Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Sweet Johnson

Materiile scolare

6 posts in this topic

Ce ati spune daca fiecare elev ar putea vota pentru ce sa se invete la scoala, ce materii, ar avea vreun sens sau nu?

Care materi(i)e o/le detesti cel mai mult sau care iti/va place?

Din cate stiu eu parca era in discutie asa ceva acum 1 an sau 2.

Adica, daca intrai la profil de uman, de exemplu: filologie germana. Faceai obligatoriu doar romana, mate, germana. In rest iti alegeai tu inca 5 obiecte (sau ceva de genul) pe care sa le faci. Si puteai sa iti alegi sport, desen, religie si inca 2 ore usoare. Si acolo, clasa era doar de romana, mate si germana. In rest, ora de sport de exemplu o faceai cu altii, aia era ceva in gen " a 2 a clasa". Numai ca, tu puteai sa faci aceste ore si sa termini cu bine, numai ca dupa ce ieseai din liceu, pe diploma scria ca ai facut doar sport, religie si ce ai mai facut tu acolo, asta era un dezavantaj.

Acum nu mai este nici macar in discutie acest proiect.

Ce credeti, era mai bine cu acel proiect in zilele de astazi ?

Pai treaba cu votatu mi se pare o idee superba. Dar cine asculta de elevi ? Sau cel putin de copii ? Nimeni ! Iar in comparatie cu alte tari Romania si Italia pune cel mai mult presiune pe elevii sai. Eu unul sunt la colegiu in anglia si eu fac doar 2 materii la alegere, fiecare face ce materie crede ca il ajuta si are nevoie. Dar ideea impusa de tine mi se pare foarte buna dar daca s`ar si aplica ar fi minunat. Iar materiile pe care le detest sunt matematica si fizica si in special chimia. Imi place mai mult istoria si sportul.

Ar fi iesit o harababura totala si mare bataie de cap . Fiecare si-ar fi ales materii usoare , ce ar fi ajuns Romania ..

Eu sunt la filologie engleza si fac 2 ore de mate la care daca suntem prezenti ne incheie cu 9-10 nu trebuie sa imi fac teme sau altele .

Nu imi place chimia , biologia si fizica . Imi place istoria , geografia , latina si orele de T.I.C.

Visul meu : Sa se faca in scoala 3-4 ore de mecanica motoarelor termice pe zi ...

Si eventual 1 ora pe zi in care sa se studieze cultura Hip-Hop.

In rest ce mai vor ei ... romana, etc.

Materii preferate : Informatica(10) , Istoria(9)

Materii care le detest : Economie(5),Franceza(6)

Ce mi-ar place sa vad in plus ca materii : Gastronomie(practica,nu teorie) , Optionale cat mai multe , fiecare elev sa fie obligat sa isi aleaga x materii(din cele optionale) . In felul asta fiecare se pregateste la ceea ce ai place , iar elevii nu ar mai face orele in sila .

Ce detest la sistemul de invatamant :Clasele 1-8 mai e cum mai e , dar dupa :

- Urasc faptul ca nu se respecta profilele (EX : La mate-info imi baga biologie , ce sa fac nene cu biologia la matematica sau it ?)

- Urasc faptul ca fiecare ministru nou care vine , trebuie sa bage el legi noi(EX : Va fi vai si amar de cei care pica in urmatorul sistem de invatamant , nu sa decis inca , ori cei care intra a 9a anul viitor ori cei care intra a 5a anul viitor , se da bacul din toate materiile)

- Lipsa de interes totala a unor profesori

- Cadre didactice necalificate pt a preda (EX : Profesoara de matematica preda TIC fara sa aiba habar despre un pc)

- Se fac favorizari (peste tot ..)

- Se merge pe sistemul "invata ca papagalul"

- Se folosesc termeni "pomposi" , pentru a incurca elevul (asa ne preda noua cel putin)

- etc etc .

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.