Sign in to follow this  
BATONASH

[SUGESTIE] WIPE - un nou inceput diferit (total)

Consideri ca serverul are nevoie de un WIPE?  

35 members have voted

1. 1. Consideri ca serverul are nevoie de un WIPE?

62 posts in this topic

Nick server: batON

Descriere: aici scrieti ideea voastra : WIPE - 

Dupa cum bine stim cu totii starea de care are parte comunitatea, in special serverul de SA:MP, chiar daca am venit cu o remediere finala pentru readucerea si anume dupa cum cum spune titul, sugerez WIPE.

Ce inseamna WIPE : Inseamna ca toti jucatorii vor incepe de la zero, in special majoritatea staff-ului, acolo se vor alege 1-3 helperi maxim care sa aibe functia, adminii pot ramane asa, leaderii  sa fie alesi din nou altii.

De ce este WIPE -up o ultima solutie? : Deoarece cel anterior nu a functionat conform planului, majoritatea stiu ca in prima saptamana s-a dat drumu la donatii,  leaderii au fost aceeasi, helperii la fel.Toata lumea si-a dorit din acel moment o sansa, in schimb au fost aceleasi decizii, am avut jucatori noi care puteau avea potential.

Ce dorim nou si diferit de la noul WIPE? : Dupa cum bine stim pe server sunt doar doi scripteri (sinK/HonciuGabriel).Banuiesc ca nu doar eu imi doresc reintoarcerea lui Rakku/CaRaM3LL, nu stiu de ce s-au retras, dar din punctul meu de vedere am vazut implicare din partea lor, din putinul timp pe care l-au avut, astfel incat nu vor exista plangeri legate de update-uri.

O alta problema ar fi ca nu suntem in pas cu restul comunitatilor, chiar daca vi se pare o idee prosteasca sa plagiem, noului tip de jucatori le place ceva ce e nou si destul de eficient, diferite schimbari minore, chiar daca vom avea parte de jucatorii "nostrii" daca acest lucru va fi pregatit cum trebuie vom avea parte si de noua generatie, pot spune ca este la fel pe toate comunitatile, chiar daca la noi a fost mereu o dominatie de oameni maturi, nu pot spune ca n-am avut tot felu de copii, insa sper ca ati inteles ideea si ca ne dorim sa fim in pas cu noile idei.

Posibile dezavantaje : comunitatea, in special staff-ul serverului nu va da dovada de profesionalism, insa avem nevoie de jucatori, iar acest lucru s-a vazut ca nu a mers prea bine cu promovarea.

Posibile avantaje : Daca totul va decurge conform planului, si in primele saptamani vom avea jucatori, chiar daca a fost asa si WIPE-ul anterior,  consider ca acum nu prea am avea ce pierde.

Ce se intampla cu cei care au donat : Sa fie rasplatiti pe forum cu diverse beneficii de donator si rasplatiti in viitor, nu pentru faptul ca au donat, ci pentru faptul ca s-au implicat.

Restul de idei pot proveni de cei care vor da un reply in acest topic.Nu vreau comentarii de genu CONTRA/PRO fara sa fie un argument construit calumea.Nici comentarii negativiste, cei care vor comenta astfel, o vor face doar sa se afle in treaba, fiecare are dreptul la o parere, dar daca o faci doar sa fie facut, mai bine stai in banca ta.Cu acest mesaj nu dorim sa fim "evitati"vrem doar readucerea activitatii pe serverul nostru.Restul de idei vor veni  in momentul in care totul va fi pregatit.Va multumesc pentru comentarii, celor care vor lua aceasta sugestie "in brate".Seara faina!

Abia ce s-au debanat toate conturile, update-uri sunt, forumul/panel-ul merg bine. Spune-mi un motiv pentru care cei care ar veni dupa wipe nu se pot juca acum. Ce crezi ca se intampla la wipe? Vrei wipe ca sa se schimbe liderii si helperii, asta e marea ta revelatie? Update-uri se fac mereu, topicul de propuneri e deschis, sink e mereu on si mereu raspunde, ii puteti da idei direct in joc. Kawa e mereu on pe forum si mereu raspunde, nu mai e cum era cu robert sau altii. Pe langa asta, helperi se cauta pentru a 2a oara in ultima luna. Lideri se cauta mereu, multi au sanse. 

