dupa opinia mea, perioada in care Robert212 a fost inactiv ( acea perioada de aproape 2 luni ) a fost fatala pentru comunitate. Atunci s-a scazut de la 100 si ceva de playeri la numarul care este acum. Playerii nu au plecat ca sunt batrani sau scuze de genul, au plecat pentru ca au fost nemultumiti ( favorizari, decizii aiurea, plictiseala ). Unii au plecat pentru functii pe servere fantoma, altii pe cunoscutele servere de 1000 playeri. Cum a fost posibil sa ajungem la numarul asta de playeri?

4. Solutii impotriva hack-urilor

Am propus in urma cu ceva timp ca modurile CLEO sa fie interzise in factiunile de DM, dar propunerea a fost respinsa. De asemenea, controalele prin Team Viewer au fost respinse si ele. Ce a mai ramas? Dupa opinia mea, scoterea c-shotului ar face evident orice aim. De ce? Pentru ca nu mai e ca la c-shot sa tragi un glont pe langa si restul in caracter. Fara c-shot aimul este mult mai evident.

5. Propunerile care nu au fost implementate

Au fost facute zeci de propuneri si acceptate. Dar multe dintre ele nu sunt inca implementate. De ce? Pentru ca in momentul de fata avem doar un singur scripter ( YooBogdan ), care din cate putem observa acum se ocupa si cu organizarea server-ului de SA:MP. Cum ar putea sa le faca el pe ambele? E clar ca avem nevoie de un ajutor pentru YooBogdan.

Cred eu ca daca s-ar rezolva bug-urile, problemele, s-ar putea face ceva. Toate acestea urmate de un /unban all. Probabil unii vor spune ca majoritatea au clone. Nu, nu toti au clone pentru ca multi au IP static iar unii prefera sa joace doar cu numele lor original. Peste 21 de zile are loc aniversarea a 8 ani de eGaming. Suntem 40 playeri, trebuie sa facem ceva. Trebuie sa rezolvam problemele astea cumva si dupa aceea daca am aduce fiecare macar cate un player inapoi pe comunitate am putea trece de 100 playeri.

Daca nu se va face nimic suntem ca si disparuti in cateva luni. Haideti sa facem ceva, macar acum ca se apropie ziua eGaming-ului. Cu totii putem ajuta!

Sunt convins ca n-am acoperit toate probleme in tot ce am scris aici, deci astept si ideile voastre, legat de ce ar trebui facut. Poate le vede cine trebuie :).

• Like 27

Pro , la toate mai ales la acea cu tw + lastactivity pentru ca poti sa ai renko in pc dar cu last activity poti sa vezi cand ai intrat in el si cand l-ai activat / dezactivat .
Sunt de acord cu tine ca eg-ul in momentu de fata are nevoie de 2 sau 3 scripteri care trebuie sa implementeze majoritatea sugestiilor pentru ca din 100 , sunt bagte 2 nici alea . 

Pro, dar in cazul in care nu iti inchid topicul o sa zica: " o sa ne gandim si o sa aplicam ce se potriveste pentru comunitate", fara sa se faca apoi nimic.

Am vazut filmul asta prea des.

• Like 1

Pro pentru tot ! Oricum, fara un staff pe care se ne putem baza, nu ajungem nicaieri!

As mai adauga: Daca deja detii o functie, sa nu mai primesti alta, renunti la actuala si dupa daca meriti primesti alta. Ca asa unu e si lider si admin, din start 2 functii, si lider si helper. Parerea mea.

Edit: Playerii vechi, care mai puteti, ajutati-ne, voi ati format eGaming, haideti si acum sa-l ridicam.

Edited by RAYAN
  • Like 1

C-shot-ul trebuia scos de mult, s-a propus de mai multe ori asta daca nu ma insel, si nu inteleg de ce nu se aplica. Adica s-au scos tonomatele, care au un rol foarte important (stiu ca s-au reimplementat) si nu aduceau clar nici un beneficiu, nu-mi spuneti ca preferau toti sa mearga la burger sau sa dea service medic sa vina din ls in sf in 10 min ca bubuia de 3 ori un incepator pana sa ajunga la destinatie si nu se scoate C-shot-ul care ajuta la depistarea codatilor, si nu mai sunt de-aia care sa rupa c-shot-ul si in 2 sec sa fii mort.

