Jump to content
Sign in to follow this  
Tornnado

Discutii Hip-Hop

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=hTnCLwRTtq4

 

Isi mai aduce aminte cineva ?

S-au destramat si Zale, de mult timp. Vremuri bune ... 1.gif

 

Old&Good times, btw, multe trupe s-au destramat ca prin minune, de care nici nu mai stim. Suna foarte bine :-? .

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nu am cuvinte ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nu am cuvinte ....

 

Bean si Flou Rege au flow calumea. De aceea vinerea asta o astept cum asteapta unii salariu, deoarece vine p'aici, prin Pitesti (Flou Rege).

Pe Chimie in fiecare videoclip in care il vad, este fumat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nu am cuvinte ....

 

AFO mi-a placut cel mai mult :X "direct de pe bloc, rima pe loc"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos 1.gif Bean si Flou Rege mi-au placut cel mai mult. Subsemnatu mi se pare ca il cam imita pe ODB de la Wu Tang Clan ... Cred ca Ezekiel nu avea ce cauta in acel cypher , cam slabut fata de restu`.

 

Ca tot veni vorba de cypher , las mai jos un chypher Eminem , Yelawolf & Slaughterhouse [Joell Ortiz , Royce , Croocked I , Joe Budden]

 

 

Pareri ?

 

Nu se compara romanii nostri cu ei 21.gif.... negativul foarte inspirat .. versurile au mesaje si un ritm de calitate...

Edited by ABooNE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba,piesa suna bine,astept sa vad clipu cat de reusit o sa iasa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e bine. Daca in 2012 inca se mai face muzica buna, inca mai merge treaba.

Rime clasice pe beat-uri adevarate, asta in 2012. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi [28 oct. 2012] Dragonu isi lanseaza EP-ul ¨Dragos v-o da¨ in Silver Church.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Z3AbWBEkgmE

 

 

Tracklist :

 

01. Muzica naste monstrii

02. B.A.R.L.A.D.

03. N-o sa mai fiu niciodata un drogat

04. Cei care inalta flamuri (cu DJ Grigo)

05. Scrisoare pentru domnu presedinte (cu Stress & Flou Rege)

06. Povesti de familie (cu Cedry2k & Johnny King)

07. Special (cu Specii & DJ Albu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare om cu un caracter puternic.

Este de apreciat schimbarea care a facut-o, chiar daca putini inteleg. Cat despre sfaturile sale, degeaba vorbeste. In ziua de astazi nu mai e cool sa citesti o carte. :-j

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aiurea va fi fara Cedry2k in lumea Hip-Hop Underground. Acum ca el se lasa chiar nu mai are cine sa stinga flacara incultilor ce nu au pus mana pe o carte in viata. Odata cu plecarea lui din lumea Hip-Hop cred ca se poate multumi ca a trezit ceva persoane la realitate. Totusi sa nu uitam ca mai este Raku care si el este un om citit ce ne poate indruma, sau chiar Dragonu care datorita lui Cedry2k a ajuns sa detina o cultura generala destul de dezvoltata din lumea ortodoxiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nu am cuvinte ....

Cum a dat-o DOC acum, nu a dat-o niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='EuSuntAla' timestamp='1353015021' post='1621484']

Ce aiurea va fi fara Cedry2k in lumea Hip-Hop Underground. Acum ca el se lasa chiar nu mai are cine sa stinga flacara incultilor ce nu au pus mana pe o carte in viata. Odata cu plecarea lui din lumea Hip-Hop cred ca se poate multumi ca a trezit ceva persoane la realitate. Totusi sa nu uitam ca mai este Raku care si el este un om citit ce ne poate indruma, sau chiar Dragonu care datorita lui Cedry2k a ajuns sa detina o cultura generala destul de dezvoltata din lumea ortodoxiei.[/b]

 

Ahaaha:)) Intradevar,se va simti lipsa lui Cedry2k in Hip-Hop,dar TU,daca zici ca esti ascultator de Rap,nu trebe' sa-i asculti doar pe X,Y,Z,pentru ca doar de ei iti place cum canta si sunt cei mai buni.

 

Hai sa-ti explic...