Deci ce ar aduce un wipe mai exact?

Contra.

PS: Sper totusi ca n-ai uitat ca tu personal ai fost unul dintre motivele pentru care server-ul a pierdut playeri pe capete, de 2 ori.

• Like 3

1 minute ago, Vladutz26 said:

Abia ce s-au debanat toate conturile, update-uri sunt, forumul/panel-ul merg bine. Spune-mi un motiv pentru care cei care ar veni dupa wipe nu se pot juca acum. Ce crezi ca se intampla la wipe? Vrei wipe ca sa se schimbe liderii si helperii, asta e marea ta revelatie? Update-uri se fac mereu, topicul de propuneri e deschis, sink e mereu on si mereu raspunde, ii puteti da idei direct in joc. Kawa e mereu on pe forum si mereu raspunde, nu mai e cum era cu robert sau altii. Pe langa asta, helperi se cauta pentru a 2a oara in ultima luna. Lideri se cauta mereu, multi au sanse. 

Deci ce ar aduce un wipe mai exact?

Contra.

PS: Sper totusi ca n-ai uitat ca tu personal ai fost unul dintre motivele pentru care server-ul a pierdut playeri pe capete, de 2 ori.

Bun, nu am zis ca nu sunt update-uri, ca nu avem panel, ca sink/Kawa nu raspund, am zis sa se dea WIPE, posibilitatea de a avea din nou jucatori, care e rostul sa joci pentru 15 players?Asta e si ideea acum cererile de helper sunt deschise, cand a fost nevoie nu s-a facut acest lucru.Daca stai sa te gandesti din aia 15-20 jumate au functie, jumate intra in speranta ca se va intampla ceva.Iti respect opinia insa nu cred ca e cazul, eu aici am propus ce s-ar putea face nou, nu inseamna ca nu vor mai putea fi idei, nu e capat de lume.Sper ca iti vei schimba parerea si vei fi de acord, ceva nu a fost facut cum trebuie tura trecuta, ceva le-a pus capacul unor jucatori, ceva nu i-a convins sa ramana alaturi.

Raspund ca un player obijnuit: Nu cred ca wipe v-a rezolva ceva, a fost wipe la inceput au fost 100+ dar a scazut deci nu wipeul este rezolvarea, daca s-ar mai implica careva (un player obijnuit), sa faca putina reclama s-ar schimba ceva. Eu unu fac seara, intru pe anumite servare dau mesaj la jucatori, postez pe forumuri. Cine vrea functii sa fie activ , sa joace, sa aiba un comportament civilizat, si asa va avea sanse.

Multumesc

Edited by Florin
  • Like 1

au fost 100+ si tot din cauza voastra au scazut.Pentru ca la inceput toata lumea deja avea infernus si etc. 

• Like 1

24 minutes ago, Florin said:

Raspund ca un player obijnuit: Nu cred ca wipe v-a rezolva ceva, a fost wipe la inceput au fost 100+ dar a scazut deci nu wipeul este rezolvarea, daca s-ar mai implica careva (un player obijnuit), sa faca putina reclama s-ar schimba ceva. Eu unu fac seara, intru pe anumite servare dau mesaj la jucatori, postez pe forumuri. Cine vrea functii sa fie activ , sa joace, sa aiba un comportament civilizat, si asa va avea sanse.

Multumesc

Cum faceti voi reclama aia e lipsa de profesionalism.Nu neaparat playerii trebuie sa faca reclama, unii considera ca e suficient daca intra doar pe server, nu poti obliga pe cineva sa te ajute daca nu faci nici tu nimic.Chiar daca s-au dat 100 de wipe si toate au esuat inseamna ca lasam greseala sa fie asa cum e?Atunci care mai e rostu?Am stiut ca voi avea parte de astfel de raspunsuri care evita doar inevitabilul.multumesc de parere dar nu cred ca trebuie neglijata situatia.

