Sign in to follow this  
Joker12

[Achizitionare]Joker12

15 posts in this topic

Salut, revin din nou deoarece vreau sa imi schimb si eu telefonul, si nu stiu ce sa aleg.. As avea un buget de maxim 1500 de lei, vreau sa precizez ca nu vreau sa fac foarte curand achizitia, poate de black friday, daca ma incadrez in pret. As vrea sa imi iau ori un iPhone 5S, ori un Samsung Galaxy S6, astept pareri despre ele si puteti veni si cu alte variante..

Multumesc!

Iphone 5S sau SE, nu cred ca este nevoie de parere, este un telefon bun, iar daca il pastrezi bine nu o sa ai probleme cu el, te tine foarte mult. Am avut iphone 5s timp de un an de zile, iar anul trecut l-am schimbat cu un iphone 6s.

- design frumos.

- camera buna.

- nu se misca sacadat ca pe samsung, aplicatiile se misca mult mai bine pe iphone. 

- fara virusi.

- bateria tine chiar foarte bine avand in vedere ca ai acum si optiunea de a economisi bateria.

Edited by LTLpower
  • Like 1

- nu se misca sacadat ca pe samsung, aplicatiile se misca mult mai bine pe iphone.

La ce samsung te referi tu ? ca el a dat exemplu de samsung galaxy s6 . Galaxy S6 bate la fund iphone 5s.

Joker , este o mica problema . Samsung galaxy s6 consta 2000 lei . Acest telefon nu se incadreaza in bugetul tau , poate doar de black friday.

Exemple de telefoane bune la bugetul de 1500 lei :

Samsung Galaxy S5 ( SM-G900F ) - il detin din 2014 si merge excelent.Nu il voi schimba nici un acest an. Deoarece nu a aparut un telefon atat de bun incat sa merite inlocuirea sa.

Sony Xperia Z3+ - N-am testat .

OnePlus One - N-am testat .

LG G4 ( H815 ) - Prietena mea il are de un an si desi ia cazut de cateva ori pe jos , functioneaza inca perfect

Huawei P8 (momentan nu a trecut la android 6.0 ) - Nu m-am jucat mult cu el dar mi-a lasat o impresie bune si telefonul arata surprinzator de bine.

Iphone 5s - Display mic , baterie slaba fata de telefoanele prezentate mai sus si desigur fuctioneaza pe iOS , deci nu vei putea face ce vrei tu din sistemul de operare fara sa pierzi garantia.

Iti recomand telefoanele cu android daca iti place modding-ul si sa-ti faci din telefon un mic frankenstein , dar sexy.

Telefoanele sa aibe android 6.0!

Daca vrei doar un telefon pentru aplicati simple si sa para ca nu esti sarac , poti alege iphone.

Edited by miLaneZ

Tocmai, stiu ca s6 costa 2000 de lei, dar am spus ca nu vreau sa-l iau acum..Oricum, multumesc mult pentru pareri. :* Mai astept si altele. :D

Pls, lasa iPhone-ul. E overpriced de 315081531 ori. Banuiesc ca stii povestea cu iPhone-ul si cu bateria, e chestia aia de care Apple isi bate joc. Sa-ti comanzi si vreo 2 baterii externe daca ramai la iPhone.

Ca recomandari ai asa:

LG G5 - 2000 de lei, nu stiu daca o sa ajunga la 1500 de BF. Te poti uita si la G4 daca nu iti ajung banii de G5.

Xiaomi Redmi Note 3 -  Dual sim, procesor octa core de 2, 2GB RAM, 1920x1080, camera de 13MP pe spate - 5MP pe fata. Frate`miu l-a prins la 800 de lei si pot spune ca e genial, cand o sa imi schimb telefonul o sa merg pe aceeasi varianta.

Nexus 5X

OnePlus 3 - Telefonul asta e o bestie. Camere foarte bune, SO curat, 6GB RAM, 16MP, Snapdragon 820 quad-core, 1920x1080, filmeaza in 4k la 30 fps.

Parerea mea este sa faci un efort pana la G5 sau OnePlus 3, iar daca chiar nu poti mergi cu incredere pe Xiaomi. Lasa trompetele alea de Iphone ca alea nu se pot numi telefoane.

LE: Am uitat sa-ti zic ca OnePlus 3 costa 400E pe site-ul oficial. Ai transportul gratuit la comenzi de peste 100E. Nu se stie daca o sa fie redus de BF.

Edited by MoldovaRullz
  • Like 1

Eu iti propun un Allview E4, care este si telefonul meu.

De ce?

Pentru ca ruleaza orice joc de pe Google Play, chiar si GTA:SA, fara lag de loc, nici frame-dropuri. Merge foarte bine.

Are niste specs foarte bune, daca nu te gandesti la partea de Hardware, le are mai bune ca ale laptopului meu.

In al treilea rand, este foarte rezistent. Eu am reusit sa sparg ecranul dand tare de pamant cu el, si asa, e mai mult doar zgariat, ca e functionabil. Mereu mi-a mai cazut din buzunar, chiar si pe asfalt, si nu i s-a intamplat nimic. Si pentru pretul care il are ( 1.049,99 lei ), este chiar foarte bun. Sa nu mai spun ca are Android 5.3, si mi se pare ca in curand se va putea da la 6.

Dar ai grija sa iei modelul vechi, nu cel nou.

Dar daca vrei sa te joci mult jocuri care consuma internet, iti propun un abonament la Digi cu net nelimitat.

Bafta!

