Jump to content
Sign in to follow this  
AdriaN

Celtic Glasgow a cucerit al şaselea titlu de campioană a Scoţiei la rând

Recommended Posts

FfqL6Rjg.jpg

 

Pentru a şasea oară la rând şi a 48-a oară în întreaga sa istorie, Celtic Glasgow este campioana Scoţiei.

 

"Verzii" şi-au asigurat titlul din punct de vedere matematic într-o manieră entuziasmantă, printr-o victorie cu 5-0 în deplasare, în faţa celor de la Hearts.

Cu opt meciuri rămase de disputat, echipa pregătită de Brendan Rodgers are 86 de puncte, cu 25 mai multe decât următoarea clasată, Aberdeen.

 

 

Eroul meciului care a închis din punct de vedere matematic cursa pentru titlu a fost atacantul englez Scott Sinclair, care a reuşit primul său hat-trick în tricoul lui Celtic. Armstrong şi Roberts au completat lista marcatorilor.

 

"Obiectivul meu când am venit aici a fost să câştig în cel mai bun mod posibil. Am avut multe prestaţii formidabile", a declarat Rodgers, a cărui echipă a cedat doar 4 puncte în 30 de etape, în actuala ediţie de campionat.

 

Sezonul lui Celtic nu s-a încheiat, însă. Gruparea de pe Parkhead poate face tripla internă. A câştigat deja Cupa Ligii, după o finală cu Aberdeen, iar la sfârşitul acestei luni îşi va înfrunta marea rivală, Rangers, în semifinalele Cupei Scoţiei.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sursa : www.digisport.ro

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...