Jump to content
Sign in to follow this  
George Mihai

[Info] Xbox 360

Recommended Posts

Aici vom discuta despre Xbox360. Tot ceea ce tine de Hardware si Software, jocurile le postati Click Aici

 

Producator: Microsoft

Vanzari: aprox. 31,296,155 in lume

Modele: Xbox360 Arcade / Pro / Elite

Pret: Xbox360 [Arcade = 199$][Pro = 249$][Elite = 299$]

Problema: RROD (Red Ring Of Death) garantia sa marit de la 1 an la 3 ani pentru aceasta problema

Mai multe numere:

* 54.2% din console mai exact 16,962,516 sunt console stricate.

* Sunt 1,364 zile de cand a aparut Xbox360.

* Asta insemna cam 12,436 de reparati pe zi.

* 518 Reparati pe ora.

* 9 Reparati pe minut.

Sunt cam ocupati baieti de la Microsoft.

 

Atentie. In unele magazine se mai gasesc console xbox360 Core. Microsoft nu mai produc astfelt de modele. Daca se strica, asa ramai cu el.

 

Pentru mai multe informatii referitoare la Xbox360 (istorie/probleme technice/preturi etc.) Click Aici

 

Daca aveti intrebari despre Xbox360, nu ezitati sa le puneti. Daca aveti vro nelamurire despre despre modele sau daca nu stiti ce sa alegeti si cat va permite buzunarul. Daca e bine sa modam consola, si care sunt riscurile pe care ni le asumam. O sa va ajut cu placere :-??

Share this post


Link to post
Share on other sites

xbox-360.jpg

 

Xbox 360 este o consolă de jocuri, a doua produsă de corporaţia Microsoft, lansată pe 22 noiembrie, 2005,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super consola... desi are cateva probleme (Red Ring) are multe avantaje ... si va fi mereu deasupra combatantilor lui :X

Share this post


Link to post
Share on other sites

cele noi nu mai au red ring of death numai alea mai vechi din 2005-2006.

 

eu am un elit si imi mege foarte bine:) luati xbox 360 merita;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un Xbox360 Premium, din 2008. Merge perfect, nu mai are problema RRoD.

 

News: Microsoft au anunțat ieri seară o nouă revizie a consolei Xbox 360. Aceasta vine

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce riscuri exista la modding?

in ce fel se modeaza?

daca o modez pierd garantia?

 

am in plan sa imi iau o consola pentru ca in ultimi ani PC-ul a pierdut in fata consolelor din cauza Graficii imbunatatite pe aceasta platforma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ce riscuri exista la modding?

 

Unul dintre cele mai mari riscuri care ti-l asumi atunci cand iti modezi consola, este banare. Daca nu faci update constant si la timp este foarte probabil sa fi prins si banat. Acum poti fi banat in doua moduri

 

Ban Xbox Live - Nu mai poti accesa Xbox Live (Multiplayer/filme/muzica Si ce mai este pe live) / Nu mai primesti update pentru consola (dashboard / update pentru securitate etc.) Consola va functiona normal offline

 

Ban hardware - Nu mai poti folosi xbox live si hard-ul consolei. Hard-ul va functiona normal pe o alta consola

 

 

 

in ce fel se modeaza?

Nu se mai modeaza pe cip, cel mai simplu acum se fac modari pentru dvd firmwar (software). Nu te sfatuiesc sa te apuci sa iti modezi consola singur, sunt atatia care fac modari pentru o mica suma de bani si nu conteaza unde stai , poti sa le trimiti consola prin posta.

 

daca o modez pierd garantia?