 

Nu eu! TU faci o piesa sau un artist cunoscut! Iti place ce auzi? Atunci da-i SHARE daca tot stai toata ziua pe Facebook, sa ajunga la cat mai multe urechi.

 

Saucand un artist scoate ceva nou,tu te gandesti ca nu merita ascultata piesa cea noua deoarece cea anterioara, tie personal nu ti-a placut. Prietene... ascultatoru` asculta ceea ce ii da artistul, nu ceea ce vrea el! Asa ca nu imi zi mie ca unu` sau altu` nu vrea sa auda ce scoate un artist poate mai putin cunoscut! Ba vrea! Dar nu ii dai tu spre ascultare! Promovarea e problema cea mai mare de care sufera muzica in general si asta doar din cauza ca tu, conform gusturilor tale personale ignori posibile talente ce SE ROAGA de tine in mod repetat sa faci o amarata de postare! De asta a ajuns ascultatoru` sa fie reticent la ceea ce e nou! Asta pentru site-uri, blog-uri etc.

 

Pentru ascultatori am altceva: cum te intrebi cine este x,y daca tu te uiti ca idiotu` pe facebook sau pe un site si observi o piesa noua, de la un artist "nou", da` nu dai click spre ascultare? Te gandesti "n-am auzit de el" s-ai rezolvat problema? Nu,defapt n-ai rezolvat nimic... ai contribuit la "moartea" lui ca artist! Rap-ul, in Romania sufera din cauza astora!

Nu te plange ca ai doar 3 MC`s pe care ii asculti daca tu asculti muzica pe principiul specificat mai sus! Si-n plus... daca spui ca asculti gandeste-te ca niciun artist din lume nu traieste daca il sustii doar TU! Ai asucltat ceva si ti-a placut? Da un share, da un like, da-i ceva ca nu cred ca te faci de cacat daca vede si altu` ca ai ascultat o piesa de la x,y.

 

 

Hip-Hop-ul e ARTA si CULTURA, REALITATE si FICTIUNE, SENTIMENT, PASIUNE, DRAGOSTE si SUFERINTA, sau poate doar un stil de viata, dar indiferent ce exprima, atata timp cat e facut asa cum trebuie, la randu-i trebuie apreciat si sustinut; si asta nu o poate face un MC de unu` singur, asa ca daca acel artist "moare" e doar din cauza ca esti unu` dintre cei care contribuie la asta! DACA TE BATI CU PUMNU-N PIEPT CA ASCULTI HIP-HOP, atunci ASCULTA HIP-HOP, nu doar unu` sau doi artisti (daca intelegi ce spun)!

 

Pace.

Edited by ferb_ferb

Share this post


Link to post
Share on other sites

ferb_ferb - Ai dreptate. La noi foarte multi gandesc "nu am auzit de el nu imi place" fara ca cel putin sa asculte melodia. Hip-Hop-ul la noi are nevoie de sustinere pentru ca acei artisti scot niste bani din buzunar pentru a face un album, iar daca nimeni nu ii cumpara albumul (si aici nu ma refer doar la cei necunoscuti, ma refer si la cei cunoscuti) normal ca respectivul artist se lasa de muzica. Toti cred ca e usor sa scoti un album, fara sa se gandeasca ca trebuie bani, trebuie gandire pentru versuri.....s.a.m.d. Acum majoritatea scot albumele cu diferite ziare tocmai pentru a fi cumparate de o masa mai mare de ascultatori. Cheloo chiar zicea la un moment dat "ascultatorii se plang ca albumul costa 30 - 35 de lei si este prea scump. Acum scoatem albumul cu diferite ziare la pretul de 10 - 12 lei si se plang in continuare...", Cheloo a refuzat sa dea albumul gratis pentru ca el depune o munca, nu e obligat nimeni sa il cumpere. La noi e mentalitatea "de ce sa dau 12 lei pe un CD cand il pot download-a gratis de pe net.... mai bine imi iau tigari de bani aia". Eu unul am cumparat albumele cand am avut bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ultima piesa a mea:D
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ultima piesa a mea:D

 

Super tare,tot asa.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O stire noua pentru cei ce asculta Kazi Ploae. Anul asta pregateste EP-ul ¨Silent Regis¨ in colaborare cu Silent Strike. Mai jos aveti un preview al EP-ului:

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care credeti voi ca este cel mai bun artist din muzica aceasta, ma refer doar la stilul Hip-Hop?

