Sign in to follow this  
BATONASH

[SUGESTIE] WIPE - un nou inceput diferit (total)

Consideri ca serverul are nevoie de un WIPE?  

35 members have voted

1. 1. Consideri ca serverul are nevoie de un WIPE?

62 posts in this topic

eu zic sa l inchideti 

@ALYNALN suspend 3 zile / hate.

@sNNiK3rs tura viitoare incearca sa eviti dublu post.

S-a specificat de la bun inceput ca nu este permis hate-ul. Daca vreti totusi sa o faceti, suportati consecintele.

NU !

Nu consider ca serverul are nevoie de un wipe. Consider ca ar avea nevoie de mai multe campanii de promovare (reclame facebook , promovari de la youtuberi mari , etc).  Degeaba dai 1000 de wipe-uri daca nu sunt playeri.

• Like 2

@Kawa , esti de parere ca serverul este bun si 'jucabil'? Promovare la greu. Platita. Poti scoate banii inapoi lejer. Eventual faceti un topic ceva pentru donatii paypal strict pentru promovare. 

Edited by Souless

9 minutes ago, Souless said:

@Kawa , esti de parere ca serverul este bun si 'jucabil'? Promovare la greu. Platita. Poti scoate banii inapoi lejer. Eventual faceti un topic ceva pentru donatii paypal strict pentru promovare. 

Au fost facut promovari, in caz ca nu ai observat lumea n-a prea intrat, tocmai asta ma zbat sa explic, pentru ce sa intre lumea?

1 hour ago, sNNiK3rs said:

Au fost facut promovari, in caz ca nu ai observat lumea n-a prea intrat, tocmai asta ma zbat sa explic, pentru ce sa intre lumea?

Si zici ca playerii noi nu intra din cauza infernusului altuia din garaj? 

Vreti sa rezolvati problema cu masinile? Bagati un dealer unde platesti o suma medie-mare de bani si primesti o masina random. Toate cu aceeasi sansa. Nu iti place ce masina ti-a picat, o vinzi la 'stat' pe o suma mai mica. Asa s-ar rezolva problema cu masini prea ieftine/scumpe.

Eventual la un moment dat inchideti si dealer-ul, ca sa se faca comert cu cele de pe server.

Si ca o 'sub-idee',  poate fi facut ceva gen si la case. La fiecare 20 de ore jucate primesti dreptul de a cumpara o anumita casa (un id random din cele existente), iar alegerea este a ta daca platesti sau nu.

Astfel, $$$ nu ar garanta infernus + palat.

In cazul unor schimbari de genul sunt +1 pentru wipe.

Edited by Souless

Just now, Konson20 said:

Asta cu masina RANDOM e o prostie, nu e deloc Roleplay si nici nu e joc de noroc.

E un joc, iti trebuie 100% roleplay? Vezi-ti de viata atunci.

1 hour ago, Souless said:

E un joc, iti trebuie 100% roleplay? Vezi-ti de viata atunci.

Deja deviezi de la subiect, aduci tot felul de aberatii care nici tu nu le crezi, ti-ai irosit 5 minute din viata aiurea, incerci sa faci pe "desteptul" Nu s-a plans nimeni de "ca este infernus in garaj"Daca tu consider ca de asta e creat topicul, inseamna ca nu ai inteles nimic.Data viitoarea incearca sa te concentrezi pe subiect, nu pe ce au celelalte comunitati si ce iti mai vine tie in minte.

@Repet ideea acestui nu este pentru ca nu am eu Infernus sau cine stie ce avere, am facut acest topic pentru a reincepe o noua organizare, care trebuie inceputa in modul acesta, consider ca asta e ultima solutie in momentul de fata, nu vreau ca peste cateva luni, sa se ajunga la aceasta decizie, in timp ce pe asta o ignoram, haide sa lasam negativismul si sa facem ceva, nu stiu cum vreti voi sa vina jucatori, cred ca unii dintre voi nici macar nu s-au straduit sa citeasca, vin si dau doar CONTRA, fara sa aiba nici o parere formata, doar in ciuda faptului ca voi fi eu frustrat.Daca aceasta sugestie nu va schimba nimic, atunci ce va schimba?Incerca sa ganditi mai limpede, sa lasam ura deoparte si sa nu mai evitam inevitabilul.