Edited by sNNiK3rs

-edit - hai sa lasam trecutul 

Sunt Pro pentru Wipe oricum nu mai este nimic de pierdut.. in stilul asta oricum se inchide serverul. Sper ca daca se da wipe sa se dea cu cap de data asta. Fara donatii macar in prima luna. Sper sa se organizeze totul bine de la inceput pana la sfarsit, sa se verifice totul sa fie in regula.. mai bine sa stea serverul inchis o luna doua.. si sa fie totul bine la deschidere decat sa se deschida cu multe erori ca data trecuta..

Edited by Alynn
  • Like 2

Va avertizez de acum, daca deviati de la subiect inchid topicul asta si va sanctionez pe toti.

Lasati ce a facut unul si altul, discutati pe tema propusa, nu pe jucatorul ce a propus-o sau membrii ce lasa reply !

• Like 1

24 minutes ago, Alynn said:

-edit - hai sa lasam trecutul 

Sunt Pro pentru Wipe oricum nu mai este nimic de pierdut.. in stilul asta oricum se inchide serverul. Sper ca daca se da wipe sa se dea cu cap de data asta. Fara donatii macar in prima luna. Sper sa se organizeze totul bine de la inceput pana la sfarsit, sa se verifice totul sa fie in regula.. mai bine sa stea serverul inchis o luna doua.. si sa fie totul bine la deschidere decat sa se deschida cu multe erori ca data trecuta..

Am vazut ce ai scris inainte de edit, iti respect opinia, insa nu consider ca din cauza mea s-a ajuns aici, chiar daca am facut hate, am facut-o pentru a le deschide ochii, niciodata nu am facut-o din rautate, uneori a fost din cauza frustrarii, insa nu cred ca are rost.Ideea e ca serverul/comunitatea are nevoie din nou de ajutor.Multumesc oricum de parere, stiu ca nu ai nimic cu mine.

23 minutes ago, Konson20 said:

Nu ar ajuta cu nimic un WIPE..voi inca nu intelegi: Serverul este mort, vrei nu vrei.

Cei care mai sunt acum pe server sunt toti veterani care intra doar pentru a se plimba putin in oras si pentru a lasa AFK, dar nimeni nu mai are chef sa se joace ca lumea. Iar daca chiar ar intra un jucator nou, ce face? Da un /needhelp si asteapta 10 minute sa vina un helper (daca e unul on), dar nu spun ca e vina lui sink, chiar deloc, pentru ca in momentul de fata nu vrea absolut nimeni o functie pe server, iar cei care vor sunt copii de 11-12 ani care nu fac fata. Se vede si la cererile de lider, se cauta o luna un lider, care dupa 1-2 saptamani renunta la functie deoarece conduce o factiune goala..

Pur si simplu nu mai ai ce face pe server si nu cred ca se mai poate salva situatia..

A da: Daca chiar s-ar da un WIPE vreau neaparat sa se schimbe iar in LS-SF cum era pe vremuri, Las Venturas e de tot kkt-ul.

Nu inteleg ce anume doresti, la inceput spui ca nu ajuta cu nimic acest WIPE, iar dupa spui ca intr-un final daca s-ar da tu ai vrea sa fie schimbate orasele, da iti respect opinia, este decizia ta ce gandesti, insa nu sunt de acord, cu ce spui tu aici, nu cred ca intra nimeni cum spui tu sa stea AFK, am spus mai sus, sunt jucatori care intra in speranta ca se va intampla ceva , fara sa faca nimic(sper sa nu ma insel).In mare parte daca se va da acum un WIPE, vreau sa ne gandim impreuna toti, ce vrem defapt, organizare mult mai buna si o responsabilitate mult mai mare.

• Like 1

Serverul nu are nevoie doar de un WIPE, ci de o schimbare totala. Sa se redefineasca RPG-ul, iar parerea mea este ca eGaming nu va reusi acest lucru.

Nu prea aveti cum sa luati din jucatorii comunitatilor concurente. 

Ganditi-va logic, de ce sa vina aici?

Edited by Souless

11 minutes ago, Souless said:

Serverul nu are nevoie doar de un WIPE, ci de o schimbare totala. Sa se redefineasca RPG-ul, iar parerea mea este ca eGaming nu va reusi acest lucru.