 

Un mare DA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea merita sa modezi...

sau daca ai bani pt jocuri ai multi prieteni cu xbox si se joaca pe live atunci nu merita...

eu am jucat 2luni pe live gta 4 si mam plictisit /:)

 

deci mai bine ramai la samp si joci pe xbox in single player...sfatul meu:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Unul dintre cele mai mari riscuri care ti-l asumi atunci cand iti modezi consola, este banare. Daca nu faci update constant si la timp este foarte probabil sa fi prins si banat. Acum poti fi banat in doua moduri

 

Ban Xbox Live - Nu mai poti accesa Xbox Live (Multiplayer/filme/muzica Si ce mai este pe live) / Nu mai primesti update pentru consola (dashboard / update pentru securitate etc.) Consola va functiona normal offline

 

Ban hardware - Nu mai poti folosi xbox live si hard-ul consolei. Hard-ul va functiona normal pe o alta consola

 

 

 

 

Nu se mai modeaza pe cip, cel mai simplu acum se fac modari pentru dvd firmwar (software). Nu te sfatuiesc sa te apuci sa iti modezi consola singur, sunt atatia care fac modari pentru o mica suma de bani si nu conteaza unde stai , poti sa le trimiti consola prin posta.

 

 

 

Un mare DA.

 

1. A aparut un firmware....iXtreme LT. Cica nu te poate prinde cu el...Faza e ca trebuie sa iti faci multe update-uri la fw, asa cum a zis George, trebuie sa fi foarte atent.

La ban-ul care face sa nu-ti mai functioneze HDD-ul: Se poate duce la un om care modeaza si console doar ca este destul de costisitor....intre 200 si 300 RON.

2. La intrebarea cu pierdutul garantiei tin sa te contrazic. Daca duci consola la un adevarat profesionist o s-o pastrezi fara nici o problema. Nu zic asta doar din auzite....Asa mi-a facut mie...a dezlipit sticker-ul cu mare grija apoi l-a pus la loc.

Cu cativa ani in urma mi-a dat si mie RRoD consola...nu mai aveam sticker. L-am sunat pe cel care mi-a modat consola, a venit si mi-a pus un sticker de garantie. L-am dus la magazin iar intr-o saptamana m-am dus si am luat altul nou nout din magazin, normal, pe gratis /:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, am inteles cum sta treaba cu ban-ul, dar daca eu nu doresc sa conectez consola la internet, si sa ma joc doar single player, exista vreun risc in afara aceluia cu ban si acela de a pierde garantia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la noua consola xbox 360 slim, am vazut-o in magazin (nu dau nume) si costa aproximativ 1300 lei, avand in pachet 1 joystick wireless, si adaptorul ac/dc.

 

scuze pentru dublu-post (nu mai mergea edit)

Edited by GAGS256

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. A aparut un firmware....iXtreme LT. Cica nu te poate prinde cu el...Faza e ca trebuie sa iti faci multe update-uri la fw, asa cum a zis George, trebuie sa fi foarte atent.

La ban-ul care face sa nu-ti mai functioneze HDD-ul: Se poate duce la un om care modeaza si console doar ca este destul de costisitor....intre 200 si 300 RON.

2. La intrebarea cu pierdutul garantiei tin sa te contrazic. Daca duci consola la un adevarat profesionist o s-o pastrezi fara nici o problema. Nu zic asta doar din auzite....Asa mi-a facut mie...a dezlipit sticker-ul cu mare grija apoi l-a pus la loc.

Cu cativa ani in urma mi-a dat si mie RRoD consola...nu mai aveam sticker. L-am sunat pe cel care mi-a modat consola, a venit si mi-a pus un sticker de garantie. L-am dus la magazin iar intr-o saptamana m-am dus si am luat altul nou nout din magazin, normal, pe gratis :rocket:.

 

Probabil stickerul care il aveai tu arata in felul urmator: http://i53.tinypic.com/2vk13ja.jpg , acel sticker era folosit pentru modelele vechi. Acum este unul mai mare, nu mai stiu daca cei care modeaza se mai ocupa si de acest lucru, este foarte greu de luat, stai cu fionul in mana pana te plictisesti.

 

 

 

 

Daca nu conectezi consola la internet, pierzi garantia, atat.

