Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ArSsurA

Aflat pe lista lui Gigi Becali, Mateiu nu ar ezita să semneze cu Steaua: "N-aş putea refuza!"

Recommended Posts

mateiu-ale9906.jpg?width=610

Braşovul mai propune un nume Ligii I: Alexandru Mateiu (23 de ani). Mijlocaşul spune că nu ar ezita să semneze cu Steaua, dacă i s-ar propune în această iarnă, aşa cum a făcut Maxim

Mijlocaşul lui FC Braşov vrea să aibă un randament mai bun în retur, lucru ce i-ar putea aduce un contract la o echipă mai mare

Alex, tu crezi că ai avut un tur de campionat bun?
Da, mie îmi merge foarte bine. Mă aşteptam să am evoluţii mai bune pentru că ştiu cum m-am pregătit. O să încerc, totuşi, să dau mai mult.

Te gândeşti că e posibil să joci la o echipă mai mare în retur?
Nu chiar! Eu îmi văd de treabă acum şi fac tot ce pot. Nu îmi stă capul la transferuri. Nu vreau să-mi fac iluzii că aş putea prinde un transfer la o echipă mare în această iarnă. Rămân cu picioarele pe pământ.

Totuşi, Steaua s-a arătat interesată de tine. Chipciu ţi-a pus o vorbă bună?
Haha! Nu ştiu, dar nu mi-a zis nimic legat de asta. Mă bucură mult interesul lor.

 

Ai putea să refuzi o astfel de ofertă aşa cum au făcut Maxim sau Grozav?
(se gândeşte) Interesul meu e să ajung la o echipă mare. Deci, nu aş putea refuza.

Dacă ai primi o ofertă de la un club important, te-ar tenta banii mai mulţi sau faptul că joci la o echipă mare?

Momentan nu îmi doresc bani mai mulţi. Cred că de la 28 de ani până la finalul carierei alergi după bani. Acum nu mă gândesc la aşa ceva. Sunt concentrat doar la ce pot să dau pe teren.

"Hagi a arătat că se poate cu tineri"

 

Consideri că eşti o tânără speranţă sau că te-ai maturizat?
Vreau să "explodez". Nu mă consider nici tânăr, nici matur. Uite, în străinătate, tinerilor li se dau mai multe şanse. La 23 de ani eşti copt, dar la noi eşti speranţă. Este marfa lor, e interesul lor să îi crească şi să îi promoveze. Totodată, e periculos să promovezi prea mulţi tineri, dar domnul Hagi a arătat că se poate.

Ce înseamnă expresia "tentaţiile Bucureştiului" pentru tine?
Ştiu la ce te referi, dar cred că mai mult contează anturajul pe care ţi-l faci. Mai sunt băieţi la echipele din Bucureşti care sunt familişti. Eu mă uit mai mult la ei decât la cei care merg des în cluburi.

Alex Chipciu e familist sau merge în cluburi? A fost prins după ce a ieşit dintr-un club când lovea într-o maşină...
El e un băiat serios, se antrenează bine. Că a scăpat şi el de două ori prin club, nu cred că e o problemă. Evoluţiile lui sunt foarte bune şi asta se vede.

Eşti stelist de mic?
(Râde) Nu pozez nici în stelist, nici în dinamovist. Mie îmi plac culorile galben şi negru şi poate aşa voi ajunge la Borussia Dortmund.

 

Sursa : www.prosport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...