• Like 1

2 hours ago, sNNiK3rs said:

Deja deviezi de la subiect, aduci tot felul de aberatii care nici tu nu le crezi, ti-ai irosit 5 minute din viata aiurea, incerci sa faci pe "desteptul" Nu s-a plans nimeni de "ca este infernus in garaj"Daca tu consider ca de asta e creat topicul, inseamna ca nu ai inteles nimic.Data viitoarea incearca sa te concentrezi pe subiect, nu pe ce au celelalte comunitati si ce iti mai vine tie in minte.

@Repet ideea acestui nu este pentru ca nu am eu Infernus sau cine stie ce avere, am facut acest topic pentru a reincepe o noua organizare, care trebuie inceputa in modul acesta, consider ca asta e ultima solutie in momentul de fata, nu vreau ca peste cateva luni, sa se ajunga la aceasta decizie, in timp ce pe asta o ignoram, haide sa lasam negativismul si sa facem ceva, nu stiu cum vreti voi sa vina jucatori, cred ca unii dintre voi nici macar nu s-au straduit sa citeasca, vin si dau doar CONTRA, fara sa aiba nici o parere formata, doar in ciuda faptului ca voi fi eu frustrat.Daca aceasta sugestie nu va schimba nimic, atunci ce va schimba?Incerca sa ganditi mai limpede, sa lasam ura deoparte si sa nu mai evitam inevitabilul.

Ti s-a sculat tie ca vrei sa te reapuci de samp probabil, si na, mai bine sa o ia tot serverul de la 0.

Eu zic sa-ti vezi de treaba si s-o lasi mai moale. Decat sa te duca nuca sa propui ceva inteligent care sa atraga jucatori, mai bine wipe, ca asta-i solutia perfecta de fiecare data.

Ti-am urat succes, poate data viitoare nu mai ocupi spatiu din baza de date cu propuneri tampite.

Edited by Souless

46 minutes ago, Souless said:

Ti s-a sculat tie ca vrei sa te reapuci de samp probabil, si na, mai bine sa o ia tot serverul de la 0.

Eu zic sa-ti vezi de treaba si s-o lasi mai moale. Decat sa te duca nuca sa propui ceva inteligent care sa atraga jucatori, mai bine wipe, ca asta-i solutia perfecta de fiecare data.

Ti-am urat succes, poate data viitoare nu mai ocupi spatiu din baza de date cu propuneri tampite.

Dar stai? Tu cine esti de-ti dai cu parerea? Ai jucat/copilarit tu pe serveru asta? Nu inteleg unii dintre voi habar nu aveti ce se intampla pe server dar va dati cu parerea. Ultima data cand s-a dat wipe a fost bine.. doar c-ati stricat-o cu donatiile. In caz ca dati wipe. Macar dati-l cu cap. Inchideti-l pana puneti tot la punct, pana in cel mai mic detaliu, de la buguri pana la donatii si etc. Dar cand il deschideti sa stie toata lumea c-am deschis si ca nu suntem inca pe moarten, ca inca ducem dupa 9 ani. Reclama, dar reclama. Sa stie toata lumea c-am dat wipe. Daca dati wipe si la functii.. mna, cam greu sa dai functii unui nou venit, ca nu stii ce-l duce capu. Dar e o chestie. Sper sa fie bine, macar de data asta.

Mi-ar placea sa revin pe eG ... Dar sa fie jocul acela clasic care m-a atras sa stau pe server .. Sa se revina la sistemul acela mai vechi ...

8 hours ago, Konson20 said:

Sunt in general impotriva unui WIPE, pentru ca nu cred ca o sa reuseasca sa imbunatateasca situatia, dar sunt PRO unui WIPE, precum a spus si Fenomenal, asta fiind:

• Sa inchida serverul 1, 2 luni sau cat timp au nevoie scripterii sa faca un UPDATE cu adevarat mare si sa fim la pas cu celelalte servere mari.
  • Sa readuca egaming-ul VECHI la viata unde cu totii am copilarit si am petrecut momente frumoase dar imbunatatit, asta insemnand:
    • Sa se bage iar LS-SF cu teritoriile vechi dar cu un sistem de RW bine pus la punct
    • Sa se bage iar National Guard, dar de data asta sa le si dea un scop anume, care doar ei pot sa faca, iar in aceasta factiune sa intre doar cei mai buni dintre cei mai buni jucatori.
    • Toate factiunile de level 3 (poate cu exceptia M/F-ului pentru ca au deja multe) sa fie regandite si sa fie facute mult mai atragatoare, cateva exemple ar fi la NR imbunatatirea ziarelor (adica marirea textului, sa se poate aduga si o imagine pe ziar, iar pentru cumpararea acestui ziar sa se adauge peste tot in oras chioscuri de unde playerii le pot cumpara), alt exemplu ar fi creearea unui sistem de "Breaking-News" unde un reporter de rank mare sa poate transmite live anunturi legate de evenimente ce se petrec in momentul actual (Rival-Waruri, blocari tunel, actiuni RP din partea mafiilor care ar putea fi periculoase pentru civili, etc) si, si, si, se pot face multe doar trebuie putina creativitate si vointa din partea scripterilor.
  • Imbunatatirea tuturor factiunilor in general si gandite multe lucruri RolePlay (de exemplu un teritoriu pentru brawl war pentru factiunile DM)
  • In acest timp cat serverul e OFF, Kawa sa recruteze admini/helperi de incredere care cu 1-2 saptamani inainte de deschidere sa intre pe server, sa afle tot ce trebuie sa stie, pentru ca atunci cand se deschide serverul sa poata explica tuturor jucatorilor noi sistemele, factiunile si tot ce trebuie sa stie un incepator.
  • Helperii/Adminii sa fie rasplatiti pentru munca lor, aici va puteti voi gandi la ceva care ar putea face aceasta functie atragatoare.
  • Sa se adauge mai multe JOB-uri noi, aici nu trebuie sa veniti neaparat cu ceva original, puteti copia de la alte servere
  • Sa faca in tot acest timp reclama pentru deschiderea serverului pe diferite site-uri/pagini de facebook, ca lumea sa stie despre deschidere.
  • Sa aibe o echipa de oameni care testeaza fiecare update in parte pana in cele mai mici detalii, ca sa nu cumva sa apara un bug la deschidere (e destul de imposibil, dar macar sa incercati)
  • Sa se joace putin cu diferitele skin-uri si sa implementeze sisteme noi cum sunt si pe alte servere (ex. skinul de popa sa poata cununa 2 oameni in biserica din SF, skinul ala cu geanta in spate sa fie un fel de explorator, etc)

Astea sunt doar cateva idei pe care le-am gandit in doar 10 minute si care au mai fost mentionate de alti playeri, ganditi-va ce creativi puteti sa fiti daca aveti luni la dispozitie ;) 

Cu toate ca am spus cateva lucruri rautacioase, chiar vreau ca egaming-ul sa reuseasca si sa sarbatorim a 10-a aniversare cu minim 200 playeri pe server, iar daca chiar s-ar da un WIPE atunci sa va luati atata timp cat credeti voi ca e necesar si reveniti mai puternici ca niciodata (da, m-am uitat la multe filme :))

Asa mai vii de acasa, deci se poate gandi pozitiv, tot ce s-a spus pans acum trebuie luat in calcul, chiar daca unii au dat contra unui wipe nici macar nu mai intra pe server.Cum s-a spus mai sus unele sisteme trebie imbunatatite destul de mult sa fimla pas cu ceilalti.

11 hours ago, Konson20 said:

Sunt in general impotriva unui WIPE, pentru ca nu cred ca o sa reuseasca sa imbunatateasca situatia, dar sunt PRO unui WIPE, precum a spus si Fenomenal, asta fiind:

