Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

eleodor

Discutii despre muzica hiphop/rap

Recommended Posts

discutii generale fara flame,atacuri la persoane(useri) etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care vi se pare cel mai belea rapper/hip`hop-er ?

ย 

@ Mie unu Ice cube =))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Care vi se pare cel mai belea rapper/hip`hop-er ?

ย 

@ Mie unu Ice cube =))

Jim, sa stii ca gresesti cand spui " rapper/hip'hop-er ".

Intre Rap si Hip-Hop nu este nici o diferenta.

ย 

Rap-ul este o ramura a Hip-Hop-ului.

Hip-Hop-ul este o cultura, care cuprinde B-Boy (breakdance), Graffiti, DJ si MC.

Rap-ul sa zicem ca reprezinta partea de MC a Hip-Hop-ului.

ย 

Deci ca sa inteleaga toata lumea, nu este gresit sa spui Rap sau Hip-Hop, unei melodii.

De exemplu Stil Dre, nu e gresit sa ii spui Rap si nici Hip-Hop. :))

ย 

ON : Cel mai mare Hi-Hop-er il consider pe Tupac Amaru Shakur, aka 2Pac / Makaveli (RIP).

Share this post


Link to post
Share on other sites

2pac imi place cel mai mult e foarte tare =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guess Who & Spike ...Hip Hoperi preferati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

2pac,the game cei mai tari :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce stiti voi despre muzica hip - hop de vorbiti de ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Right,2 pac.insa imi place foarte mult si lil wayne

ย 

ย 

2pac imi place cel mai mult e foarte tare :P

ย 

ย 

Guess Who & Spike ...Hip Hoperi preferati !

ย 

ย 

2pac,the game cei mai tari :)

Warn up

ย 

nu ma intereseaza pe cine ascultati voi (ca oricum sunteti total pe langa muzica lui 2pac) , sau cel putin explicati-va postul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt un inrait al hip-hopului...si nici al unui cantaret anume...

Daca melodia suna bine o ascult...daca nu, nu :D

ย 

Care e cea mai reusita melodie hip-hop?

Dupa mine - 2pac changes

watch?v=FeMKM-eQPB4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu sunt un inrait al hip-hopului...si nici al unui cantaret anume...

Daca melodia suna bine o ascult...daca nu, nu =))

ย 

Care e cea mai reusita melodie hip-hop?

Dupa mine - 2pac changes

watch?v=FeMKM-eQPB4

Pff ... ;) ce intrebare ;)

Cu parere de rau iti spun, dar nu cred ca iti pot raspunde vreodata la asta ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

FIecare Are o melodie preferata,dar care e cea mai reusita ;) ......Toate sunte reusite. Dupa Parerea mea,cea mai reusita melodie Hip-hop Romaneasca ar fi : Ombladon & Raku - Egali din nastere =)) ( geniala melodie)

Din hip-hop`u American sunt ogramada ..Nici nu stiu de unde sa incep Dr.Dre & Snoop Dogg - The next Episode ,Westside Connection - Gangsta Nation , 50 cent - In da club (sunt doar cateva din multimea de melodii)......

ย 

As avea si eu o intrebare.. Vad ca se spune ca Lil Wayne nu canta rap.. Atunci ce canta? Sunt curios sa aflu raspunsu la aceasta intrebare . Eleodor daca poti tu sa raspunzi :) m-as bucura!

Share this post


Link to post
Share on other sites
FIecare Are o melodie preferata,dar care e cea mai reusita :respect: ......Toate sunte reusite. Dupa Parerea mea,cea mai reusita melodie Hip-hop Romaneasca ar fi : Ombladon & Raku - Egali din nastere :respect: ( geniala melodie)

Din hip-hop`u American sunt ogramada ..Nici nu stiu de unde sa incep Dr.Dre & Snoop Dogg - The next Episode ,Westside Connection - Gangsta Nation , 50 cent - In da club (sunt doar cateva din multimea de melodii)......

ย 

As avea si eu o intrebare.. Vad ca se spune ca Lil Wayne nu canta rap.. Atunci ce canta? Sunt curios sa aflu raspunsu la aceasta intrebare . Eleodor daca poti tu sa raspunzi :respect: m-as bucura!

