Jump to content
Sign in to follow this  
RedLife

Rapid scos la vanzare la pret de 2 eugenii! Copos: "Cumparatorul va prelua datoriile"

Recommended Posts

Actionarul majoritar de la Rapid, George Copos, a afirmat, marti, pe blogul sau, ca negocierile cu grupul de investitori germani sunt foarte serioase si a precizat ca pretul de vanzare a clubului va fi de un leu, insa cumparatorul va prelua datoriile gruparii, estimate la 10 milioane de euro.

 

"Suntem in negocieri foarte serioase in vederea vinderii clubului Rapid catre un grup de investitori germani. In acest stadiu al negocierilor, conform celor convenite cu partenerii nostri, nu putem da mai multe detalii, insa in niciun moment nu s-a pus problema unei eventuale sponsorizari urmate apoi de negocieri concrete de vanzare.

 

Asa cum am afirmat in repetate randuri, doresc ca, la finalizarea negocierilor, pretul clubului sa fie de 1 (un) leu, in conditiile in care investitiile noastre in ultimii 16 ani reprezinta circa 30 milioane de euro. Important este ca Rapidul sa-si achite toate obligatiile financiare si sa fie gestionat de catre niste investitori cu mai multa putere financiara decat am eu in acest moment. Doresc din tot sufletul ca acestia sa obtina cu Rapidul cel putin aceleasi performante pe care le-am obtinut eu, deoarece, indiferent de ce se va intampla, spre deosebire de altii, atata timp cat voi trai, inima mea va fi alaturi de culorile alb-visinii", spune oficialul rapidist.

 

Ce poti cumpara cu 1 leu:

2 oua

2 eugenii

1 franzela

5 coli de hartie

1 bricheta

2 creioane

1 caiet tip I capsat, 24 file

10 plicuri

 

 

George Copos sustine ca acum, la SC FC Rapid SA, se desfasoara un audit pentru a se cunoaste exact valoarea datoriilor. El estimeaza ca acestea se ridica la aproximativ 10 milioane de euro. "In principiu, vanzarea clubului presupune preluarea de catre cumparatori a obligatiilor financiare pe care clubul le are fata de bugetele statului si de alti creditori. In momentul de fata se desfasoara un audit la Rapid, care va stabili cu exactitate valoarea acestor obligatii. Personal, apreciez ca ele se vor ridica la aproximativ 10 milioane de euro. Din aceasta suma, o buna parte va merge la bugetele statului pentru stingerea datoriilor restante fata de stat din anul 2008.

 

Cealalta parte va merge catre creditori. Este adevarat ca printre acestia se numara si societati comerciale apartinand holdingului Ana", adauga George Copos pe blogul sau.

 

La jumatatea lunii august, un grup de investitori germani a inceput negocierile cu George Copos pentru preluarea pachetului majoritar de actiuni al SC FC Rapid SA, conform afirmatiilor omului de afaceri Mihai Voiculescu, reprezentantul la Bucuresti al potentialilor cumparatori.

 

La sfarsitul lunii martie 2008, George Copos a incheiat cu Taher un contract de cedare a 80 la suta din actiunile SC FC Rapid SA in schimbul a aproximativ 13 milioane de euro, dar tranzactia nu s-a mai finalizat. Conform contractului, Taher se obliga sa finanteze gruparea giulesteana, lucru realizat prin imprumuturi de aproximativ opt milioane de euro, bani cheltuiti in principal pentru transferuri de jucatori. In luna octombrie 2008, Fathi Taher a sistat in totalitate finantarea FC Rapid, care a intrat, astfel, intr-o acuta criza financiara. De atunci, cei patru componenti ai Consiliului de Administratie al FC Rapid, Alexandru Bunea, Constantin Zotta, Constantin Toma si Dragos Nedelcu au demisionat pe rand din cauza problemelor financiare ale gruparii giulestene.

 

Din luna ianuarie 2009 si pana acum, George Copos a mai discutat despre vanzarea pachetului majoritar al SC FC Rapid SA si cu actionarul minoritar Jean Valvis si cu omul de afaceri Ionut Negoita.

 

 

sport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...