 

Cat despre noua consola, inca nu se poate moda

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai am o singura intrebare :rocket:

cum se scriu pe CD/DVD jocurile de pe net? deoarece am inteles ca e un altfel de metoda decat cea prin "Mount a Disc image to CD/DVD"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa "verifici" jocurile cu un program numit "abgx" dupa ce ai terminat, scri DVD-ul (cel care l-ai facut cu abgx) cu "ImgBurn" (Viteza 2.4x / layerbreak 1913760) dar sigur iti va explica cel care iti va moda consola, sau cauta pe google, gasesti multe tutoriale (si cu imagini) , ce am spus eu aici este ceva sumar si cea mai simpla metoda (si cea mai veche, cred).

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Probabil stickerul care il aveai tu arata in felul urmator: http://i53.tinypic.com/2vk13ja.jpg , acel sticker era folosit pentru modelele vechi. Acum este unul mai mare, nu mai stiu daca cei care modeaza se mai ocupa si de acest lucru, este foarte greu de luat, stai cu fionul in mana pana te plictisesti.

 

 

 

 

Daca nu conectezi consola la internet, pierzi garantia, atat.

 

Cat despre noua consola, inca nu se poate moda

Primul meu Xbox360 care s-a stricat avea sticker ca in poza ta. Acel tip mi-a pus sticker-ul mai nou (ala mare, de hartie de care vorbeai tu). Mi l-a luat fara nici o problema....Acel sticker nou nu se dezlipeste...e din hartie. Cel care mi-a pus mie sticker nou avea...nu stiu de unde le-a procurat dar avea.

@GAGS25 Daca mergi la un profesionist nu-ti pierzi garantia.

Jocurile sunt usor de facut....Iti trebuie DVD de calitate (Verbatim, TDK..etc) care costa 5-6lei buc si un program numit ImgBurn. Cand extragi jocul, pe langa imaginea .iso apare una .dvd . Aceea o scri la viteza mica (Sub 4x).

Edited by pufosu

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Xbox este o consolă de jocuri pe 128 biți, lansată de Microsoft

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xbox este o consola foarte buna, eu sunt multumit de ea. Folosesc varianta Premium, dar cateodata mi se intampla sa primesc acel freeze, adica se blocheaza pentru cateva secunde in timp ce ma joc. Ar trebui sa imi fac griji sau nu este ceva grav?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti face la toate jocurile? sau numai la unele? Incearca sa mai stergi dupa hard daca e cumva full.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Care e diferenta dintre consolele Xbox 360 Arcade,Elite,Premium,Phat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imagine simpla: http://i56.tinypic.com/2lxf447.jpg

Imagine putin mai complicata: http://i53.tinypic.com/34pf0g5.jpg

 

In primul post al acestui topic este un link care te-ar putea ajuta putin :)

 

Daca ai de cand sa iti achizitionezi o consola, recomand Xbox 360 Slim, detalii aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la diferenta : avantaje-dezavantaje.

 

Din cate am auzit Xbox 360 Slim nu se poate moda inca..asa ca nu prea se merita..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Care e diferenta dintre consolele Xbox 360 Arcade,Elite,Premium,Phat.

Varianta Arcade este varianta fara hard, Premium fiind varianta ce o urmeaza cu un hard de 12 GB, iar Elite este modelul de varf, cu un hard mult mai mare decat Premium, in jur de 120 GB cam asa. Iar despre Phat nu stiu ce sa zic, deoarece nu am auzit de el aici m-ai facut curios si pe mine.

 

@ George : Hard-ul nu este full, mai are destul spatiu liber. Mi s-a intamplat cand ma jucam GTA IV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta Arcade este varianta fara hard, Premium fiind varianta ce o urmeaza cu un hard de 12 GB, iar Elite este modelul de varf, cu un hard mult mai mare decat Premium, in jur de 120 GB cam asa. Iar despre Phat nu stiu ce sa zic, deoarece nu am auzit de el aici m-ai facut curios si pe mine.

 

@ George : Hard-ul nu este full, mai are destul spatiu liber. Mi s-a intamplat cand ma jucam GTA IV.

Ai jocul respectiv instalat pe HDD sau il joci de pe DVD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai jocul respectiv instalat pe HDD sau il joci de pe DVD?

Il joc pe DVD. De aici cred poate fi problema cu acel freeze, ca nu citeste bine DVD'ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...