Jump to content
Sign in to follow this  
AdriaN

Stelistul Muniru vrea să-i calce pe urme fratelui Muntari, care acum e antrenat de Pițurcă

Recommended Posts

dmoLSHd.jpg
 

Sulley Muntari, aflat în prezent sub comanda lui Victor Pițurcă la Al Ittihad, rămâne un exemplu pentru fratele său, stelistul Sulley Muniru, care spune că în continuare vrea să îi calce pe urme.

 

Mijlocașul transferat la Steaua la începutul acestui sezon și-a admirat întotdeauna fratele mai mare și spune că vrea să îi calce pe urme. Muntari a câștigat Liga Campionilor (2010) și două titluri în Serie A (2009, 2010) cu Inter Milano, sub comanda lui Jose Mourinho.

 

În acest moment, Sulley Muniru joacă la Al Ittihad, sub comanda lui Victor Pițurcă, revenit la gruparea saudită. A ajuns în august la Jeddah, când antrenor era Ladislau Boloni și este coleg cu Lucian Sânmărtean.

 

"Muntari este fratele meu mai mare și în același timp un model. Țelul meu este să îi calc pe urme. A realizat multe în fotbal, prin ce a făcut pentru Stelele Negre (n.r. naționala din Ghana) și ce face în continuare și sunt pregătit să fac la fel. Trebuie doar să mă concentrez pe ceea ce fac și să mă rog. Cred că voi fi mai bun", a declarat Sulley Muniru, potrivit TV3.

 

În vârstă de 23 de ani, Muniru a fost criticat în primele luni pe care le-a petrecut la formația roș-albastră. “Cine se crede el, Suleyman Magnificul?”, spunea patronul stelist Gigi Becali, în august 2015, nemulțumit de atitudinea arătată de mijlocaș pe teren și de faptul că acesta încerca prea des să dribleze, de multe ori fără succes.

 

83 de meciuri și 21 de goluri are Sulley Muntari în prima reprezentativă a Ghanei, pentru care a debutat în 2002.

6 trofee are în carieră Muntari: două titluri în Serie A (2009, 2010), o Cupă a Italiei (2010), o Ligă a Campionilor (2010) și un Campionat Mondial al Cluburilor (2010), toate cu Inter și Cupa Angliei cu Portsmouth (2008).

6 cluburi are Muntari în cariera profesionistă: Udinese (2002-2007), Portsmouth (2007-2008), Inter Milano (2008-2012), Sunderland (2011 - împrumut), AC Milan (2012 - împrumut, 2012-2015) și Al Ittihad (2015).

13 meciuri și un gol are Sulley Muniru în Liga 1 la Steaua. Singura lui reușită a fost într-un egal cu Pandurii (1-1), în octombrie 2015. A marcat de alte două ori în preliminariile Ligii Campionilor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sursa : www.digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...