Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

Real - Atletico 4-1, după prelungiri

Recommended Posts

Mai .. campionatul e una, UCL e alta. Campionatul se intinde pe parcursul mai multor etape/meciuri fata de UCL. Atl. Madrid a meritat sa castige Primera Division pt. ca au jucat un fotbal consistent pe parcursul intregului campionat, in schimb in UCL nu a jucat asa de bine, chiar daca n-a fost invinsa pana in finala. Nu stiu daca ati vazut meciul lui Atletico cu Porto, cand echipa portugheza a avut 4 bare, iar Madrid a scapat de doua ori si a si inscris. De acord cu tine Radule, joaca un fotbal pragmatic, dar trebuie sa ai si noroc sa-ti iese jocul asta, asa cum i-a iesit lui Atletico in UCL. In schimb Real Madrid a 'dat de pamant' cu toate echipele pe care le-a intalnit, exceptie facand Dortmund care i-au invins cu 2-0 in returul din sferturi. 

 

Acum invoc "norocul" de care spui tu ca l-a avut Real, asa se poate spune si de Atletico, fiindca a inscris dintr-o greseala. Daca nu gresea Casillas scorul era 0-0 si poate ca Real ar fi invins in primele 90 de minute, sau cine stie poate ca Atletico ar fi invins, dar a 2-a varianta e greu de crezut :))

 

In plus, daca esti echipa mare castigi si dupa ce te egaleaza in minutul 90+3, dar s-a vazut echipa care a fost mai valoroasa = echipa mai mare, si cea care si-a dorit cel mai mult. Real Madrid nu a lasat niciun moment 'garda jos', a continuat sa atace intregul meci dupa primirea golului si asta e, ca le-a iesit in minutul 93 nu mai conteaza. Ar fi putut sa inscrie la faza imediat urmatoare dupa gol, dar nu a fost asa, asta a fost destinul ...asa cum Liverpool a egalat de la 0-3, si a si castigat la penalty-uri acea finala de UCL. Intr-un astfel de meci nu stiu daca exista neaparat noroc ...exista dorinta de castig si ambitie. Echipa mai dornica, valoroasa si mai ambitioasa a castigat ..

Sa reusesti sa nu le permiti adversarilor sa dea macar 1 gol timp pana in minutul 90 si apoi sa se omita o mica greseala scuza-ma putin dar ala este NOROC. Da real a fost mai dornica ataca mai mult ca atl madrid dar au reusit abia dupa o greseala si sa nu mai zic sa fi exact in locul potrivit si in momentul potrivit ala e noroc. Nu stiu ce tot dezbati atat night esti fan real pana vomiti dar un adevar va ramane indiferent ce echipa sustii inafara de real numai aia nu zic adevaru dar un adevar exista CLAR !! Noroc atat !

 

Ceea ce a facut Liverpool cu Milan acolo nu a fost noroc acolo sa vazut echipa dornica si dorinta mai puternica decat norocul. Penalty ratat de Xabi dar dupa a sarit inapoi pe minge cu calm si la executat pe DIda sa fim seriosi acolo a fost ceva mai magistral decat real. Iar alt in prelungiri pai sincer acolo sigur a fost un dezechilibru in mintea si inima lor atatea emotii atatea faze de care au scapat si o singura greseala a costat toata echipa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

=))Blade, tu nu ai vazut meciul lui Porto cu Atletico Madrid. Una e sa nu permiti adversarilor sa dea goluri, si alta e ca adversarii sa dea de 4 ori in bara. Hai ma ce naibi, Atletico a avut prea mult noroc intregul sezon de UCL :))

 

Cum ziceam, Real la cat a atacat ar fi putut sa inscrie la faza imediat urmatoare dupa golul primit, dar destinul a facut ca sa inscrie pe final, iar daca esti echipa mare si PRAGMATICA castigi si dupa ce te egaleaza in minutele de prelungire, corect ;)? Ca tot vorbiti de pragmatism, in prelungiri de ce nu au mai fost pragmatici cei de la Atletico? Aa, pt. ca i-a 'calarit' Ral, asa cum au facut si in repriza 2-a, iar Atletico nu a mai putut face nimic ...

 

 

In plus, meciul de fotbal se termina atunci cand arbitrul fluiera ultima data, daca nu ma insel  :D.