• Sa inchida serverul 1, 2 luni sau cat timp au nevoie scripterii sa faca un UPDATE cu adevarat mare si sa fim la pas cu celelalte servere mari.
  • Sa readuca egaming-ul VECHI la viata unde cu totii am copilarit si am petrecut momente frumoase dar imbunatatit, asta insemnand:
    • Sa se bage iar LS-SF cu teritoriile vechi dar cu un sistem de RW bine pus la punct
    • Sa se bage iar National Guard, dar de data asta sa le si dea un scop anume, care doar ei pot sa faca, iar in aceasta factiune sa intre doar cei mai buni dintre cei mai buni jucatori.
    • Toate factiunile de level 3 (poate cu exceptia M/F-ului pentru ca au deja multe) sa fie regandite si sa fie facute mult mai atragatoare, cateva exemple ar fi la NR imbunatatirea ziarelor (adica marirea textului, sa se poate aduga si o imagine pe ziar, iar pentru cumpararea acestui ziar sa se adauge peste tot in oras chioscuri de unde playerii le pot cumpara), alt exemplu ar fi creearea unui sistem de "Breaking-News" unde un reporter de rank mare sa poate transmite live anunturi legate de evenimente ce se petrec in momentul actual (Rival-Waruri, blocari tunel, actiuni RP din partea mafiilor care ar putea fi periculoase pentru civili, etc) si, si, si, se pot face multe doar trebuie putina creativitate si vointa din partea scripterilor.
  • Imbunatatirea tuturor factiunilor in general si gandite multe lucruri RolePlay (de exemplu un teritoriu pentru brawl war pentru factiunile DM)
  • In acest timp cat serverul e OFF, Kawa sa recruteze admini/helperi de incredere care cu 1-2 saptamani inainte de deschidere sa intre pe server, sa afle tot ce trebuie sa stie, pentru ca atunci cand se deschide serverul sa poata explica tuturor jucatorilor noi sistemele, factiunile si tot ce trebuie sa stie un incepator.
  • Helperii/Adminii sa fie rasplatiti pentru munca lor, aici va puteti voi gandi la ceva care ar putea face aceasta functie atragatoare.
  • Sa se adauge mai multe JOB-uri noi, aici nu trebuie sa veniti neaparat cu ceva original, puteti copia de la alte servere
  • Sa faca in tot acest timp reclama pentru deschiderea serverului pe diferite site-uri/pagini de facebook, ca lumea sa stie despre deschidere.
  • Sa aibe o echipa de oameni care testeaza fiecare update in parte pana in cele mai mici detalii, ca sa nu cumva sa apara un bug la deschidere (e destul de imposibil, dar macar sa incercati)
  • Sa se joace putin cu diferitele skin-uri si sa implementeze sisteme noi cum sunt si pe alte servere (ex. skinul de popa sa poata cununa 2 oameni in biserica din SF, skinul ala cu geanta in spate sa fie un fel de explorator, etc)

Astea sunt doar cateva idei pe care le-am gandit in doar 10 minute si care au mai fost mentionate de alti playeri, ganditi-va ce creativi puteti sa fiti daca aveti luni la dispozitie ;) 

Cu toate ca am spus cateva lucruri rautacioase, chiar vreau ca egaming-ul sa reuseasca si sa sarbatorim a 10-a aniversare cu minim 200 playeri pe server, iar daca chiar s-ar da un WIPE atunci sa va luati atata timp cat credeti voi ca e necesar si reveniti mai puternici ca niciodata (da, m-am uitat la multe filme :))

Si cati s-ar angaja sa ajute cu chestile astea? Uite aici cand a cerut Kawa ajutorul pt server/comunitate cati l-au ajutat https://forum.egaming.ro/topic/198277-cautam-oameni-pentru-promovare/

Doar script-ul n-o sa faca mare diferenta. A fost schimbat pe toate partile in ultimii ani si uite unde suntem. Ideea e sa se implice toti cat se poate de mult, nu doar scripterii plus inca 2-3 ca "au functii si trebe sa faca". Eu sunt pro la ce ai zis tu aici, doar ca stiu prea bine cati or sa se bage sa ajute de-a dreptul, si crede-ma, sunt extrem de putini.

12 hours ago, Konson20 said:

Asa ceva am propus si eu acum ceva timp si nu s a luat in calcul .. deci degeaba ai postat.. ar fii prea bine sa se faca exact cum ai spus tu , posibil ca server ul sa si revina dar cu greu.

Vrem sa auzim propuneri noi, implementabile, indiferent ca sunt plagiat. Dati idei, indiferent cat de bune sau rele sunt, vrem sa le auzim. Vrem sa ne ajutati toti la reclama, indiferent ca nu ai functie.. nu conteaza asta, hai sa o facem. Da sa o facem bine, nimeni nu vrea ca serveru pe care a invatat samp.. sau a copilarit sa stie ca moare, stiind ca poate sa faca ceva. Hai sa ne grupam si sa ajutam. Lasati hate u si prostiile, ce a fost a fost. Hai cu totii, putem si vom lua parte ca sa ajutam serverul.

