Jump to content
Sign in to follow this  
sergius

Cateva lamuriri in privinta serverului de samp .

Recommended Posts

O sa incerc sa lamuresc in cateva cuvinte cum sta treaba cu serverul de samp.

 

Cel mai probabil nu o sa reusesc sa va fac sa intelegeti pe majoritatea dar nu asta e scopul meu cu acest topic, e doar pentru informatie.

In primul rand, nu, nu se da wipe. Serverul a fost inchis, am explicat in sectiunea respectiva acum cateva zile motivul, o sa incerc sa detaliez mai mult aici .

In primul rand pentru cei care nu stiti , de la plecarea lui Assistent , eGaming nu a mai avut scripter, au fost doar scripteri "de timp liber". Ceea ce a facut ca treptat playerii sa se orienteze spre alte servere, unde scripterul era in mijlocul lor si rezolva orice bug  si facea update-uri nu doar lunar ci si mici implementari chiar si zilnic. Nu dau vina pe scripteri, nu e nimeni obligat sa scripteze pentru egaming, ceea ce s-a facut, s-a facut cu sacrificii din timpul lor liber. S-a incercat si varianta platirii unui scripter ( atat cat s-a putut ) dar totusi nu e acelasi lucru ca si cand scripterul ar juca sa fie pe server in fiecare zi sau macar disponibil 7 zile din 7 . Situatia asta a dus la scaderi drastice al numarului de playeri, care din cand in cand mai crestea cand se mai faceau cateva schimbari majore ( wipe, staff, etc ) dar bineinteles acest lucru nu dureaza pentru ca ne lovim de aceeasi problema.

Am luat o decizie care , de fapt, ar fi trebuit luata mai devreme dar nimeni nu a avut curajul sa o faca, si recunosc ca si eu am fost contra cand s-a propus  in staff acum ceva timp in urma ( 2-3 ani ) , inchiderea serverului de samp .

De ce am luat decizia acum ? Pentru ca in ultima luna erau on doar 5 - 10 playeri on ( ce trecea peste erau clone / boti ), iar eu cu cei 5 playeri on trebuia sa platesc scripteri sa faca update-uri lunare. E usor sa comentezi de pe "margine"  si sa arati cu degetul razand ( sau chiar jignind gratis) pe la status.

Daca serverul avea constant macar 20-30 playeri on ( fara clone ) i-l tineam on chiar daca trebuia sa platesc pentru asta 50-100 € lunar pt scripteri, era ok din partea mea.

Dar in situatia in care serverul e gol, prefer sa investesc banii aia in alt server care da rezultate, cum ar fi Minecraft, care are o  activitate mult mai buna decat samp-ul si nu e deschis decat de cateva luni si cu probleme la host.

 

Cu toate acestea, serverul de samp nu e definitiv ingropat, eu am mai zis si in anuntul pe care l-am facut.

Daca cineva se ofera sa se ocupe, dar nu oricum si nici oricine, cineva cu cunostinte de scripting si cu timp liber, serverul poate fi redeschis.

Dar va fi in aceeasi categorie care este acum RTO si RPP, adica server independent, care va fi administrat de un manager RPG, atat financiar cat si administrativ.

E normal ca dupa razboi sa se dea toti viteji, chiar ma asteptam la asta, dar cei care comentati pe la status sunteti tot aia care comentati cand era serverul deschis, si radeati ca de ce i-l mai tinem on si de ce mai joaca lumea samp.

Si ca sa nu se inteleaga gresit, hate-ul vostru a contribuit 1 % la decizia luata, e doar asa ca o paranteza.

Comunitatea eGaming, o fi fost fondata pe baza samp-ului nu zic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ramanem cu mentalitatea de acum 10 ani.

Vom incerca sa ne reorientam spre alte posibilitati, sa evoluam.  E prematur acum sa ma pronunt, sunt ceva proiecte de viitor, cu timpul vom vedea ce va iesi de aici. Iar daca totul va iesi prost, macar nu am stat cu mainile in san sa astept minuni din cer .

Pentru cei care vor parasi comunitatea ca nu mai e samp-ul, le urez bafta si spor in viata, iar cei care vor sa ramana indiferent continutul comunitatii si vor sa incerce lucruri noi, ce sa zic decat ca eu sincer cred ca nu vor ramane dezamagiti. 