Nu prea aveti cum sa luati din jucatorii comunitatilor concurente. 

Ganditi-va logic, de ce sa vina aici?

Ai scris doar sa fie, nu este nevoie de plagiere totala cum zici tu.Este bine asa cum e, loc de mai bine este, nu zic nu.Ideea ta e inceputa dar n-ai decat ideea in sine.Ce e de facut nu ai mai zis.Oricum trebuie promovare multa si o reorganizare.Multumesc de parere oricum.

Egaming este o comunitate frumoasa, care daca vrea sa ramana in picioare trebuie sa isi indrepte atentia spre altceva, la samp evident exista o problema de ceva timp, care cred ca nu isi va gasii rezolvare. Mult succes baieti :D dar samp-ul e mort si asa o sa ramana, din pacate.

• Like 1

26 minutes ago, sNNiK3rs said:

Ai scris doar sa fie, nu este nevoie de plagiere totala cum zici tu.

Se pare ca n-ai inteles nimic.

Eu mi-am spus doar parerea. Oricum, samp-ul scade prea mult ca si joc in general ca sa fie loc si pentru comunitatile care nu au 1000/1000.

Wipe se da doar cand pe server sunt probleme care nu ar outea fi rezolvate in alt mod.

In ultimul timp s-au tot dat wipeuri si cu fiecare wipe dat comunitatea scade in credibilitate.

Cum sa te mai tragă inima sa joci daca exista riscul ca sa se dea wipe.

Voi plecati de pe server si cand va întoarceți normal ca nu va convine si vreti wipe sa fie toti egali.

Nu or sa fie niciodata toti egali pe nici un server, asa ca terminati cu prostiile astea. 

• Like 1

12 minutes ago, Sergius said:

Wipe se da doar cand pe server sunt probleme care nu ar outea fi rezolvate in alt mod.

In ultimul timp s-au tot dat wipeuri si cu fiecare wipe dat comunitatea scade in credibilitate.

Cum sa te mai tragă inima sa joci daca exista riscul ca sa se dea wipe.

Voi plecati de pe server si cand va întoarceți normal ca nu va convine si vreti wipe sa fie toti egali.

Nu or sa fie niciodata toti egali pe nici un server, asa ca terminati cu prostiile astea. 

Si care anume este sugestia ta pentru a strange jucatori?Pe bune, asa a fost mereu unii posteaza sa se afle in treaba fara o solutionare anume.Scade credibilitatea deoarece nu s-a tinut de promisiunile facute se satura lumea si de greseli.Nu e ca si cum ar trebui sa se nasca inca o data, e diar un joc, pe care iti petreci timpul.Care e relevanta tinerii acestui server daca e mereu low?Hai sa nu ne intereseze atunci ce face fiecare "cand revine si vea wipe".Sincer cui ii pasa catusi de putin se implica.Ce vina avem ca nu a fost reusit wipe-ul anterior? Merci de parere dar nu sunt de acord cu tine.

Trebuia sa specifici in primul post ca trebuie sa fim toti de acord si sa nu spunem pareri contra ca se supara creatorul acestui topic .

Edited by Sergius
  • Like 3

Ceau,

Cred cu stupoare ca cea mai important punct de vedere in acest topic este al unui player retras sau al unui player care nu a avut tangete cu serverul.

Eu am sa spun punctul de vedere din partea unui player retras : Consider ca un wipe nu ajuta pe nimeni,nici pe playeri existeti si nici pe cei care s-au retras deoarece majoritatea au avut probleme cu staff-ul/playerii de pe server sau pur si simplu s-au plictisit sa faca aceleasi chestii monotone in fiecare zi pe server.

Daca doriti sa faceti ceva,fratilor,ar trebui sa o luati de la 0 cu totul,sa raman doar Administratorul(Kawa) si restul functiilor(helper/leader/admin/etc) sa fie resetate. Doar asa vei atrage interes atat de la cei retrasi cat si de la cei noi,pentru ca o sa fie bataia aia prosteasca pentru functii.Bineinteles,facand asta,o sa se supere staff-ul actual.