Daca noi nu ajutam, cine sa ne ajute. Vreti sa vina altii sa ajute? Ati rupt sampu ani de zile aici, e nevoie de voi, hai sa o facem.

@Kawa vrem un raspuns.  Facem treaba sau nu? Acum ori niciodata.

Edited by FenomenaL

21 hours ago, Konson20 said:

+1. Super idei.

Bun, an vazut ca majoritatea nu este convinsa ca WIPE-ul este cheia, dar acum cu nou post a lui @Konson20, nu-ti mai dai seama cine doreste acest lucru si cine nu, majoritatea am vazut ca a votat doar asa sa-mi faca mie in "draci", in ciuda faptului ca nu considerat ica ajuta wipe, nu este nimic de facut momentan, restul persoanelor care nu vad acest lucru, nu sunt constienti de situatia actuala, nu cred ca ati inteles ce se intampla, la wipe-ul anterior am avut undeva la 130, acum sunte 15, 100+ playeri au plecat undeva, chiar credeti ca acest lucru s-a intamplat asa? Ideea este in felul urmator, tot ce s-a facut in acea saptamana, este urmarea, a tot ce se intampla acum, drept urmare, cum s-a zis mai sus in postul lui @Konson20 + tot ce am zis eu in primul post, trebuie luat in calcul si nu in ultimul rand luata o decizie, in aceasta privinta.

Moarta serverul, eu zic sa-l inchideti un an si sa faceti o redeschidere mare, altfel nu o sa vina nimeni, daca nu  o sa ramana clasica plafoneala in 25 de playeri.

On 22/10/2017 at 10:52 AM, oldMVP said:

Probabil cel de la care a pornit aceasta cadere, in mari proportii, sa propuna wipe acum :)). Unde ai fost pana acum, patroane? E prea tarziu acum ca sa mai aducem inapoi playerii care joaca pe unul din cele 3 servere cu 1000 de playeri, sau cate sunt. Pana si activitatea pe forum a scazut, deci nu sunt multe de facut. Parerea mea este ca ar trebui sa cautam servere de 50-100 de playeri, pe care sa le convingem sa se mute la noi ( ceea ce costa, desigur ). Daca serverul va ajunge pe la ~100 de playeri, cred ca vor reveni cativa dintre cei vechi. ( varsta nu conteaza atat de mult, daca te distrezi prin intermediul acestui joc )

Asta a ramas cam ultima solutie, sa se caute un server serios care sa vina la noi cu jucatorii. Wipe-uri s-au tot dat aici in ultimii 5 ani si dupa o luna sau doua serverul a picat iar in nas, acum normal ca nu intra jucatori daca din 25 de oameni, 23 sunt afk. Am intrat eu duminica sa vad ce mai este pe joc si practic nu aveam cu cine sa schimb o vorba, erau 20 online si toti afk, m-am plimbat 20 de minute prin LS si nu am dat de nimeni :)). 

Si tu baton cred ca ai facut o meserie din topicurile astea, data trecuta tot tu ai facut topicul si asta tot dupa ce nu ai mai jucat cateva luni. A spus si batranul Sergiu mai sus, ce incredere sa mai aiba oamenii in staff-ul eGaming daca se da wipe in fiecare an?

In primul rand trebuie sa ajungeti voi, playerii, la un numitor comun. Trebuie sa va hotarati o data si pentru totdeauna ce vreti de la server. Ce vreti inapoi, ce vreti scos, ce vreti modificat. Pentru asta ar trebui o dezbatere lunga, fara pic de graba in care sa se hotarasca si la o adica sa fie votata varianta perfecta. Important ar fi sa luati legatura si cu fosti playeri, care s-ar intoarce si sa spuna si ei ce i-a alungat de pe server si ce i-ar aduce inapoi. 