Moldovarullz a spus din start, daca bagati donatii, angajati un scripter ca pentru bani se face treaba. Yoobogdan nu are prea mult timp liber, asta se vede. Nu il condamn, dar ar fi bine sa se incerce motivarea lui (salariu), daca nu are timp nici cu salariu, angajarea unui scripter.

Treaba cu sa se acorde admin / helper unui membru vechi care abia s-a reapucat, este cea mai mare tampenie. Pai omul ala nici nu stie noile comenzi. I se acorda admin ca a fost acum N ani, pai si ce faceti ? Il lasati sa invete comenzile in timp ce este lider / helper / admin ? 

Pro pentru tot ! Oricum, fara un staff pe care se ne putem baza, nu ajungem nicaieri!

As mai adauga: Daca deja detii o functie, sa nu mai primesti alta, renunti la actuala si dupa daca meriti primesti alta. Ca asa unu e si lider si admin, din start 2 functii, si lider si helper. Parerea mea.

Edit: Playerii vechi, care mai puteti, ajutati-ne, voi ati format eGaming, haideti si acum sa-l ridicam.

Esti constient ca daca o sa se creasca la 50-60 playeri sa spunem, o sa fie 10 admini, 10 helperi, 15 lideri - > 35 / 50-60 playeri or sa aiba functie. Nu, nu trebuie restrictionata treaba asta cu "daca ai admin, sa nu ai lider". Asta trebuie restrictionata la 150-200 playeri ca sa aiba sanse mai multi playeri la o functie :).

• Like 2

Cateva cuvinte: multi spun putini fac.

Multi promit putini se tin.

Multi vor putini pot.

Multi cer putini primesc.

Ce usor sunt vazute lucrurile din afara.

Ex banal: am facut zilele astea invitatia de a va filma pt aniversare. 15-18 oameni au zis da. 1 singur s-a filmat. Concluzia o trageti voi.

Am facut un proiect de promovare pe facebook 20 au intrat au ramas 2 care ajuta. Concluzia o trageti voi.

Donatii: plata host si un youtuber. Da, dar de concursuri, plaa facebook si mai sunt, dar din afara nu stie nimeni cate lucruri marunte sunt.

• Like 2

Multi promit puini se tin.

Multi vor potini pot.

ma asteptam la niste raspunsuri la ce am scris mai sus, nu la niste pilde..

ma asteptam la niste raspunsuri la ce am scris mai sus, nu la niste pilde..

Uite atitudinea asta arata motivul topicului

Inteleg ca vrei sa ajuti, dar nu asa

Nu avem nevoie de atat avem nevoie de scripteri! Pentru ca 1 nu poate sa faca totul singur , daca vrei sa ai succes pe o comunitate ai nevoie de 3 scipteri minim . Asa ca nu ne trebuie noua acum promovari cacaturi sau nu's ce avem nevoie de scripteri . 

Multi vor putini pot.

cu tot respectul, dar daca asta e raspunsul administratorului .. e clar, ne-am dat dracu cu totii

• Like 1

cu tot respectul, dar daca asta e raspunsul administratorului .. e clar, ne-am dat dracu cu totii

Iar tu ajuti la acest fenomen, super, n-am ce sa zic.

Acest topic a fost facut pentru ajutor. Daca incepeti sa criticati, multumim de ajutor, chiar ajuta :|

Fratilor ori ajutati ori sunteti contra orice? Vorbim si batem pasul pe loc sau trecem la treaba?

Eu vad ca incepeti sa ma criticati pe mine in loc sa ajutati comunitatea. Unde ajungem?

• Like 1

Un punct important scriperul:

Intr-o discutie cu xanto:

"Daca aducem un scripter si ii dam acces apoi el ne inchide serverul si fura ce poate din server( gm sisteme) unde mai jucati? Cine e vinovat pentru o problema de genul? Va rog sa ganditi invers.