Edited by CoZmiNeXe

Exista pareri PRO si CONTRA atat pentru Samsung cat si pentru iPhone.

Pana vin eu cu alte variante, am sa ti prezint niste idei de o parte si de alta, ce ar putea diferentia cele 2 marci:

iPhone:

-"circuit inchis" (+ din punct de vedere al securitatii)

-camera buna, dar fara reglare manuala a luminozitatii / contrastului

-noul update de ios aduce imbunatatiri sistemului de economisire baterie, desi multi utilizatori s au plans in trecut de durata de rezistenta a bateriei in regim de folosinta regulata

Samsung:

-o mai mare posibilitate de personalizare in cadrul setarilor si al aplocatiilor oferite pentru android (spre deosebire de ios)

-o camera la fel de buna cu o arie mai mare a setarilor si de aceasta data.

-o securitate mai slaba in pachetul "stock" (fara aplicatii in acest sens)

-din anumite puncte de vedere, o mai mare posibilitate a gestionarii spatiului intern si/sau extern.

• Like 1

La ce samsung te referi tu ? ca el a dat exemplu de samsung galaxy s6 . Galaxy S6 bate la fund iphone 5s.

Aaaa, da si nu prea. Am vazut S6 care avea lag, am vaxut S7 care avea lag, unul mare review-uri s-a plans de lag-ul de pe S7 deci dah.. ATENTIE totusi !!! Lag-ul nu estr constant (cel putin pe S7), este aleatoriu si dureaza maxim 1 minut iar apoi dispare. Totusi exista o posibilitate mare ca dupa un anumit timp (cateva luni, 1an) Androidul sa inceapa sa faca figuri (lag, crashuri, tot felul de prostii) fiindca deh, e in sangele lui acest lucru. Exista si exceptii dar foarte multi se plang de acest lucru.

Acum eu nu)ti zic nici sa te duci pe Android, nici pe iOS. Iti spun doar atat, gandeste ce anume folosesti la fel si in ce proportie. Gandeste-te la avantajele si dezavantajele sistemelor de operare si debea apoi la telefoane. Si inca ceva, te rog eu frumos, nu te uita doar la Samsung, nu mai fiti fraierii ce stiu doar branduri cu renume si cumpara un cacat de telefon doar pentru renume. Fiti inteligenti, cautati, analizati orice posibilitate, nu va opriti doar la primul link, review, parere whatever.

Imi pare rau de formatare si/sau greselile gramaticale si scriere dar sunt pe telefon si n-am acces la PC pentru cateva zile (nu, nu sunt pedepsit :)) ).

O zi buna tuturor.

• Like 2

Exista pareri PRO si CONTRA atat pentru Samsung cat si pentru iPhone.

Pana vin eu cu alte variante, am sa ti prezint niste idei de o parte si de alta, ce ar putea diferentia cele 2 marci:

iPhone:

-"circuit inchis" (+ din punct de vedere al securitatii)

-camera buna, dar fara reglare manuala a luminozitatii / contrastului

-noul update de ios aduce imbunatatiri sistemului de economisire baterie, desi multi utilizatori s au plans in trecut de durata de rezistenta a bateriei in regim de folosinta regulata

Samsung:

-o mai mare posibilitate de personalizare in cadrul setarilor si al aplocatiilor oferite pentru android (spre deosebire de ios)

-o camera la fel de buna cu o arie mai mare a setarilor si de aceasta data.

-o securitate mai slaba in pachetul "stock" (fara aplicatii in acest sens)

-din anumite puncte de vedere, o mai mare posibilitate a gestionarii spatiului intern si/sau extern.

Explica-mi, te rog, chestia cu "circuitul inchis" la iPhone te rog!

Imi place oneplus 3, pareri si despre el?.. Si daca e sa-l comand de pe site, cum e cu transportul?

Telefonul as vrea sa-l folosesc pentru aplicatii normale, dar si pentru jocuri..deci sa-l folosesc normal..

Mai astept si alte pareri! :D

Edited by Joker12

Circuit inchis, adica nu poti sa intri prin setari cum vrei tu, nu poti sa downloadezi ce vrei tu, nu scoti componentele din el cum vrei tu, intelegi?

Pe cand la un samsung (mai nou a aparut bateria integrata si la el), daca umblii putin aiurea prin setarile de dezvoltator si prin setarile ascunsa (cele cu numar), poti sa l so strici :))

P.S.: Nu iau apararea iph, sunt utilizator de Samsung si incerc sa dau opinii din ambele parti.

Am sa ma uit si la oneplus3.

• Like 1

Mai puteți da câteva păreri despre telefoane și sistemele de operare va rog!

M am uitat peste acel oneplus3, insa nu am apucat sa ma uit si la preturi. Am facut o comparatie cu un iPhone5s si uite cateva diferenţe "simţitoare":

Primul este OnePlus3, iar dedesubt iPhone5S:

-Dimensiuni

5.5 inches (~73.1% screen-to-body ratio)

4.0 inches (~60.8% screen-to-body ratio)

-Rezolutii

1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)

640 x 1136 pixels (~326 ppi pixel density)

-CPU

Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)

Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based)

-Cameră primară:

16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, OIS, LED flash

8 MP, f/2.2, 29mm, autofocus, dual-LED (dual tone) flash

-Baterie

Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery

Non-removable Li-Po 1560 mAh battery (5.92 Wh)

Achizitionare realizata? Sau ai fost lamurit indeajuns?

Multumesc de ajutor, o sa tin cont de parerile voastre, se poate da T/C.

Closed.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.