Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Trolley

Steaua a bătut cu 3-0 la Trnava şi s-a calificat

Recommended Posts

Rocha, Rusescu si Nikolic au marcat golurile Stelei din returul cu Spartak Trnava, care a intors fara probleme scorul din tur (0-1).

 

Presiune mare pe Reghecampf inaintea returului cu Trnava. Desi Steaua are trei victorii din trei meciuri in campionat, o elimiminare inca din faza preliminariilor din Europa ar fi fost un dezastru.

Ar fi pierdut juma.tate din buget

Atat din punct de vedere financiar, banii de la UEFA pentru prezenta in grupe asigurand juma.tate din bugetul ros-albastrilor, cat si din cel al pastrarii traditiei performantei, Steaua calificandu-se in ultimii opt ani de fiecare data in grupele unei competitii continentale.

Parvulescu si Costea pe stanga

Iar Reghe mizat tot pe atac. In locul suspendatului Cristi Tanase, l-a preferat pe Florin Costea, olteanul fiind, intamplator sau nu, si sugestia patronului Gigi Becali. Iar Parvulescu, o alta varianta pentru postul de mijlocas stanga, a fost coborat ca fundas lateral, contandu-se pe prezenta sa ofensiva superioara lui Latovlevici.

Dupa opt minute au egalat scorul general

Si a fost nevoie de doar opt minute pentru ca scorul din tur sa fie egalat. Rusescu a intors un adversar si i-a pus mingea pe tava lui Rocha, iar brazilianul a punctat si in cupele europene.

Ocaziile au fost ale Stelei

Slovaciii au atacat mai mult ca la Bucuresti, cand au marcat din singura lor ocazie, dupa o balba a renegatului Tatarusanu, dar ocaziile mari le-a avut tot Steaua. Rusescu de cateva ori, Chipciu si Florin Costea au gresit pasii in careu sau au sutat imprecis, iar la pauza era scor de prelungiri, 1-0 pentru Steaua.

S-a facut simtita; diferenta de clasa

La reluare, forte noi in atacul ros-albastrilor. Nikolici in locul apaticului Rocha, care nu s-a vazut decât la faza golului. Iar diferenta dintre cele doua echipe a inceput sa se faca simtita din ce in mai mult. Atacuri in serie ale Stelei care au anuntat si golul doi, al lui Rusescu, mingea lovita de el cu capul trecand de linia portii cat sa valideze arbitrul reusita.

26 de ani fara infrangere in primul tur

S-a facut pana la urma si 3-0, tot cu capul, Nikolici, iar Steaua a evitat rusinea eliminarii cu o victorie clara, demna de o echipa care nu a pierdut in primul tur european de 26 de ani.

 

 

19

Ani trecusera de la ultima calificare a Stelei dupa o prima mansa in care pierduse acasa (1-2 si 3-1 cu Croatia Zagreb in 1993)

 

Spartak Trnava - Steaua 0-3

Spartak Trnava: Filipko - Stozicky, Janecka, Cvirik (Tomacek 24), Hanzel - Karhan, Gross - Sabo, Carnota (Mikinici 82), Bicak (Koubsky 87)- Mikovici. Antrenor: Pavel Hoftych

Steaua: Stanca - Georgievski, Gardos, Chiriches, Pirvulescu (Latovlevici 80) - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Fl. Costea - Rusescu (T. Bălan 89) - Rocha (Nikolici 60). Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Goluri: Rocha 8, Rusescu 77, Nikolici 84

Arbitru: Evgheni Aranovski (Ucraina)

Stadion Antona Malatinsheko: 17.000

 

 

Sursa : Adevarul.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am dat seama din meciul tur ca o sa-i spulberam acolo. Pai ei aici au ajuns o data la poarta si au dat un gol pe greseala lu Tatarusanu, iar noi am ratat ca prostii din toate pozitiile. Era evidenta diferenta de valoare si cred eu, a doua oara nu mai puteam avea asa ghinion si iata ca am avut dreptate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a vazut o schimbare foarte mare fata de meciul tur. Mi-a placut cel mai mult ca atacantii si-au facut treaba si au marcat. In acest sezon Steaua vad ca da multe goluri, si multi din jucatorii de anul trecut au inceput sa joace mult mai bine. Ma bucur ca nu s-a simtit lipsa lui Tanase si sper sa joace in grupe, dupa ce Steaua se califica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi oameni spun ca Steaua a jucat in tur prost si ca ieri a facut un meci bun. Nu dragilor, dupa parerea mea, Steaua a jucat bine si pe Ghencea, dar nu au reusit sa marcheze. Au stat cu fundu' in careu tot meciul Trnva, si in tur si in retur. Asta e fotbalul!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...