Deci, nu poti avea incredere in oricine, asta e una din probleme.

Pai raspunde-me si noua la intrebarile pe care le-am pus mai sus.

Ce s-au facut cu banii din donatii?

De ce nu vrea XanTo pe nimeni sa il ajute la scripting ? ( Asta am inteles eu, ca nu vrea el pe nimeni ca nu sunt de incredere )

@edit : nu se poate salva gamemode-ul si dupa sa i se dea scripterului nou sa lucreze? adica daca el strica ceva sa fie mereu un back-up 

Edited by oldMVP

Cu banii s-a facut asa:

Host, premii (jocuri csgo, baterie externa si livrat)

Plata facebook ( multi bani, poze cu 500 de like-uri) video cu 40.000 de interactiuni

Plata persoane care au ajutat serverul ( nu dau nume, daca vor sa zica cine si cat, bine) zic eu suma 300ron 300 si putin

Youtuber, (si o teapa de youtuber)

inca sunt bani gata sa fie folositi, nu sunt terminati banii, dar trebuie gasit ceva eficient

Am uitat ( host MC 2 luni, plus reclama mc plus un ajutor pt host) ceva bani si aici

Cred ca mai sunt plati pentru lucruri marunte, dar am pus lucrurile mai mari

voi exagerati din multe puncte de vedere,aici ma refer la staff. Nu prea ascultati de ce va spun playerii, majoritatea au vrut ceva schimbari la sistemul de rw.. s-a propus ceva si majoritatea playerilor au vrut asta, voua nu va convenea ca de s-a muncit mult la actualul sistem si pnm dc sa il stric(inttebarea mea e ca daca tot nu ai playeri sa se foloseasca de munca ta,ce rost are sa muncesti pt nimic? mai bine faci ce vrea lumea nu ce crezi tu ca e bine),dupa ceva vreme s-a modificat ceva la rival-war si lumea e mai multumita dar daca s-ar produce mai rpd schimbarile ar fii mai bine pentru ca nu ai mai pierde playeri.S-a propus si interzicerea c-shoot , v-am tot batut la cap cu asta sa se bage ca multii vor.. rakku facuse ceva la un moment dat cu freeze si dupa s-a renuntat nu s-a mai facut(macar un regulament s-ar putea face.. cn face c-shoot prima abatere prison 2h, apoi 3 bla bla,pana cand se face un upgrade care sa iti dea freeze cand faci c-shoot). Am dat exemplu doar aceste lucruri pentru ca de asta tin minte ca se facea mai mare tam tam, lucruri de facut sunt multe,dar ai nevoie de mai multi scripteri si de staff un staff mai deschis.. nu delasator.. am tot vazut plangeri pt george... care stiti bine cum a "promovat"(intelegeti la ce ma refer cei din staff) apoi are plangere pt aim cu dovezi destul de bune si voi singuru raspuns care il dati e nimic? serios? voi cereti la toti sa va dea explicatii ca unde sunt fazele suspecte si etc. iar voi va bateti pl de ei si dati raspunsuri in scarba :)). Stiu ca tu marci crezi in continuare ca am ceva cu tn de cand am fost admin si nu eram de acord cu anumite lucruri spuse de tine,dar intentia mea este si a fost mereu sa fac bine comunitatii nu rau,nu ma ascund si spun in fata ce am de spus. DACA VREI SA FACI CEVA DIN EG(SI ASTA S-A VAZUT CA VREI) ASCULTA DE PLAYERII COMUNITATII NU II MAI NEGLIJA(ti-am mai zis la cate probleme au fost pe comunitate ei au ramas mereu nu altii din fuziunile vietii sau altii noi,asculta playerii fideli comunitatii,nu-i neglija si o sa vezi ca si playerii noi o sa vina incet,incet daca o sa vada ca cei de pe comunitate sunt multumiti cu ce au). Postez de pe tel. scz pt eventualele greseli.

Au mai fost facute zeci de topicuri asemanatoare, dar au fost inchise si nu s-a luat nicio masura. In ritmul asta, nu o sa facem nimic, asta e clar.

