Sign in to follow this  
Vanatorul

[Tutorial/SA:MP] Cum sa adaugi o factiune noua

17 posts in this topic

Mai intai dai search(ctrl+f) si cauti "case 11".

Te duci la ultima varianta de cautare.

Uite cum arata:

case 11: //Driving/Flying School
			{
				if(SelectCharPlace[playerid] == 1) { SetPlayerSkin(playerid, JoinPed[48][0]); SelectCharPlace[playerid] = 2; ChosenSkin[playerid] = JoinPed[48][0]; }
				else if(SelectCharPlace[playerid] == 2) { SetPlayerSkin(playerid, JoinPed[49][0]); SelectCharPlace[playerid] = 3; ChosenSkin[playerid] = JoinPed[49][0]; }
				else if(SelectCharPlace[playerid] == 3) { SetPlayerSkin(playerid, JoinPed[50][0]); SelectCharPlace[playerid] = 4; ChosenSkin[playerid] = JoinPed[50][0]; }
				else if(SelectCharPlace[playerid] == 4) { SetPlayerSkin(playerid, JoinPed[51][0]); SelectCharPlace[playerid] = 1; ChosenSkin[playerid] = JoinPed[51][0]; }
			}

O dublezi pe asta, si in loc de "//Driving/Flying School" scrii "//FactiuneMeaNoua".

Si in loc de 11 pui 12.

Acum sa setam spawnul.

Dai search(ctrl+f) si cauta "if (PlayerInfo[playerid][pMember] == 10 || PlayerInfo[playerid][pLeader] == 10) //Taxi Cab Company spawn"

Pe aceasta o dublezi si in loc de "//Taxi Cab Company spawn" scrii "//FactiuneaMeaNoua".

Acum te duci pe server si alegi un loc pentru spawnul factiunii, si dai /save.

D>Jocuri>GtaSanAndreas>savedpositions.txt

Acum copiezi X,Y,Z(ce ai tu acolo)

Se poate citi dupa virgule. Exemplu: 123, - modelid

456 - X

789 - Y

123 - Z

Si asa mai departe.Sa continuam:

AddPlayerClass(modelid, X, Y, Z, angle, weapon1, weapon1, ammo)

Acum dublezi

else if(PlayerInfo[targetid][pMember] == 11 || PlayerInfo[targetid][pLeader] == 11) { ttext = "School Instructor"; }

ย 

si in locul lui 11 pui 12, si in locul lui "School Instructor" pui "Membru Al Factiunii Noi" .

Acum dai mai jos pana gasesti "else if(PlayerInfo[targetid][pMember] == 11 || PlayerInfo[targetid][pLeader] == 11)

{ ftext = "License Faction"; }"

O dublezi, in loc de 11 pui 12, "License Faction" il schimbi in "Factiune Noua".

Acum sa punem rankurile.

Dati mai jos pana ce gasiti:

"else if(PlayerInfo[targetid][pMember] == 10 || PlayerInfo[targetid][pLeader] == 10)//SAPT Ranks

{

if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 1) { rtext = "Trainee"; }

else if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 2) { rtext = "Rookie"; }

else if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 3) { rtext = "Cabbie"; }

else if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 4) { rtext = "Dispatcher"; }

else if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 5) { rtext = "Shift Supervisor"; }

else if(PlayerInfo[targetid][pRank] == 6) { rtext = "SAPT Commissioner"; }

else { rtext = "Trainee"; }

}

"

O dublezi si in loc de 10 pui 12 si in loc de "//SAPT Ranks" pui "//Ranks factiune noua".

Acum sa punem si skinul liderului.

Dai search(ctrl+f) si cauti "/makeleader".

Vei gasi asta:

if(strcmp(cmd, "/makeleader", true) == 0)
{
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
		tmp = strtok(cmdtext, idx);
		if(!strlen(tmp))
		{
			SendClientMessage(playerid, COLOR_GRAD2, "USAGE: /makeleader [playerid/PartOfName] [Number(1-13)]");
			return 1;
		}
		new para1;
		new level;
		para1 = ReturnUser(tmp);
		tmp = strtok(cmdtext, idx);
					... ETC.

Daca dati scroll mai in jos veti gasi asa:

if(level > 12 || level < 0) { SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "   Dont go below number 0, or above number 13!"); return 1; }

Din 12, modifici in 13

if(level > 13 || level < 0) { SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "   Dont go below number 0, or above number 13!"); return 1; }

ย 

Acum dati mai in jos pana ce gasiti "else if(level == 11) { PlayerInfo[para1][pChar] = 171; } //Driving/Flying School"

O dublati, in loc de 11 puneti 12, si in loc de "//Driving/Flying School" pui "//FactiuneNoua".

