Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

KAHN

Dănciulescu, la un meci distanță de un record greu de egalat!

Recommended Posts

danciulescu.jpg

 

Atacantul Ionel Danciulescu (35 de ani) pare a fi reintrat in gratiile antrenorului Dario Bonetti. Titularizat in meciul cu Pandurii, Danciulescu, care a jucat pana in minutul 82, a bifat astfel a 490-a prezenta intr-un meci oficial din fotbalul romanesc.

 

 

Momentan, “Danciu-gol“ ocupa pozitia a doua in topul prezentelor all-time, find la egalitate cu fostul fotbalist legendar al Craiovei Costica Stefanescu. De altfel, Stefanescu a detinut acest record din 1988, de la retragerea fostului jucator al Stelei, al Craiovei Si al BraSovului.

Varful ros-albilor mai are nevoie de un singur meci pentru a trece pe primul loc si a deveni fotbalistul cu cele mai multe prezente in primul esalon al fotbalului romanesc.

 

Danciulescu a profitat de acest meci special din cariera sa si li-a incununat cea de-a 490-a prezenta in Liga I si cu un gol, al 210-lea din activitatea sa de jucator in Romania. Si aici, Danciulescu este in top. ocupa locul doi dupa Dudu georgescu, care are insa 252 de reusite, un record imposibil de egalat in acet moment.

 

Recordul lui Danciulescu este cu atat mai de luat in seama cu cat el cu greu va putea fi batut sau egalat prea curand de vreun alt fotbalist din Romania.

Daca n-a prea avut noroc cu transferurile in strainatate, Danciulescu a profitat si a intrat in istoria fotbalului romanesc prin acest record.

 

Ionel Danciulescu a avut parte de trei experiente in strainatate.

 

1. In sezonul 1997-1998, pe cand avea 21 de ani, Danciulescu s-a transferat in Turcia, unde a jucat pentru Altay Izmir.

 

2. In 2005, la 29 de ani, “Danciu-gol“ si-a incercat a doua oara norocul, de data asta in China. El a jucat, noua luni de zile, din aprilie si pana in decembrie, pentru Shandong Luneng.

 

3. A treia si ultima tentativa de a evolua in strainatate s-a petrecut in urma cu trei ani, cand a evoluat pentru Hercules Alicante, in liga a doua spaniola.

 

Topul prezentelor all-time in fotbalul romanesc

 

490 - Costica Stefanescu, Ionel Daniel Danciulescu

485 - Florea Ispir

484 - Ladislau Bölöni

470 - Costel Cimpeanu

468 - Petre Marin

465 - Paul Cazan

454 - Cornel Dinu

447 - Constantin Stancu

442 - Ion Dumitru, Octavian Grigore

 

sursa:digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Respect Daniculescu, cred eu ca nu e usor sa realizezi ce a realizat el. Atatea meciuri si nu jucate degeaba, are si atatea goluri. Totusi, din cate am auzit eu pe vremea cand Dudu Georgescu lua Gheata de aur, erau si multe meciuri trucate de genul 5-4, cu 4 goluri Georgescu si asa mai departe, numai ca sa obtina el aceasta Gheata de aur. Chiar unul dintre aceste trofee i-a si fost retras tocmai din cauza acestor gen de meciuri.

 

Pentru mine Danciulescu este golgheterul all time al campionatului Romaniei, nu Dudu Georgescu, desi nu pot sa spun ca si pentru el am un oarecare respect, desi sincer sa fim, din ce stiu eu, majoritatea golurilor le dadea cu capul, datorita centrarilor perfecte ale lui Mircea Lucescu. In rest, nu prea avea nimic special acest jucator. In schimb Danciu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pot sa vorbesc de Danciulescu al lui Dinamo. Pot sa vorbesc de Danculescu al Romaniei pentru ca inca nu si-a terminat cariera, si poate sa mai stranga meciuri in campionatul nostru, sa isi asigure locul 1 pe podiumul prezentelor all-time . A facut multe si pentru Dinamo, si pentru Steaua, imi pare rau de el ca nu prea a fost convocat in lotul nationalei. Sper ca dupa ce isi termina cariera de fotbalist, sa devina antrenor si sa realizeze cateva trofee cu oricare echipa ar alege. Cred ca cel mai frumos lucru pentru el acum, spre final de cariera ar fi sa intre cu Dinamo in Champions League, sa aiba cateva meciuri jucate. Orice jucator doreste sa joace in Champions League, si cred ca Danciulescu merita din plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Danciulescu chiar este o legenda pentru Dinamo, insa pentru Romania in general, e doar un atacant bun. Si stelistii il respecta, dovada ce au scris mai sus amicii mei. 1.gif Realitatea este ca Steaua nu are un asemenea atacant momentan si nici nu cred ca va avea in viitorul apropiat, Rocha nu are aceste calitati, de Nikolic nici nu mai vorbesc..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...