Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

RaduReleu

Klose s-a retras de la naționala Germaniei: "Este cel mai bun moment"

Recommended Posts

Cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale, Miroslav Klose, şi-a anunţat luni retragerea din echipa națională, la mai puţin de o lună după cucerirea titlului mondial la turneul final din Brazilia. 

 

klose.jpg

 

În vârstă de 36 ani, Klose a marcat 16 goluri la cele patru ediţii ale Cupei Mondiale la care a participat în cursul carierei cu reprezentativa Germaniei.

 

El a înscris ultimele sale două goluri în tricoul naționalei la turneul final din Brazilia, unde a reuşit să-l depăşească în ierarhia all-time a golgheterilor CM pe brazilianul Ronaldo, autorul a 15 goluri.

 

Miroslav Klose a înscris în total 71 de goluri în 137 de selecţii și este cel mai bun marcator din istoria naţionalei Germaniei, doborând recordul vechi de 40 de ani al legendarului Gerd Muller (68 goluri).

 

Fost jucător al lui FC Kaiserslautern, Werder Bremen şi Bayern Munchen, Klose evoluează în prezent la formaţia italiană Lazio Roma.

 

"Mi-am îndeplinit un vis din copilărie prin cucerirea titlului de campion mondial în Brazilia. Sunt fericit şi mândru că am contribui la acest mare succes al fotbalului german. Nu putea fi un moment mai bun pentru mine pentru a încheia capitolul echipa naţională.", a precizat Miroslav Klose într-un comunicat dat publicităţii de Federaţia germană de fotbal.

 

Atacantul de 36 de ani este al doilea campion mondial care se retrage din formația condusă de Joachim Low, după căpitanul Philipp Lahm.

 

 

Sursa: digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

E unul din ce mai buni atacanti pe care i-am vazut .. era si cazul sa o faca ca are 35 ani sau cat are 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E unul din ce mai buni atacanti pe care i-am vazut .. era si cazul sa o faca ca are 35 ani sau cat are 

Poate n-ai auzit de Roger Milla care a jucat pana pe la vreo 40 de ani :)) Ce-ar fi sa se razgandeasca si Klose.

 

Anyway, mare jucator,  golgheterul all-time al mondialelor, no comment, tot respectul. De-aia am si postat stirea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...