 

 

 

 

 

 

 

:clap: Real Madrid regina Europei!!  :happy2:  :hooray: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne, Maica Domnului... Oare cand o sa intelegeti ca acesta este stilul lui Atletico, pragmatic? Ei asa joaca, din ju######te de ocazie iti dau un gol si apoi nu te lasa sa te apropii de poarta.

 

Ia uite comentariu aici al lui the_night: http://forum.egaming.ro/topic/163371-barcelona-atletico-1-1-trupa-lui-simeone-a-luat-campionatul-pe-camp-nou-al-zecelea-titlu/ Aici era meritat, ca au dat un gol aproximativ la fel. Acum nu mai meritau. Va contraziceti singuri si n-are rost sa-mi mai bat capul pentru ca pana la urma, cand incepeam eu sa ma uit la fotbal, majoritatea va nasteati. Pur si simplu n-ai cum sa zici ca o echipa a castigat meritat dupa ce a egalat in minutele de prelungire ale meciului, dupa ce o echipa a condus aproape tot meciul. A fost noroc pur si daca nu intelegeti chestia asta va sugerez sa va apucati de vizionat hokey sau na... Si echitatia e frumoasa. Tot bateti apa in piua cu greseala lui Casillas. Prin asta demonstrati decat ca nu va pricepeti. E o vorba la fotbal, "jocul, greseala asteapta". La golul lui Ramos nu a gresit nimeni? Sau la celelalte goluri nu a gresit nimeni?

 

Inca o data, eu nu am contestat NICIODATA calitatile lui Ronaldo de fotbalist, ba chiar l-am apreciat de atatea ori. Atata ca omul asta, dovedeste pe zi ce trece ca este un tigan cocalar de Portugalia. Si asta nu e ceva rau neaparat, pentru ca sunt destui romani care apreciaza tiganii cocalari de Romania. Dar eu unii nu-i halesc deloc si de aici caterinca. In rest, sa ne intelegem o data si pentru totdeauna, Ronaldo din punctul meu de vedere este cel mai complet fotbalist din punct de vedere fizic pe care l-am vazut vreodata si are un talent foarte mare.

 

Apoi, ca sa clarificam si cu Atletico - Real. Nu am tinut cu Atletico pentru ca sunt fan Barca. Am tinut cu Atletico pentru ca asa tin eu in general, cu echipele mai mici, mai amarate, dar care dovedesc ca prin unitatea de grup se pot atinge obiective incredibile, cum a atins si Atletico anul acesta de altfel.  De aceea nu am fost prea suparat nici cand a castigat Atletico titlul in fata Barcelonei. Ei castiga un titlu la 20 de ani si chiar ar fi fost pacat, intr-un sezon asa bun, sa nu ia si ei titlul.

 

 

Bun, asa joaca Ateltico da? De data asta nu i-o iesit jocu asta pragmatic de care zici. Daca tu zici "jocul, greseala asteapta" cum poti zice ca Ramos o dat gol din noroc ? Te contrazici singur. O dat gol in minutu 93, si ? Hai sa se opreasca meciu de acum in minutu 90, sa fluiere albitru sfarsitu meciului. Daca nici tu nu intelegi ca o fost noroc pur la golul lui Godin iti sugerez sa te apuci de vizionat hokey sau na.. probabil si echitatia te-ar atrage. Da, si probabil cand tu ai vreo 3 facultati la activ noi terminam liceu.. ce pot sa zic altceva la aceste cuvinte inteligente "cand incepeam eu sa ma uit la fotbal, majoritatea va nasteati". Scuza-ne ca vreo 70% din membrii suntem cu 5 ani + mai tineri decat tine. 

Oricum si mie imi pare rau ca Ateltico nu o castigat finala pentru ca merita dubla in acest sezon dar Real Madrid dupa pauza o inceput sa fie mai concentrata si asta o fost, cine zice ca Real Madrid nu merita pentru jocu facut inseamna ca ii miop sau plin de ura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati sa faceti analize si toate cele in loc sa va bucurati de fotbal :)).

 

@ Blade , ce s-a intamplat la Instabul a inceput totul de la vestiare dupa 3-0 in prima repriza.