Sincer, domnule Marcelino Săpăligă, vorbele tale "intelepte" nu prea ajuta cu nimic. S-au facut atatea topicuri pe tema asta, iar tu, impreuna cu ai tai camarazi, ati dat un raspuns fara sens (ca si acum) si ati mers mai departe cu ineptiile voastre. Nu pot sa-mi explic cum ar ajuta comunitatea daca si-ar filma cineva muianul timp de 10 secunde zicand "La multi ani, eGaming!", incerc sa gasesc si acum un raspuns. Nu noi trebuie sa facem ceva, ci voi, pentru ca voi aveti competenta asta. :)

Edited by Blazing

--edit-- acum vine aniversarea sv. dati unban la toti,pregatiti un upgrade super smecher sa multumiti pe toata lumea si apoi luptati sa mentineti playerii (niciodata nu am fost putini de aniversarea sv. de aia zic ca atunci ar fii momentul potrivit sa faceti ceva important)

nu a mers edit scz de dublu post astept pedeapsa daca e nevoie

• Like 1

Multi vor putini pot.

Ex banal: am facut zilele astea invitatia de a va filma pt aniversare. 15-18 oameni au zis da. 1 singur s-a filmat. Concluzia o trageti voi.

Am facut un proiect de promovare pe facebook 20 au intrat au ramas 2 care ajuta. Concluzia o trageti voi.

Donatii: plata host si un youtuber. Da, dar de concursuri, plaa facebook si mai sunt, dar din afara nu stie nimeni cate lucruri marunte sunt.

Sa fie clar de la inceput, am fost incantat ca ai ajuns administrator, si in prima luna chiar am crezut ca o sa faci o treaba mult mai buna decat precedentii, dar se pare ca dupa cateva luni YooBogdan se ocupa de SA:MP, si fara suparare nu cred ca esti in masura sa spui "Multi promit putini se tin."

Am vrut sa revin si sa fiu pe cat se poate de activ pe comunitatea asta....dar cand vine staff-ul eG in urma unei analize de o saptamana si spune "nimic" fara alte detalii, mie mi se pare lipsa de respect. Daca aveti putin demnitate aratati-ne si noua cum s-a votat la plangerea lui George, si ca idee, nici nu vreau sa fie sanctionat, dar sa stim un lucru macar.

Sunt atatia cu functii care nu i-am vazut deloc pe server de cand m-am reapucat, atat lideri cat si admini si helperi. De lucrurile astea nu se ocupa nimeni dar tot playerii sunt de vina nu staff-ul. 

Eu pot trai linistit si fara eGaming, dar va bateti joc de multi alti playeri care chiar vor sa joace aici o perioada mai lunga.

P.S. atata timp cat serverul de minecraft merge mai bine decat cel de SA:MP, sunt doua lucruri de zis...bravo lor si rusine staff-ului de pe sa:mp.

• Like 4

Eu o singura intrebare as avea: De ce inca exista admini care sunt efectiv inutili? Sunt 9(fara marci) oameni pe lista cu adminii serverului. Sunt 3-4 care sunt activi, yoobogdan e scripter. Restul ce fac, daca nu va e cu suparare? Eu sincer as fii curios ce aduc ei in plus serverului. Si treburile alea cu "au o viata, n-au timp, etc" sunt niste scuze penibile pe care le-am auzit de-a lungul anilor.

Pe langa asta, da, treaba cu scripter-ul este evidenta. Au fost cateva zile in care yoobogdan a avut timp si a facut niste chestii foarte faine de care multa lume a fost multumita. Daca ar fii asa regulat, lucrurile ar fii altfel. Sunt zeci de propuneri bune si foarte bune, daca s-ar face ar veni playeri.  Pe comunitatea asta au existat foarte multe persoane care stiau script, au vrut sa ajute si li s-a zis "nu ii dam sa scripteze ca ne fura gm-ul". Sunt convins ca inca exista aceste persoane care pot ajuta, dar daca li se da acelasi pretext sanatate, numa bine.