Dupa parerea mea Lil' Wayne a combinat rap-ul cu mai multe genuri muzicale: R&B, Pop etc.

De aceea se spune ca nu canta Rap. Lil' Wayne e putin comercial, daca intelegi ce vreau sa spun. Asculta o melodie de a lui 2Pac si una a lui Lil' Wayne si vei observa diferenta.

In concluzie Lil' Wayne are stilul lui, dar tot catre rap se inclina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta asha e...fiidnca Rapu s-a impartit in multe ramuri... Westside`u ,Eastside,SouthSide(dirtysouth) ,sunt ogramada de genuri,dar tot rapperi se numesc....Si Lil Wayne ,tot rapper e ........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asculta careva Butch , Aforic , Rappa , Estradda , si ce parere aveti despre melodia noua , cel putin stiu eu ca este noua , Deliric 1 & Silent strike - Demoncratie .. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FIecare Are o melodie preferata,dar care e cea mai reusita :P ......Toate sunte reusite. Dupa Parerea mea,cea mai reusita melodie Hip-hop Romaneasca ar fi : Ombladon & Raku - Egali din nastere :) ( geniala melodie)

Din hip-hop`u American sunt ogramada ..Nici nu stiu de unde sa incep Dr.Dre & Snoop Dogg - The next Episode ,Westside Connection - Gangsta Nation , 50 cent - In da club (sunt doar cateva din multimea de melodii)......

ย 

As avea si eu o intrebare.. Vad ca se spune ca Lil Wayne nu canta rap.. Atunci ce canta? Sunt curios sa aflu raspunsu la aceasta intrebare . Eleodor daca poti tu sa raspunzi ;) m-as bucura!

Gen muzical Rap/Hip-Hop/Rock

Sursa wikipedia.El mai mult e comercial,nu prea e rapper adevarat,cum au fost si inca sunt 2pac,snoopy,dr dre,ice cube,lista poate continua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate unora li se pare putin banal, insa nu inteleg niste expresii ... cum ar fi :

ย 

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma nigga til I diz-ie

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma mother*****n nigga til I diz-ie

ย 

Sunt din refrenul de la Chin Check cantata de NWA ft. Snoop Dogg.

ย 

Chiar nu imi dau seama de ;a ce vine I diz-ie. ;)

ย 

Ma poate scoate cineva din ceata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poate unora li se pare putin banal, insa nu inteleg niste expresii ... cum ar fi :

ย 

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma nigga til I diz-ie

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma mother*****n nigga til I diz-ie

ย 

Sunt din refrenul de la Chin Check cantata de NWA ft. Snoop Dogg.

ย 

Chiar nu imi dau seama de ;a ce vine I diz-ie. :)

ย 

Ma poate scoate cineva din ceata ?

ย 

Aici cred ca pot sa iti raspund...am gasit asta tot pe Wikipedia

ย 

After Eazy-E's AIDS-related death on March 26, 1995, all bad blood between the group ceased. Dr. Dre and Ice Cube would later express their re-evaluated feelings to their old friend on 1999's "What's The Difference" and "Chin Check", 2000's "Hello", and 2006's "Growin' Up". (Daca nu stiti engleza aste e)

ย 

Deci Chin Check i-a fost dedicata lui Eazy-e ,si acel diz-ie cred ca e un joc de cuvinte ,Eazy-e ,diz-ie... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aici cred ca pot sa iti raspund...am gasit asta tot pe Wikipedia

ย 

After Eazy-E's AIDS-related death on March 26, 1995, all bad blood between the group ceased. Dr. Dre and Ice Cube would later express their re-evaluated feelings to their old friend on 1999's "What's The Difference" and "Chin Check", 2000's "Hello", and 2006's "Growin' Up". (Daca nu stiti engleza aste e)

ย 

Deci Chin Check i-a fost dedicata lui Eazy-e ,si acel diz-ie cred ca e un joc de cuvinte ,Eazy-e ,diz-ie... :)

Stiam in ce scop au facut melodia Chin Check. Stiam ca este pentru Eazy-E ...

