Jump to content
Sign in to follow this  
RedDisciple

"Daca Pandurii nu rezolva litigiul cu Dinamo pana maine, nu va fi programata in Liga I"

Recommended Posts

Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, miercuri, agentiei MEDIAFAX, ca a instiintat clubul Pandurii Targu Jiu, ca in cazul in care nu ajunge la un acord cu FC Dinamo pana joi, echipa antrenata de Sorin Cartu nu va fi programata in etapa a VIII-a a Ligii I.

Β 

"Eu nu am facut decat sa pun in aplicare deciziile comisiilor jurisdictionale. Am luat in discutie astazi in Comitetul Executiv decizia neprogramarii echipei Pandurii. Am trimis deja hartie catre Pandurii prin care ii instiintam, si, daca pana maine nu va rezolva litigiul pe care il au cu Dinamo, nu vor fi programati in campionat. Asta este prima masura impotriva clubului Pandurii, propunea de dezafiliere urmand sa fie luata intr-o alta sedinta a Adunarii Generale daca nu se stinge litigiul", a declarat Dragomir.

Β 

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Mircea Sandu, declarase la inceputul lunii, ca oficialii clubului Pandurii Targu Jiu au timp pana la 23 septembrie sa retraga plangerea din instantele civile in cazul Ilie Iordache, in caz contrar urmand sa suporte pedepsele pentru incalcarea statului FRF."Clubul Pandurii s-a adresat instantelor civile, lucru care este interzis de statutul Federatiei. I s-a transmis o prima comunicare sa retraga plangerea, i s-a transmis si a doua ca incalca statutul Federatiei si daca nu va retrage plangerea vor fi aplicate sanctiunile din statut. Clubul Pandurii are timp pana la 23 septembrie sa retraga plangerea. Exista o sesizare facuta la Comitetul Executiv si ea se va putea pune in aplicare daca plangerea nu va fi retrasa", a spus Sandu.

Β 

Jucatorul Ilie Iordache a fost declarat liber de contract in litigiul cu gruparea Pandurii Targu Jiu de Curtea de Arbitraj pentru Fotbal (CAF) din cadrul FRF, motiv pentru care presedintele Marin Condescu s-a adresat Tribunalului Gorj, obtinand o decizie de suspendare a punerii in aplicare a hotararii luate pe linie sportiva. Ulterior, aceasta decizie a Tribunalului Gorj a fost casata de Curtea de Apel Craiova si retrimisa spre judecare. In acel moment, Comisia de Solutionare a Litigiilor din cadrul LPF a judecat pe fond un memoriu al FC Dinamo, clubul care il cedase pe jucatorului Ilie Iordache catre Pandurii Targu Jiu. Avand in vedere o clauza din acordul de transfer, Comisia de Solutionare a Litigiilor a LPF a obligat gruparea Pandurii Targu Jiu la plata sumei de 1 milion de euro catre FC Dinamo. De asemenea, Comisia de Recurs a LPF a mentinut decizia Comisiei de Solutionare a Litigiilor, respingand memoriul clubului Pandurii ca neintemeiat.

Β 

Presedintel gorjenilor, Marin Condescu va raspunde maine intr-o conferinta de presa atacurilor din partea FRF

Β 

Sursa: MEDIAFAX

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...