Jump to content
Sign in to follow this  
quinT

[RESPINS] Sanctiuni

Recommended Posts

Asa cum spune si titlul acestui topic, este vorba despre sanctiuni. Propunerea mea sta in felul urmator: sanctiunile sa nu mai fie atat de drastice. Mai mult ca sigur asta este unul dintre principalele motive pentru care unii jucatori renunta la eG. Un exemplu concret ar fi cel cu ban permanent. 

Am mai vazut ca sunt multi de acord si sustin aceasta idee: chiar si in cazul codurilor, la prima abatere sa se aplice o sanctiune gen prison 8 ore sau mai mult (e un exemplu). Nu cred ca dupa atata timp in prison ii mai arde cuiva de coduri, sau in cel mai rau caz, la a doua sau a treia abatere ban permanent. Aceasta in combinatie cu anularea c-shot-ului pe server vor rezolva multe lucruri negative ale serverului + mai putine plangeri si mai putin conflict intre jucatori.

 

De asemenea, propun sa nu se mai baneze permanent "conturile clona". Eu chiar nu vad care e problema cu acesti jucatori care revin pe server/forum cu alte conturi. Cu ce incurca ei? Pana la urma conteaza foarte mult si acest aspect la numarul de jucatori. Chiar daca probabil in trecut au folosit coduri, nu cred ca au revenit pentru a folosi din nou ca sa fie iar sanctionati.

 

Un joc mai lejer presupune mai multa distractie (nu spun sa fie prea lejer in asa fel incat codurile sa fie pe primul loc, ci doar sa fie o ambianta mai placuta pe server).

 

Vreau ca parerile voastre (pro/contra) sa fie insotite de un argument pentru a creste eficienta topicului. Multumesc! 

Edited by quinT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra,

 

Cu toate ca si eu am folosit cont clona din moment ce sunt banat permanent, nu as fi de acord cu asa ceva daca m-as pune in pielea adminilor, ok sa zicem ca aveti nevoie de playeri dar faci mai mult rau asa. Mai bine putini si curati decat multi cu s0b si aim. Sunt foarte rare cazurile in care vezi un cont clona in care nu mai foloseste vreun program ajutator, presupun ca ai observat si tu pe server vreun cont clona care si acum poate juca pe server, acela este un caz in care acea clona nu foloseste niciun program iar adminii nu au nicio problema cu el, ei doar il vad ca pe un jucator nou, nu da nimeni report pe el, se duce in factiuni non DM, nu deranjeaza cu nimic si acesta este motivul pentru care o clona nu poate lua ban. Chiar nu ar ajuta la nimic sa nu mai fie clonele banate permanent, nu s-ar ajunge la nimic bun, doar la mai multa munca pentru admini. 

 

Si apropo, trebuia sa postezi aici: https://forum.egaming.ro/forum/362-proiecte-samp/

Edited by PULSEE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra,

 

Cu toate ca si eu am folosit cont clona din moment ce sunt banat permanent, nu as fi de acord cu asa ceva daca m-as pune in pielea adminilor, ok sa zicem ca aveti nevoie de playeri dar faci mai mult rau asa. Mai bine putini si curati decat multi cu s0b si aim. Sunt foarte rare cazurile in care vezi un cont clona in care nu mai foloseste vreun program ajutator, presupun ca ai observat si tu pe server vreun cont clona care si acum poate juca pe server, acela este un caz in care acea clona nu foloseste niciun program iar adminii nu au nicio problema cu el, ei doar il vad ca pe un jucator nou, nu da nimeni report pe el, se duce in factiuni non DM, nu deranjeaza cu nimic si acesta este motivul pentru care o clona nu poate lua ban. Chiar nu ar ajuta la nimic sa nu mai fie clonele banate permanent, nu s-ar ajunge la nimic bun, doar la mai multa munca pentru admini. 

 

Si apropo, trebuia sa postezi aici: https://forum.egaming.ro/forum/362-proiecte-samp/

 

Nu e neaparat sa se intoarca iar pe server si sa foloseasca din nou cod. Cum spuneam si mai sus, daca s-ar schimba de la ban permanent la prison, nu cred ca le mai arde de cod din nou. Bineinteles, ar trebui optimizat si sistemul anti-cheat si se mai pot gasii o gramada de solutii.

 

Acea sectiune e inchisa. :)

Edited by quinT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e neaparat sa se intoarca iar pe server si sa foloseasca din nou cod. Cum spuneam si mai sus, daca s-ar schimba de la ban permanent la prison, nu cred ca le mai arde de cod din nou. Bineinteles, ar trebui optimizat si sistemul anti-cheat si se mai pot gasii o gramada de solutii.

 

Acea sectiune e inchisa. :)

 

Oricum ideea in sine cu clonele, nu e o idee buna sa le faci un bine ca acesta si nu sunt niste reguli dure, pur si simplu: "Vrei sa joci? Joaca fara cod, stii regulamentul, nu il aplici, adio!". Daca tu din moment ce stii regulamentul sau stii macar regula asta ca nu ai voie sa folosesti tot felul de programe/hack-uri si tu tot le folosesti, iti asumi.. pentru ca stii deja ce poti pati. Daca acei playeri chiar vor sa continue sa joace pe acest server atat de mult, sa nu foloseasca coduri si gata, pur si simplu. Nu trebuie sa le reduci din pedeapsa pentru ca pierdeti playeri, asta ii va indemna in a folosi mai mult, acum ma rog, fiecare cu parerea lui. Imi place cum gandesti totusi, ca vrei sa ajuti, dar incearca in alt fel, nu acesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum ideea in sine cu clonele, nu e o idee buna sa le faci un bine ca acesta si nu sunt niste reguli dure, pur si simplu: "Vrei sa joci? Joaca fara cod, stii regulamentul, nu il aplici, adio!". Daca tu din moment ce stii regulamentul sau stii macar regula asta ca nu ai voie sa folosesti tot felul de programe/hack-uri si tu tot le folosesti, iti asumi.. pentru ca stii deja ce poti pati. Daca acei playeri chiar vor sa continue sa joace pe acest server atat de mult, sa nu foloseasca coduri si gata, pur si simplu. Nu trebuie sa le reduci din pedeapsa pentru ca pierdeti playeri, asta ii va indemna in a folosi mai mult, acum ma rog, fiecare cu parerea lui. Imi place cum gandesti totusi, ca vrei sa ajuti, dar incearca in alt fel, nu acesta.