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zici ca scripteri sunt de vina ca nu stau 7/7 pe samp si script. Dar cine vreodata va face asta pe 25-50 cat le dai tu, ai 100 de scripteri dar totusi nu ai nimic. Din banii aia pe care i arunci mai bine angajai unul cum trebuie, stiai ca i dai bani dar stie ce face. Cand te au pus astia administrator toata lumea era extaziata, ca o sa avem playeri etc. Am avut o perioada, dupa care promisiunile si etc, s au dus, exact ca si primarii si parlamentarii. Felicitari @sInK ca ai ramas alaturi, desi te-au gonit de a tatea ori. Felicitari @HonciucGabriel pentru tot ce ai realizat. Voi ati ajutat serveru cand era mai greu, nu.... pardafurile. Deci daca se va deschide un nou server de samp trebuie sa-l administrezi singur? Pai nu stiu cum sa-ti zic, comunitatea eGaming a fost mereu samp. Daca te uiti, 91% din membrii sunt oameni care au jucat samp, in nici un caz minecraft sau alte prostii. :))) asa ca cu asta nu ai cum sa ne minti. In ultima luna 5-10 playeri? Normal ca erau 10 playeri cand voi nu anuntati nimic, ati lasat serveru sa se stinga. Stand pe margine si aratand cu degetu.. asa e, arati cu degetu cand vezi ca cineva face greseli voite si totul contra playeri. 110 playeri eram da? Voi chiar credeti ca o reclama de 2 lei aduce vre un player? Va inselati mult. Ca sa ai lucruri bune, trebuie sa platesti tata, sa platesti bani multi. Voi credeti ca aia de pe bugg, au stat la discutii cand a fost vorba de script sau reclama? Serveru de samp o sa fie doar o filiala a comunitatii eGaming .. :))) aici gresesti. Vrei sa investesti in alte lucruri? Degeaba fratele, in cateva sapt comunitatea se va stinge, nu va mai intra nimeni, deoarece toti intra acum sa vada, poate se face ceva.. sa se dea drumu la server si sa ne jucam iar, asta nu intelegi. V ati indepartat playerii asa cum ati vrut, prin comportament, iar dupa ii plangeti, administratori de duzina. Iti urez succes cu comunitatea. Dar samp e eGaming si invers si nu vorbesc bazaconii, am atatia ani petrecuti pe server si pe comunitate incat sa mi dau seama ce vor playerii. Acum poti sa mi stergi postatea si sa-mi dai suspend, ca doar asta stii sa faci cand esti atacat vizibil, nu ai avut niciodata contra argumente. Ai scos functii si ai dai restrictii la status update, apropo, vezi ca nu stiu pentru ce motiv mi ai dat restrictie pe status update? Sa nu-mi mai spun oful ? Daca da, e nasol. O zi frumoasa de minecraft si cs 1.6 va doresc, dragii mei.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba cand a fost vre-un administrator sa fii tu multumit?  Ma uit pe istoricul sanctiunilor tale si realizez ca n-ai avea ce cauta pe comunitate. Comentezi mai mult decat faci. Sergiu n-a spus ca da vina pe scripteri si a mentionat ca:

 

Quote

Nu dau vina pe scripteri, nu e nimeni obligat sa scripteze pentru egaming, ceea ce s-a facut, s-a facut cu sacrificii din timpul lor liber.

 

Si aici tu zici de plata ca-s nemultumiti. Ia vino tu si doneaza cate 400 de euro lunar sa dea sergiu cate 100 de euro pe fiecare scripter. Sau cred ca nici 100 de euro in 4 luni n-ai dona... Nu stiu de ce am presimtirea asta. Oricum eGaming nu inseamna doar RPG, cu problema asta si-a omorat timpul si mintile @Kawa ca daca nu erati unii dintre voi asa stresanti nu il stricati pe saracul baiat, nici @Marci care se axa destul de mult pe promovari nu l-ati lasat sa faca ceva si ati mancat rahat ca el pleaca in vacanta pe banii comunitatii. A si eu ma luam de @Kawa ca facea gafe si a facut ce a facut el :)) dar m-am calmat. E ratonul meu natang <3

 