Dar problema este ca si in alte melodii daca nu ma insel, am mai intalnit aceasta expresie.

ย 

Dar oare chestia asta are vreo legatura ?

Snoop Dogg este rapperul care a inventat sufixul -izzle : "Fo' shizzle my nizzle" ... nu prea cred ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asculta careva Butch , Aforic , Rappa , Estradda , si ce parere aveti despre melodia noua , cel putin stiu eu ca este noua , Deliric 1 & Silent strike - Demoncratie .. ?

ย 

Tare.Am ascultat-o acum cateva zile.

ย 

Vad ca nu prea misca discutii despre hip-hop-ul romanesc.Ma rog.

ย 

Si acum o intrebare de la mine: Ce parere aveti despre noul album al lui Cumicu?

ย 

Noul album se numeste " Un nenorocit " si il puteti gasi full and free pe net deoarece acesta e "defectul profesional" al lui Cumicu.In totdeauna isi pune pe net albumele.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poate unora li se pare putin banal, insa nu inteleg niste expresii ... cum ar fi :

ย 

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma nigga til I diz-ie

Cause I'ma nigga 4 life, so I'ma mother*****n nigga til I diz-ie

ย 

Sunt din refrenul de la Chin Check cantata de NWA ft. Snoop Dogg.

ย 

Chiar nu imi dau seama de ;a ce vine I diz-ie. :))

ย 

Ma poate scoate cineva din ceata ?

"Pentru ca eu sunt negru pentru viata, deci sunt negru pana voi muri

Pentru ca eu sunt negru pentru viata, deci sunt un nenorocit de negru pana voi muri."

til I diz-ie = till I die = pana voi muri

Asta cred eu ca semnifica, e o joaca de cuvinte dupa parerea mea. Poate este cu subinteles: "Pana voi murii la fel ca Eazy-E"...nu stiu..

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Pentru ca eu sunt negru puntru viata, deci sunt negru pana voi muri

Pentru ca eu sunt negru pentru viata, deci sunt un nenorocit de negru pana voi muri."

til I diz-ie = till I die = pana voi muri

Asta cred eu ca semnifica, e o joaca de cuvinte dupa parerea mea. Poate este cu subinteles: "Pana voi murii la fel ca Eazy-E"...nu stiu..

Bine ... sa zicem ca am inteles asta. :>

ย 

Dar aici cum e ?

Dar oare chestia asta are vreo legatura ?

Snoop Dogg este rapperul care a inventat sufixul -izzle : "Fo' shizzle my nizzle" ...

La ce se refera ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citez:"fo shizzle ma nizzle" is a bastardization of "fo' sheezy mah neezy" which is a bastardization of "for sure mah nigga" which is a bastdardization of "I concur with you whole heartedly my African american brother".

Sursa: Click!

In cloncluzie: De la "I concur with you whole heartedly my African american brother" s-a ajuns la "fo' shizzle ma nizzle".

Deci: "fo' shizzle ma nizzle" = "fo' sheezy mah neezy" = "for sure mah nigga" = "I concur with whole heartedly my African american brother" = "Sunt de acord cu tine fratele meu Afro-american".

Cam asa s-ar traduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Citez:"fo shizzle ma nizzle" is a bastardization of "fo' sheezy mah neezy" which is a bastardization of "for sure mah nigga" which is a bastdardization of "I concur with you whole heartedly my African american brother".

Sursa: Click!

In cloncluzie: De la "I concur with you whole heartedly my African american brother" s-a ajuns la "fo' shizzle ma nizzle".

Deci: "fo' shizzle ma nizzle" = "fo' sheezy mah neezy" = "for sure mah nigga" = "I concur with whole heartedly my African american brother" = "Sunt de acord cu tine fratele meu Afro-american".

Cam asa s-ar traduce.

Mersi micule dictionar :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca nu vorbiti despre hip-hop-ul romanesc.Eu , unul , sunt ascultator inrait.Ati ascultat noul album al lui Carbon?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...