Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

KjaeR

40 de nominalizați la „Balonul de Aur” al tinerilor. Cine va fi noul „Golden Boy”?

Recommended Posts

QngjAfR.jpg

 

S-au stabilit cei 40 de fotbaliști nominalizați la trofeul „Golden Boy”, numit și „Balonul de Aur al tinerilor sub 21 de ani”, premiu acordat, începând cu 2003, de cotidianul italian Tuttosport celui mai bun tânăr fotbalist care joacă în Europa.

 

Voturile finale aparțin jurnaliștilor de la cele mai prestigioase publicații sportive europene: L'Equipe, Marca, A Bola, Bild, The Times, De Telegraaf, Mundo Deportivo, France Football, Sport Express, Blick și Ta Nea.

 

Anul trecut, spaniolul Isco Alarcon a câștigat trofeul, devansându-i în finală pe Thibaut Courtois (Atletico Madrid) și Stephan El Shaarawy (AC Milan). În acest an, printre finaliști se numără: Julian Draxler (Schalke), Mauro Icardi (Inter), Romelu Lukaku (Everton), Kondogbia (Monaco), Marquinhos (PSG), Varane (Real Madrid) sau Pogba (Juventus).

 

Vezi mai jos lista celor 40 de fotbaliști nominalizați:

 

Richmond Boakye (Elche)

Bruma (Galatasaray)

Emre Can (Bayer Leverkusen)

Julian Draxler (Schalke 04)

Yannick Ferreira (Monaco)

Sebastian Cristoforo (Sevilla)

Lucas Digne (PSG)

Victor Fischer (Ajax)

Fred (Șahtior Donețk)

Serge Gnabry (Arsenal)

Mauro Icardi (Inter Milano)

Juan Iturbe (Verona)

Adnan Januzaj (Manchester United)

Jese Rodriguez (Real Madrid)

Geoffrey Kondogbia (Monaco)

Mateo Kovacic (Inter Milano)

Diego Laxalt (Bologna)

Nico Lopez (Udinese)

Romelu Lukaku (Everton)

Adam Maher (PSV)

Lazar Markovic (Benfica)

Marquinhos (PSG)

Matija Nastasic (Manchester City)

Mbaye Niang (AC Milan)

Kenneth Omeruo (Chelsea)

Oxlade-Chamberlain (Arsenal)

Bryan Perea (Lazio)

Paul Pogba (Juventus)

Juan Fernando Quintero (FC Porto)

Josip Radosevic (Napoli)

Rafinha (Celta Vigo)

Ante Rebic (Fiorentina)

Yaya Sanogo (Arsenal)

Florian Thauvin (Marseille)

Tiago Ilori (Liverpool)

Oliver Torres (Atletico Madrid)

Raphael Varane (Real Madrid)

Tony Vilhena (Feyenoord)

Vitinho (CSKA Moscova)

Aleksandar Mitrovic (Anderlecht) 

Câștigătorii edițiilor anterioare ale „Golden Boy”:

 

2003 - Rafael Van der Vaart

2004 - Wayne Rooney

2005 - Lionel Messi

2006 - Cesc Fabregas

2007 - Sergio Aguero

2008 - Anderson

2009 - Alexandre Pato

2010 - Mario Balotelli

2011 - Mario Gotze

2012 - Isco Alarcon

 

 

Sursa: www.digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca se va alege castigatorul dintre Pogba si Draxler. Si tind sa cred ca Pogba va castiga pentru ca o sa aiba un parcurs mai lung in UCL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogba este intradevar indispensabil pentru Juve , dar dupa SuperCupa Europei si Lukaku a inceput sa joace chiar bine , nu ma asteptam sa devina marcator la Everton , acel penalty ratat l-a facut sa devina mai ambitios.Tind sa cred ca Lukaku va castiga balonul tinerilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul cred ca Julian Draxler va castiga acest trofeu sau daca nu asa cum au spus si ceilalti Paul Pogba deoarece este un jucator care s-a impus in primul 11 al lui Juventus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o spun doar pentru ca o simpatizez pe Juventus , o spun pentru ca l-am urmarit si la fel de usor puteti si voi , cei care nu prea l-ati vazut pe Pogba la treaba , puteti sa il cautati pe Youtube si in acelasi timp sa faceti o comparatie intre ei , toti sunt foarte talentati , Draxler imi place chiar maxim , e stilul ala de jucator de poate sa iti decida un meci daca e in forma , dar parerea mea e ca Pogba e favorit. De ce ? Pogba pe langa faptul ca se impune in primul 11 la Juventus , atunci cand este in primul 11 , sunt sacrificati jucatori precum Marchisio / Vidal , ceea ce nu e putin , amandoi sunt mijlocasi evaluati la peste 35 milioane de euro , iar el fiind un pusti de 19-20 de ani , reuseste sa se remarce la fiecare aparitie , fiind ajutat foarte mult si de fizic , mie cel putin imi aduce aminte asa putin de Zidane , dar bineinteles ca o comparatie intre ei nu este posibila , stiluri de joc diferit , insa Pogba asta , chiar a reusit sa ma uimeasca in foarte multe faze.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=aEM3zUHG1_o

 

@ Am aceeasi parere ca voi , lupta o sa fie intre Draxler si Pogba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogba, de când este la Juventus, a devenit cred printre cei mai buni jucători, mă uit în fiecare weekend la campionatul Italiei, şi aud mereu de Pogba că face meciuri excelente, deci Pogba cred că este favorit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...