A da, si am vazut ca inca se poarta treaba cu "nu-ti convine du-te pe alt server", sau "s-a lasat x? asta e". In special la admini le-am auzit. E o mentalitate cretina care exista pe eg de 6-7 ani. Cam atat s-a progresat in atatia ani. 
Edit: Btw, am vazut ce a zis Ursu si mi-am amintit. Felicitari lui EuSuntAla pentru ceea ce face(se pare ca el nu a furat gm-ul). De la 2 playeri au ajuns 40+. Poate vad si altii ca nu e imposibil.
Edited by Vladutz26
  • Like 2

nu stiu care admin merita 300 lei, dar iti zic sigur ca puteai rezolva ceva pe server cu banii aia :)

--edit-- acum vine aniversarea sv. dati unban la toti,pregatiti un upgrade super smecher sa multumiti pe toata lumea si apoi luptati sa mentineti playerii (niciodata nu am fost putini de aniversarea sv. de aia zic ca atunci ar fii momentul potrivit sa faceti ceva important)

Sunt de acord cu tine , Stiu in jur de 10 persoane care au ban , si asteapta sa se redeschida cereriile de un ban 

Cate unbanuri sa se mai dea cumetre???

Nu s-au oferit destule sanse?

Nu vezi ca cel putin 80 la suta au hack?? A ajuns un server de codati...

Edited by Dudu94

si asa majoritatea isi faca cont clona si tot cu hacks joaca si sunt multi care nu au ban si joaca cu hacks, deci nu e panica, decat cum e acum mai bn cu codati :)

Teste TW si Last Activity si interzicerea c-shot-ului. Asa se vor rezolva problemele cu codatii.

Cat despre comunitate si promovare, imi pare rau dar cand majoritatea sunt semi-analfabeti, nu stiu sa prezinte server-ul si vorbesc in scarba, nu poti ajunge nicaieri. Da, s-au investit foarte multi bani, dar s-au investit prost. Degeaba faci tu promovare de 10 milioane pe luna, cand daca vine un player nou si intra pe server, nu are ce sa faca, nu stie ce sa faca. Ce sa faca? Care e cel mai bun job, intreaba pe /n. Si le zici, farmer frate.. dar stii ca ai nevoie de un prieten. Sunt mai multe detalii care conteaza pentru inceput, cine se ocupa de astea? De ge se ocupa yoobogdan de admini in primul rand? El abia are timp de script.. Lasa-l pe altul mai activ. Da, eu nu am mai intrat pentru ca efectiv nu am ce face pe server. Sunt helper, am fost lider. Nu aveam ce face. Stau sa vorbesc pe frecventa si pe clan toata ziua? Stau sa ma bat 6-7 ore la rival-war? Nu frate, eu vreau sa ma distrez. Inainte era altfel treaba, erau 6 teritorii de fiecare. Te bateai la rw cat te bateai, castigai sau pierdeai, nu conta. Tot iti injurai adversarii. Dupa intrai in jail, stateai in jail si trebuia sa astepti 4 ore sa dai iar rw, in alea 4 ore aveai ce face. War-uri, aveai job-uri mult mai simple si eficiente decat astea complicate si facute prost. Pentru ca da, majoritatea sistemelor sunt facute prost. Cel putin cel de rival-war.. Nici nu mai zic, sunt facute de 6 playeri din care 4 au stat numa' in non-dm si au avut dreptul sa voteze, ceea ce mi se pare banal, dar in fine, trecem peste.

Revenind la plangerea lu george_vl, n-am vrut sa incep un topic pe la raporteaza un admin, o reevaluare pentru ca tot la tiganiea ajungeam si nu e frumos. Dar nu poti sa vii si sa-mi spui nimic dupa ce ati analizat 1 saptamana.. Sa fim seriosi. Comunitatea nu se va ridica niciodata cu mentalitatea asta. Un om de succes se comporta la fel cu toata lumea, indiferent cat il duce capul. Dar cand adminii se cred superiori si iti vorbesc in scarba, sau ca favorizeaza si abuzeaza de putere. Si da, vorbesc de tine, valcea. 

Pana atunci, ma duc la mare. Salut!

Edited by prafy
  • Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.