Sau sa formulez altfel, care este preferatul vostru in acest stil de muzica?

 

@ Pentru mine, artistul NimeniAltu' este o voce deosebita, iar singurul motiv pentru care eu sunt fascinat de piesele sale este acela ca toate te ating intr-un punct in care alti solisti nici macar nu se apropie.

 

Edited by quZt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Romania? Artistul meu preferat din rapul romanesc e Carbon. De ce? Versuri care ating adanc, poate si pentru ca albumul "Reactii adverse" e primul album rap marca Facem Records care l-am ascultat cap-coada si tot primul cumparat din toata mega-colectia mea de CD-uri. Mai sunt unii care spun ca are un flow "liniar", mie mi se pare ca baga intr-un mod unic.

Piesa preferata: 

http://www.youtube.com/watch?v=W9ZuKO2_q5c

 

Mai sunt si Samurai, Junk, Cedry2k, ADN, Underman, Gnom si altii..

Edited by Ghici_Cine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista "cel mai bun" in Hip Hop.

Fiecare are propriul stil si fiecare abordeaza subiecte de diferite nuante.

 

La mine cel putin, tine de starea in care ma aflu.

Am perioade cand duduie in boxe Parazitii cu stilul lor grotesc si uit total de ceilalti.

Am si perioade in care ceva mai linistit, real, pur, imi face bine, imi alina unele stari, gen Nimeni Altu'.

 

Pana acum am ascultat pe aproape majoritatea cantaretilor romani de Rap si inca nu m-am decis care "imi place cel mai mult".

Muzica Rap se simte / intelege, nu doar se asculta, precum alte stiluri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Parazitii au inceput prin 92-93...Deliric prin 95,Doc 97...FacemRecords a fost fondat in 99 avand la activ si in ziua de azi aceeasi membrii numerosi pe cand Parazitii au fondat 20CM Records prin 2005,pana atunci se plimbau cu cersitu pe la ROTON Music sa le scoala piesele,de aia au avut si pe TV cateva.Stai linistit ca oricum pana inainte de 2000 Hip-Hop-u in Romania era primitiv,cauta si tu niste melodii,toate erau copiate dupa Cypress Hill,RUN DMC si Wu Tang Clan.

 

Daca tot am mai intat si eu pe forum,va las cu o piesa.Nu cred ca indrazneste cineva sa comenteze,ii prea de tot...

 

 

Salut. Am trecut si eu prin topicul asta sa vad ce se discuta bine inteles vad ca rupeti cunostintele despre astia noi gen Doc Deliric etc. Nu prea i-am ascultat sa fiu sincer cu toate ca sunt o persoana de gen Rap/Hip-Hop. Matresq de ce ti-am dat quote la ce ai scris tu este faptul ca ma deranjat sa zic asa sau faptul ca sunt curios de unde sti tu ca parazitii se duceau cu 'cersitu' la ROTON music ? De unde ai tu aceste inform.atii sigure ? Sunt extrem de curios. Astept reply din partea ta. In rest ceea ce tine de rap/hip hop majoritatea timpului in care ascult este dedicat celor de la parazitii dar adevarul fiind nu prea m-am interesat de doc, deliric sau cedr2k ( daca asa se scrie ). Am ascultat cateva melodi de la deliric si doc si m-au cuprins foarte tare era una care totodata era un batran consider ca era bunicul lui care povestea din razboi si el scuipa rime extreme din acea melodie si a pus cuvintele bunicului sau in acea melodie si spunea tot ce se intampla in razboi. Nu mai stiu cum se numste dar care stie la ce ma refer sper sa ma ajutati. In rest matresq te rog sa imi raspunzi la intrebare sau sa imi dai site-u de unde ai tu aceste informa.tii concrete :) Respect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

blade, ce ai ascultat tu, nu apartine nici lui deliric si nici lui doc ,ci se numeste SDST - Scrisoare de pe front...

 

p.s : nu exista cel mai bun rapar. Daca ar exista, ar trebui sa fie unul care e complet superior altora...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...