Acum intri pe un site de skinuri SAMP cu poze si in loc de 171 pui numarul skinului dorit.

Acum du-te la comanda "/invite".(ctrl+f si cauta "/invite" cu ghilimele!)

Dupa linia:

else if(PlayerInfo[playerid][pLeader] == 11) { PlayerInfo[para1][pTeam] = 12; gTeam[para1] = 12; ftext = "School Instructors"; ChosenSkin[para1] = 59; SetPlayerSkin(para1, 59); }

O dublezi si schimbi din 11 in 12.

Si cam atat. (Sursa: SA-MP Romania)

ย 

Sper sa intelegeti..

#Nu dati PM pentru ajutor !

e clar luat de undeva,macar pune sursa

Nu se stie , e aproape clar ca tot ce a facut este din pwn'ul unui server probabil e scripter si stie...Oricum bun tutorialul pentru incepatori pentru uni pot folosi , este simplu am sa vin si eu cu cateva tutoriale noi.

Si la ce ne trebuie noua chestia asta ?

Si la ce ne trebuie noua chestia asta ?

Poate tie nu iti trebuie.Insa poate altii vor sa invete sa scripteze sa faci diverse lucruri.

Poate tie nu iti trebuie.Insa poate altii vor sa invete sa scripteze sa faci diverse lucruri.

Daca vor sa scripteze exista www.google.ro :| si or sa gaseasca mult mai multe tutoriale , etc .

Daca vor sa scripteze exista www.google.ro :bananadance: si or sa gaseasca mult mai multe tutoriale , etc .

ย 

ย 

Idem nu ne trebuie acest tutorial ! GOOGLE on www.google.ro o.O.

Un admin inchide topicu!!!

Doamne ce oameni.Omul se chinuie sa va explice ceva motamo si voi dati cu pietre in el,tipic romaneste.Daca nu va trebuie,evitati postul si terminati odata cu "exista google",generatia Yahoo-Messenger :hi:

ย 

Nu te mai chinui sa faci astfel de tutoriale pentru oameni ipocriti care nu stiu sa aprecieze munca altora,lasa-i pe ei sa caute pe "goagal" ca doar asta au si spus.

ย 

Bafta omu

multumesc vanatorul:Dchiar cautam asta pentru un serv deal unui prieten:P

Moved to Tutoriale eGaming

intai punem masinile sa fie pt tot deauna si apoi scrie /oldcar ?

daca imi da la toate masinile acelasi cod e bine?

:)

Dupa ce ai dat /save in masini le salvezi in pawno si dupa acea trebuie neaparat sa dai restart pt. a afla id bun al masinei prin comanda /oldcar si dupa ce ai dat restart sa nu dai /veh [adica sa nu spanezi o masini ca nu poti afla id masinei]

Eu nu am inteles aici :

Acum te duci pe server si alegi un loc pentru spawnul factiunii, si dai /save.

D>Jocuri>GtaSanAndreas>savedpositions.txt

Acum copiezi X,Y,Z(ce ai tu acolo)

Se poate citi dupa virgule. Exemplu: 123, - modelid

456 - X

789 - Y

123 - Z

eu am dat save si am asta : AddPlayerClass(73,1999.8901,-1116.0347,27.0055,1.2265,0,0,0,0,0,0); //

spunetimi ce trebuie sa fac =))! Datimi linia deja facut si explicati cum plz :((!

Idem nu ne trebuie acest tutorial ! GOOGLE on www.google.ro o.O.

Un admin inchide topicu!!!

ย 

Daca este Sub-forum facut special pentru Tutoriale San Andreas, pentru ce intervi tu sa spui sa inchida topicul?

ON: Un tutorial bun si explicit. Bravo!

ย 

@Mafios_X: AddPlayerClass e de forma asta AddPlayerClass si anume tu iei din "AddPlayerClass-ul tau" coordonatele astea: 1999.8901,-1116.0347,27.0055. Daca tot nu ai inteles posteaza aici.

Edited by Haligut

Mari "scriperi" va credeti , intrati pe siteuri de specialitate dati copy & paste si gata suntem scripteri.

Mai esti un totrial asemanator facut de mine , si mi se pare ca al meu este mai explicativ , dar daca nu este facut de tine nu stii sa explici si pentru cei care nu stiu sa faca , in data ce tu dai copy & paste si nu ai habar sa faci o factiune normal ca nu stii expleci "pendelete".

ย 

http://forum.egaming.ro/tutoriale-servere-...une-t48222.html

Mie mia folist ! :mclosed1: Ms mult

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.