Oricum ai lua-o,un wipe nu cred ca va ajuta pe nimeni..

Bafta!

Problema in staff a fost ca niciodata nu s-au ascultat deciziile altora si tot timpu i-a tinut pe cei vechi.

Wipe la tot si punct.

Multi de aici vorbiti in nestire, habar n-aveti ce plm a fost la ultimu wipe.

Un nou WIPE iar ... pe bune baton parca gandesti cu picioarele :)) scz dar asta e absurd . abia ce ma-m reintors pe egaming si iar ... Hai sa facem in asa fel sa ne fie noua bine . propun sa creem o mapa cu anumite obiecte din MTA ceva gen curse FMA cu Cp-uri si in loc de masini sa fie o mapa cu karting-uri + o mapa cu un interior diferit si anume o mapa de gen cs 1.6 cs_hp (cu lame) sau he_grenade ( unde te lupti cu grenadele) . Ceva de gen FAN

6 hours ago, Kenoby said:

Ceau,

Cred cu stupoare ca cea mai important punct de vedere in acest topic este al unui player retras sau al unui player care nu a avut tangete cu serverul.

Eu am sa spun punctul de vedere din partea unui player retras : Consider ca un wipe nu ajuta pe nimeni,nici pe playeri existeti si nici pe cei care s-au retras deoarece majoritatea au avut probleme cu staff-ul/playerii de pe server sau pur si simplu s-au plictisit sa faca aceleasi chestii monotone in fiecare zi pe server.

Daca doriti sa faceti ceva,fratilor,ar trebui sa o luati de la 0 cu totul,sa raman doar Administratorul(Kawa) si restul functiilor(helper/leader/admin/etc) sa fie resetate. Doar asa vei atrage interes atat de la cei retrasi cat si de la cei noi,pentru ca o sa fie bataia aia prosteasca pentru functii.Bineinteles,facand asta,o sa se supere staff-ul actual.

Oricum ai lua-o,un wipe nu cred ca va ajuta pe nimeni..

Bafta!

6 hours ago, Pabu said:

Problema in staff a fost ca niciodata nu s-au ascultat deciziile altora si tot timpu i-a tinut pe cei vechi.

Wipe la tot si punct.

Multi de aici vorbiti in nestire, habar n-aveti ce plm a fost la ultimu wipe.

Eu am zis sa mai ramana macar un admin 2 pe langa kawa.

@Kenoby tocmai asta am spus si eu sa mai imbunatatim putin la noi a ramas la fel , dupa oarerea mea trebuia sa le dam.peste bot la restu comunitatilor.Fara WIPE nu mai vine niciunu deoarece la wipe-ul antetior au fost unele inconveniente.

@Pabuasta am zis si eu ca s-au facut promisiuni si nimeni nu s-a tinut de ele.

4 minutes ago, dutzubrasov said:

Un nou WIPE iar ... pe bune baton parca gandesti cu picioarele :)) scz dar asta e absurd . abia ce ma-m reintors pe egaming si iar ... Hai sa facem in asa fel sa ne fie noua bine . propun sa creem o mapa cu anumite obiecte din MTA ceva gen curse FMA cu Cp-uri si in loc de masini sa fie o mapa cu karting-uri + o mapa cu un interior diferit si anume o mapa de gen cs 1.6 cs_hp (cu lame) sau he_grenade ( unde te lupti cu grenadele) . Ceva de gen FAN

Pai daca asta e situatia, nu mai atragi pe nimeni cu niste curse iti zic eu, pe unde am fost majoritatea erau copii, astia asteaota diverse sisteme imbunatatiri etc.Am zis sa se dea wipe deoarece nu poti nimic si sa aduci playerii inapoi, am zis sa anut dar nu prea pot sa aduc inpoi.Hai sa-ti spun care e ideea, noi in principal avem nevoie de jucatori degeaba avem d-astia de 18+ca nu au timp,avem nevoie de noua generatie care nu o sa se joace doar fun cum zici tu, o sa aibe un interes.

