Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

the_night

ALBAcadabra! TRIPLA istorica pentru Spania: doua EURO si Cupa Mondiala! Spania 4-0 Italia!

Recommended Posts

Spania noua si vechea campioana a Europei !

 

UChHz.jpg

 

 

 

Spania ramane campioana in Europa dupa finala in care a distrus-o pe Italia cu 4-0 si devine cea mai buna nationala din istoria Europei. ZPO8y.jpg

 

Italia nu a avut replica la Kiev pentru furia rosie a lui Del Bosque, care a reusit sa deschida scorul in minutul 14 prin Silva. Acesta a trimis cu capul in poarta centrarea perfecta venita din partea lui Fabregas. Spania a facut 2-0 inainte de pauza prin noul extraterestru Jordi Alba, care a trimis superb pe langa Buffon o pasa geniala marca inregistrata Xavi. Nici repriza a doua n-a adus nimic nou in echipa Italiei, care a revenit de la vestiare cu Di Natale pe teren.

 

Mai mult, Prandelli a facut toate schimbarile in minutul 57 iar Motta s-a accidentat grav trei minute mai tarziu. Ramasi in 10, italienii au cedat definitiv si i-au permis lui Torres sa marcheze la prima atingere de minge. Fiesta a fost toatala pentru spanioli in prelungiri, cand si ###### a marcat, la prima atingere de minge din acest turneu!

 

Spania ramane astfel regina in Europa inca patru ani de acum incolo, nationala lui Del Bosque fiind una din cele mai tari echipe pe care fotbalul le-a dat in istoria lui.

m1Ovl.jpg

 

REACTII DUPA FINALA:

 

-"Mai ramane Prandelli la nationala dupa acest esec?" - asta era intrebarea pe care si-o puneau italienii aseara.

 

Raspunsul a venit la conferinta de presa:

 

"Nu am avut niciodata probleme cu federatia, iar acest proiect trebuie sa continue. Vrem ca aceasta echipa sa creasca si vrem sa continuam. Va fi un proiect dificil, dar va reprezenta o provocare", a declarat selectionerul Italiei.

 

-Buffon: "Asta n-a fost meci de fotbal!"

 

"In seara asta nu a fost un meci de fotbal intre doua echipe, din pacate. Spania a fost mult prea puternica pentru noi. In aceste conditii, poti accepta mai usor infrangerea. Am facut un turneu bun, dar am dat in finala peste o echipa net superioara" - Buffon, Gazzetta dello Sport.

iuES.jpg

 

 

Echipa de start a Spaniei: Casillas; Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba; Busquets, Xabi Alonso, Xavi; Silva, Iniesta, Cesc Fabregas

 

Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Martinez, Juanfran, Cazorla, Navas, Rodriguez, Torres, Negredo, ######, Llorente.

 

Echipa de start a Italiei: Buffon; Abate, Bonucci, Barzagli, Chiellini; De Rossi, Pirlo, Marchisio, Montolivo; Cassano, Balotelli

 

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Ogbonna, Balzaretti, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.

 

 

Sursa: sport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jocul in linie i-a costat pe Italeni. Ati vazut, meciul dintre Spania si Portugalia, ei au evitat sa joace in linie iar cu multa daruire au dus meciul pana la penalty. Un meci extrem de bun facut atunci de Portugalia. Aseara insa, Italia nu a avut prea multe sanse, jocul in linie, valorile individuale au contat, zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Spaniei, un meci perfect !

 

Mi-a placut foarte mult stilul de joc, dar si decursul meciului.

 

A meritat din plin victoria si cred ca nu exista nici o indoiala ca Spania este cea mai buna echipa nationala din Europa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Spania,dar pacat ca Italia a jucat in 10 oameni aproape toata repriza secunda.Daca nu se accidenta Motta cred ca meciul devenea mult mai frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar Spania a spulberat-o pe Italia cum a zis si Buffon " asta n-a fost meci de fotbal " , oricum era de asteptat ca va castiga Spania dar nu la scoru asta..Umilinta a fost asta 4 - 0 ...

 

 

name='Underline' timestamp='1341220682' post='1160676']

Felicitari Spania,dar pacat ca Italia a jucat in 10 oameni aproape toata repriza secunda.Daca nu se accidenta Motta cred ca meciul devenea mult mai frumos.

[/b]

Cand scrieti nu ganditi umpic? tu crezi ca Motta facea toata echipa? au jucat prost si i-a costat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari, la 2-0 nu eram asa sigur, dar la 3 deja se vedea clar... a fost cu mult sub Italia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spania a pastrat tot ce are mai bun pentru finala. Pana atunci jocul ei a fost foarte plictisitor (si foarte bun de asemenea), fiind criticat de multi antrenori de cluburi dar in finala a jucat superb, a aratat ca nu exista la ora actuala o nationala care sa o poata macar egala. Respectele mele pentru aceasta echipa, sper sa avem parte de fotbal de calitate si in mondialul din 2014, mai ales ca vom avea echipe precum Brazilia, Uruguay, Argentina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea ami buna nationala Spania..Bv lor..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...