Andrei_TMB

[Sugestie] /needhelp

14 posts in this topic

Nick server: Andrei_TMB

Descriere:  Propun ca atunci când un player foloseste comanda "/needhelp" să fie ceva de genul "/needhelp Cum primesc Respect Points?" / "/needhelp Care este cel mai profitabil job?", iar helperul sa-i poata raspunda tot printr-o comandă. "/answer id/nick răspuns", asta după ce a folosit "/accepthelp id/nick". Răspunsul va apărea doar playerului care a folosit comanda "/needhelp" şi helperului care a răspuns.

Cu ce ar ajuta asta? Simplu. Nu am mai fi nevoiti să ne teleportăm la playerul care are nevoie de ajutor decât dacă este blocat sau are "alte nevoi speciale", care nu pot fi rezolvat printr-un simplu răspuns.

Aşa am putea ajuta playerii chiar dacă avem wanted 2+ sau chiar dacă suntem în jail, în plus, este mai utilă şi mai practică această metodă. Nu am mai fi nevoiţi să ne teleportăm de la Rival War, Event sau când facem job.

Pro ! Prea multi isi bat joc de helperi prin comanda needhelp !

PRO@ suna ok si totodata cu asta o sa fie si staff-ului (in special helper-ilor) sa raspunda mult mai rapid si sa fie mult mai activi(cum ai spus si tu).

PRO ! Ar fii bine si daca se adauga un chat intre helper si player . Si acolo sa vorbesti pana cand rezolvi problema .

Pro , suna foarte bine! Propun peste asta , ca sa nu mai fie bataie pe /nh sa se adauge o comanda ceva cu numele /showhelp si fiecare player sa si aleaga cate un player pentru a le raspunde.

Pro si cu ideea lui Andrei_TMB si a lui Larkinn, sa poti da /answer [id] [raspuns] si sa se activeze un chat /h(elp) in care poate si playerul sa raspunda daca a inteles sau i-a fost de ajutor explicatia helperului, daca nu in cel mai special caz sa poata folosi helperul comanda /goto [id] sa solutioneze problema.

+ eventual o comanda /disponibil atat pentru helperi poate cat si pentru admini si sa apara pe /helpers & /admins "Helper x, admin y - disponibil/on sau indisponibil/off. In cazuri speciale in care sunt la un event sau au rw.

10 hours ago, ChrisAngel said:

Pro si cu ideea lui Andrei_TMB si a lui Larkinn, sa poti da /answer [id] [raspuns] si sa se activeze un chat /h(elp) in care poate si playerul sa raspunda daca a inteles sau i-a fost de ajutor explicatia helperului, daca nu in cel mai special caz sa poata folosi helperul comanda /goto [id] sa solutioneze problema.

10 hours ago, ChrisAngel said:

+ eventual o comanda /disponibil atat pentru helperi poate cat si pentru admini si sa apara pe /helpers & /admins "Helper x, admin y - disponibil/on sau indisponibil/off. In cazuri speciale in care sunt la un event sau au rw.

A explicat ChrisAngel mai bine propunerea mea in primul post.

Cat pentru al 2-lea post, total de acord. Acum să vedem :)

On 10/02/2018 at 9:50 AM, ChrisAngel said:

Ca admin/helper nu esti indisponibil niciodata, cand ti se cere ajutorul prin orice metoda trebuie sa ajuti. Deci asta n-ar suna asa bine dupa parerea mea, e total aiurea, mai ales ca sunt niste reguli actuale dupa care se coordoneaza echipa de helperi.

On 08/02/2018 at 0:46 PM, Andrei_TMB said:

Nick server: Andrei_TMB

Descriere:  Propun ca atunci când un player foloseste comanda "/needhelp" să fie ceva de genul "/needhelp Cum primesc Respect Points?" / "/needhelp Care este cel mai profitabil job?", iar helperul sa-i poata raspunda tot printr-o comandă. "/answer id/nick răspuns", asta după ce a folosit "/accepthelp id/nick". Răspunsul va apărea doar playerului care a folosit comanda "/needhelp" şi helperului care a răspuns.