Majoritatea spuneti ca nu e nevoie de wipe insa pana la acest topic nu am vazut nici o propunere de la voi.Sa nu ma intelegeti gresit,nu poti lasa serveru in paragina sa cauti un leader timp de o saptamana si sa stea doar 5 zile cu functia.Ori sa cauti helperi sa atragi jucatori.Sper ca o sa va ganditi mai adanc de atat iar cei ce foresc acest lucru sa lase un reply ce ce imbunatatiri vrea sa scapam de monotonie.Multumesc de pareri inseamna ca va pasa catusi putin.

V-ati gandit vreodata sa va investiti toti toate resursele intr-un nou server, de un alt joc?

Greu mai aduci pe picioare ceva mort.

Lumea poate pur si simplu nu mai joaca samp. Acum cativa ani erau 3-4 comunitati cu 1000/1000 si alte 15-20 cu 200/200, acum au mai ramas doar 3 mari, si alea in scadere.

La un moment dat facusem un topic cu mai multe variante de servere, printre care si jocuri ca Rust/Ark. Am primit raspunsuri si sugestii sa o las mai moale ca nu joaca lumea Ark sau Rust, ca n-ar avea rost un server. Pai daca toate comunitatile gandesc asa, normal ca nu se joaca oamenii. N-au unde. Raman pe serverele steam.

Daca maine, de exemplu, ###### ar deschide un server de Unturned care ar merge bine, apoi ar deschide mai multi. Pana atunci, ramane la stadiul de idee proasta,nu?

• Like 1

eu unu am vb cu kawa si a gasit un yt si am zis ca il ajut la platire ... e vorba ca avem sisteme poate unice sau ma rog dar nu cred ca un wipe ar rezolva problema asta . Hai sa nu gandim asa la rece , multi au plecat din cauza asta eu ce-l putin am deschis comunitate cu un servar cat de cat . hai sa facem inafara de lvl 3 plus masina care iti da la inregistrare ,  hai sa punem si o prima de intrare ( ma refer la kk ). Asta e parerea mea 

Probabil cel de la care a pornit aceasta cadere, in mari proportii, sa propuna wipe acum :)). Unde ai fost pana acum, patroane? E prea tarziu acum ca sa mai aducem inapoi playerii care joaca pe unul din cele 3 servere cu 1000 de playeri, sau cate sunt. Pana si activitatea pe forum a scazut, deci nu sunt multe de facut. Parerea mea este ca ar trebui sa cautam servere de 50-100 de playeri, pe care sa le convingem sa se mute la noi ( ceea ce costa, desigur ). Daca serverul va ajunge pe la ~100 de playeri, cred ca vor reveni cativa dintre cei vechi. ( varsta nu conteaza atat de mult, daca te distrezi prin intermediul acestui joc )

1 minute ago, oldMVP said:

Probabil cel de la care a pornit aceasta cadere, in mari proportii, sa propuna wipe acum :)). Unde ai fost pana acum, patroane? E prea tarziu acum ca sa mai aducem inapoi playerii care joaca pe unul din cele 3 servere cu 1000 de playeri, sau cate sunt. Pana si activitatea pe forum a scazut, deci nu sunt multe de facut. Parerea mea este ca ar trebui sa cautam servere de 50-100 de playeri, pe care sa le convingem sa se mute la noi ( ceea ce costa, desigur ). Daca serverul va ajunge pe la ~100 de playeri, cred ca vor reveni cativa dintre cei vechi. ( varsta nu conteaza atat de mult, daca te distrezi prin intermediul acestui joc )

Tu ce spui este afiliere, am cautat demult aceste lucruri, majoritatea nu vin fara owner/admin 4+ etc.Nu cred ca toata actvitatea sta in mine, chiar daca am facut ce am facut, nu a fost facut din rautate, oricum iti respect opinia, insa nu cred ca despre mine este vorba.Da majoritatea se joaca pe cele de 1000/1000 pentru ca au promovare, ceea ce ne trebuie si noua, dar nu vor veni cu una cu doua jucatorii, este nevoie de putin mai multa implicare.Toata lumea care a intrat a spus ca este destul de unic, dar prea vechi, ideea a fost mereu ca ne-a fost frica de schimbari.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.