Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

KeLLy

Ethan Hawke: Este prima premiera "Before Midnight" la care nu vorbim de noi, ci de o cauza sociala

Recommended Posts

Ethan Hawke: Este prima premiera "Before Midnight" la care nu vorbim de noi, ci de o cauza sociala

 

 

7cx4.jpg

 

 

Actorul Ethan Hawke a declarat, la o conferinta de presa organizata la Bucuresti miercuri, care a precedat Gala Ovidiu Ro, ca filmul in care joaca "Before Midnight" are, cu ocazia acestui eveniment, cea dintai premiera la care protagonistii nu vorbesc despre ei insisi, ci despre o cauza sociala.

Actorul Ethan Hawke este prezent la Gala Ovidiu Ro "Before it's too late", alaturi de regizorul Richard Linklater, pentru a strange fonduri in beneficiul programului "Fiecare copil in gradinita", care a fost initiat de mama sa, Leslie Hawke, alaturi de Maria Gheorghiu.

Evenimentul are loc la Palatul Copiilor din Capitala si include proiectia in premiera in Romania a filmului "Before Midnight", in care joaca actorul.

Vorbind despre importanta educatiei timpurii, Ethan Hawke a facut apel si la un aspect delicat din viata sa personala.

"Fiica mea cea mare este dislexica. Noi am cheltuit o gramada de bani pentru a o ajuta sa treaca peste aceasta problema. Daca era dintr-o familie saraca, toata lumea ar fi crezut ca este proasta", a spus Ethan Hawke.

Acesta a marturisit ca a aflat de problemele sociale din Romania prin intermediul mamei sale. "Cand am fost prima data in Romania, mama lucra la Bacau. (...) E o cultura pe care nu o stiam, dar prin mama am avut acces la ea", a adaugat actorul, care a mai vorbit si despre Cristian Mungiu.

"Filmele lui Cristian sunt exceptionale si au avut parte de atentie la nivel mondial", a spus el.

Actorul a spus ca a vazut cel mai recent film al lui Cristian Mungiu, "Dupa dealuri", la New York.

"Am auzit ca (Cristian Mungiu, n.r.) sustine proiectul mamei si am zis ca trebuie sa fie un tip minunat", a spus acesta, referindu-se la faptul ca, in cateva randuri, a mentionat ca si-a dorit sa lucreze cu regizorul roman.

Mama actorului, Leslie Hawke, a povestit despre inceputurile sale in Romania. Ea a spus ca a cunoscut aceasta tara cand a facut parte din Peace Corps.

"Nu stiam nici ca Romania este in Europa de Est, dar nu stiam nici de Dracula", a spus Leslie Hawke, care a povestit ca, la 48 de ani, a decis sa se mute intr-o tara complet straina, pentru o cauza sociala.

"Nu stiam nici ca exista copii in spatele unor cladiri de termopane, care cersesc si nimeni nu le da atentie", a spus aceasta.

Glumind, Ethan Hawke a spus ca a venit in Romania deoarece mama lui l-a amenintat ca nu o sa le mai faca daruri de Craciun copiilor sai. "Am stiut mereu ca mama e o persoana cu convingeri puternice", a spus actorul, adaugand ca mama sa si Maria Gheorghiu sunt "ca Lennon si McCartney".

 

"O incurajez pe mama sa scrie o carte despre experienta sa de american in Romania", a spus actorul.

"Fara o educatie prescolara, copiii saraci nu pot recupera decalajul dintre ei si ceilalti copii. Daca nu investim in educatia lor, vor sfarsi prin a fi o povara pentru intreaga societate", a declarat presedintele Ovidiu Ro, Leslie Hawke.

Asociatia mai trebuie sa stranga 140.000 de euro pentru finantarea programului "Fiecare copil in gradinita" in anul scolar 2013 - 2014. Obiectivul pe termen lung al Asociatiei Ovidiu Ro este sa transforme programul pentru ca fiecare copil sarac din Romania sa beneficieze de o educatie timpurie de calitate si sa aiba astfel sansa de a deveni un membru activ al societatii.

Pe lista de invitati ai Galei Ovidiu Ro se numara Andreea Esca, Andreea Raicu, Horia Brenciu, Cristian Mungiu si Calin Netzer.

 

 

Sursa : hmultiplex.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...