Daca toata lumea-i pe ideea "wipe la functzi k vreau si io helpar" atunci, ce pot sa zic, sperante 0. E foarte greu ca serverul sa fie repus pe picioare acum. Eu stiam ca wipe asta de s-a dat acum era foarte important in ceea ce priveste viitorul serverului. Acum poate cine stie, reusiti o minune, dar asta numai daca ajungeti la un numitor comun, lasati orgoliile deoparte si jucati de placere. 

9 hours ago, iStefann said:

Si tu baton cred ca ai facut o meserie din topicurile astea, data trecuta tot tu ai facut topicul si asta tot dupa ce nu ai mai jucat cateva luni. A spus si batranul Sergiu mai sus, ce incredere sa mai aiba oamenii in staff-ul eGaming daca se da wipe in fiecare an?

Si de cand sta comunitatea in mine, stii tu altceva in plus fata de mine? Dar acum ce incredere au jucatorii in staff, daca nu se intampla nimic diferit.Toata problema in momentul de fata sunt jucatorii, care nu sunt pe server.Nu are nici o treaba cu ce am facut eu in trecut.

7 hours ago, RaduReleu said:

In primul rand trebuie sa ajungeti voi, playerii, la un numitor comun. Trebuie sa va hotarati o data si pentru totdeauna ce vreti de la server. Ce vreti inapoi, ce vreti scos, ce vreti modificat. Pentru asta ar trebui o dezbatere lunga, fara pic de graba in care sa se hotarasca si la o adica sa fie votata varianta perfecta. Important ar fi sa luati legatura si cu fosti playeri, care s-ar intoarce si sa spuna si ei ce i-a alungat de pe server si ce i-ar aduce inapoi. 

Daca toata lumea-i pe ideea "wipe la functzi k vreau si io helpar" atunci, ce pot sa zic, sperante 0. E foarte greu ca serverul sa fie repus pe picioare acum. Eu stiam ca wipe asta de s-a dat acum era foarte important in ceea ce priveste viitorul serverului. Acum poate cine stie, reusiti o minune, dar asta numai daca ajungeti la un numitor comun, lasati orgoliile deoparte si jucati de placere. 

Ideea este in felul urmator, ultimul wipe, a fost destul de ok, pana cand nu s-au dat drumul la donatii in primele doua zile, aceeasi leaderi/helper, wipe inseamna, curatare totala, adica adminii trebuia sa-si selecteze cativa helperi, ori sa recruteze altii in prima saptamana, ceea ce nu s-a intamplat, au fost jucatori, care n-au primit niciodata o functie, fiind jucatori fideli, acum cine sa se mai angajeze ca helper, in atati jucatori.Asta ar fi o problema, cealalta, a avut legatura cu anumite bube din staff, cu non-implicarea.Legat de ce zici tu sa ajungi la un numitor comun, asta ar fi datoria celor din staff, sa impartaseasca anumite informatii, pe care sa le votam.O alta problema ar fi, chiar daca suntem unici, noi suntem, cea mai "clasica" comunitate, nu suntem in "ton" cu tot ce e nou, nu zic ca nu avem chestii calumea, insa cei care au jucat SA:MP prin anii 2007+ au fost obisnuiti diferit fata de restul care joaca de prin 2012+.Au o perspectiva mai diferita, o altfel de "distractie" pe cum era pe vremuri.Iar o alta problema, a fost mereu ca cei din staff nu prea se implicau, nu zic de toti, eu am avut diferite certuri pe aceste teme, cand eram in staff.Iar legat de promovare, pe cand cautam un scripter/youtuber, ori alt tip de chestie in folosul comunitatii, si am adus vorba de aceste lucruri, nimeni nu a facut nimic.Tot ce s-ar vrea acum, este doar putin intelegere din partea celor din staff, pana la urma si ei au fost jucatori simpli, legat de cei care vor functie, pot fi inlaturati bine mersi, daca nu isi fac treaba.Cam atat, majoritatea problemelor le stii poate si tu, de ce se intampla astfel.

On 21.10.2017 at 10:46 PM, J0k3ru said:

Egaming este o comunitate frumoasa, care daca vrea sa ramana in picioare trebuie sa isi indrepte atentia spre altceva, la samp evident exista o problema de ceva timp, care cred ca nu isi va gasii rezolvare. Mult succes baieti :D dar samp-ul e mort si asa o sa ramana, din pacate.

