Jump to content
Sign in to follow this  
Andrei26

Conchita Wurst a dezvăluit cu ce probleme de sănătate se confruntă

Recommended Posts

Conchita Wurst a dezvăluit cu ce probleme de sănătate se confruntă

 

 

cantareata_conchita_wurst_a_anuntat_ca_este_hiv_pozitiva_44370.jpg

 

Conchita Wurst, câștigătoarea concursului Eurovision din 2014, a dezvăluit că a fost diagnosticată cu HIV. Artistul austriac a decis să facă această dezvăluire printr-un mesaj pe Instagram, menționând că a fost amenințat de mai multe ori de un fost iubit,  care ar fi vrut să facă publice aceste informații.

„Sunt seropozitiv de mulţi ani. Acest detaliu este de fapt irelevant pentru public, dar un fost iubit m-a ameninţat că va face publică această informaţie de natură privată, iar eu nu voi oferi niciodată cuiva dreptul de a mă speria şi de a-mi influenţa viaţa din cauza acestui lucru”, a scris cântăreţul austriac.

 

conchitawurst_fs_241020_6_1508860943_768x432.jpg

 

În același mesaj, artistul a menționat că a făcut tratament încă de când a fost diagnosticat și că totul a fost ținut sub control, sub nivelul de detectare, așa că acesta nu poate să transmită virusul altor persoane.

Până acum, Conchita Wurst a preferat să-și țină ascuns diagnosticul, din respect pentru familie și pentru cei apropiați.

„Sper să ofer curaj altor oameni şi să fac astfel încă un pas în lupta împotriva stigmatizării persoanelor care, din cauza propriilor comportamente sau ale altora, au ajuns să fie infectate cu HIV”, a adăugat artistul.

 

Sursa: eGaming

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...