Jump to content
Sign in to follow this  
SBN

Reacţiile din lumea fotbalului după retragerea marelui Pirlo! "Mulţumim, profesore"

Recommended Posts

KGjfHEM.jpg

 

Andrea Pirlo s-a retras din fotbal! Aceasta a fost vestea care a fost primită cu tristeţe de majoritatea iubitorilor sportului, care l-au considerat un geniu pe mijlocaşul care a evoluat până la 38 de ani.

 

Mai mulţi jucători mari au ţinut să îi trimită mesaje lui Pirlo, după ultimul joc pentru New York City FC. Printre ei se află Zidedine Zidane sau Paul Pogba.

 

Antrenorul de la Real Madrid a postat o poză în care cei doi apar în tricoul lui Juventus, pentru care au purtat acelaşi număr, 21. "Mulţumim mult, maestro", a fost şi mesajul lui Zizou.

 

"Am învăţat multe de la tine şi ca jucător, dar şi ca om. Mulţumesc, profesore Pirlo", a scris şi fostul coleg al campionului mondial, Pogba.

 

"A fost o reală plăcere să lucrez cu tine. Îţi mulţumesc pentru profesionalismul arătat", a spus şi Patrick Vieira.

 

"Felicitări pentru o carieră imensă. O viziune incredibilă pe teren, un model fantastic. Întotdeauna mi-a plăcut să joc împotriva ta", a susţinut şi Michael Ballack.

 

"Cariera unui mare fotbalist a ajuns la final. Mulţumim. A fost o onoare", a specificat şi Bastian Schweinsteiger.

 

"Întotdeauna l-am considerat pe Pirlo cel mai bun jucător italian", e o declaraţie mai veche a lui Xavi, care poate fi completată cu alte vorbe care spun totul despre Pirlo. "Când nu ştiam ce să fac cu mingea, i-o dădeam lui. Când l-am văzut cum joacă, mi-a venit să în schimb meseria", a spus Gennaro Gattuso.

 

 

18 trofee a cucerit în carieră fotbalistul care s-a retras la vârsta de 38 de ani:

 

- şase titluri în Serie A (două cu Milan şi patru cu Juve)
- două Cupe ale Italiei (câte una cu Milan şi Juventus)
- trei Supercupe ale Italiei (una cu Milan, două cu Juventus)
- două Ligi ale Campionilor (cu Milan)
- două Supercupe ale Europei (cu Milan)
- Mondialul cluburilor (cu Milan)
- Cupa Mondială (cu Italia)
- titlul european de tineret (cu Italia)

 

 

 

 

 

Sursa: DIGISport

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...