Mai uitati-va de 2 ori ce a spus Joker, ar trebui sa realizati tot ca server-ul de samp nu isi mai prea are rostul. Mai bine l-ati transforma in ceva dm, fun habar nu am o chestie unde mai intra lumea sa se distreze de 2-3 ori pe saptamana si la revedere. Haideti sa fim seriosi, s-a facut treaba si inca se face, dar pentru ce ? Eu nu inteleg cum va puteti stresa atata cu server-ul cand in primul rand comunitatea se duce pe p***. Pana cand nu va fi activitate pe comunitate, forum si mai stiu eu ce mai este, nu are rost sa discutati despre server-ul de samp. Da unele jocuri pot atrage lume pe comunitate, dar hai sa fim seriosi, la fiecare wipe intra playerii vechi care joaca din 2012+, stau 1-2 zile vad ca nu primesc functii, nu  is cei mai bogati sau intra doar la o caterinca si o plecat gata. Ar trebui sa va axati pe altceva decat pe server-ul de samp. Trebuie cautate alte jocuri alte modalitati de a atrage oameni pe comunitate, cand vor fi 300-400 de oameni activ pe forum, atunci poate ar trebui redeschisa discutia legata de samp. Da fratilor e un joc frumos, ne-am distrat, am creat legaturi de prietenii. Eu datorita acestui joc am cunoscut peste 20 de oameni in viata reala, in colturi diferite ale tarii, daca mi-ar fi zis cineva inainte ca as fi stat eu ei la o bere nu l-as fi crezut niciodata. Da, era amuzant cand te trezeai dimineata intrai pe samp, mergeai afara cu prietenii povesteai de samp, stateai toata noaptea sa prinzi un NRG si tot asa mai departe. Dar da-o in p** de treaba si maturizati-va, chestiile astea le faceam la 13-14 ani, majoritatea ce jucam in perioada 2009-2014, avem peste 20 de ani, majoritatea lucreaza, unii au deja familie. Playerii noi nu vor veni aici, ci vor merge pe acele srv de 1000 ( habar nu am de ce nu zicem numele comunitatii ca pana la urma toti am jucat acolo ) . Poti sa faci cate update-uri si promovare si la StirileProTV, ca nu iti vine nimeni, o sa vina 10-15 playeri, cand te pregatesti sa-i intampin sa faci un event ceva vezi ca o iesit 20 de playeri. Repet, axati-va pe alt domeniu decat cel de samp, alte jocuri, treziti-va la realitate, samp-ul e un joc expirat exact cum si 1.6 este si Metin si mai stiu eu ce jocuri erau la moda acuma 10 ani. Si inca o chestie daca o sa fie 100 de playeri, sper sa reusiti, tine-ti minte, acei 100 de playeri o sa aiba media de varsta 12-13 ani, asa ca fiti sigur daca sunteti in stare sa aveti rabdare la ei. La fel si pe acele server, rar vezi unu ce are 15+ ani.

Edited by PriMe
Ca pot, ce p.. motiv trebuie

8 hours ago, PriMe said:

Mai uitati-va de 2 ori ce a spus Joker, ar trebui sa realizati tot ca server-ul de samp nu isi mai prea are rostul. Mai bine l-ati transforma in ceva dm, fun habar nu am o chestie unde mai intra lumea sa se distreze de 2-3 ori pe saptamana si la revedere. Haideti sa fim seriosi, s-a facut treaba si inca se face, dar pentru ce ? Eu nu inteleg cum va puteti stresa atata cu server-ul cand in primul rand comunitatea se duce pe p***. Pana cand nu va fi activitate pe comunitate, forum si mai stiu eu ce mai este, nu are rost sa discutati despre server-ul de samp. Da unele jocuri pot atrage lume pe comunitate, dar hai sa fim seriosi, la fiecare wipe intra playerii vechi care joaca din 2012+, stau 1-2 zile vad ca nu primesc functii, nu  is cei mai bogati sau intra doar la o caterinca si o plecat gata. Ar trebui sa va axati pe altceva decat pe server-ul de samp. Trebuie cautate alte jocuri alte modalitati de a atrage oameni pe comunitate, cand vor fi 300-400 de oameni activ pe forum, atunci poate ar trebui redeschisa discutia legata de samp. Da fratilor e un joc frumos, ne-am distrat, am creat legaturi de prietenii. Eu datorita acestui joc am cunoscut peste 20 de oameni in viata reala, in colturi diferite ale tarii, daca mi-ar fi zis cineva inainte ca as fi stat eu ei la o bere nu l-as fi crezut niciodata. Da, era amuzant cand te trezeai dimineata intrai pe samp, mergeai afara cu prietenii povesteai de samp, stateai toata noaptea sa prinzi un NRG si tot asa mai departe. Dar da-o in p** de treaba si maturizati-va, chestiile astea le faceam la 13-14 ani, majoritatea ce jucam in perioada 2009-2014, avem peste 20 de ani, majoritatea lucreaza, unii au deja familie. Playerii noi nu vor veni aici, ci vor merge pe acele srv de 1000 ( habar nu am de ce nu zicem numele comunitatii ca pana la urma toti am jucat acolo ) . Poti sa faci cate update-uri si promovare si la StirileProTV, ca nu iti vine nimeni, o sa vina 10-15 playeri, cand te pregatesti sa-i intampin sa faci un event ceva vezi ca o iesit 20 de playeri. Repet, axati-va pe alt domeniu decat cel de samp, alte jocuri, treziti-va la realitate, samp-ul e un joc expirat exact cum si 1.6 este si Metin si mai stiu eu ce jocuri erau la moda acuma 10 ani. Si inca o chestie daca o sa fie 100 de playeri, sper sa reusiti, tine-ti minte, acei 100 de playeri o sa aiba media de varsta 12-13 ani, asa ca fiti sigur daca sunteti in stare sa aveti rabdare la ei. La fel si pe acele server, rar vezi unu ce are 15+ ani.

Am citit tot ce ai spus, am zis si eu mai sus despre acele vremuri, si ca daca o sa avem jucatori o sa fie cu media de varsta intre 12-15 ani, toata lumea a avut acei ani, sunt persoane care pot gandi limpede la asemenea varsta, altii nu.Asta nu inseamna ca nu te-ai putea descruca cu ei ori sa ai "rabdare", totul sta in organizare, sa stii ce vrei pana la capat.

Nici pana acum n-ati inteles ca update-urile si un gm cat mai la moda nu e rezolvarea.  Playerii sunt principala problema , indiferent de gm-ul pe care il are un server cu buguri , staff sau ce mai vreti voi , ei o sa stea atata timp cat au un mediu placut . Deci cam de asta ar trebui sa va ocupati voi , eu cred ca ar trebui sa uitam ca suntem o comunitate veche si mare care si-a pastrat traditia de a fii cat mai stricta in ceea ce priveste regulile (ma refer la server-ul de sa-mp aici ) si ar trebui sa ne comportam ca o comunitate newbie ce vrea sa atraga cat mai multi jucatori ( la modu sa lasati jocul cat mai lejer , sa le dati ce vor , sa faceti reclama atat in modul corect cat si incorect nu stiti cat conteaza asta ) si apoi sa impuneti niste reguli mai stricte (aici nu ma refer sa lasati codatii sa se joace :)) , ma refer sa mai treceti cu vederea ) , chiar daca unii o sa plece ca vezi doamne sunt prea multe reguli si etc , tot o sa se gasesaca unii care sa ramana . Voi trebuie sa va ocupati de eventualele buguri si cerintele playerilor , asta e singura prioritate , lasati update-urile si toate rahaturile , da recunosc a fost geniala faza prin a castiga diferite premii care au valoare in RL dar cam atat , singurul lucru care m-ar incalzii pe mine sa ma apuc iar de sa-mp ar fi sa fie playeri , nu garaj la casa sau altceva . Actualii playeri nu vor asa ? si ce daca , vin altii si o sa se intoarca cu , coada intre picioare va garantez eu asta . 

Oricum, tot ce trebuie facut, ar cam cazul sa se ia o decizie, nici cu 15 jucatori nu te poti juca, pana urma si aia o sa se plictiseasca, tot ce am vazut pana acum e contra, dar nu vad nici o idee, decat contra.Asa ca fratilor, cine doreste sa se alature acestei campanii, il rog sa revina si cu cateva solutii.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.