Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

KeLLy

Angelina Jolie si lupta ei cu boala: actrita este considerata o eroina

Recommended Posts

Angelina Jolie si lupta ei cu boala: actrita este considerata o eroina

 

 

92018517.jpg

 

 

 

Angelina Jolie a facut un anunt socant la inceputul saptamanii, cand a declarat ca a suferit o dubla mastectomie, pentru a impiedica aparitia cancerului la san. Decizia actritei a fost primita cu laude si sustinere, devenind astfel eroina Hollywood-ului.


Frumoasa Hollywood-ului, Angelina Jolie, a dat dovada de curaj cand a ales sa se lupte cu cancerul chiar inainte de a fi diagonisticata cu aceasta boala. Actrita a facut o dubla mastectomie pentru a preveni un risc de cancer. Intr-un articol intitulat "Optiunea mea medicala", publicat in New York Times, actrita americana a scris ca a suferit aceasta operatie deoarece este purtatoare a unei gene "defectuoase" care ii creste riscul de cancer ovarian si de san.

Potrivit actritei in varsta de 37 de ani, medicii i-au spus ca prezinta un risc de 87% sa dezvolte cancer mamar si un risc de 50% pentru cancer ovarian, din cauza acestei gene (BRCA1).


Mama Angelinei Jolie a murit la varsta de 56 de ani, in urma unui cancer. "Mama mea s-a luptat cu cancerul timp de aproape zece ani si a murit la 56 de ani. A rezistat destul ca sa isi cunoasca primul nepot si sa il tina in brate. Dar restul copiilor mei nu vor avea sansa de a o cunoaste si de a afla ce fiinta plina de gratie era", isi incepe actrita editorialul in The New York Times.

 

 

 

27108306.jpg

 

 

Actrita a fost impresionata de sustinerea pe care i-a oferit-o partenerul ei de viata, Brad Pitt."Sunt norocoasa ca am un partener de viata, Brad Pitt, care ma iubeste si ma sprijina. Deci, oricine are o sotie sau o iubita care trece prin asa ceva, sa stiti ca sunteti o parte importanta a acestui proces de tranzitie. Brad a fost la Pink Lotus Breast Center, unde am fost tratata, tot timpul cat au durat operatiile. Am reusit sa gasim momente in care sa radem impreuna. Stiam ca acesta este cel mai bun lucru pe care putem sa-l facem pentru familia noastra si ca ne va apropia mai mult. Si asa s-a intamplat", a scris Angelina Jolie.

 

 

68821253.jpg

 

 

Brad Pitt a declarat ca este mandru de iubita sa si ca o considera o eroina: "Am fost martor la decizia luata de ea si nu pot sa spun decat ca gestul ei este eroic, este o eroina, la fel ca celelalte femei care au trecut prin asa ceva. Tot ce imi doresc pentru ea este sa aiba o viata lunga si sanatoasa alaturi de mine si copiii nostri".

 

 

19466339.jpg

 

 

Hollywood-ul a reactionat imediat la vestea Angelinei Jolie si a primit un val de incurajari si laude. "O respect pe Angelina Jolie pentru curajul ei si puterea de care da dovada impartasind povestea ei cu noi toti. Foarte curajoasa!" a fost mesajul lui Sheryl Crow, care si ea a fost diagnosticata cu cancer la san, dar s-a vindecat, scrie Hollywood Reporter.

Giuliana Rancic, prezentatoare tv, fost bolnava de cancer la san, si-a exprimat si ea gandurile: "Angelina Jolie a dezvaluit ca a trecut printr-o dubla mastectomie. Sunt mandra de ea ca a folosit propria ei suferinta pentru a educa femeile din lumea intreaga."

 

 

20032539.jpg

 

 

Actorul Jon Voight, tatal Angelinei Jolie, a declarat ca nu a stiut nimic despre problemele medicale ale fiicei sale si ca a aflat ca restul lumii din presa. "Nu am stiut nimic, nu era ceva evident. Am fost la fel de surprins ca si voi. Dar am discutat cu ea si m-a facut sa inteleg tot. Nu pot sa descriu in cuvinte cata iubire si respect am pentru fiica mea" a spus Jon Voight pentru New York Daily News.


Angelina Jolie nu este singura actrita care s-a confruntat cu boala necrutatoare. Christina Applegate a avut si ea cancer la san, Kylie Mingoue a invins si ea cancerul la san. Nici barbatii n-au fost ocoliti de cancer: Michael Douglas a dus o lupta crancena cu cancerul la gat, in timp ce Robert De Niro a scapat de cancer la prostata.

 

 

Sursa : hmultiplex.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...