 

" E 3-0 , asta e.Macar daca nu o sa puteti intoarce scorul , jucati pentru acesti fani senzationali care canta la 3-0 pentru adversari , jucati pentru ei si aratati-le ca nu au venit degeaba pana la Instabul , daca nu putem castiga , macar sa pierdem in stil de echipa mare".Asta a fost tot discursul lui , si ce s-a intamplat ? Liverpool nu numai ca a castigat UCL ci a aratat ca minunile sunt posibile atunci cand crezi in ele , cand ai suporteri care canta indiferent de scor si care stau pana in ultima secunda si te incurajeaza.

 

Apropo , stati sa faceti analize ca Atletico joaca nu stiu cum sau ca Ronaldo a dat gol din penalty.Eu ma bucur de fotbalul aratat in aceasta finala si ma bucur ca putem sa avem jucatori ca Ronaldo , Messi , Ibrahimovic sau chiar Reus.Imi place fotbalul direct si in lume doar 2 echipe joaca asa :

 

Borussia si Liverpool.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate si tu Blade, dar sa recunoastem ... Real a meritat, cu noroc, fara noroc a meritat. In orice caz, Atletico merita toate felicitarile pt. ce a realizat cu un asemenea lot restrans. 

 

Ma repet: meciul de fotbal se joaca pana ce arbitrul fluiera pt. ultima oara.

 

@ RaduReleu, pt. mine fotbalul din Anglia este cel mai spectaculos si frumos. N-o sa vezi niciodata la o echipa care se bate la retrogradare din Spania, Italia, Franta sa aiba stadionul plin de suporteri si sa mai si cante pe tot parcursul meciului. Si in plus joaca si un fotbal complet si spectaculos majoritatea echipelor in Anglia, chiar daca in ultimii an pe plan european nu prea au 'miscat'. Dar repet, uita-te in alte campionate sa vezi echipe de mijlocul clasamentului, sau de la retrogradare daca au stadioane pline la meciuri, pe cand in Anglia orice stadion il vezi full.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate si tu Blade, dar sa recunoastem ... Real a meritat, cu noroc, fara noroc a meritat. In orice caz, Atletico merita toate felicitarile pt. ce a realizat cu un asemenea lot restrans. 

 

Ma repet: meciul de fotbal se joaca pana ce arbitrul fluiera pt. ultima oara.

 

@ RaduReleu, pt. mine fotbalul din Anglia este cel mai spectaculos si frumos. N-o sa vezi niciodata la o echipa care se bate la retrogradare din Spania, Italia, Franta sa aiba stadionul plin de suporteri si sa mai si cante pe tot parcursul meciului. Si in plus joaca si un fotbal complet si spectaculos majoritatea echipelor in Anglia, chiar daca in ultimii an pe plan european nu prea au 'miscat'. Dar repet, uita-te in alte campionate sa vezi echipe de mijlocul clasamentului, sau de la retrogradare daca au stadioane pline la meciuri, pe cand in Anglia orice stadion il vezi full.

Bine pai in cazul asta Germania e cel mai tare campionat din lume pentru ca aia si in Liga a 3-a sunt 40.000 la un meci. :)) Omule, inca o data, rezultatele vorbesc. Nu poti sa zici ca Premier League e cel mai tare campionat cand ei nu au castigat nimic iar spaniolii au castigat tot.

Dar in fine, fiecare cu parerea lui. Eu nu neg ca Anglia e un campionat mai interesant. Dar asta nu-l face mai bun. Si eu prefer intre un Atletico - Valencia un Tottenham Manchester UTD. Se joaca mai frumos, eu nu neg chestia asta. Desi nici in Spania nu poti spune ca se joaca urat. Depinde ce iti place. Dar, clar, pe rezultate, n-ai ce contesta, Primera Division este cel mai bun campionat din lume la ora actuala. Nu am spus cel mai spectaculos, cel mai echilibrat, cel mai nu stiu cum. 

 

Cat strict despre finala, eu nu mai am ce spune. Din moment ce s-a egalat in minutul 94 si voi tot ziceti ca cei care au egalat atunci, la ultimele faze, au meritat... Aia erau terminati dupa 90 de minute de cat alergasera si din cauza programului pe care-l avusesera si lotului si tot Realul merita. In fine, cum ziceti voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...