Sign in to follow this  
Sweet Johnson

Facultatea care te ridica,sau nu?

4 posts in this topic

Dupa cum bine vedeti in ziua de azi, facultatea se poate impartii in doua categorii cea care te poate ajuta si cea care nu te poate ajuta. Sunt multi romani, care termina facultati de drept, sau orice facultati dar nu au un loc de munca, fata de cei cu 8 clase care matura strazile. Sau, daca ai bani si termini o facultate, a 2-a zi iti poti gasi un loc de munca, foarte simplu. Care este parerea voastra despre facultate, master, doctorat si toate cele? voi undeti ati vrea sa mergeti pe viitor, ce profil.. sau ce facultati ati terminat?

Daca vrei sa ajungi undeva in strainatate. Sfatul meu e sa faci cursurile tot acolo. Ca daca faci facultatea, masterul si doctoratul aici, in alte tari nu te vor ajuta aproape deloc.

Cum ai spus si tu , uniile facultati te ridica , altele nu . In prezent , multi prefera sa dea 1.000 de euro si sa aiba diploma de facultate in mana . Pe de alta parte in Romania nu prea merita sa faci studii pentru ca nu te ajuta la nimic .

Mai bine dai cateva examene (ECDL,IELTS,Cambridge,TOEFL) si poti studia la o facultate buna oriunde in lume (SUA,UK,s.a.m.d.) .

Daca vrei sa ajungi undeva in strainatate. Sfatul meu e sa faci cursurile tot acolo. Ca daca faci facultatea, masterul si doctoratul aici, in alte tari nu te vor ajuta aproape deloc.

Aici ai gresit total, daca faci o facultate cu renume nu cred ca nu te ajuta deloc. In alta ordine de idei, daca faci aici o facultate de medicina sau o alta facultate mai grea ca sa zic asa, te ajuta mult, pentru ca in alte tari (ex. USA, Regatul Unit, Italia) se fac unele studii si se dau examene, care le poti trece daca ai cunostintele de baza si cele medii facute in Romania. Sa stii ca am vazut multi straini care vor sa-si faca studiile universitare la noi in tara.

Cum ai spus si tu , uniile facultati te ridica , altele nu . In prezent , multi prefera sa dea 1.000 de euro si sa aiba diploma de facultate in mana . Pe de alta parte in Romania nu prea merita sa faci studii pentru ca nu te ajuta la nimic .

Mai bine dai cateva examene (ECDL,IELTS,Cambridge,TOEFL) si poti studia la o facultate buna oriunde in lume (SUA,UK,s.a.m.d.) .

In Romania deja nu mai ai ce face daca ai doar diploma, decat in medicina, politie. In Romania iti trebuie in primul rand un job bun la care sa existe posibilitatea de avansare, daca tu ai deja jobul si ca sa avansezi in functie iti trebuie o facultate (ex. Economist) atunci da, merita sa faci o facultate daca vrei sa lucrezi in Romania. Daca tu vrei sa pleci in strainatate iti trebuie neaparat o diploma impreuna cu licenta. Daca tu traiesti cu impresia ca marile facultati/colegii din strainatate te vor accepta cu un rezultat mediocru (ma refer la media generala din liceu impreuna cu media totala de la Bacalaureat) te inseli.

Astfel eu cred ca o facultate facuta in Romania merita sa fie facuta doar daca ai deja un job stabil. Daca vrei sa faci o facultate in strainatate iti trebuie medie mare. O facultate cu renume te ridica la un nivel de cunostinte mai mare si iti ofera posibilitatea de a lucra in domeniu oriunde in lume.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.