Cu ce ar ajuta asta? Simplu. Nu am mai fi nevoiti să ne teleportăm la playerul care are nevoie de ajutor decât dacă este blocat sau are "alte nevoi speciale", care nu pot fi rezolvat printr-un simplu răspuns.

Aşa am putea ajuta playerii chiar dacă avem wanted 2+ sau chiar dacă suntem în jail, în plus, este mai utilă şi mai practică această metodă. Nu am mai fi nevoiţi să ne teleportăm de la Rival War, Event sau când facem job.

Aici nu stiu ce rost ar mai avea comanda asta, putem stabili simplu cu Andrutz ca in cazurile astea sa se raspunda pe whisper. Oricum nici acum daca tu esti la event si trebuie sa mergi la nh, merge urmatorul, sti regula. Deci ar complica lucrurile comanda asta, dupa parerea mea. 

Am mai vazut treaba asta sub o alta forma. Adica dadeai /needhelp si cand ti se prelua solicitarea se deschidea un chat doar intre tine si heleper si se vorbea acolo problema sau ce era, apoi helperul inchidea acel canal. Cam tot asta si aici, ar fi ok deci

On 12.02.2018 at 2:09 PM, William said:

Ca admin/helper nu esti indisponibil niciodata, cand ti se cere ajutorul prin orice metoda trebuie sa ajuti. Deci asta n-ar suna asa bine dupa parerea mea, e total aiurea, mai ales ca sunt niste reguli actuale dupa care se coordoneaza echipa de helperi.

Aici nu stiu ce rost ar mai avea comanda asta, putem stabili simplu cu Andrutz ca in cazurile astea sa se raspunda pe whisper. Oricum nici acum daca tu esti la event si trebuie sa mergi la nh, merge urmatorul, sti regula. Deci ar complica lucrurile comanda asta, dupa parerea mea. 

Si nu te-ar ajuta sa stii ca unul din admini / herlperi sunt indisponibil doar folosind comanda /admins /helpers decat sa astepti 10 min sa raspunda sa mearga la rand? Doamne...ce gandire de neandertal aveti unii, mergeti inainte fratilor cu civilizatia secolului in care traiti.

Tu ii scrii pe /w unui newbie de lvl 1-3 care mici macar nu are acces la comanda si el cum iti raspunde ca i-a fost de ajutor explicatia ta?

Edited by ChrisAngel

2 hours ago, ChrisAngel said:

Si nu te-ar ajuta sa stii ca unul din admini / herlperi sunt indisponibil doar folosind comanda /admins /helpers decat sa astepti 10 min sa raspunda sa mearga la rand? Doamne...ce gandire de neandertal aveti unii, mergeti inainte fratilor cu civilizatia secolului in care traiti.

Tu ii scrii pe /w unui newbie de lvl 1-3 care mici macar nu are acces la comanda si el cum iti raspunde ca i-a fost de ajutor explicatia ta?

Eu am jignit pe cineva in ce am zis mai sus? Masoara-ti cuvintele si invata sa accepti sa parerile altora ;).

E logic ca te uiti sa vezi ce level are omul si daca are level mic te teleportezi la el, dar eu stiu ca se incepe de la level 3 pe server, cel putin asa am vazut toate conturile noi. Raman tot la parerea mea, sunt niste reguli si criterii pentru activitatea helperilor si a adminilor si este mai bine asa.

Nu am jicnit pe nimeni doar mi-am exprimat si eu pararea asa ca poti sa o accepti si tu daca vrei, daca nu, ramai la ideea ta.

Cat despre level te inseli, bonusul de lvl 3 s-a scos de ceva vreme, si chiar daca nu era asa si inca primau lvl 3, nici nu player nou n-are stii de chat-ul nostru /w(hisper) care normal ar trebui sa fie valabil doar in aporpierea acelui player (whisper = soapta) nu ca PM (Private Massage).

Nu vreau sa fac pe desteptul, dar multe lucruri nu sunt cum trebuie si la locul lor pe server...multe lucruri trebuie facute si/sau modificate, daca vreti si vrem sa fim vazuti ca o comunitate cu un server cu experienta de 10 ani...trebuie sa ridicam stacheta si sa punem la punct cum trebuie server-ul.

Edited by ChrisAngel