 

Inteleg ce vrei sa spui, e normal ca un regulament sa fie respectat, dar vezi si tu... nu prea functioneaza in momentul de fata si din pacate pierdem multi playeri. Insa nu cred ca o sa se foloseasca hack-urile si mai mult daca s-ar face cateva schimbari. Cu un anti-cheat mai bun sigur nu o sa ne mai confruntam cu atat de multe probleme. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

PRO

 

Nu prisor frate, cand se prinde cu aim, sa se dea blacklist la  toate factiuni de DM de la 3 luni+. Asa sa vedem daca se mai joaca cu aim in M/F.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ati vrea nebunilor sa va riscati cu coduri pentru pedepse mici, stati linistiti ca nu o sa micsoram niciodata pedeapsa pentru hack, cel putin cat eu mai sunt admin.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati vrea nebunilor sa va riscati cu coduri pentru pedepse mici, stati linistiti ca nu o sa micsoram niciodata pedeapsa pentru hack, cel putin cat eu mai sunt admin.

 

Eu nu fac propunerea asta pentru mine :)) Dar vad ca sunt multi care folosesc si numarul jucatorilor tot scade. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu fac propunerea asta pentru mine :)) Dar vad ca sunt multi care folosesc si numarul jucatorilor tot scade. 

 

Si daca ar folosi tot server-ul aim tot n-ar fi bine sa scazi din pedeapsa.. s-ar duce de rapa mai rau decat acum. Nu are rost, fiecare trebuie sa-si asume ceea ce face, nu e server de aimeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna solutie este scoaterea c-shot-ului, asta chiar nu e greu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna solutie este scoaterea c-shot-ului, asta chiar nu e greu.

Ai făcut o propunere așteaptă în liniște părerile pro sau contra și respecta părerea fiecăruia, nu e nevoie sa interviu după fiecare post sa încerci sa convingi pe fiecare ca ce ai propus tu e bun.

Sau sa înțeleg ca faceți propuneri doar pentru a face posturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contra

 

Numai eu stiu cati nervi mi-am facut cu unii codati de pe server gen Lucyanuu , Scotfield si altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles eu din propunere,este sa micsoram pedepsele celor care folosesc hack si sa nu primeasca ban cei cu conturi clona. Dupa parerea mea,eu intr-un fel sunt de acord cu micsorarea pedepsei pentru hack in una mai "blanda" dar nu in pedepsele mentionate de tine mai sus. 

 

Pedepsele la care m-am gandit eu(m-am inspirat din GTA 5 Online) sunt asa:

  • La prima abatere primesti ban o saptamana;
  • La a doua abatere primesti ban o luna;
  • La a treia abatere primesti ban permanent.

 

OFF: Sunt la a doua abatere pe GTA Online. 

 

 

Eu cred ca o sa fie toti de acord cu acest lucru. Legat de conturi clona sunt contra,este bine cum este acum,dupaia o sa-si faca 10000 de conturi sa isi transfere bani sau sa faca alte prostii.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest wLLy

Contra.

 

De ce sa jucati cu coduri la "risc" si sa primiti ban o saptamana(exemplul lui Daniel), ca apoi dupa saptamana aia sa reveniti iar pe server cu aim? S-au acordat destule sanse jucatorilor cand era sectiunea de unban deschisa, si s-a dovedit doar ca asta a fost o greseala, majoritatea au luat iar ban pentru acelasi rahat la scurt timp. Daca nu esti in stare sa joci corect mai bine nu mai joci deloc, nu va mai plangeti ca sunt pedepsele prea drastice, sunt exact ceea ce meritati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine a spus ca jucam la risc? Cred ca unii m-au inteles gresit, nu fac aceasta propunere pentru mine, nu am fost banat niciodata si nici nu folosesc hack-uri. E doar o propunere pentru un joc mai lejer. De asemenea e aici e vorba si de propunerea cu conturile clona, pe care doar cativa au citit-o ca multi nu s-au obosit sa citeasca tot. 

Si daca ar fi sa o luam cum e acum, cu ban pentru aproape orice, unde se ajunge? Numarul playerilor e in continua scadere, si chiar si asa, se folosesc hack-uri in prostie, mai nou fake kill-ul e la ordinea zilei. In concluzie, nu e bine nici cum e acum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu "Sanctiunile" eu cred ca ar trebui sa se scoata ban-ul la pleyeri vechii care merita sau in ce-l mai bun caz sa plateasca pentru unban .

-si inca ceva in legatura cu codurile . ca majoritatea factiunilor de tip DM au , ar trebui sa se faca cum era teritoriile inainte , de ex: https://forum.egaming.ro/topic/182489-sugestie-sistem-rival-war/(asa nu se mai gasesc codatii si plus de asta , sa-r juca altfel) . Asa o sa joci de placere ca sa ie-i un teritoriu . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propunere respinsă, nu cred ca e cel mai bun moment sa favorizam codatii . Egaming a supraviețuit și o va face în continuare și fără codați nu asta e problema serverului în momentul ăsta.

Closed.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...