Inca o chestie cati playeri ai adus tu pe RPG? Sunt ferm convins ca am cerut unui administrator sa fii pus la treaba prin promovare pentru a te face si tu util cu ceva. Eu unul in schimb am pus announcer pe Minecraft cu RPG-ul :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara, pentru ce sa donez eu 400 de euro lunar? pai cu 400 de euro imi fac full la masina si ma duc vreo 3-4 nopti in Brasov. Si apropo, ce sunt eu sa donez? :))) sunt cumva banca? si pentru ce sa donez? sa vad cum vine cate unu si-mi scoate functiile aneu asa? Cati playeri am adus eu pe eGaming? :))) pentru ce sa-i aduc ma? :))) sa vada ca suntem 5 on. Toti tovarasii mei joaca samp, bine, aprope. Au intrat intr-o seara vreo cativa si andrutz mi i-a bagat la jail pe toti, si mereu sa intreba, de ce sa intram frate cand acolo sunt 50 de playeri, mai bine intram pe ceva mai mare si ne jucam. Tu nu te-ai jucat samp lafel de mult sa-ti dai cu parerea :D

Si da, au fost administratori la care-am fost multumit :D. N-am ce cauta pe comunitate? :)) wtf, ce vorbe de duh. 

Edited by FenomenaL

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, FenomenaL said:

Nu te supara, pentru ce sa donez eu 400 de euro lunar? pai cu 400 de euro imi fac full la masina si ma duc vreo 3-4 nopti in Brasov. Si apropo, ce sunt eu sa donez? :))) sunt cumva banca? si pentru ce sa donez? sa vad cum vine cate unu si-mi scoate functiile aneu asa? Cati playeri am adus eu pe eGaming? :))) pentru ce sa-i aduc ma? :))) sa vada ca suntem 5 on. Toti tovarasii mei joaca samp, bine, aprope. Au intrat intr-o seara vreo cativa si andrutz mi i-a bagat la jail pe toti, si mereu sa intreba, de ce sa intram frate cand acolo sunt 50 de playeri, mai bine intram pe ceva mai mare si ne jucam. Tu nu te-ai jucat samp lafel de mult sa-ti dai cu parerea :D

Si da, au fost administratori la care-am fost multumit :D. N-am ce cauta pe comunitate? :)) wtf, ce vorbe de duh. 

 

Simt nevoia sa intervin pentru ca m-ai bagat aiurea in discutie.

Playerii aia pe care i-ai adus tu, faceau DM non-stop, daca vor sa nu fie sanctionati, sa le arati cateva chestii si din regulament. Server-ul RPG nu era un server de DM unde distractia insemna sa omori toti playerii de pe server, tot ce am facut eu a fost sa imi fac treaba de admin, daca ii lasam in pace, ieseau alti playeri de pe server, nimanui nu ii place sa fie stresat in felul ala, stii si tu asta, nu joci de ieri SA:MP. ;)

 

Pentru ce sa-i aduci pe eGaming ?  

Pai despre ce vorbim, nici macar tu cand server-ul era in acea perioada mai grea nu mai intrai pe server, multi dintre voi spuneti "de ce sa intru pe server daca sunt putini" cu mentalitatea aia nu ajungem nicaieri, ce pretentii sa mai avem sa aduci si playeri, iar atunci cand ai adus, i-ai adus ceva gen "hai sa radem si noi putin de astia pe aici" si dupa dam vina pe conducere ca nu ne lasa sa ne distram.

  • Like 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))) ce insinuari de geniu. NORMAL CA NU O SA STEA NICIODATA PE SERVER CAND NOI SUNTEM CATI SUNTEM. Din cauza voastra :)

Si apropo, sa stii puiut ca eu nu mai am 16 ani sa stau cu mama... si cu tata. Vezi ca tu ai timp sa intrii pe samp ca esti clasa a 10a cat esti tu, iti face mami si tati de mancare si-ti da la nas, exact ca la porci. Dar eu nu pot sa intru non stop pe samp. Am munca, facultate, am altele de facut. Deci nu mai vorbi daca nu stii, nu hali mereu ce auzi de la altii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest topic a fost creat pentru scop informativ, nu pentru a afla ca @FenomenaL nu mai sta cu " mama si tata", asa ca voi da closed.

Iar tu feno poti sa joci linistit unde vrei cu gasca ta, bafta pe mai departe .

  • Like 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...